притисни ентер »

Топ вести

Без категорија

Денот на планетата Земја одбележан во ОУ „Браќа Миладиновци“ во Аеродром

Денот на планетата Земја одбележан во ОУ „Браќа Миладиновци“ во Аеродром

Учениците од основното училиште „Браќа Миладиновци“ денеска го одбележаа Денот на планетата Земја. Основците се претставија во модели изработени од пластика, картон, хартија и други материјали што можат да се рециклираат и да се реупотребуваат. Моделите ги изработија сами или во соработка со наставниците и родителите. Со овој настан тие испратија порака

Дали знаевте? Ова се 4 места на телото каде што парфемот најдолго трае!

Дали знаевте? Ова се 4 места на телото каде што парфемот најдолго трае!

Сигурно сте забележале дека кај некои личности парфемот трае со часови, додека кај вас набргу исчезнува. Но, не е поентата во количината на парфем, туку во местото каде што го нанесувате. Местото каде што се преклопува раката Поради тенката кожа под која се наоѓаат многу вени, ова е идеално место да ставите парфем кој ќе се прошири на целото тело и

Три хороскопски знаци што не можат да бидат верни

Три хороскопски знаци што не можат да бидат верни

Според астролозите, сите хороскопски знаци се прељубници, но постојат три што не можат да бидат верни. Овен Овој хороскопски знак е познат по избувливоста и изразениот темперамент. Но овните се познати и како страсни љубовници на кои сексуалната енергија им е доста важна. Бракот ретко ги смирува, напротив многу припадници на овој знак лошо го поднесуваат

„Јас сум причината зошто НЕ им се дава мед на ...

„Јас сум причината зошто НЕ им се дава мед на ...

Жена го раскажа своето речиси фатално искуство со медот за да предупреди колку е опасен тој за малите бебиња. Кели Тегер е мајка на две деца која апелира родителите да не им даваат мед на бебиња помали од една година. Таа вели дека е изненадена што сè уште слуша дека родителите им ставаат мед на цуцлите на малите бебиња и порачува докторите уште при

Карпош ќе ги укине бесплатните ужинки за основците?

Карпош ќе ги укине бесплатните ужинки за основците?

Родителите на основните училишта „Вера Циривири-Трена“, „Јан Амос Коменски“ и Христијан Тодоровски-Карпош“ се жалат дека и покрај тоа што треба да бидат бесплатни ужинките кои ги добиваат нивните деца во училиштата, тие ги плаќаат од почетокот на оваа учебна година. Во другите училишта, кои се наоѓаат во Карпош, сметките за ужинките ги покрива Општината

Тројно убиство во Приштина

Тројно убиство во Приштина

Според првичните информации, маж ја убил својата жена, снаата и на крај извршил самоубиство. Според првичните информации на косовската полиција, еден маж ја смртно ја застрелал својата жена, а потоа снаата за на крај да пресуди на својот живот извршувајќи самоубиство. Сеуште не се познати околностите и деталите од тројното убиство. Косовската полиција

7 знаци кои укажуваат дека треба да дадете отказ

7 знаци кои укажуваат дека треба да дадете отказ

Во денешно време тешко се доаѓа до работа, па така оние кои имаат работа не се откажуваат од неа, се додека не најдат нешто подобро. Меѓутоа, постојат ситуации каде навистина е потребно да дадете отказ, а ние ви претставуваме кои се тие ситуации. Ако се пронајдете во некоја од нив, можеби е вистинското време да ја напуштите работата. 1. Непочитување

Може да се падне на 35 различни датуми: ЗОШТО ВЕЛИГДЕН СЕКОГАШЕ Е ВО НЕДЕЛА И НА ПОЛНОЌ, а не преку ден?

Може да се падне на 35 различни датуми: ЗОШТО ВЕЛИГДЕН СЕКОГАШЕ Е ВО НЕДЕЛА И НА ПОЛНОЌ, а не преку ден?

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Денот не го менува, а датумот го менува. Може да биде во април, а и во мај. Временското растојание, од кога до кога може да се падне Велигден е определено и тоа се движи од 4 април до 8 мај, односно, најрано: три дена пред Благовец, а најдоцна: два дена по Ѓурѓовден. Што значи дека

Четири хороскопси знаци кои се најголемите дemначи на социјалните мрежи!

Четири хороскопси знаци кои се најголемите дemначи на социјалните мрежи!

БИК Биковите го даваат cpцето на дланка и го опcипyваат партнерот со љубов. Од друга страна исто така се сметаат за едни од највнимателните знаци во Зодијакот. Кога ќе се заљyбaт, ceриозно го сфаќаат односот и сонуваат дека конечно ќе се смиpaт. Поради тоа, кога односот нeмa да биде онаков каков што го замиcлилe и сакале да биде, тие стануваат многу

5-минутна поучна снимка после која ќе гледате поинаку на животот и луѓето околу вас

5-минутна поучна снимка после која ќе гледате поинаку на животот и луѓето околу вас

 Ако денес е вашиот последен ден, дали ќе сакавте последните зборови да ви бидат тие кои сте ги изговориле на вашите блиски? Дали работите за кои се жалите се полоши од оние кои им се случуваат на други луѓе? Одвојте 3 минути од скапоценото време за ова видео кое ќе допре до вашето срце и ќе ве натера да сфатите некои важни работи.