Уникатно палеонтолошко откритие на слон кај Долни Дисан неготинско

Уникатно палеонтолошко откритие на слон кај Долни Дисан, неготинско

Cooltura | пред еден час

Во тек се палеонтолошките ископувања од страна на експерти за колекционирање и конзервирање на пронајдени фосилни остатоци од изумрен вид на слон. Палеонтолошки екипи од Природонаучниот музеј на Македонија...

Турскиот Столб од сол вечерва на Скопје филм фестивал

Турскиот „Столб од сол“ вечерва на Скопје филм фестивал

Cooltura | пред еден час

Филмот „Столб од сол“ на турскиот режисер Бурак Чевик ќе може да се погледне вечерва (вторник) во киното „Фросина“ во рамки на програмата на 21-от Скопје Филм Фестивал. За филмот снимен 2018 година, се...

Македонскиот краток филм 48 на Нешвил филм фестивал

Македонскиот краток филм „48“ на Нешвил филм фестивал

Cooltura | пред 2 часа

Краткиот игран филм „48“ на режисерот Владимир Митревски, е селектиран на престижниот филмски фестивал во Нешвил, Америка. Нешвил филм фестивал ги претставува најдобрите филмови од светското кино, американските...

Со Чудна шума ќе се одбележи Меѓународниот ден на танцот

Со „Чудна шума“ ќе се одбележи Меѓународниот ден на танцот

Cooltura | пред 2 часа

Со современ танцов перформанс Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност и Урсула Еагли, кореограф од САД, заедно со студентите од катедрата за современ танц при ФМУ в недела...

ДПМ ќе избира ново раководство викендов

ДПМ ќе избира ново раководство викендов

Cooltura | пред 3 часа

Друштвото на писателите на Македонија на редовното Изборно собрание, закажано за во сабота, ќе добие ново раководство... Кандидатки за нов претседател на ДПМ се Соња Стојменска Елзесер и Оливера Доцевска,...

Премиера на Дух во МНТ

Премиера на „Дух“ во МНТ

Cooltura | пред 3 часа

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ вечер (24 април) премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар. Гораст Цветковски ја толкува г лавната улога-Александар...

Објавен новиот број на списанието за литература култура и уметност Современост

Објавен новиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост“

Cooltura | пред 5 часа

Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ во првиот број за 2018 на 153 страници нуди разновидност од поезија, проза, есеистика, критички осврти и студии. Како и во поголемиот дел од присутните...

Скопска премиера на Види ја ти неа

Скопска премиера на „Види ја ти неа“

Cooltura | пред еден ден

Скопската публика ќе има можност вечерва (23 април) во рамки на 21-от Скопски филмски фестивал да го гледа кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“. Проекцијата е во 19 часот, во кино Милениум. Филмот...

Филмска работилница Како се пишува режира и продуцира прв игран филм

Филмска работилница „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“

Cooltura | пред еден ден

Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“ ќе се одржи денеска (понеделник, 23 април) на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театраска и Танцoва...

Откриен идентитетот на вриштечката мумија од Египет

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Cooltura | пред 3 дена

Научниците со помош на современа технологија и успеajа да го откријат идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет. Египетскиот археолог Захи Хавас ал-Ахрам изјави дека ДНК тестовите ја докажале теоријата...

Ди џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Cooltura | пред 3 дена

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговото уметничко име Авичи, почина на возраст од 28 години. Како што кусо соопшти неговиот претставник, Авичи бил пронајден мртов во главниот град на Оман,...

Собраниската Комисија за култура во работна посета на Националната галерија на Македонија

Собраниската Комисија за култура во работна посета на Националната галерија на Македонија

Cooltura | пред 4 дена

Работната група на Комисијата за култура на Собранието на Република Македонија, во состав: Ирена Стефоска, Никица Корубин, Весна Дамчевска-Илиевска и Славица Шуманска-Митева, на 18 април 2018 година, оствари...

Јубилејно издание на Фестивалот на монодрама Битола 2018

Јубилејно издание на Фестивалот на монодрама „Битола 2018“

Cooltura | пред 4 дена

Националната установа Центар за култура-Битола ги заврши подготовките за 20. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“. Организаторите на фестивалот најавуваат дека главна...

Премиера на претставата Партија реми на Драмски театар

Премиера на претставата „Партија реми“ на Драмски театар

Cooltura | пред 4 дена

Драмски театар-Скопје вечерва (петок, 21 април) од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева, со која актерот Ѓокица Лукаревски ќе одбележи 40 години актерска...

Поетот Филип Димкоски на Меѓународната поетска олимпијада во Словенија

Поетот Филип Димкоски на Меѓународната поетска олимпијада во Словенија

Cooltura | пред 4 дена

Од 21 до 23 април ќе се одржи Меѓународна поетска олимпијада во Марибор, Словенија. Учесник од Македонија е младиот поет Филип Димкоски. Тој ќе претстави поезија од неговата новообјавена книга „Во градината...

Отворено 21 то издание на Скопје филм фестивал

Отворено 21-то издание на „Скопје филм фестивал“

Cooltura | пред 4 дена

Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“, синоќа во кино „Милениум“ е отворен 21-от Скопје филм фестивал. Над 50 филмови,...

Фатос Лумани избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора

Фатос Лумани избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора

Cooltura | пред 4 дена

Фатос Лумани е избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора, кој и официјално почна со работа, информираат од Министерството за култура. -Оваа институција ќе биде значаен чекор...

 Велигденски средби во радовишко по 14 ти пат со рекорден број учесници

„Велигденски средби“ во радовишко по 14-ти пат, со рекорден број учесници

Cooltura | пред 6 дена

Со изведба на македонската химна и химната на Фолклорниот фестивал „Велигденски средби“, дувачки оркестар од 30 свирачи од Пиринска Македонија започна 14–тото издание на фестивалот „Велигденски средби“...

Свадбени обичаи од битолското село Брусник

Свадбени обичаи од битолското село Брусник

Cooltura | пред 6 дена

Родителите се оние кои ја избираат девојката за сопруга на својот син, меѓутоа имало случаи и момчето да ја произнесе својата желба. Но тоа секогаш го правел внимателно, преку некој друг, со напомена дека...

Истражување Оние кои легнуваат и се будат доцна умираат помлади

Истражување: Оние кои легнуваат и се будат доцна, умираат помлади

Cooltura | пред 6 дена

За оние што си легнуваат и се будат подоцна, голема е веројатноста дека ќе починат помлади, тврдат научници од Универзитетот на Сари во градот Гилфорд, Велика Британија. Во истражувањето објавено во „Медикал...

Гран при за претставата Јами дистрикт на годинешите Лица без маски

Гран при за претставата „Јами дистрикт“ на годинешите „Лица без маски“

Cooltura | пред 6 дена

Гран при за најдбора претстава во целина на 11-от Интернационален театарски фестивал „ Лица без маски “, доби „ Јами дистрикт “ од Србија во режија на Кокан Младеновиќ... Одлуката ја донесе жири во состав:...

Можат ли веганите да ја сварат мрачната приказна за тоа од каде доаѓа нивната храна

Можат ли веганите да ја сварат мрачната приказна за тоа од каде доаѓа нивната храна?

Cooltura | пред 6 дена

(Индекс - Загреб) Постојат бројни причини зошто луѓето одлучуваат да станат вегани, но една од најчестите се однесува на бруталноста кон животните. Голем дел од веганите се гордеат со фактот дека јадат...

Затворениците ќе посетуваат културно уметнички настани

Затворениците ќе посетуваат културно-уметнички настани

Cooltura | пред една недела

Културно-уметнички содржини за осудениците во Затворот во Шутка предвидува Меморандумот за соработка што го потпишаа министерот за култура Алаѓозовски и директорот на КПУ Затвор Скопје, Котевски. Како...

Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018

Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018

Cooltura | пред една недела

Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура со вкупна вредност од осум милиони и 519.000 денари се повлечени по ревизијата на Комисијата, информираше министерот Алаѓозовски при посетата...

Изложба на Бернхард Холеман Свети Наум како ликовен сон

Изложба на Бернхард Холеман „Свети Наум како ликовен сон“

Cooltura | пред една недела

Во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на уметноста, во Музеј на град Скопје вечер (16 април) во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Свети Наум како ликовен сон“ на  австрискиот уметник Бернхард...

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот Македонија

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“

Cooltura | пред една недела

Пијанистката Дуња Иванова денеска (16 април) на плоштадот „Македонија“ ќе одржи тричасовен концерт насовен „Наминување“. Наспроти конвенционалниот начин на следење солистички концерти за пијано, кои претпоставуваат...

Годинешниот 21 ви Скопје филм фестивал со повеќе од 50 филмови

Годинешниот 21-ви „Скопје филм фестивал“ со повеќе од 50 филмови

Cooltura | пред една недела

Над 50 филмови, работилници, гостувања на нови европски филмски имиња, како и филмска ретроспектива на Алфред Хичкок, ќе понуди 21-то издание на Скопје филм фестивал. Ќе биде отворен на 19 април во „Милениум“...

Манастирски комплекс Свети Атанасиј Историско хронолошки преглед

Манастирски комплекс Свети Атанасиј: Историско-хронолошки преглед

Cooltura | пред една недела

За манастирскиот комплекс Св. Атанасиј веќе има објавено сеопфатна монографија во која е даден хронолошкиот приказ за активностите и случувањата од 13 век до 2000 година... Лешок се споменува како градска...

Митко Гогов во светската антологија Слушни ја оваа река

Митко Гогов во светската антологија „Слушни ја оваа река"

Cooltura | пред една недела

Во Колумбија излезе од печат светска поетска антологија „Слушни ја оваа река" во која меѓу 126 автори од 58 земји е вклучен поетот Митко Гогов , претседател на Здржението „Контекст-Струмица“, кое во Македонија...

Жална слика на Спомен домот на Разловечкото востание

Жална слика на Спомен-домот на Разловечкото востание

Cooltura | пред една недела

Во центарот на славното делчевско село Разловци нагрден од забот на времето и институционалната негрижа, гордо надвиснат над околните куќи, со последните сили на издржливост, ја раскажува историската приказна...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност