Сочна чоколадна торта со бадеми

Сочна чоколадна торта со бадеми

Мои рецепти | пред еден час

Пандишпан Со најголема брзина на миксерот пенесто изматете ги јајцата и шеќерот. Потоа намалете на најмала брзина и додајте ги маслото и млекото. Додајте го и претходно растопеното чоколадо и убаво со...

Салата со авокадо ракчиња и спанаќ

Салата со авокадо, ракчиња и спанаќ

Мои рецепти | пред 3 часа

Уште еден успешен мој ексеримент во кујната. Уживавме во прекрасниот спој на состојките. Прво го миеме морковот и го ставаме во вода со малку сол да се вари, но не сосема до крај. Сега на многу малку масло...

Мухамара  пикантен намаз од либанската кујна

Мухамара - пикантен намаз од либанската кујна

Мои рецепти | пред 4 часа

Мухамара е пикантен намаз од либанската кујна. Таму е познат и користен, па затоа сакав да ви го претставам овој интересен рецепт, кој лесно може да се прилагоди во нашата кујна, бидејќи се работи за доста...

Прилог од млад кромид наут и ориз

Прилог од млад кромид, наут и ориз

Мои рецепти | пред 6 часа

- Посебно сварете го оризот - Исцедете го наутот - Исецкајте магдоносот - Исчистете и насецкајте го младиот кромид заедно со перцата и ставете да се пржи колку да омекне (да не се препржи) додадете го...

Мус од чоколадо и гриз

Мус од чоколадо и гриз

Мои рецепти | пред 9 часа

На рингла се ставаат млекото и шеќерот, да провријат. Се трга на страна и полека, за да не се создадат грутчиња, се додава гризот и се враќа на рингла и се вари додека не се згусне како пудинг. Во меѓувреме...

Мафини со чоколадо

Мафини со чоколадо

Мои рецепти | пред 11 часа

Ова се мафини кои ги изработив за роденденот на мојата внука. Обично не сакам да декорирам и поважен ми е вкусот од изгледот, но овој пат малку се потрудив и да е вкусно и да изгледа убаво. Децата беа...

Видео рецепт Лазањи со зеленчук

Видео рецепт: Лазањи со зеленчук

Мои рецепти | пред 11 часа

Вегетаријанска лазања со многу зеленчук и сирење, од која ќе сакате да изедете двојно повеќе.

Слатки кифли со мармалад

Слатки кифли со мармалад

Мои рецепти | пред 12 часа

За подготовка на овие кифлички, меки, мекиии, потребно е многу кратко време. Во сад измешајте го топлото млеко со двата суви квасеци, шеќерот и маслото. Додадете малку брашно, промешајте и оставете 5 минути....

Tорта Kралица Eстер

Tорта Kралица Eстер

Мои рецепти | пред еден ден

Прво го печеме пандишпанот. Од јајцата ги делиме белките од жолчките и додаваме плус 2 белки. Белките ги матиме со шеќер, додаваме жолчки, зејтин, афион, брашно, ванила и пециво. Се убаво се промешува....

Торта со чоколадни палачинки и јагоди

Торта со чоколадни палачинки и јагоди

Мои рецепти | пред еден ден

Брзо и слатко задоволство. Смесата за палачинките подгответе ја така што изматете ги јајцата и шеќерот со обична жица за матење, додајте го млекото, маслото, па сувите состојки. Испечете палачинки на стандарден...

Какао торта

Какао торта

Мои рецепти | пред еден ден

Овој рецепт го добив од мојата мајка, а таа пак од нејзина колешка. Ова е еден од оние рецепти кои не можат да се згрешат. Многу е вкусен и излегуваат многу парчиња. Има прекрасен чоколаден вкус иако нема...

Хумус со печена леблебија и црвени пиперки ајварки хроно

Хумус со печена леблебија и црвени пиперки ајварки (хроно)

Мои рецепти | пред еден ден

Некако перидов се префрлив на веге хроно намази за појадок и само екпериментирам со вкусови. Така настана и овој хумус. Бидејќи многу повеќе ми се допаѓа хумус од печена леблебија, затоа и ја користам...

Чоколаден мус колач

Чоколаден мус колач

Мои рецепти | пред еден ден

- На цедалка извадете ги половинките од компотот нека се цедат. - Одделете ги жолчките и белките. - Белките изматете ги во цврст снег. - Со шеќерот жолчките пенесто изматете ги, додајте го маслото и водата...

Најкремаст чоколаден колач

Најкремаст чоколаден колач

Мои рецепти | пред еден ден

Прво во една касерола налеваме вода, шеќер и оставаме да проврие 2-3 минути. Тргаме од оган, го додаваме какаото и оставаме да се лади. Сега земаме две ванглички. Делиме белки од жолчки. Во еден сад ги...

Солено пециво со штавеј пајажина тесто

Солено пециво со штавеј (пајажина тесто)

Мои рецепти | пред еден ден

Тестото е како пајажина, меко, вкусно, одлично... Зафатете го квасецот со топлото млеко, шеќерот и малку брашно. Додајте го јајцето, маслото, солта и постепено брашното, месејќи. Тестото треба да е меко...

