Пандора Апостолоска Саздовска за искуството во Дубаи Програма за размена на професори има и во Македонија за жал ретко се применува

Пандора Апостолоска-Саздовска за искуството во Дубаи: Програма за размена на професори има и во Македонија, за жал, ретко се применува

Факултети | пред 2 недели

Кога зборувам за подобрување на образовниот систем во Македонија, секако, главниот акцент треба да биде ставен на изборот на добар и квалитетен професорски кадар. За жал, во изминатата деценија ФЛУ не...

Каде ни се основците за осум години снемало 15 илјади деца

Каде ни се основците, за осум години снемало 15 илјади деца

Факултети | пред 2 недели

Нашата анализа, според податоците од Државниот завод за статистика за запишани и завршени ученици во тековната година, покажа дека за осум години исчезнале вкупно 14.958 основци. Потребни се длабински...

Млади таленти Христина Петровска  Ме обзема магијата на балетот

Млади таленти: Христина Петровска - Ме обзема магијата на балетот!

Факултети | пред 2 недели

ОВОЈ ЛИНК

Илон Маск препорачува да го гледате овој документарец

Илон Маск препорачува да го гледате овој документарец

Факултети | пред 2 недели

Документарецот ТУКА.

Родителите опасно грешат  сами даваат антибиотици и упорно бараат кортикостероиди за децата

Родителите опасно грешат - сами даваат антибиотици и упорно бараат кортикостероиди за децата

Факултети | пред 2 недели

Секојдневно во ординацијата во која работам се среќавам со пациенти од најмала возраст до возрасна популација. Сѐ поголем е бројот на пациенти со горнореспираторни инфекции (Rhynopharingitis, Laryngitis...

Книги што треба да ги прочитате пред да почнете сопствен бизнис

Книги што треба да ги прочитате пред да почнете сопствен бизнис

Факултети | пред 2 недели

Фото: Shutterstock 1. „The Art of the Start 2.0: TheTime-Tested, Battle-Hardened Guide for Anyone Starting Anything“, Гај Кавасаки 2. „The Founder's Dilemmas: Anticipating and Avoiding the Pitfalls That...

Истражувачите пронашле мал стомак скриен во туморот на белите дробови

Истражувачите пронашле мал стомак скриен во туморот на белите дробови

Факултети | пред 2 недели

Фото: Flickr ракот

Комбиниран начин на учење за најдобри резултати

Комбиниран начин на учење за најдобри резултати

Факултети | пред 2 недели

бесмислена Фото: Pixabay

Тајни библиотеки чувани со векови конечно откриени за јавноста

Тајни библиотеки чувани со векови конечно откриени за јавноста

Факултети | пред 2 недели

Фото: Thinkstock 1. Библиотека во пештера, Кина Discovered in Dunghuang China in 1900, The Library Cave. 50,000 books and rolls deemed heretical and dating from 500-1002 were hidden in the 11th century....

Седум трика за полесно користење компјутер

Седум трика за полесно користење компјутер

Факултети | пред 2 недели

( Фото: Pixabay ) Прочитајте и запомнете – може да ви затреба во одреден момент. Што ако случајно затворите некој прозорец со содржината што ви треба? Како да зачувате веб-страница во ПДФ-формат? Ви споделуваме...

Како успеала Оваа земја е новата Германија

Како успеала? Оваа земја е „новата“ Германија

Факултети | пред 2 недели

светски економии

 Јутјуб за деца конечно ќе прикажува само детски содржини

„Јутјуб“ за деца конечно ќе прикажува само детски содржини

Факултети | пред 2 недели

( Фото: Pixabay ) Родителите честопати се шокираат кога ќе забележат какви содржини гледаат нивните деца на „Јутјуб“ – наместо да уживаат во цртани филмови или во детски песнички, понекогаш предлозите...

Веднаш избришете ги овие податоци од Фејсбук

Веднаш избришете ги овие податоци од „Фејсбук“

Факултети | пред 2 недели

( Фото: Pixabay ) На милиони луѓе низ светот животот им е незамислив без „Фејсбук“, а во текот на долгогодишната употреба на оваа социјална мрежа секој од нас оставил податоци кои можат многу лесно да...

Ѕирнавме во Гоце рзговаравме со најдобрите дипломци пишувавме за проблемите на наставниците славевме 7 години и започнавме нов проект  Деца мк

Ѕирнавме во Гоце, рзговаравме со најдобрите дипломци, пишувавме за проблемите на наставниците, славевме 7 години и започнавме нов проект - Деца.мк

Факултети | пред 2 недели

Најчитаните информации од изминатава недела. Билјард, пикадо, плејстејшн - каков е културно-забавниот живот во студентскиот „Гоце Делчев“ Дарко Каланоски, најдобар дипломец на Факултетот за физичко образование:...

Откриена матична клетка што може да му помогне на оштетениот мозок

Откриена матична клетка што може да му помогне на оштетениот мозок

Факултети | пред 2 недели

Фото: Andrea Brand/Leo Otsuki Фото: Andrea Brand/Leo Otsuki откритие

Мајка од Гевгелија  На сите им велев дека не сакам да родам дете а сега посакувам и петто

Мајка од Гевгелија: „На сите им велев дека не сакам да родам дете, а сега посакувам и петто“

Факултети | пред 2 недели

Како изгледа секојдневието на семејство со повеќе деца? Деца.мк влезе во домот на Елена и Костадин Поп-Костови од Гевгелија и ги запозна прекрасните Леа (11), Ања (10) и Лана и Луна (8) ОВОЈ ЛИНК

Славче Соколовски го живее фудбалскиот сон Го сретнав Пеле  Алтона меџик  Вардар е младински шампион во Австралија

Славче Соколовски го живее фудбалскиот сон: Го сретнав Пеле, „Алтона меџик – Вардар“ е младински шампион во Австралија

Факултети | пред 2 недели

Како клуб, нè интересира квалитетот, независно кој од каде е дојден. Имаме и странци во првиот тим. Но во моментот сме единствен тим во кој повеќето се Македонци - дури 10, и горд сум што имаме квалитет,...

Еве како најбрзо да вовлечете конец во игла

Еве како најбрзо да вовлечете конец во игла

Факултети | пред 2 недели

Фото: Thinkstock Ако некогаш сте се обиделе да вовлечете конец во игла, знаете дека тоа не е многу лесно. Особено ако дупчето од иглата каде што треба да влезе конецот е многу мало, а конецот е подебел....

Како Германците го зголемуваат наталитетот

Како Германците го зголемуваат наталитетот?

Факултети | пред 2 недели

Фото: DPA Флексибилно планирање - важен фактор Фото: Getty Images Малку места во јасли Пазарот на трудот е проблематичен Извор: Дојче веле

Серија од Балканот е на добар пат да стане светски хит

Серија од Балканот е на добар пат да стане светски хит!

Факултети | пред 2 недели

Фото: Youtube/Printscreen серијата

 Фејсбук им вети на корисниците опција што досега ја имал само Марк Закерберг

„Фејсбук“ им вети на корисниците опција што досега ја имал само Марк Закерберг

Факултети | пред 2 недели

Фото: Facebook Фејсбук“

Иновации и проекти што може да го променат светот

Иновации и проекти што може да го променат светот

Факултети | пред 2 недели

технологии ГАЛЕРИЈА

Не постои возач што некогаш не се запрашал што ја одредува цената на нафтата

Не постои возач што некогаш не се запрашал што ја одредува цената на нафтата?

Факултети | пред 2 недели

Фото: Getty Images Што всушност ја одредува цената на нафтата? Многу „нафтени држави“ се во неволја „Новата“ нафта ја поставува границата Доаѓа и електричниот погон Фото: Дојче веле

Најчитаните информации на Факултети мк од изминатава недела

Најчитаните информации на Факултети.мк од изминатава недела

Факултети | пред 2 недели

Најчитаните информации од изминатава недела. Билјард, пикадо, плејстејшн - каков е културно-забавниот живот во студентскиот „Гоце Делчев“ Дарко Каланоски, најдобар дипломец на Факултетот за физичко образование:...

Која е професорката што го воодушеви Бред Пит

Која е професорката што го воодушеви Бред Пит?

Факултети | пред 2 недели

Фото: Printscreen Која е оваа преубава жена? Фото: Printscreen креативноста

 Христос воскресна навистина воскресна

„Христос воскресна, навистина воскресна!“

Факултети | пред 2 недели

Фото: КолектифПрес

 Мислат дека децата им се анксиозни а тие се зависни од Јутјуб или од видеоигри  вели психологот Скепароска Петковска

„Мислат дека децата им се анксиозни, а тие се зависни од „Јутјуб“ или од видеоигри“, вели психологот Скепароска-Петковска

Факултети | пред 2 недели

Се препорачува времето поминато пред екран да се сведе на минимум. И тоа: децата од две до петгодишна возраст да не поминуваат повеќе од еден час пред екран дневно, додека за поголемите деца правилото...

Очајот ги тера Балканците на работа на црно во Германија

Очајот ги тера Балканците на работа на црно во Германија

Факултети | пред 2 недели

Извоз на работници на црно Нема крај на човечката наивност

Дали е прерано да се испратат децата на училиште на три години

Дали е прерано да се испратат децата на училиште на три години?

Факултети | пред 2 недели

Фото: Shutterstock Дали градинката е вистинско училиште? Фото: Shutterstock Дали е прерано на три години да се испратат децата на училиште? истражувале

Билјард пикадо плејстејшн  каков е културно забавниот живот во студентскиот Гоце Делчев

Билјард, пикадо, плејстејшн - каков е културно-забавниот живот во студентскиот „Гоце Делчев“

Факултети | пред 2 недели

Факултети.мк ѕирна низ клучалката на најголемиот студентски дом во Скопје - „Гоце Делчев“, кој буквално е град во град. Секој вторник и четврток има дискозабави во дискотеката. Ама, претходно мора да има...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност