притисни ентер »

Извори

24 Инфо

Груевски доби една година затвор за „Шамарите во Центар“, Јанакиески условна казна
Груевски доби една година затвор за „Шамарите во Центар“, Јанакиески условна казна

Груевски доби една година затвор за „Шамарите во Центар“, Јанакиески условна казна

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на казна затвор од една години и шест месеци, а екс министерот Миле Јанакиески на условна казна затвор за „Насилството во Центар“. Условна казна затвор добија и останатите обвинети. Обвинетите во „Насилство во Центар“, се товарат за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина Центар во јуни

ВМРО-ДПМНЕ знае само да брани криминал, одговорност мора да има за сите отворени случаи

ВМРО-ДПМНЕ знае само да брани криминал, одговорност мора да има за сите отворени случаи

Oдговори на новинарски прашања, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ Прашање1: Вчера екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска почна со издржувањето на казна затвор за случајот “Тенк”. Како го коментирате овој чин и дали очекувате и другите предмети на СЈО да имаат завршница? Одговор: Ние апелираме до сите надлежни иституции

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22 септември годинава. Согласно Кодексот, функционерите, директорите и лицата на раководни позиции во институциите именувани од Владата, на секои шест месеци ќе треба да доставуваат извештај за направените

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

На покана на германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, на 30 септември и 1 октомври ќе престојува во работна посета на Берлин. Како што соопшти Секторот за европски прашања, ова е прва посета на претставник на Владата на Северна Македонија по нејзиното формирање,

Вложуваме во реализација на бројни инфраструктурни проекти, по долги години се реконструира и проширува патот Бутел – Љуботен

Вложуваме во реализација на бројни инфраструктурни проекти, по долги години се реконструира и проширува патот Бутел – Љуботен

Изјава за медиуми, Милован Колариќ, советник во Советот на општина Бутел „Локалната и градската власт предводени од СДСМ во изминатиот период интезивно вложува во реализација на бројни инфраструктурни проекти. Работиме на подобрување на целокупната инфраструктура. Проектите што ги реализираме со поддршка на централната и градската власт, имаат единствена

Азербејџан се закани со уништување на ерменските ракетни системи Ѕ-300
Азербејџан се закани со уништување на ерменските ракетни системи Ѕ-300

Азербејџан се закани со уништување на ерменските ракетни системи Ѕ-300

Вооружените сили на Азербејџан ќе ги уништат противвоздушните ракетни системи Ѕ-300 на ерменската армија, која се движи кон Нагорно Карабах, изјави портпаролот на Министерството за одбрана, полковник Вагиф Даргахли. – Според нашите разузнавачки податоци, противвоздушните ракетни системи Ѕ-300, кои го покриваат воздушниот простор на Ереван се повлечени

Димитров- Вуцас: Австрија е една од најгласните поддржувачи за пристапувањето на Македонија во ЕУ

Димитров- Вуцас: Австрија е една од најгласните поддржувачи за пристапувањето на Македонија во ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска се сретна со амбасадорот на Австрија во Северна Македонија, Георг Вуцас, на којашто стана збор за активностите на Владата во наредниот период со фокус на исполнување на реформската европска агенда, за австриската поддршка на нашиот евроинтеграциски процес, како

Шекеринска: Успеавме да станеме најтранспарентно Министерство, тоа е основа за борба против дезинформации

Шекеринска: Успеавме да станеме најтранспарентно Министерство, тоа е основа за борба против дезинформации

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска преку видео-конференциска врска, како клучен говорник учествуваше на конференцијата на тема „Медиумската писменост и борбата против дезинформациите во време на пандемија”, организирана од здружението „Зошто не” и „SEECheck Network”, со поддршка на Европската Унија, а ја отвори високиот претставник

Грчев: Тоа што го кажа премиерот, не е став на Владата туку личен став на Заев

Грчев: Тоа што го кажа премиерот, не е став на Владата туку личен став на Заев

Архитектот и член на Советот за култура на СДСМ, но и раководител на работната група на Министерството за култура, Мирослав Грчев нема дециден личен став дали објектите „Порта Македонија“ и „Споменикот на Мајка Тереза“ треба да се урнат, туку да се почитуваат стручните мислења на повеќе институции по ова прашање. Тој за „Вечер“ вели дека изјавата на

Армијата со сиот свој интегритет ќе се бори и избори да остане настрана од било какви политички влијанија

Армијата со сиот свој интегритет ќе се бори и избори да остане настрана од било какви политички влијанија

Армијата со сиот свој интегритет ќе се бори и избори да остане настрана од било какви влијанија на било кој политички субјект, а уште повеќе ќе се спротивстави на каков било обид од страна на нејзините припадници, почнувајќи од професионален војник вклучително до највисоките воени раководители во хиерархијата на Армијата. Ова се наведува во реакцијата

Амнести: Принудени сме да ја прекинеме работата во Индија поради репресија

Амнести: Принудени сме да ја прекинеме работата во Индија поради репресија

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнл (АИ) денеска соопшти дека е принудена да ја прекине својата работа во Индија поради репресија од индиската Влада. Амнести ја обвини индиската Влада дека почнала „лов на вештерки” против организациите за човекови права. Организацијата информира дека нејзините банкарски сметки

Напаѓачот кај поранешното седиште на Шарли Ебдо изведен пред истражен судија

Напаѓачот кај поранешното седиште на Шарли Ебдо изведен пред истражен судија

Осомничениот за нападот со мачета во петокот во близина на поранешните канцеларии на магазинот „Шарли Ебдо” во Париз денеска е изведен пред истражен судија под сомнение за обид за убиство поврзано со терористички план, изјави висок обвинител. Пакистанскиот државјанин призна дека е роден во 1995 година , а не во 2002 година , како што тврдел кога се

Бислимоски: Во рок од 24 часа ќе ги промениме одлуките за цената на струјата доколку компаниите достават такво барање

Бислимоски: Во рок од 24 часа ќе ги промениме одлуките за цената на струјата доколку компаниите достават такво барање

Нашите одлуки за цената на електрична енергија може да се променат доколку енергетските компании достават барање до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) со нови податоци. Досега компаниите немаат доставено никакви податоци, а доколку достават подготвени сме во рок од 24 часа да ги промениме нашите одлуки, потврди денеска претседателот

Пендаровски го врачи признанието „Инженерски прстен” на најдобрите дипломирани инженери

Пендаровски го врачи признанието „Инженерски прстен” на најдобрите дипломирани инженери

Претседателот Стево Пендаровски денеска во „Вила Водно” го врачи признанието „Инженерски прстен” на најуспешните дипломирани студенти од областа на инженерските дисциплини во Република Северна Македонија. Инженерскиот прстен, чијашто цел е признание, но и афирмација на инженерските професии и поттик за формирање на квалитетен инженерски подмладок,

Шахпаска: Не е целосно исполнет капацитетот во градинките, 47 деца и 14 вработени се во изолација

Шахпаска: Не е целосно исполнет капацитетот во градинките, 47 деца и 14 вработени се во изолација

Во моментот 47 деца од предучилишна возраст, односно три згрижувачки групи и 14 вработени се во изолација поради Ковид-19, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Единствено затворен е објектот во склоп на градинката „Ѕвездички” во Чешиново-Облешево, кој, како што најави денеска министерката, ќе биде отворен утре.