Пријавениот стечаен управител на Фени Индустри го води стечајот и на Југохром

Пријавениот стечаен управител на „Фени Индустри“ го води стечајот и на „Југохром“

Економски | пред 3 часа

Во јавноста излегоа многу информации за состојба во која беше „Фени Индустри“ и сите матни работи кои се одвиваа до неговото повторно стартирање , од воведување на стечај до скандал со компаниите кои беа...

Делев Целта на СДСМ е да ги замолчи сите слободоумни граѓани кои не се согласуваат со нивната политика и менувањето на уставното име

Делев: Целта на СДСМ е да ги замолчи сите слободоумни граѓани кои не се согласуваат со нивната политика и менувањето на уставното име

Економски | пред 4 часа

СВР Скопје денеска поднесе кривична пријава за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и поранешниот заменик министер за економија, Христијан Делев, поради сомнение дека сториле кривично...

АНТИКОРУПЦИОНЕРИ ОД БРИСЕЛ БЕРЛИН И СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИСПИТУВААТ ВЛИЈАНИЕТО НА АНЃУШЕВ ВРЗ СТЕЧАЈОТ ЗА ФЕНИ

АНТИКОРУПЦИОНЕРИ ОД БРИСЕЛ, БЕРЛИН И СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИСПИТУВААТ ВЛИЈАНИЕТО НА АНЃУШЕВ ВРЗ СТЕЧАЈОТ ЗА „ФЕНИ“

Економски | пред 5 часа

Канцелариите на „Транспаренси интернешнл“ во Скопје, Берлин и Брисел ќе го испитуваат влијанието на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, врз стечајната постапка за кавадаречкиот металуршки...

Филипините отвараат економска зона за крипто валути

Филипините отвараат економска зона за крипто валути

Економски | пред 5 часа

Филипините најавија дека ќе дозволат 10 блокчејн и крипто валути слободно да се тргуваат во нивната економска зона, при што организаторите на овие дигитални валути ќе можат да добијат и посебни даночни...

Економијата тоне  7 4 е нивото на реализација на капитални инвестиции во првите три месеци од 2018 година

Економијата тоне – 7.4% е нивото на реализација на капитални инвестиции во првите три месеци од 2018 година

Економски | пред 9 часа

Министерството за финансии денес го објави извршувањето на буџетот за март 2018 година. Согласно податоците, реализацијата на капиталните расходи во буџетот изнесува скромни 7,4% што е дополнителен показател...

ЕВРОСТАТ Можете ли да си дозволите да ги платите сите сметки

ЕВРОСТАТ: Можете ли да си дозволите да ги платите сите сметки?

Економски | пред 10 часа

Се намали процентот на лицата коишто се материјално лишени од основните средства за нормален живот. Сега тој процент изнесува 6,7% во ЕУ. Околу 33 милиони луѓе во ЕУ се наоѓаат во оваа ситуација, според...

Часови пред новата рунда преговори за името во Виена Анѓушев ја продаде ЕДС на грчкото електростопанство

Часови пред новата рунда преговори за името во Виена Анѓушев ја продаде ЕДС на грчкото електростопанство

Економски | пред 11 часа

Неколку часа пред една од клучните рунди преговори за името, Анѓушев го финализираше договорот за продажба на својата компанија ЕДС на грчкото електростопанство. Пред денешната средба на Коѕијас и Димитров...

Институциите на големо вработуваат партиски кадри ЈКП Водовод и канализација  Прилеп планира да потроши 10 000 000 денари на привремени вработувања

Институциите на големо вработуваат партиски кадри- ЈКП Водовод и канализација – Прилеп планира да потроши 10.000.000 денари на привремени вработувања

Економски | пред 11 часа

На официјалната страна на Јавни набавки има објавено оглас од страна на ЈКП Водовод и канализација – Прилеп. Во делот  Предмет на договорот за јавна набавка  стои времени вработувања додека сумата која...

ВМРО ДПМНЕ Државниот долг надмина 4 милијарди евра а картелот наречен СДСМ тоа го крие од јавноста

ВМРО ДПМНЕ: Државниот долг надмина 4 милијарди евра, а картелот наречен СДСМ тоа го крие од јавноста

Економски | пред 11 часа

ВМРО ДПМНЕ обвинува дека државниот долг континуирано расте и дека тоа владата го крие. Според експертите овој знак е неповолен. ВМРО ДПМНЕ изјави: „Картелот кој ја води државата, наречен СДСМ, неосновано...

Нов арач на Шилегов вовел данок на имот и за подруми

Нов арач на Шилегов, вовел данок на имот и за подруми

Економски | пред 11 часа

радот Скопје нашол нов начин за собирање на арач-во новите решенија за данок на имот почнал да наплаќа и за подрумски простории, пишува новинарката Јорданка Ивановска- Јоци на својот портал. Новите решенија...

Кои хороскопски знаци никогаш не треба да патуваат заедно

Кои хороскопски знаци никогаш не треба да патуваат заедно?

Економски | пред 11 часа

Секогаш пред да испланираме патување, прво треба внимателно да го планираме друштвото. Бидејќи и најзабавниот одмор може да се претвори во кошмар доколку до вас немате луѓе со кои се согласувате. Па,...

Прва банка во Германија која нуди трговија со криптовалути

Прва банка во Германија која нуди трговија со криптовалути

Економски | пред 12 часа

VPE WertpapierhandelsBank AG (VPE)  ја започна првата регулирана трговија на услуги со криптовалути  за институционални инвеститори. VPE нуди највисок квалитет технологија и има лиценциран германскиот...

Дневен извештај од светските берзи 25 04 2018

Дневен извештај од светските берзи 25.04.2018

Економски | пред 12 часа

Сите три индекси на њујоршката берза во вторникот драстично паднаа, како лоши вести имаше и  од технолошкиот сектор и Caterpillar ги намали индексите. S & P500 The post Дневен извештај од светските берзи...

Диета слабејте за една недела

Диета- слабејте за една недела

Економски | пред 12 часа

Медицинската диета овозможува губење на 2-5 кг за 5 дена или 10-15кг за 15 дена без чувство на малаксаност и слабост заради доволната количина на витамини и минерали кои го овозможува. Диетата се повторува...

Биткоинот може да предизвика светска финансиска криза

Биткоинот може да предизвика светска финансиска криза

Економски | пред 13 часа

Изворот на следната светска финансиска криза би можел да биде од криптовалутите меѓу кои е најпознатата – биткоин. Со други зборови, биткоинот би можел да биде она што за кризата во 2008 година беше банката...

Ѓорчев ВМРО ДПМНЕ ќе предложи намалување односно укинување на акцизата за дизелот од 3 5 денари која што ја воведе владата на Заев

Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи намалување односно укинување на акцизата за дизелот од 3,5 денари која што ја воведе владата на Заев

Економски | пред 13 часа

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи намалување односно укинување на дополнителната акциза за дизелот од 3,5 денари која што од 1 јануари оваа година ја воведе влада на Зоран Заев и министерот...

Владата ги задолжи граѓаните и идните генерации на Македонија со издавање на државна обврзница на 30 години  нашите внуци ќе враќаат само камата од 19 милиони евра

Владата ги задолжи граѓаните и идните генерации на Македонија со издавање на државна обврзница на 30 години – нашите внуци ќе враќаат само камата од 19 милиони евра

Економски | пред 13 часа

СДСМ ги задолжи граѓаните и идните генерации на Македонија со издавање на државна обврзница на 30 години  - нашите внуци ќе враќаат само  камата од 19 милиони евра Актуелна е информацијата дека вчера...

 Audi повлекува 1 2 милиони возила заради проблеми со пумпите

„Audi“ повлекува 1,2 милиони возила заради проблеми со пумпите

Економски | пред 13 часа

"Ауди"  повлекува околу 1,2 милиони автомобили  ширум светот, бидејќи електричните ладилници може да се прегреат и веројатно да предизвикаат пожар, објави АП. Повлекувањето се однесува на моделот А4 произведен...

Проверете колку стаж имате навистина впишано Има и зошто

Проверете колку стаж имате навистина впишано. Има и зошто

Економски | пред 14 часа

Врз основа на лично барање, може да се спроведе непосреден увид во податоците за стажот на осигурување и платите. Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија има услуга, со која преку...

Денеска топло со температура до 30 степени

Денеска топло со температура до 30 степени

Економски | пред 14 часа

Сончево и топло време ќе преовладува денеска во Македонија. Попладне ќе има умерена облачност и локално услови за краткотраен дожд, особено на крајниот исток. Утринската температура ќе се движи од три...

Државата вчера се задолжи за нови 58 5 милиони евра

Државата вчера се задолжи за нови 58.5 милиони евра

Економски | пред 14 часа

Владата од седнувањето на владејачкото столче   до вчера се  задолжија над 1.65 милијарди евра кредити. Додека нивото на нето долгот го зголемија за 566 милиони евра. Задолжувањето не запира и од месец...

Флексибилното работно време носи многу бенефиции за компанијата и вработените

Флексибилното работно време носи многу бенефиции за компанијата и вработените

Економски | пред 14 часа

Светските истражувања покажуваат дека моделот на флексибилно работно време позитивно влијае на мотивацијата на вработените, што на крајот на годината на компаниите им донесува значително повисок профит....

Издадена 30 годишна државна обврзница од 19 5 милиони евра

Издадена 30-годишна државна обврзница од 19,5 милиони евра

Економски | пред еден ден

Првпат на македонскиот пазар на капитал денеска е издадена државна обврзница со време на достасување од 30 години. Продадена на сума од една милијарда и 200 милиони денари  или 19,5 милиони евра, што претставува...

Премиерот Зоран Заев на Би Би Си ја промовира Македонија како земја со евтина работна сила

Премиерот Зоран Заев на „Би-Би-Си“ ја промовира Македонија како земја со евтина работна сила

Економски | пред еден ден

Премиерот Зоран Заев на Би-Би-Си ја рекламира Република Македонија како земја на евтина работна сила. Иако додека беше во опозиција тоа го критикуваше и им ветуваше на граѓаните дека државава никогаш повеќе...

Bitcoin Cash порасна за 80 за една недела

Bitcoin Cash порасна за 80% за една недела

Економски | пред еден ден

Криптовалутата „Bitcoin Cash“ ја зголеми својата вредност значително во изминатата недела, а во понеделникот растот беше 17%. Така, во последните седум дена зголемувањето на нејзината цена достигна 80%,...

Мицкоски ја разобличи владата фатени како го кријат државниот долг кој е поголем

Мицкоски ја разобличи владата, фатени како го кријат државниот долг кој е поголем

Економски | пред еден ден

Владата на Република Македонија предводена од Зоран Заев во тесна спрега со министерството за финансии продолжуваат да ве лажат. Министерството за финансии грубо ја манипулира јавноста во Република Македонија...

Производителите на бетон самостојно ќе вршат контрола на квалитетот и својствата на бетонот

Производителите на бетон самостојно ќе вршат контрола на квалитетот и својствата на бетонот

Економски | пред еден ден

Законот за градежните производи предвидува поголема одговорност за производителите на градежните производи Со Законот за градежните производи од 24 јуни 2015 година се предвидоа повеќе промени особено...

Бум на берзата  надминат е прометот од 2017 ма година

Бум на берзата – надминат е прометот од 2017-ма година

Економски | пред еден ден

Бум на Берзата, прометот за незавршената третина од 2018 г., уште сега е поголем од рекордната (во последните три) 2017-та година. Во минатата, 2017, година, според годишниот статистички билтен за периодот...

Македонија очекува дозвола за извоз на пастрмка во ЕУ

Македонија очекува дозвола за извоз на пастрмка во ЕУ

Економски | пред еден ден

Oткако Македонија ќе ја добие дозволата за извоз на пастрмка во ЕУ, производителите или одгледувачите ќе може да аплицираат за извоз и да планираат долгорочни инвестиции во тој правец. Директорот на Агенцијата...

Која ќе биде динамиката на исплата на субвенции за земјоделството

Која ќе биде динамиката на исплата на субвенции за земјоделството

Економски | пред еден ден

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати 104,7 милиони денари субвенции за грозје. Конкретно, исплатата е за дополнителната субвенција од два денари за килограм грозје...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност