Ентони Хопкинс Ова се случува кога цел ден работиш

Ентони Хопкинс: Ова се случува кога цел ден работиш…

Бриф | пред еден час

На својот Твитер профил, познатиот актер Ентони Хопкинс објасни преку видео што се случува со човекот кога цел ден работи. Како и секогаш, најдобар во својот занает. This is what happens when you’re all...

Нимиц Двете страни се посветени на изнаоѓање решение процесот продолжува

Нимиц: Двете страни се посветени на изнаоѓање решение, процесот продолжува

Бриф | пред 2 часа

Медијаторот Метју Нимиц по попладневната заедничка средба со шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена истакна дека имале интензивна дискусија во која двете...

Надал урна рекорд стар 45 години

Надал урна рекорд стар 45 години

Бриф | пред 2 часа

Најдобриот тенисер во светот Рафаел Надал го совлада без изгубен сет неговиот сонародник Роберто Карбаљес Баена во второто коло на АТП-турнирот во Барселона. Иако Надал не играше на вообичаеното ниво сепак...

Премиерот Заев на Форумот Инвестиции за долгорочен економски развој  Создаваме позитивен економски амбиент за нови инвестиции и развој на конкурентноста

Премиерот Заев на Форумот „Инвестиции за долгорочен економски развој“: Создаваме позитивен економски амбиент за нови инвестиции и развој на конкурентноста

Бриф | пред 7 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и Зорица Апостолска,...

Одобрил 3 3 милиони денари за репрезентација Кривична за поранешниот директор на KPJ Нискоградба  Битола

Одобрил 3.3 милиони денари за репрезентација: Кривична за поранешниот директор на KPJ „Нискоградба“ – Битола

Бриф | пред 7 часа

Педесет и петгодишниот К.К од Битола доби кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, за “несовесно работење во службата”,...

СЈО ја оспоруваат постапката за купување на мерцедесот Груевски се брани со потребата

СЈО ја оспоруваат постапката за купување на мерцедесот, Груевски се брани со потребата

Бриф | пред 7 часа

Висока температура, старост, проблеми со цревата. Ова не се проблеми на човек туку дијагноза за возилото со кое го превезувале екс премиерот Груевски пред луксузниот мерцедес, а ја даде неговиот поренешен...

Што му се случило на Лебланк глумејќи гладен Џои Интересен детал од снимањето на Пријатели

Што му се случило на Лебланк, глумејќи „гладен“ Џои: Интересен детал од снимањето на „Пријатели“

Бриф | пред 7 часа

Актерот Мет Лебланк во емисијата на Грејми Нортон откри интересен детал од снимањето на серијата „Пријатели”. Станува збор за епизода од шестата сезона, „The One Where Ross Got Hight“, кога Рејчел подготвува...

Тело во распаѓање најдено обесено на дрво над средното училиште во Ресен

Тело во распаѓање најдено обесено на дрво над средното училиште во Ресен

Бриф | пред 8 часа

Тело во распаѓање е најдено обесено во боровата шума над средното училиште во Ресен. Како што соопштуваат од полицијата телото е пронајдено вчера во 19.30 часот. Идентитетот на починатото лице не е познат,...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Бриф | пред 8 часа

Во канцелариите на ОН во Виена попладнево почна средбата на шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц. Двете министерства и македонското...

Совет за дамите Не претерувајте со шминката

Совет за дамите: Не претерувајте со шминката

Бриф | пред 8 часа

Подлогата која се нанесува пред ставање пудра, го изедначува тенот и ги прикрива неправилностите. Таа може да биде течна, кремаста или тврда, и се користи за шминката да трае подолго. Разликата меѓу обичната...

Договор од 7 3 милиони евра за концесија за мермер во Долнени и Прилеп

Договор од 7,3 милиони евра за концесија за мермер во Долнени и Прилеп

Бриф | пред 8 часа

Во Долнени денеска е потпишан договор за концесија за истражување мермер вреден 7,3 милиона евра. Површината е 4,6 километри квадратни на локалитетот Самарница кој е две третини во Долнени, а една третина...

Бизнисмените бараат поефикасна и побрза администрација

Бизнисмените бараат поефикасна и побрза администрација

Бриф | пред 9 часа

Поефикасна и побрза администрација, избегнување на честото менување на даночната регулатива, двојно намалување на казните, се само дел од барањата што бизнис заедницата денеска ги упати до првите луѓе...

Развивање на силна меѓународна соработка за унапредување на трговијата со земјоделски производи

Развивање на силна меѓународна соработка за унапредување на трговијата со земјоделски производи

Бриф | пред 9 часа

Министерот за земјоделство, водостопанство и шумарство Љупчо Николовски присуствуваше на собир со министрите за земјоделство од земјите од Западен Балкан во Загреб, во организација на Томислав Толушиќ,...

Кредити за стопанството со камата до 2 9 отсто

Кредити за стопанството со камата до 2,9 отсто

Бриф | пред 9 часа

Владата е посветена на создавање подобра бизнис клима и да ја приближи земјата кон ЕУ и НАТО интеграциите, порача премиерот Зоран Заев на форум „Инвестиции за долгорочен економски развој“ во организација...

Милионерот Мадсен осуден на доживотен затвор поради убиство на новинарка

Милионерот Мадсен осуден на доживотен затвор поради убиство на новинарка

Бриф | пред 10 часа

Данскиот милионер Пeтер Мадсен (47) денеска е осуден на доживотна казна затвор поради убиството на шведската новинарка Ким Вал (30) на неговата подморница. Мадсен најави дека ќе поднесе жалба на пресудата...

СДСМ ВМРО ДПМНЕ  партијата којашто ги направи долговите и владееше криминално зборува за долг

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ – партијата којашто ги направи долговите и владееше криминално зборува за долг?!

Бриф | пред 10 часа

„Лицемерно, дрско и несериозно e ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто со 11 годишното криминално, коруптивно и расипничко владеење, граѓаните ги задолжи и ги осиромаши, денес да зборува за враќањето истите тие...

Шилегов Во тек е набавката на нова печка за депонијата Дрисла

Шилегов: Во тек е набавката на нова печка за депонијата „Дрисла“

Бриф | пред 10 часа

Во тек е набавката на новата печка за согорување медицински отпад за депонијата „Дрисла“. Таа треба да биде набавена до јуни и роковите не се пробиени, изјави денеска скопскиот градоначалник Петре Шилегов....

Нов филтер на печката за согорување медицински отпад во Дрисла

Нов филтер на печката за согорување медицински отпад во „Дрисла“

Бриф | пред 10 часа

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов изјави дека од денеска во функција е новиот филтер на печката за согорување медицински отпад (инсенератор) на депонијата „Дрисла“. – Станува збор за филтер којшто...

Седма Ролер трка во Скопје

Седма „Ролер трка“ во Скопје

Бриф | пред 10 часа

Ученици од 30 и повеќе основни училишта од Скопје и од околината учествуваа на седмата „Ролер трка“. Годинава мотото на манифестацијата е „Возиме кон иднината“. Трката стартуваше на пладне на булеварот...

Половина од познатиот дреновски кромид замина за Хрватска

Половина од познатиот дреновски кромид замина за Хрватска

Бриф | пред 10 часа

Половина од познатиот дреновски кромид замина за Хрватска, а остатокот потешко се продава зашто, според производителите, големи количини стасаа истовремено, а имаше и врнежи поради кои не се влегуваше...

Дескоска Продолжува реконструкцијата и опремувањето на училиштата

Дескоска: Продолжува реконструкцијата и опремувањето на училиштата

Бриф | пред 10 часа

Реконструкција на 13 училишта, изградба на спортска сала и набавка на интегрирани табли за училиштата, најави министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска при посетата на ОУ „25 Мај“ кое...

Заев Проектот Чебрен и Галиште ќе биде 220 милиони евра банките да дадат поволни камати

Заев: Проектот „Чебрен“ и „Галиште“ ќе биде 220 милиони евра, банките да дадат поволни камати

Бриф | пред 10 часа

Чебрен и Галиште ќе биде помала инвестиција од околу 220 милиони евра, а не мегаломански зафат. Македонија сама ќе ја реализира зашто е финансики стабилна, ликивидноста и солвентноста се зголемени, а има...

Во Шпанија запленети речиси девет тони кокаин

Во Шпанија запленети речиси девет тони кокаин

Бриф | пред 10 часа

Шпанската полиција заплени речиси девет тони кокаин, што бил скриен во контејнери со банани. Дрогата е откриена во шпанското пристаниште Алхесирас. Контејнерот со кокаинот бил утоварен во колумбиското...

 ВИДЕО и ФОТО  Премиерот Заев Креирањето на квалитетни работни места носи сериозен потенцијал за раст на економијата

(ВИДЕО и ФОТО) Премиерот Заев: Креирањето на квалитетни работни места носи сериозен потенцијал за раст на економијата

Бриф | пред 11 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше свое обраќање на свечениот настан на кој Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и долгогодишниот...

Заев На секоја средба гледам можност за исчекор за решавање на прашањето за името

Заев: На секоја средба гледам можност за исчекор за решавање на прашањето за името

Бриф | пред 11 часа

На секоја средба гледам можност за исчекор. Досега имаме многу успеано. Тоа го потврдуваат и нашите партнери од другата страна на преговарачкиот процес, претставниците на Република Грција. И ние можеме...

Кривични пријави за двајца поранешни директори на Агенцијата за филм

Кривични пријави за двајца поранешни директори на Агенцијата за филм

Бриф | пред 11 часа

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава за „несовесно работење во службата“ против поранешните директори на Агенцијата за филм на Република Македонија,...

Кривични за поранешени генерален секретар на владата и заменик министер за економија

Кривични за поранешени генерален секретар на владата и заменик министер за економија

Бриф | пред 11 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје, односно Единицата за економски и компјутерски криминал, до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против...

Отворање 980 мали бизниси со Програмата за вработување 2018

Отворање 980 мали бизниси со Програмата за вработување 2018

Бриф | пред 11 часа

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и УНДП денеска потпишаа Договор за Годишната програма за вработување 2018, проектирана на 8,3 милиони долари. Како што беше речено...

Шефот за безбедност Урко барал од Груевски да се набави ново возило

Шефот за безбедност, Урко барал од Груевски да се набави ново возило

Бриф | пред 11 часа

Судењето за предметот „Тенк“ на СЈО денеска продолжи со сведочење на Дејан Митровски Урко, поранешен шеф на обезбедувањето на Никола Груевски. Тој пред судот рече дека возилата за обезбедување ВИП личности...

ППЦ го потпиша договорот за купување на Групацијата ЕДС

ППЦ го потпиша договорот за купување на Групацијата ЕДС

Бриф | пред 11 часа

Сопствениците на ЕДС, компанијата за трговија со електрична енергија и на Public Power Corporation, грчката национална компанија за производство на струја, денеска го потпишаа договорот за продажба на...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност