Извори

24 фудбал

Им даде гол и го купија, Милан го потврди трансферот на Хауге

Милан го ангажираше офанзивниот фудбалер на Бодо/Глимт, Јенс Питер Хауге кој импресионираше токму против нив во меч од квалификациите во Лига Европа. Јенс Питер Хауге му даде гол на Милан, а имаше и асистенција, неговата партија против италијанскиот клуб беше дотолку импресивна што тие одлучија да го купат. „Милан со задоволство може да соопшти дека

Хауге: Милан е еден од најголемите клубови во светот, има седум титули во Лигата на шампиони

Јенс Петер Хауге е нов фудбалер на Милан, Норвежанецот денеска го комплетираше трансферот на Сан Сиро и стави потпис на петгодишен договор. Стефано Пиоли доби засилување за офанзивата, „росонерите“ го купија Јенс Петер Хауге. Младиот Норвежанец постигна прекрасен гол и забележа асистенција на Сан Сиро пред седум дена, па тоа беше доволна препорака

Левандовски е најдобриот играч во ЛШ за минатата сезона

УЕФА ги прогласи и најдобрите играчи и тренер за минатата сезона во Лигата на шампионите, Роберт Левандовски ја доби главната награда. Роберт Левандовски ја доби наградата за најдобар фудбалер во изминатата сезона од Лигата на шампионите. Беа прогласени и најдобрите играчи за секоја позиција, Кевин Де Брујне е единствениот кој не е од Баерн Минхен

Го видовте ли чудниот гол на Кимих, погоди лежејќи!

Кимих во финишот од натпреварот му донесе победа на Баерн Минхен од 3-2 против Борусија Дортмунд, а голот кој го постигна е за посебен муабет. Баерн Минхен го освои германскиот Супер Куп, одлучувачки за победата беше голот на Кимих. Играчот на Баварците можеби случајно, а можеби не, лежејќи постигна гол. Погодок каков што ретко се гледа. Kimmich es

Каљехон си замина од Наполи, но ќе остане во Серија А?

Фиорентина го посакува Хозе Каљехон како замена за Федерико Киеза кој е пред трансфер во Јувентус. Хозе Каљехон замина од Наполи ова лето и се уште нема потпишано за друг клуб. Според „Скај Спорт Италија“, Фиорентина му понудила договор на Каљехон, можност да продолжи во Серија А. Јувентус се во преговори со Фиорентина за ангажман на Федерико Киеза,

Динамо Загреб со два гола на Адеми се пласира во групната фаза од Лига Европа, таму ќе игра и Црвена звезда

Македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми беше главен играч на Динамо Загреб во победата од 3-1 над Флора која ги однесе во групната фаза од Лига Европа, Црвена звезда со 2-1 славеше на гостувањето кај Арарат. Динамо Загреб поведе уште во 11. минута со гол на Гаврановиќ, 15 минути подоцна Адеми го зголеми водството на 2-0. Во 65. минута Флора преку

Ждрепка: Меси и Роналдо за прв пат еден против друг во групната фаза од Лигата на шампионите!

Познати се групите за новата сезона во Лигата на шампионите, за прв пат во историјата Лео Меси и Кристијано Роналдо ќе играат еден против друг во групната фаза од големото натпреварување. Ждрепката од Лигата на шампионите ги спои Барселона и Јувентус кои ќе играат во групата Г, тоа значи дека најдобрите двајца играчи Лео Меси и Кристијано Роналдо е

Дрогба ја доби наградата за претседателската награда од УЕФА

Дидие Дрогба ја доби наградата од претседателот на УЕФА, Александер Чеферин која му се доделува на фудбалерот за неговиот допринос на теренот но и надвор од него. „Дидие Дрогба беше еден од најдобрите напаѓачи на сите времиња, сите уживавме во неговите голови иако имаме и фанови на Баерн Минхен тука. Но не е доволно да си само супер добар фудбалер,

Одложен мечот меѓу Џенова и Торино поради ковид-19

Натпреварот од Серија А меѓу Џенова и Торино кој требаше да се игра во сабота е одложен поради 14 позитивни случаи на коронавирус. Џенова пријави 14 позитивни случаи на коронавирус и побара одложување на мечот против Торино поради неможноста да направи нормален тим за овој натпревар. Мечот меѓу Џенова и Торино требаше да се одигра во сабота со почеток

Барселона го потврди Дест, го купи за 21+5 милиони евра и го заштити со откупна клаузула од 400 милиони

Барселона го потврди трансферот на Сержињо Дест, 21 годишниот десен бек пристигнува од Ајакс за 21+5 милиони евра, Американецот со холандски пасош ќе стави потпис на петгодишен договор со откупна клаузула од 400 милиони евра. Сержињо Дест е првото засилување за Роналд Куман. Зделката се реализираше откако Нелсон Семедо беше продаден на Вулверхемптон,

Манчестер јунајтед разгледува четири алтернативи за Џејдон Санчо

Манчестер јунајтед полека се предава во намерата да го ангажира Санчо, англискиот клуб не нуди колку што бара Борусија Дортмунд, а има само уште неколку дена до крајот на преодниот рок. Англискиот клуб ги разгледува алтернативите за офанзивен фудбалер и наскоро треба и конкретно да реагира. Според „Скај Спортс“, Јунајтед има четири решенија, треба

Официјално: Милан го продаде Пакета на Лион

Најавениот трансфер на Пакета во Милан е реализиран, италијанскиот клуб ќе добие 21 милион евра плус процент од следниот трансфер. Средени се сите формалности, Пакета потпиша договор со Лион, тој е играч на францускиот клуб. „Важно е за нас да носиме големи засилувања како што е Лукас. Сакаме да изградиме силен тим и овој трансфер е важен сигнал за

Мурињо доби нов напаѓач, конечно ќе има замена за Кејн

Тотнем наскоро ќе го потврди Карлос Винисиус од Бенфика како ново засилување во нападот, двата клуба постигнале договор. Мурињо немаше замена за Хари Кејн, тоа беше единствената позиција во тимот каде што нема втора опција, но пред крајот на преодниот рок и тој проблем ќе му биде решен. Тотнем и Бенфика постигнале договор за напаѓачот Карлос Винисиус

Винициус му донесе победа на Реал Мадрид против Ваљадолид, кралот добро се испоти за да ги освои трите бода

Реал Мадрид со минимални 1-0 го победи Ваљадолид, Жуниор Винициус кој влезе во текот на второто полувреме беше херојот на кралскиот клуб на овој меч. По лошото прво полувреме во кое речиси и да немаше шанси, Реал Мадрид тргна многу поодлучно кон голот на Ваљадолид во текот на вториот дел. Во 58. минута Зидан направи тројна измена, од игра ги извади

Аталанта му даде четири гола на Лацио во Рим и убедливо го победи

Аталанта имаше импресивна партија во дербито против Лацио, победи со 4-1 на Олимпико против еден од конкурентите за висок пласман во Серија А. Тимот на Гасперини уште еднаш ја импресионираше фудбалската сцена откако му даде четири гола на Лацио и тоа на негов терен. Госенс ја отвори серијата погодоци уште во десетата минута, а до крајот на првото полувреме