Заев Македонија заслужува кристално чиста препорака

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Вечер | пред 6 дена

Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака и верувам дека ќе ја добиеме, изјави премиерот Зоран Заев во врска со извештајот на Европската комисија, кој ќе биде објавен утре. „Важен ни е вордингот...

Заев Македонија заслужува кристално чиста препорака

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Макфакс | пред 6 дена

Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака и верувам дека ќе ја добиеме, изјави премиерот Зоран Заев, во врска со Извештајот на Европската Комисија кој ќе биде објавен утре. „Важен ни е вордингот...

Заев Македонија заслужува кристално чиста препорака

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Весник | пред 6 дена

Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака и верувам дека ќе ја добиеме, изјави премиерот Зоран Заев во врска со извештајот на Европската комисија, кој ќе биде објавен утре. „Важен ни е вордингот...

ЕК утре ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

ЕК утре ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

Алсат-М | пред 6 дена

Македонија се очекува утре да ја добие долгоочекуваната препорака за отворање на преговорите со Европската Унија. „Во пресрет на постигнатиот напредок, Европската Комисија препорачува отворање на преговорите...

Напредна ли Македонија во очите на Европа

Напредна ли Македонија во очите на Европа?!

Вечер Прес | пред 6 дена

Безусловен старт на преговорите за членство во Европската Унија носи најновиот извештај за напредокот на Македонија, кој се очекува да биде објавен денеска. Формулацијата, како што пренесе МИА повикувајќи...

 Независен весник дојде до извештајот на ЕК Македонија ќе добие безусловна препорака за преговори

„Независен весник“ дојде до извештајот на ЕК: Македонија ќе добие безусловна препорака за преговори

Република | пред 6 дена

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните...

Заев Македонија заслужува кристално чиста препорака

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Фактор | пред 6 дена

Премиерот Зоран Заев по рочиштето за случајот „Поткуп“ пред медиумите изјави дека очекува кристално чиста безусловна препорака од ЕУ за напредокот на Македонија. Утре Брисел ќе го објави извештајот за...

ЕК дава чиста препорака Заев вели дека е заслужена

ЕК дава чиста препорака, Заев вели дека е заслужена

Сител | пред 6 дена

Embedded video for ЕК дава чиста препорака, Заев вели дека е заслужена Чиста безусловна препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија со ЕУ е содржана во нацрт-извештајот на ЕК, што официјално...

Заев убеден дека е сработено Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев убеден дека е сработено: Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Весник | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

Македонија очекува извештајот на ЕК да содржи чиста препорака

Македонија очекува извештајот на ЕК да содржи чиста препорака

Канал 5 | пред 6 дена

Брисел е свесен дека реформите не се реализирани целосно, но има разбирање, со оглед дека новата влада се формираше пред 10 месеци, по долгата политичка криза, која конечно е надмината. -Потребните структурни...

Заев Заслужуваме кристално чиста препорака од Брисел

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака од Брисел

МКД | пред 6 дена

Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави премиерот Зоран Заев пред утрешното објавување на извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава и пред доаѓањето на високата...

 Независен дојде до извештајот на ЕК за Македонија

„Независен“ дојде до извештајот на ЕК за Македонија

Независен | пред 6 дена

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните...

Дали членките на ЕУ ќе ја одблокираат Македонија

Дали членките на ЕУ ќе ја „одблокираат“ Македонија?

DW | пред 6 дена

ЕК утре дава оценка за напредокот на патот на евроинтеграција. Се очекува Македонија и Албанија да добијат препорака за отворање на пристапни преговори, БиХ и Косово ги очекуваат критики, а Србија и Црна...

Заев Сработивме заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Локално | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

Заев Сработивме многу заслужуваме чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме многу, заслужуваме чиста препорака од ЕК

Слободен печат | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

Македонија утре ќе го добие Извештајот за напредокот од ЕК

Македонија утре ќе го добие Извештајот за напредокот од ЕК

Рипост | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Заев очекува кристално чиста препорака од ЕК

Заев очекува кристално чиста препорака од ЕК

Р.С. Европа | пред 6 дена

Премиерот Зоран Заев изјави дека е факт оти го сработиле очекуваното и Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака од Брисел во пресрет на објавувањето на извештајот на Европската комисија...

Заев Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Либертас | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Европската Kомисија и доаѓањето...

Заев Сработивме заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

A1on | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

МАКЕДОНИЈА СТАНА СТРАТЕШКА ЦЕЛ ЗА ЕУ Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

МАКЕДОНИЈА СТАНА СТРАТЕШКА ЦЕЛ ЗА ЕУ: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Infomax | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе се состанат денеска во Луксембург каде главна тема ќе биде Западен Балкан, а шефот на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини најави дека тоа ќе биде размена на мислења...

Заев Македонија заслужува кристално чиста препорака

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

МТВ 1 | пред 6 дена

Верувам дека заслужено ќе добиеме кристално чиста препорака за ЕУ и тоа ќе биде дополнителна мотивација да продолжиме понатаму со реформите, изјави премиерот Заев пред утрешниот извештај на Европската...

Заев Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

+Инфо | пред 6 дена

Важни ми се зборовите во таа препорака, затоа што тоа за нас е или охрабрување или обесхрабрување, рече Заев. Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел,...

Заев Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Алсат-М | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

Дали членките на ЕУ ќе ја одблокираат Македонија

Дали членките на ЕУ ќе ја „одблокираат“ Македонија?

Либертас | пред 6 дена

ЕК утре дава оценка за напредокот на патот на евроинтеграција. Се очекува Македонија и Албанија да добијат препорака за отворање на пристапни преговори, БиХ и Косово ги очекуваат критики, а Србија и Црна...

Заев Сработивме заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Канал 5 | пред 6 дена

- Важни ми се зборовите во таа препорака, затоа што тоа за нас е или охрабрување или обесхрабрување. Тоа е важно и за граѓаните и за сите вклучени во реформските процеси. После оваа препорака Македонија...

Заев Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Независен | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

Заев Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Прес 24 | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

Европската комисија препорачува безусловен старт на преговорите со Македонија

Европската комисија препорачува безусловен старт на преговорите со Македонија

Радар | пред 6 дена

Европската Комисија извештајот за напредокот на земјата што ќе биде објавен утре препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Алсат-М | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Заев Заслужуваме кристално чиста препорака за сработеното

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака за сработеното

Нова ТВ | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Европската комисија и доаѓањето...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Алсат-М | пред 6 дена

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

Препорака за Македонија за безусловен старт на преговорите

Препорака за Македонија за безусловен старт на преговорите

Слободен печат | пред 6 дена

Европската Комисија извештајот за напредокот на земјата што ќе биде објавен утре препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат...

Заев Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Сител | пред 6 дена

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето...

Заев Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

МИА | пред 6 дена

Скопје, 16 април 2018 МИА) - Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев в о пресрет на објавувањето на извештајот на...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Прес 24 | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Канал 5 | пред 6 дена

Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел за МИА. - Во светло на постигнатиот напредок, ЕК препорачува преговорите за членство да започнат со Поранешната...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

A1on | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Могерини Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

МТВ 1 | пред 6 дена

Утре Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан. Според информациите, Македонија ќе добие чиста, безусловна препорака за почеток на преговорите за членство....

Утре ќе добиеме Извештај за напредокот па ќе ги чекаме Хан и Могерини

Утре ќе добиеме Извештај за напредокот, па ќе ги чекаме Хан и Могерини

Слободен печат | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Могерини Западен Балкан претставува стратешки регион за Европа

Могерини: Западен Балкан претставува стратешки регион за Европа

Р.С. Европа | пред 6 дена

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини изјави денеска дека Западен Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од Унијата,...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

+Инфо | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Европската комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонија

Европската комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонија?

Нова Македонија | пред 6 дена

Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонијa, во  нацрт-извештајот до кој дојде МИА. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Локално | пред 6 дена

– Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Заев Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Заев: Заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Пост | пред 6 дена

16 април 2018 / 14:17 Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Независен | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ

+Инфо | пред 6 дена

„Позитивна промена во политичкиот менталитет се забележува во целото општество, чие отсуство беше најголема пречка во последните години“, пишува ЕК за Македонија. МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија...

Новиот нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Новиот нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Прес 24 | пред 6 дена

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Локално | пред 6 дена

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

Безусловен старт на преговорите препорачува нацрт извештајот на ЕК за Македонија

Безусловен старт на преговорите препорачува нацрт извештајот на ЕК за Македонија

Фокус | пред 6 дена

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

ЛУКСЕМБУРГ Иднината на Западен Балкан во рацете на министрите за надворешни работи на ЕУ

ЛУКСЕМБУРГ: Иднината на Западен Балкан во рацете на министрите за надворешни работи на ЕУ

Фактор | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург. Таму ќе се разговара за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде...

Могерини Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Точка | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена...

Новиот нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Новиот нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

MK News | пред 6 дена

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

Препорака за Македонија за безусловен старт на преговорите

Препорака за Македонија за безусловен старт на преговорите

Нова ТВ | пред 6 дена

Европската Комисија извештајот за напредокот на земјата што ќе биде објавен утре препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат...

Могерини Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Вечер | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена...

Могерини Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Макфакс | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена...

Од Брисел се очекува безусловна препорака

Од Брисел се очекува безусловна препорака

МИА | пред 6 дена

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Македонија очекува ЕК утре во Извештајот за напредокот на земјата да излезе со безусловна препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Во документот се очекува да биде нотиран...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Либертас | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Сител | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Либертас | пред 6 дена

– МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Алфа | пред 6 дена

Владата е оптимист и смета дека Извештајот ќе содржи чиста препорака за почеток на преговорите. Тоа го потврдија премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Бујар Османи и на отворениот брифинг за новинарите....

Македонија ќе добие препорака за безусловен старт на преговорите со Унијата

Македонија ќе добие препорака за безусловен старт на преговорите со Унијата

Македонија 365 | пред 6 дена

Европската Комисија во извештајот за Македонија препорачува безусловен старт на преговорите. Увид во документот имала Македонската информативна агенција МИА, за која извори од Брисел предупредуваат дека...

Утре ќе добиеме Извештај за напредокот па ќе ги чекаме Хан и Могерини

Утре ќе добиеме Извештај за напредокот, па ќе ги чекаме Хан и Могерини

+Инфо | пред 6 дена

Владата е оптимист и смета дека Извештајот ќе содржи чиста препорака за почеток на преговорите. Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

МИА | пред 6 дена

Луксембург, 16 април 2018 (МИА) - Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Сител | пред 6 дена

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

МИА | пред 6 дена

Брисел, 16 април 2018 (МИА) - МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен...

Извештај за напредокот на Македонија Хан и Могерини доаѓаат во Скопје

Извештај за напредокот на Македонија, Хан и Могерини доаѓаат во Скопје

МТВ 1 | пред 6 дена

Утре Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан. Според информациите, Македонија ќе добие безусловна препорака за почеток на преговорите за членство. Се вели...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Пост | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

Могерини Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа

Орбис | пред 6 дена

Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност,...

РСЕ Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

РСЕ: Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Либертас | пред 6 дена

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот,...

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Вечер Прес | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Брисел утре ќе ги објави извештаите за прогресот Препораката за Македонија е напишана

Брисел утре ќе ги објави извештаите за прогресот: Препораката за Македонија е напишана

Независен | пред 6 дена

Европската комисија утре ќе ги објави извештаите за прогресот на Македонија и другите земји кандидати во Стразбур. Според увидот на „Радио слободна Европа“ (РСЕ) во извештаите, невралгични точки во сите...

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Локално | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

A1on | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Алсат-М | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Могерини Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Могерини: Западен Балкан е стратешки регион за Европа

Sky | пред 6 дена

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Луксембург ќе разговараат за европската иднина на Западен Балкан. Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, најави дека тоа ќе биде размена...

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК доаѓаат и Хан и Могерини

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК, доаѓаат и Хан и Могерини

Фактор | пред 6 дена

Република Македонија по неколку условени препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, овој пат од Европската комисија очекува позитивна и чиста препорака за започнување на овие процеси кои ќе...

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Канал 5 | пред 6 дена

Владата е оптимист и смета дека Извештајот ќе содржи чиста препорака за почеток на преговорите. Тоа го потврдија премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Бујар Османи и на отворениот брифинг за новинарите....

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Прес 24 | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Утре извештај за напредокот во среда посета на Хан и Могерини

Утре извештај за напредокот, во среда посета на Хан и Могерини

Фокус | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК потоа доаѓаат Хан и Могерини

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК, потоа доаѓаат Хан и Могерини

МКД | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а в четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК

10 без 10 | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а в четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Сител | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Брисел утре ќе ги објави извештаите за прогресот Препораката за Македонија е напишана

Брисел утре ќе ги објави извештаите за прогресот: Препораката за Македонија е напишана

Пост | пред 6 дена

Европската комисија утре ќе ги објави извештаите за прогресот на Македонија и другите земји кандидати во Стразбур. Според увидот на „Радио слободна Европа“ (РСЕ) во извештаите, невралгични точки во сите...

Извештај за напредокот па посета на Хан и Могерини

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

МИА | пред 6 дена

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна...

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК

Тера | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а в четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Македонија утре ќе го добие извештајот на ЕК а потоа посета на Хан и Могерини

Македонија утре ќе го добие извештајот на ЕК, а потоа посета на Хан и Могерини

Македонија 365 | пред 6 дена

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а во четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика...

Македонија ќе добие позитивна оценка во извештајот од ЕК

Македонија ќе добие позитивна оценка во извештајот од ЕК

Флеш | пред 7 дена

На 17 април се очекува Македонија да добие безусловна препорака за започнување на преговорите за членство во ЕУ. Според информациите, извештајот за напредокот на Македонија кој ќе го објави официјален...

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија

Бриф | пред 7 дена

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно...

Европската Комисија ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Европската Комисија ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Вечер Прес | пред 7 дена

Дописниците на Радио Слободна Европа  од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој...

РСЕ ЕК ќе препорача старт на претпристапните преговори со Македонија

РСЕ: ЕК ќе препорача старт на претпристапните преговори со Македонија

Алфа | пред 7 дена

Европската Комисија следната недела ќе препорача старт на преговорите со Македонија, јавува Радио Слободна Европа повикувајќи се на детали од Извештајот за напредокот. Европската Комисија следната недела...

Европската Комисија ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Европската Комисија ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Слободен печат | пред 7 дена

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет...

Македонија ќе добие позитивна оценка во извештајот од ЕК

Македонија ќе добие позитивна оценка во извештајот од ЕК

Алсат-М | пред 7 дена

На 17 април се очекува Македонија да добие безусловна препорака за започнување на преговорите за членство во ЕУ. Според информациите, извештајот за напредокот на Македонија кој ќе го објави официјален...

РСЕ ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

+Инфо | пред 7 дена

Дописниците на Радио Слободна Европа јавуваат дека критични точки во сите држави од Западен Балкан, според оценката на ЕК, остануваат оние што се поврзани за владеењето на правото, а „организираниот криминал...

РСЕ ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

10 без 10 | пред 7 дена

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој...

РСЕ Македонија добива препорака за почеток на преговори со ЕУ

РСЕ: Македонија добива препорака за почеток на преговори со ЕУ

Нова ТВ | пред 7 дена

Европската комисија следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок, објавува Радио Слободна Европа , повикувајќи...

Германски медиуми Македонија во вторник добива позитивен извештај за напредокот

Германски медиуми: Македонија во вторник добива позитивен извештај за напредокот

Канал 5 | пред една недела

Брисел јасно ја препознал политичката волја за напредок, поради што Европската комисија препорачува отворање на пред пристапните преговори за членство во унијата. Ова бил дел документот за напредокот на...

Има политичка воља за напредок оценила ЕК во најновиот извештај

Има политичка воља за напредок оценила ЕК во најновиот извештај

Телма | пред една недела

Има политичка воља за напредок оценила ЕК во најновиот извештај Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните...

Добра вест од Брисел ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Добра вест од Брисел: ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Вечер Прес | пред една недела

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет...

ЕК следната недела ќе препорача почеток на пристапните преговори за Македонија

ЕК следната недела ќе препорача почеток на пристапните преговори за Македонија

Сител | пред една недела

Embedded video for ЕК следната недела ќе препорача почеток на пристапните преговори за Македонија Европската Комисија следната недела ќе препорача старт на преговорите со Македонија, јавува Радио Слободна...

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ПРЕПОРАКА ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ Европската Комисија ќе предложи почеток на пристапните преговори за Македонија

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ПРЕПОРАКА ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ: Европската Комисија ќе предложи почеток на пристапните преговори за Македонија!

Infomax | пред 7 дена

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој...

Ќе добиеме препорака ама криминалот и корупцијата се голем проблем во Македонија и Балканот

Ќе добиеме препорака, ама криминалот и корупцијата се голем проблем во Македонија и Балканот

Вечер | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

Ќе добиеме препорака ама криминалот и корупцијата се голем проблем во Македонија и Балканот

Ќе добиеме препорака, ама криминалот и корупцијата се голем проблем во Македонија и Балканот

Весник | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

РСЕ ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

Фокус | пред една недела

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој...

РСЕ ЕК ќе препорача почнување преговори со Македонија позитивни оцени за новата влада

РСЕ: ЕК ќе препорача почнување преговори со Македонија, позитивни оцени за новата влада

Либертас | пред една недела

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет...

Европска комисија предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

Европска комисија предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

Прес 24 | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

РСЕ Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Нова Македонија | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

Новиот извештај на ЕК предупредува на корупција на Балканот позитивни оцени за Македонија

Новиот извештај на ЕК предупредува на корупција на Балканот, позитивни оцени за Македонија

Р.С. Европа | пред една недела

Европската комисија следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Дописниците на Радио Слободна Европа од...

Европската Комисија ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

Европската Комисија ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

еМАГАЗИН | пред една недела

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17. април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој...

РСЕ Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Пост | пред една недела

15 април 2018 / 8:27 Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна...

РСЕ Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

РСЕ: Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

Сител | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

РСЕ Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Алсат-М | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

РСЕ Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Локално | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

РСЕ Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

РСЕ: Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

ТВ 21 | пред една недела

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во...

РСЕ Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

МИА | пред една недела

Брисел, 15април (МИА) – Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност