Судиите ќе се разрешуваат по повеќе основи

Судиите ќе се разрешуваат по повеќе основи

Телма | пред 6 дена

Судиите ќе се разрешуваат по повеќе основи Судиите што ќе откријат доверливи информации од предметите на кои работат, како и тие што нема да ги применат пресудите од Судот за човекови права во Стразбур,...

Прифатени седум амандмани на ВМРО ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Локално | пред 6 дена

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој...

ВМРО ДПМНЕ му го спаси гласот на Вангеловски во судскиот совет

ВМРО-ДПМНЕ му го спаси гласот на Вангеловски во судскиот совет

Вечер | пред 6 дена

На денешната седница на Комисијата за политички систем, беше расправано околу дисциплинската одговорност на судовите. Предлогот за измените во овој закон кои се поставени во три дела се поднесени од министерството...

ВМРО ДПМНЕ му го спаси гласот на Вангеловски во судскиот совет

ВМРО-ДПМНЕ му го спаси гласот на Вангеловски во судскиот совет

Макфакс | пред 6 дена

На денешната седница на Комисијата за политички систем, беше расправано околу дисциплинската одговорност на судовите. Предлогот за измените во овој закон кои се поставени во три дела се поднесени од министерството...

Ристовски Претседателот на Врховен засега ќе има право на глас во Судскиот совет подетално ќе се расправа во јуни

Ристовски: Претседателот на Врховен засега ќе има право на глас во Судскиот совет, подетално ќе се расправа во јуни

A1on | пред 6 дена

Законите за кривична постапка и Јавно обвинителство денеска не се најдоа на дневен ред на Комисијата за политички систем затоа што тие веќе се во парламентарна процедура, објасни заменикот министер за...

Прифатени амандмани на ВМРО ДПМНЕ за Законот за судови и за Законот за Судски совет

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и за Законот за Судски совет

Нова Македонија | пред 6 дена

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој...

Согласност за реформските закони за судовите и за Судскиот совет

Согласност за реформските закони за судовите и за Судскиот совет

МТВ 1 | пред 6 дена

Речиси без дискусија по договорот на работните групи, прифатени поголем дел од амандманите кои опозицијата ги предложи во реформските Закони за судови и Судски совет. Вратено е старото решение, во Судскиот...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Канал 5 | пред 6 дена

За законите за кривична постапка и за јавниот обвинител допрва ќе се договараат. Со новиот закон за судови, судиите ќе бидат казнувани и разрешувани ако не ги почитуваат одлуките на судот за човекови права...

Постигнат договор за дел од законите за правосудство

Постигнат договор за дел од законите за правосудство

Сител | пред 6 дена

Embedded video for Постигнат договор за дел од законите за правосудство Судиите кои нема да ги почиуваат одлуките од Судот за човекови права во Стразбург или кои ќе издадат калсифицирани податоци кои ги...

Прифатени седум амандмани на ВМРО ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Прес 24 | пред 6 дена

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите  и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој...

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Точка | пред 6 дена

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата...

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Вечер | пред 6 дена

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата...

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Весник | пред 6 дена

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата...

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Власта и опозицијата постигнаа договор за реформите во судството

Макфакс | пред 6 дена

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата...

Власта и опозицијата се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозицијата се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Нова Македонија | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Се очекува реална оценка на ЕК за судството  ни позитивна ни најцрна

Се очекува реална оценка на ЕК за судството – ни позитивна, ни најцрна

Нова ТВ | пред 6 дена

Во пресрет на утрешното објавување на Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава кон ЕУ, експертската јавност нема преголеми „оптимистички“ очекувања околу тоа каква ќе биде оценката на...

Прифатени седум амандмани на ВМРО ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Сител | пред 6 дена

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите  и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

A1on | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Прифатени седум амандмани на ВМРО ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

МИА | пред 6 дена

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.

ШТО Е ПРОБЛЕМАТИЧНО ВМРО ДПМНЕ и СДСМ работат на усогласување на реформските закони

ШТО Е ПРОБЛЕМАТИЧНО: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ работат на усогласување на реформските закони

Фактор | пред 6 дена

Во очекување на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со усогласување на реформиските закони, пишува Радио Слободна Европа...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Алсат-М | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се усогласуваат за реформите

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се усогласуваат за реформите

Р.С. Европа | пред 6 дена

Во очекување на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со усогласување на реформиските закони. Работните групи на партиите продолжуваат...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Канал 5 | пред 6 дена

Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува амандманите кои се носат без дискусија. Разидувањата на владејачкото мнозинство и опозицијата...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Прес 24 | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Власта и опозиција се усогласија за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласија за законите за судовите и за Судски совет

Слободен печат | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Фокус | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

+Инфо | пред 6 дена

Разидувањата на владејачкото мнозинство и опозицијата беа во однос на дисциплинската постапка за судиите. Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Сител | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Власта и опозиција согласни за законите за судовите и за Судски сoвет

Власта и опозиција согласни за законите за судовите и за Судски сoвет

Нова ТВ | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Либертас | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Прифатени седум амандмани на ВМРО ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Прифатени седум амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и осум за Законот за Судски совет

Орбис | пред 6 дена

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите  и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

МИА | пред 6 дена

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички...

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Власта и опозиција се усогласиле за законите за судовите и за Судски совет

Пост | пред 6 дена

16 април 2018 / 13:40 Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем...

УСОГЛАСЕНИ ЗАКОНИТЕ ЗА СУДОВИТЕ И СУДСКИОТ СОВЕТ Пратениците заедно ќе носат реформи во правосудниот систем

УСОГЛАСЕНИ ЗАКОНИТЕ ЗА СУДОВИТЕ И СУДСКИОТ СОВЕТ: Пратениците заедно ќе носат реформи во правосудниот систем

Infomax | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците...

Маневски Нема ниту една реформска одредба во законот за изменување и дополнување на законот за судовите

Маневски: Нема ниту една реформска одредба во законот за изменување и дополнување на законот  за судовите

Курир | пред 6 дена

Во Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите, кој е ставен во Собраниска процедура, нема ниту една реформска одредба. Се е фарса. Иако долго време наголемо се најавуваа наводни судски...

Македонија реализира ЕК ќе валоризира

Македонија реализира, ЕК ќе валоризира

DW | пред 6 дена

Македонската влада очекува позитивни оценки за реформите. Тие не завршуваат. Важни законски проекти допрва ќе бидат предмет на усогласување: нов начин на финансирање на партиите и измени во изборното законодавство....

Македонија реализира ЕК ќе валоризира

Македонија реализира, ЕК ќе валоризира

Либертас | пред 6 дена

Македонската влада очекува позитивни оценки за реформите. Тие не завршуваат. Важни законски проекти допрва ќе бидат предмет на усогласување: нов начин на финансирање на партиите и измени во изборното законодавство.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се договорија за преостанатите реформски закони

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се договорија за преостанатите реформски закони

10 без 10 | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ и викендов не ги усогласија ставовите за измените на Законот за судовите, а пред договор се за Законите за кривичната постапка и за Јавното обвинителство. Неофицијално,...

ОСТАНУВА УШТЕ ЗАКОНОТ ЗА СУДОВИ ЗА ДИК И ДРУГИТЕ ЗАКОНИ ВМРО ДПМНЕ И СДСМ СЕ ДОГОВИЈА

ОСТАНУВА УШТЕ ЗАКОНОТ ЗА СУДОВИ, ЗА ДИК И ДРУГИТЕ ЗАКОНИ ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ СЕ ДОГОВИЈА

Сакам Да Кажам | пред 6 дена

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ и викендов не ги усогласија ставовите за измените на Законот за судовите, а пред договор се за Законите за кривичната постапка и за Јавното обвинителство. Неофицијално,...

Судските реформи добиваат втора шанса утре во Собрание Власта и опозицијата со доближени ставови

Судските реформи добиваат втора шанса утре во Собрание, Власта и опозицијата со доближени ставови

Фактор | пред 7 дена

Системскиот закон за судови и законот за Судскиот совет утре во Собранието ќе добие втора шанса откако власта и опозицијата ги доближиле ставовите за време на викендов, објави Пост . Работните групи на...

Утре втора шанса за судските реформи

Утре втора шанса за судските реформи

Независен | пред 7 дена

Собраниската комисија за политички систем ќе расправа утре за системскиот закон за судови и за законот за Судскиот совет, кои се дел од реформскиот пакет, а кои во четвртокот не дојдоа на ред за усвојување...

Речиси усогласени се законите за судски реформи

Речиси усогласени се законите за судски реформи

Телма | пред една недела

Речиси усогласени се законите за судски реформи Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ речиси целосно ги усогласија законите за судските реформи. Два од нив веќе утре ќе се најдат пред матичната Комисија...

Утре втора шанса за судските реформи

Утре втора шанса за судските реформи

Пост | пред 7 дена

Собраниската комисија за политички систем ќе расправа утре за системскиот закон за судови и за законот за Судскиот совет, кои се дел од реформскиот пакет, а кои во четвртокот не дојдоа на ред за усвојување...

Звонко Давидовиќ Вртењето на судиите од една кон друга власт не е политички притисок туку клиентелизам

Звонко Давидовиќ: Вртењето на судиите од една кон друга власт не е политички притисок туку клиентелизам

Прес 24 | пред една недела

Законите кои се во пакетот на закони за судска реформа ќе ги оневозможат и ќе устројат фер правила на игра со правилно напредување, но и разрешување на судиите. Истиот пакет на закони, најважниот дел на...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност