24 04 2018 20 05  Јордан Манасијески награден за квалитет од жири комисијата на Биеналето на нациите во Венеција

24.04.2018 20:05 - Јордан Манасијески награден за квалитет од жири комисијата на “Биеналето на нациите” во Венеција

Охрид News | пред 22 минути

Стручното жири на “Биеналето на нациите - Венеција Арт Експо“, дизајниран настан што инволвира современо сликарство, скулптура, графика, видеоарт и керамичка уметност, што се одржa во престижната палата “Scuola...

24 04 2018 19 10  Повредата посилна од желбата на Ана Стојановска во финалето

24.04.2018 19:10 - Повредата посилна од желбата на Ана Стојановска во финалето

Охрид News | пред еден час

Охриѓанката Ана Стојановска го освои сребреното одличје на тенискиот турнир за јуниорки до 12 години, кој се одржа во Скопје. Стојановска во финалето поради повреда на раката се повлече и покрај голема желба за играње....

24 04 2018 16 42  Организирано интернет рекламирање прилагодени цени со нови знаења до повеќе гости и вон сезона

24.04.2018 16:42 - Организирано интернет рекламирање, прилагодени цени-со нови знаења до повеќе гости и вон сезона

Охрид News | пред 4 часа

Да се развие стратегија која вклучува ценовна политика, одредување на типот на клиенти, организирано дејствување околу начините на рекламирање на интернет и како да се привлечат саканите гости, е она што сопствениците...

24 04 2018 16 45  Продолжение на хуманитарниот спектакл Филмовизија

24.04.2018 16:45 - Продолжение на хуманитарниот спектакл „Филмовизија“

Охрид News | пред 4 часа

Вечерва, во Центарот за култура „Григор Прличев“  ќе се одигра „второто полувреме“ од хуманитарниот концерт „Филмовизија“, кој е во организација на професорот по латински од охридската гимназија,...

24 04 2018 15 33  Барања за субвенции за обработлива површина и по грло добиток за 2018 до 15 Мај

24.04.2018 15:33 - Барања за субвенции за обработлива површина и по грло добиток за 2018 до 15 Мај

Охрид News | пред 5 часа

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на република Македонија и  Канцеларијата за стручна поддршка на развојот на земјоделството на Општина Охрид, ги потсетува земјоделските...

24 04 2018 14 13  Кривична пријава против екс градоначалникот на Дебрца

24.04.2018 14:13 - Кривична пријава против екс градоначалникот на Дебрца

Охрид News | пред 6 часа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 37-годишно лице од село Ботун, општина Дебарца, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. На 15.07.2015 година и 11.07.2017 година...

24 04 2018 12 55  Неколкудневни подготовки за голема вежба на полицијата кај градското пристаниште

24.04.2018 12:55 - Неколкудневни подготовки за голема вежба на полицијата кај градското пристаниште

Охрид News | пред 7 часа

По повод 7-ми Мај, Денот на македонската полиција, СВР Охрид почнувајќи од денеска, 24-ти април, па во наредните денови, на градското пристаниште во Охрид ќе реализира подготовки за показна вежба, што ќе се одржи на 5-ти мај....

24 04 2018 11 59  Во четврток земјено запрашување против комарци

24.04.2018 11:59 - Во четврток земјено запрашување против комарци

Охрид News | пред 8 часа

Во четвротк, 26-ти април, екипи на Центар за јавно здравје Охрид ќе спроведат ларвицидна дезинсекција против комарци. Третирањето ќе биде од земја во период од 05 до 07 часот. Со дезинсекцијата ќе биде опфатено Студеничко...

24 04 2018 11 51  Три од три за гостите во ОФЛ

24.04.2018 11:51 - Три од три за гостите во ОФЛ

Охрид News | пред 8 часа

Гостинските екипи имаа маестрално второ коло од пролетната сезона во Општинската фудбалска лига победувајќи на три мечеви кои се одиграа. Највозбудлив меч се одигра во Мешеишта, помеѓу Славеј - Лакочереј, кој заврши...

24 04 2018 10 47  Награди за учениците од ОЕМУЦ Св Наум Охридски на годинешното Образовно рандеву 2018

24.04.2018 10:47 - Награди за учениците од ОЕМУЦ „Св.Наум Охридски“ на годинешното „Образовно рандеву 2018“

Охрид News | пред 10 часа

Учениците од ОЕМУЦ „Св.Наум Охридски“ се вратија со освоени бројни награди од одржаното Образовно рандеву 2018 во Скопје во организација на МАССУМ (Македонска асоцијација на средни стручни училишта). На...

24 04 2018 10 00  Не поминаа повеќе одлуки поврзани со работењето на јавните претпријатија

24.04.2018 10:00 - Не поминаа повеќе одлуки поврзани со работењето на јавните претпријатија

Охрид News | пред 10 часа

На седницата одржана вчера попладне, советниците ги прифатија извештаите за реализација на програмите за работа за периодот од 01.01. до 31.03.2018 година на Советот на општина Охрид, развојните програми во образованието,...

24 04 2018 09 54  Гоце Мојсоски шампион во средна категорија во Македонија

24.04.2018 09:54 - Гоце Мојсоски шампион во средна категорија во Македонија

Охрид News | пред 10 часа

Охриѓанецот Гоце Мојсоски повторно се закити со епитетот шампион на Македонија, откако на националното првенство, кое се одржа во Битола победи во средна категорија до 80 килограми. Мојсоски кој напорно се...

24 04 2018 09 20  Трибина за развој на туризмот

24.04.2018 09:20 - Трибина за развој на туризмот

Охрид News | пред 11 часа

Туристичките чинители од Охрид, Факултетот за туризам, агенции и менаџментот на туроператорот „ТУИ“, денеска во Охрид ќе дебатираат за трендовите во туризмот и развојот. На настанот „ТУИ“ ќе ги презентира...

24 04 2018 09 28  Денеска сончево и многу топло

24.04.2018 09:28 - Денеска сончево и многу топло

Охрид News | пред 11 часа

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и топло. Максимланта дневна температура во Охридскиот регион ќе биде во пораст и ќе достигне до 24 степени Целзиуосови, информира Управата за...

24 04 2018 09 04  Трета МФЛ Големи три бодови за Воска бод за Охрид во финишот

24.04.2018 09:04 - Трета МФЛ: Големи три бодови за Воска, бод за Охрид во финишот

Охрид News | пред 11 часа

Екипата на Воска освои три значајни бодови, додека Охрид еден во трката за опстанок во Третата македонска фудбалска лига југо-запад. Воска на домашен терен со 3-1 го совлада Кораб, а Охрид со гол во 90-та минута обезбеди...

23 04 2018 16 38  Кривична за охриѓанец кој насилно ги зел децата

23.04.2018 16:38 - Кривична за охриѓанец кој насилно ги зел децата

Охрид News | пред еден ден

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 35-годишен охриѓанец за сторено  кривично дело „одземање малолетник“. Како што информираат од МВР, на 5-ти април, во Охрид на улица...

23 04 2018 15 31  Презентиран проектот за адаптирање на улицата Македонија во пешачка зона

23.04.2018 15:31 - Презентиран проектот за адаптирање на улицата „Македонија“ во пешачка зона

Охрид News | пред еден ден

Деканот на Архитектонскиот факултет од Скопје проф. д-р Огнен Марина заедно со вработени во охридскиот Сектор за урбанизам, Лилјана Јоноска и Билјана Анѓелоска, одржаа презентација на  проектот „Нови Хоризонти...

23 04 2018 14 59  Охриѓани порачаа не ја загадувајте природата со пластика

23.04.2018 14:59 - Охриѓани порачаа-не ја загадувајте природата со пластика!

Охрид News | пред еден ден

По повод 22 април, Денот на планетата Земја, Црвен крст Охрид со своите волонтери од програмата „Грижа за стари лица”, организира дефиле со едукативен карактер, низ улиците на Охрид. Целта на дефилето е подигнување...

23 04 2018 14 40  Стојаноски Регионална депонија мора да има за локацијата неопходен е компромис

23.04.2018 14:40 - Стојаноски:Регионална депонија мора да има, за локацијата неопходен е компромис

Охрид News | пред еден ден

Регионална депонија ќе има и мора да има, проблем е само локацијата која ги засега жителите на општина Дебрца, но и од Охрид, вели охридскиот градоначалник Јован Стојаноски. Стојаноски додава дека Охрид, како град под...

23 04 2018 13 04  Наскоро почнува наплатата за паркирање преку СМС порака

23.04.2018 13:04 - Наскоро почнува наплатата за паркирање преку СМС порака

Охрид News | пред еден ден

Општина Охрид заедно со ЈП „Билјанини извори“ наскоро започнува  проект за нов начин на наплата за паркирање на возила во Охрид . Охриѓани, гостите и туристите наплатата за паркирање на своето возило може да го...

23 04 2018 12 40  Златен и бронзен медал за АК Охрид на Државното првенсто во Скопје

23.04.2018 12:40 - Златен и бронзен медал за АК Охрид на Државното првенсто во Скопје

Охрид News | пред еден ден

На 21 април на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје, се одржаа Државното првенство во скокачки дисциплини, штафетни трки и 10 000 метри на кои Атлетскиот клуб Охрид настапи во трите освојувајќи еден златен...

23 04 2018 10 44  Како до подолга сезона успешна продажба и закуп на сместување вон сезона

23.04.2018 10:44 - Како до подолга сезона, успешна продажба и закуп на сместување вон сезона?

Охрид News | пред еден ден

Одговор на овие прашања туристичките работници од регионот ќе можат да добијат на втората работилница што ќе се одржи во Охрид на 24 и 25 април во рамки на ИМЕ програмата за зголемување на пазарната вработливост, а во...

23 04 2018 09 57  Китовите лесно и убедливо до победа во Кадетската лига

23.04.2018 09:57 - „Китовите“ лесно и убедливо до победа во Кадетската лига

Охрид News | пред еден ден

Ракометарките на Лихнид совладувајќи го тимот на Шампион со 29-15 (15-6) стигнаа до првата победа во пролетната полусезона во Кадетската лига. Почетната негатива од 2-0 брзо ги разбуди „китовите“ кои со серија од 7...

23 04 2018 09 47  Oд фонтаната на плоштадот кај Мини маркет вода тече на сите страни

23.04.2018 09:47 - Oд фонтаната на плоштадот кај „Мини маркет“ вода тече на сите страни

Охрид News | пред еден ден

Водоводните инсталации на плоштадот кај некогашниот „Мини маркет“ повторно имаат проблем. Една од фонтаните неконтролирано исфрла млаз под силен притиоск, а вода тече на сите страни. И дење и ноќе. Граѓаните...

23 04 2018 09 13  Промоција на резултатите од испитувањето на јавното мислење од проектот за адаптирање на улица Македонија во пешачка зона

23.04.2018 09:13 - Промоција на резултатите од испитувањето на јавното мислење од проектот за адаптирање на улица „Македонија“ во пешачка зона

Охрид News | пред еден ден

Општина Охрид, преку свои претставници од Секторот за урбанизам, е учесник на Тренинг програмата Овозможување локална демократија и холистички урбан развој преку SymbioCity пристап, заедно со претставници од други седум...

23 04 2018 09 03  Голема хуманитарна забава за помош на малата Мила

23.04.2018 09:03 - Голема хуманитарна забава за помош на малата Мила

Охрид News | пред еден ден

Во организација на млади музичари од Охрид и Лајанс клубот Лихнидос, во среда, 25-ти април, во „Liquid cafe“ ќе се одржи хуманитарна забава за помош на малата Мила, која има 15 месеци и боледува од дистрофија поради што...

23 04 2018 08 42  Промотивно видео за Охрид ТрчаТ

23.04.2018 08:42 - Промотивно видео за Охрид ТрчаТ !

Охрид News | пред еден ден

Атлетскиот викенд „Охрид ТрчаТ“ кој на 3 јуни во организација на Асоцијацијата за спортови „Спорт за сите-сите за Спорт“ втор пат ќе се одржи низ улиците на Охрид доби официјално промотивно видео. Во видео...

22 04 2018 19 08  Фото галерија Стоечки аплаузи за Театар Комедија од охридската публика за претставата Мојата жена се вика Борис

22.04.2018 19:08 - Фото галерија: Стоечки аплаузи за Театар „Комедија“ од охридската публика за претставата „Мојата жена се вика Борис“

Охрид News | пред 2 дена

Гостувањето на театар „Комедија“ од Скопје, кој синоќа во центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ја изведе претставата „Мојата жена се вика Борис“, беше полн погодок. Добро воиграниот актерски...

22 04 2018 12 18  Охрид елиминиран од Купот Пелистер следен предизвик за Бутел

22.04.2018 12:18 - Охрид елиминиран од Купот, Пелистер следен предизвик за Бутел

Охрид News | пред 2 дена

Ракометниот клуб Охрид во првата рунда од четвртфиналето ги заврши натпреварите во Купот на Македонија. „Гладијаторите“ на гостински терен во Скопје изгубија 2927 од водечката екипа во Првата лига, Бутел. Двете...

22 04 2018 11 55  Премиере одржи си го зборот почна протестот во Дебрца против изградбата на депонија

22.04.2018 11:55 - „Премиере одржи си го зборот“-почна протестот во Дебрца против изградбата на депонија

Охрид News | пред 2 дена

„Премиере одржи си го зборот“,„ На лагата и се кратки нозете од нас баравте глас, а ни испорачувате гнас“, „Во Дебрца не постојат повеќе партии, постојат обединети Дебрчани“, порачаа жителите на Дебрца...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност