притисни ентер »

Извори

24auto

Овие автомобили најмногу се возат во Германија
Овие автомобили најмногу се возат во Германија

Овие автомобили најмногу се возат во Германија

Според Германската сојузна канцеларија за моторни возила (KBA) во Германија се возат околу 65,8 милиони моторни возила, а најголем дел од нив се патнички автомобили. Германската сојузна канцеларија за моторни возила (KBA) ја објави најновата статистика за десетте најчести модели кои се возат на германските патишта. Според иститте податоци, во Германија

Со канта за ѓубре сруши Гинисов рекорд

Со канта за ѓубре сруши Гинисов рекорд

Интересна вест доаѓа од Велика Британија – 28 годишник на 28 септември годинава постави нов Гинисов рекорд. Енди Џенингс го сруши актуелниот рекорд во најбрзо возење со канта за отпадоци. постигнувајќи максимална брзина од 65 км/ч. Постигнувањето на новиот рекорд се случи на патеката на аеродромот Елвингтон во близина на Јорк (Велика Британија). За

Поради фабрички грешки наредено повлекување на Ford Mustang

Поради фабрички грешки наредено повлекување на Ford Mustang

Американската агенција за безбендост во сообраќајот (NHTSA) нареди итно повлекување на моделот Ford Mustang поради фабричка грешка. Станува збор за грешка поврзана со носачите на педалите за кочење поради што постои веројатност за откачување на истите. Според соопштението, споредни се околу 38 илјади примероци произведени во периодот од 4 март 2019

FCA и PSA го договорија составот на директори на Stellantis
FCA и PSA го договорија составот на директори на Stellantis

FCA и PSA го договорија составот на директори на Stellantis

Во заедничко соопштение на PSA Groupe и FCA Automobiles, двете компанија го објавија составот на бордот на директори на Stellantis. Така FCA и најголемиот акционер во италијанско-американскиот производител ќе има 5 членови, PSA Групацијата исто толку, но дополнително на PSA припаѓа и највисоката позиција во бордот на директор, извршниот претседател

Се појавија првите рендери од новиот Civic – чекор напред или назад во поглед на дизајнот?

Се појавија првите рендери од новиот Civic – чекор напред или назад во поглед на дизајнот?

На интернет се појавија првите рендери кои Honda ги достави до службите за патентирање, а се однесуваат на новата, 11-та генерација на моделот Civic. Новата генерација која треба да се појави во втората половина следната година ќе биде достапна и натаму во хечбек и седанска верзија. Токму овие рендери предизвикаа голем интерес, а мислењата се поделени

Нема место за Европејците – познати полуфиналистите за наградата “Автомобил на годината на Северна Америка” за 2021 година

Нема место за Европејците – познати полуфиналистите за наградата “Автомобил на годината на Северна Америка” за 2021 година

Стручното жири составено од 50 членови ги објави полуфиналистите за изборот на Северноамерикански автомобил на годината за 2021 година. Од вкупно 27 возила кои се распоредени во три категории, само три модели се од Европа и тоа: Mercedes-Benz E-Class, Polestar 2 и Volvo XC40 P8 Recharge. Во категоријата автомобил на годината полуфиналисти се: Acura

Стратешка одлука – Total купува мрежа на полначи за електрични возила

Стратешка одлука – Total купува мрежа на полначи за електрични возила

Се поголемата популарност на електричните возила претставува вистинска закана за производителите и дистрибутерите на нафта. Со цел да ги спречи негативните ефекти, францускиот гигант Total ги шири своите бизнис активности на полето на електричните возила. Компаниајта со седиште во Ил де Франс соопшти дека од Bollore ќе ја откупи најголемата мрежа на

Дури 60 отсто од Германците им даваат имиња на своите автомобили?

Дури 60 отсто од Германците им даваат имиња на своите автомобили?

Секое трето превозно средство во Германија има свој псевдоним или прекар. Овој податок доѓа како резултат на репрезентативната студија на ланецот бензински станици НЕМ на тема „Дајте му го името на својот автомобил“. Според него, 34 проценти од германските возали му дале име на својот автомобил. Од анкетираните 32 проценти велат дека го сакаат автомобилот

Hyundai ќе произведува 700.000 водородни системи годишно

Hyundai ќе произведува 700.000 водородни системи годишно

Компанијата Hyundai ја зголемува брзината, кога е во прашање ширењето на своите погони на водород. Горивната ќелија игра основна улога во стратегијата до 2030 година кај Hyundai Motor со која компанијата одговара на „Новиот зелен курс“, објавен од страна на јужнокорејската влада во јули во 2020 година, со зголемувањето на производството на системи

Кумановци се рекордери: Полицијата казнува по четворица на 3 минути

Кумановци се рекордери: Полицијата казнува по четворица на 3 минути

Покрај засилените мерки на контрола во сообраќајот во Скопје, МВР врши контроли и во другите градови низ Македонија. Откако пред некој ден во Гостивар беше забележано дека за 60 минути се казнети 60 прекршители, сега новиот рекорд доаѓа од Куманово. Таму за само еден час биле санкционирани 80 лица, односно биле напишани четири казни на три минути.

Lада стигна до бројката од 30.000.000

Lада стигна до бројката од 30.000.000

Од компанијата Lada објавија дека на 24 септември во присуство на Лука де Мео (извршен директор на Renault S.A) и Ив Каракацанис (претседател на Avtovaz), Avtovaz JSC го произвел автомобилот под реден број 30.000.000. Јубилејниот автомобил, кој ќе остане како експонат во музејот на брендот е верзија на седан на моделот Granta од специјалната #Club

Како изгледа кога гром ќе удри во возило?

Како изгледа кога гром ќе удри во возило?

Можеби гром не удира во коприви, но во Toyota RAV4 да. Последното видео кое се појави на интернет покажува како гром, два пати удира во возило Toyota RAV4. Станува збор за настан кој се случил во Новосибирск, Русија во кој за среќа нема ниту еден повреден. Информации за материјална штета нема. За сите љубопитни, видеото можете да го погледнете во продолжение

Кризата со Ковид-19 доведе до 3,6 милиони помалку произведени возила во Европа

Кризата со Ковид-19 доведе до 3,6 милиони помалку произведени возила во Европа

Асоцијацијата на автомобилски производители во Европа (ACEA) ги актуелизираше податоците за последиците врз производството на нови автомобили за првите шест месеци од 2020 година. Резултатите на ACEA покажуваат дека во првата половина од годината, во Европа биле произведени 3.649.677 нови автомобили помалку во споредба со истиот период минатата година