Сусам салата со сушен свински бут

Сусам салата со сушен свински бут

Мои рецепти | пред 2 дена

Ова е салата која по својот вкус и состав освежува, ама сепак и заситува. Подготовка Сусамот го пропржуваме во тавче колку нежно да ја смени бојата. Свинскиот бит го сечкаме на коцки и го пропржуваме....

Жолт колач со јогурт и вишни

Жолт колач со јогурт и вишни

Мои рецепти | пред 2 дена

Земаме два сада и ги делиме белките од жолчките. Жолчките ги матиме во светло жолт крем со половина количина на шеќер. Белките ги матиме во цврст шам со остатокот на шеќерот. Во изматените жолчки ги додаваме...

Брзи солени ролатчиња со готови кори

Брзи, солени ролатчиња со готови кори

Мои рецепти | пред 2 дена

Кога ќе ви се пријаде нешто соленко, а немате време да месите и тегнете кори, ова е брз начин да си ги направите овие солени стапчиња. Секоја кора на половината премачкајте ја со мешавината од вода и масло,...

Леб со млад кромид

Леб со млад кромид

Мои рецепти | пред 3 дена

- Одделете дел од млаката вода, ставете малку шеќер од определениот шеќер, растворете во него квасецот и оствете да се запени. - Во садот во кој ќе месите ставете го пресеаното брашно, солта, шеќерот и...

Смути со аронија

Смути со аронија

Мои рецепти | пред 3 дена

Уште едно смути во редот на брз појадок како идеја, кое одлично делува и на поправање на крвната слика, особено недостатокот на железо. Портокалот се цеди во цедалка и се претура во чашата на Нутрибулетот....

Вкусен чоколаден колач без миксер без печење

Вкусен чоколаден колач (без миксер, без печење)

Мои рецепти | пред 3 дена

Брз, едноставен, лесен за подготовка, колач од типот без миксер и без печење.....))) Спој на чоколадо и лешник.... Млекото на кратко се зоврива со шеќерот. Се трга од оган, се додава маргаринот и чоколадото.Се...

Браунис со путер од кикирики и банана без брашно

Браунис со путер од кикирики и банана (без брашно)

Мои рецепти | пред 3 дена

Поттикната од Вале и Лиле, се решив да пробам колач со банана. И фала ви што ме разубедивте, бидејќи навистина бананата дава еден прекрасен вкус и мирис на колачот. Отсега ќе биде често користен за многу...

Battenberg колач со чоколадо и ментол

Battenberg колач (со чоколадо и ментол)

Мои рецепти | пред 3 дена

Тој е толку едноставен, а сепак многу вкусен. Ова е мојата верзија на Батенберг колач за чија историја се провлекува многу убава љубовна приказна која ќе ве оставам сами да ја истражите и да се запознаете...

Чоколадни фаџ браунис

Чоколадни (фаџ) браунис

Мои рецепти | пред 3 дена

Ова е еден од најподготвуваните рецепти од мојата кујна! Како што веќе споменав во претходниот, обожувам рецепти кои дозволуваат да се модифицираат според потребите и желбите или пак моментално расположение....

Чоколадна торта со ореви

Чоколадна торта со ореви

Мои рецепти | пред 3 дена

Еве и една моја верзија на чоколадна торта.Овој пат поводот беше роденденот на мојот син. Среќните и задоволни детски лица, ми го стоплија срцево :) Најпрво го подготвуваме филот. Жолчките ги матиме со...

Комат  пита со спањаќ

Комат - пита со спањаќ

Мои рецепти | пред 4 дена

Најпрво го раствораме квасецот со лажичка брашно, малку вода и шеќерот. Додека чекаме да стаса квасецот, измиениот спањаќ го сецкаме ситно во тавче со малку зејтин и сол и го запржуваме. Го тргаме од рингла...

Тропско смути со мака

Тропско смути со мака

Мои рецепти | пред 4 дена

Ова вкусно тропско смути ќе ви даде многу енергија и ќе ве освежи во текот на денот. Мака е корен кој има моќ да ги балансира хормоните и го подобрува вашето расположение, бидејќи го намалува стресот и...

Чоколадни коцки

Чоколадни коцки

Мои рецепти | пред 4 дена

Калапите стандардно премачкајте ги со чоколадото, ставете ги во фрижидер да се здрви и повторете ја постапката уште два пати. Карамел кремот измежајте го со печените, издробени лешници и наполнете ги калапите....

Деликатесен питом зајак

Деликатесен питом зајак

Мои рецепти | пред 4 дена

Прво зајакот убаво го миеме и оставаме во пекач, каде налеваме вода да го покрие. Оставме да одстои 1 час, па ја фрламе таа вода и налеваме чиста вода. Постапката ја повторуваме се додека водата не е чиста,...

Видео рецепт Супа од домати со брускети

Видео рецепт: Супа од домати со брускети

Мои рецепти | пред 4 дена

Дури и кога немате свежи домати, подгответе брзо и лесно супа од домати со Делимано Дуомикс.

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност