притисни ентер »

Извори

1ТВ

Бугарија испрати протесна нота до Франција за „скандалозната“ изјава на Макрон
Бугарија испрати протесна нота до Франција за „скандалозната“ изјава на Макрон

Бугарија испрати протесна нота до Франција за „скандалозната“ изјава на Макрон

Бугарија денеска испрати протестна нота до Франција во врска со изјавата на претседателот Емануел Макрон за францускиот неделник „Валеус актиел“ во која се споменуваат „бугарски илегални филијали“, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи. „Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, побара од бугарскиот амбасадор во

Месиќ: Неотворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија е лоша одлука на ЕУ

Месиќ: Неотворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија е лоша одлука на ЕУ

Поранешниот претседател на Хрватска Стипе Месиќ смета дека неотворањето на преговорите за зачленување на Северна Македонија и Албанија во Европската унија (ЕУ) беше лоша одлука на Брисел, која е штетна за целиот регион, но и за самата ЕУ, јави дописникот на МИА од Приштина. Месиќ во интервју за приштинската агенција КосоваПрес вели дека приклучувањето

Богдановиќ: Се расветлува „Титаник“, се потврдува манипулацијата на ВМРО – ДПМНЕ со гласачите од Пустец

Богдановиќ: Се расветлува „Титаник“, се потврдува манипулацијата на ВМРО – ДПМНЕ со гласачите од Пустец

Во случајот „Титаник“, изминатите денови сведоци сме на сведочењето на Јадранка Гулевска, поранешна началничка во МВР во Одделот за управни работи во Скопје. Во нејзиното сведочење јасно и детално е опишан процесот на манипулација со гласовите на граѓаните во Центар. Слушнавме, видовме и прочитавме како функционирала полциско-партиската спрега и како

Патријархот Неофит: Бугарската црква и дава целосна поддршка на МПЦ

Патријархот Неофит: Бугарската црква и дава целосна поддршка на МПЦ

Бугарската православна црква ќе продолжи да ги поддржува Македонците, сето она што го сторивме досега е корисно за двата братски народи, изјавил за БГНЕС бугарскиот патријарх Неофит. Патријархот ја истакнал важноста на заедничката бугарско-македонска црковна комисија, со која претседава бугарскиот митрополит Кипријан. -Што и да е направено под негово

ЗЛАТКА се движи кон Македонија – циклонот носи ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ во регионот

ЗЛАТКА се движи кон Македонија – циклонот носи ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ во регионот

Интензивни снежни врнежи се очекуваат понатаму ширум алпсикиот регион додека во регионот односно особено во Црна Гора, Албанија и во делови од Босна и Херцеговина има услови и за локално ПОИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ кое има опасност да услови и локални поплавувања. Врнежи ќе има и во остатокот од регионот во следните два до три дена каде исто така има помали

ЗЛАТКА се движи кон Македонија – циклонот носи ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ во регионот

ЗЛАТКА се движи кон Македонија – циклонот носи ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ во регионот

Интензивни снежни врнежи се очекуваат понатаму ширум алпсикиот регион додека во регионот односно особено во Црна Гора, Албанија и во делови од Босна и Херцеговина има услови и за локално ПОИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ кое има опасност да услови и локални поплавувања. Врнежи ќе има и во остатокот од регионот во следните два до три дена каде исто така има помали

Директорот на ОТА смета дека не постои можност повторно да ни се случат „бомби“ или „Големото уво“.

Директорот на ОТА смета дека не постои можност повторно да ни се случат „бомби“ или „Големото уво“.

Една година откако работи Оперативно-техничката агенција (ОТА) директорот Зоран Ангеловски изразува задоволство од начинот на кој функционира и нагласува дека е основана со цел да оневозможи каква било злоупотреба на мерката следење на електронските комуникации. Во интервју за МИА говори за улогата, надлежностите, можноста за злоупотреба, при што истакнува

Ќе ги одложи ли ратификацијата на Протоколот за НАТО изборите на 12 април?

Ќе ги одложи ли ратификацијата на Протоколот за НАТО изборите на 12 април?

Доколку бидат испочитувани сите законски рокови Собранието би требало да се распушти на 11 февруари, а веднаш потоа претседателот на законодавниот дом Талат Џафери ќе ги распише предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 12 април. Ова го посочи самиот Џафери на средбата со новинари пред неколку дена, а премиерот Зоран Заев вчера истакна

Пленковиќ: Да им дадеме шанса на Северна Македонија и Албанија

Пленковиќ: Да им дадеме шанса на Северна Македонија и Албанија

Мојот аргумент е: „да им дадеме шанса и да почнеме, бидејќи со денешниот степен на несигурност, никој не може да го предвиди траењето на процесот“, вели премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ во интервјуто на „Јуроњуз“ на грчки јазик, коментирајќи ја европската перспектива на Северна Македонија и Албанија, јави дописничката на МИА од Атина. -Нашата

Славчо Попоски: ЗЛАТКА НОСИ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ – Има услови и за НЕСТАБИЛНОСТ СО ГРМЕЖИ

Славчо Попоски: ЗЛАТКА НОСИ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ – Има услови и за НЕСТАБИЛНОСТ СО ГРМЕЖИ

Полека ќе потпаѓаме под влијание на циклонот ЗЛАТКА па така ќе започне ветер од јужен и од југоисточен правец и на повеќе места и тоа утре и во понеделник ќе биде ЗАСИЛЕН по интензитет и повремено на некои места ќе достигнува брзина од над 80 км/час. Времето ќе биде умерено до значително оболачно а особено на запад ќе има повремени локални послаби