Кај Горан Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

Кај Горан Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

Бриф | пред 9 месеци

При извршениот претрес кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката...

Сашо Мијалков Невин сум

Сашо Мијалков: Невин сум

Актуелно24 | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, дојде денеска во Апелацискиот суд на расправа по жалбата на СЈО за одбивањето да му се изрече мерка притвор и неговата...

Мијалков пред Апелација вети дека нема да бега од Македонија

Мијалков пред Апелација вети дека нема да бега од Македонија

Телма | пред 9 месеци

Не помислувам да бегам бидејќи сум невин и тоа ќе се докаже одговори екс директорот на УБК, Сашо Мијалков на документите кои обвинителите од СЈО им ги покажаа на апелационите судии, а според кои тој има...

Одбиени сите жалби до Апелација  СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина  Таргет и Титаник 3

Одбиени сите жалби до Апелација - СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина – Таргет и Титаник 3

Канал 5 | пред 9 месеци

Во случаите “Тврдина” и “Таргет”, кои СЈО ги спои во едно обвинение, обвинети се поранешниот директор на УБК, поранешниот началник на петтата управа и две лица вработени во управата. Наспроти СЈО, обвинетите...

Сведоците на СЈО уплашени од Алими

Сведоците на СЈО уплашени од Алими

Алсат-М | пред 9 месеци

Сведоци на специјалното обвинителство се жалеле дека им е страв од пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими. Обвинителката Фатиме Фетаи денеска на јавна седница во Апелацискиот суд, посочи дека нивните сведоци се...

Апелација ќе одлучува за пасошот на Мијалков

Апелација ќе одлучува за пасошот на Мијалков

Алсат-М | пред 9 месеци

„Давам збор под целосна материјална и кривична одговрност дека на секој повик од судот, ќе се јавувам уредно“. Вака екс директорот на тајната полиција Сашо Мијлков ги убедуваше апелациските судии дека...

Ристоска Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Локално | пред 9 месеци

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300...

Мијалков тврди дека е невин и вели ќе се јавува на суд

Мијалков тврди дека е невин и вели ќе се јавува на суд

Фактор | пред 9 месеци

Екс директорот на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница се расправаше  по жалбата на СЈО за мерката притвор којашто се бараше за него, како обвинет...

Одлуки на Апелација Нема притвор останува мерката одземање патна исправа

Одлуки на Апелација: Нема притвор, останува мерката одземање патна исправа

24 вести | пред 9 месеци

Убеден сум во својата невиност и немам намера да бегам, изјави денеска пред Апелациониот суд поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков за кого СЈО бара притвор како обвинет во предметот „Тврдина-Таргет“....

Мијалков Невин сум затоа не бегам

Мијалков: Невин сум, затоа не бегам!

Локално | пред 9 месеци

„Нема зошто да бегам. Јас сум убеден во мојата невиност и верувам дека во понатамошната постапка и судот ќе го увиди тоа“, вака поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков се бранеше пред Кривичниот совет...

Сашо Мијалков Верувам во овој суд

Сашо Мијалков: Верувам во овој суд

Макфакс | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнување, Сашо Мијалков, дојде денес во Апелацискиот суд на расправа по жалбата на  СЈО околу одбивањето да му се изрече мерка притвор и неговата...

Мијалков ветил дека редовно ќе се јавува пред органите на прогонот

Мијалков ветил дека редовно ќе се јавува пред органите на прогонот

Позитив | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, денеска пред тричлениот совет на Апелацискиот суд Скопје изјави дека нема зошто да бега од државата, бидејќи е убеден...

Грујовски заврши Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Грујовски заврши, Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Локално | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контра-разузнавање Сашо Мијалков денеска во 14 часот се појави во Апелацискиот суд во Скопје каде што денеска се одржува расправа по жалбите на СЈО по барањата...

Апелациониот суд на јавни седници расправа по жалбите на обвинетите и на СЈО

Апелациониот суд на јавни седници расправа по жалбите на обвинетите и на СЈО

Канал 5 | пред 9 месеци

СЈО останува на барањата за притвор на сите обвинети лица, а тие пак бараат да им се укинат мерките на претпазливост.

Мијалков Убеден сум во својата невиност немам зошто да бегам

Мијалков: Убеден сум во својата невиност, немам зошто да бегам

МКД | пред 9 месеци

„Нема зошто да бегам. Јас сум убеден во мојата невиност и верувам дека во понатамошната постапка и судот ќе го увиди тоа“, рече поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков во Апелацискиот суд на денешната...

Мијалков во Апелација за барањето на СЈО за притвор

Мијалков во Апелација за барањето на СЈО за притвор

Р.С. Европа | пред 9 месеци

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков денеска се појави во Апелациониот суд каде се одлучува по жалбата на СЈО за неопределување на бараната мерка притвор. Мијалков се пожали на одземањето на неговиот...

Во компјутерот на Грујовски СЈО нашло упатство за сведоци

Во компјутерот на Грујовски СЈО нашло упатство за сведоци

Макфакс | пред 9 месеци

Апелацискиот суд отвори расправа  за жалбата на  Горан Грујовски, п оранешен директор  на Петтата управа во МВР, кој за разлика од претходните обвинети, не беше присутен и го застапуваа неговите бранители....

СЈО тврди дека Грујовски сакал да ги контролира нивните активности

СЈО тврди дека Грујовски сакал да ги контролира нивните активности

МКД | пред 9 месеци

Горан Грујовски, поранешниот началник на петтата управа во МВР, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ за злоупотреба на службена положба, злосторничко здружување и фалсификување службена исправа, не...

Грујовски не дојде во Апелацискиот суд боледувал од депресија

Грујовски не дојде во Апелацискиот суд, боледувал од депресија

МКД | пред 9 месеци

Горан Грујовски, поранешниот началник на петтата управа во МВР, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ за злоупотреба на службена положба, злосторничко здружување и фалсификување службена исправа, не...

Ристоска Во компјутерот на Грујевски пронајдени се упатства за однесување пред обвинителите на СЈО

Ристоска: Во компјутерот на Грујевски пронајдени се упатства за однесување пред обвинителите на СЈО

A1on | пред 9 месеци

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР,Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката...

Мијалков Редовно ќе се јавувам во суд верувам во неговата објективност

Мијалков: Редовно ќе се јавувам во суд, верувам во неговата објективност

24 вести | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница се расправаше  по жалбата на СЈО за мерката притвор којашто се бараше за него,...

Апелација одлучи  Пешевски и Латас остануваат без пасош

Апелација одлучи – Пешевски и Латас остануваат без пасош

Позитив | пред 9 месеци

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува...

И шефот на кабинетот на Мијалков тврди дека нема да бега СЈО бара притвор

И шефот на кабинетот на Мијалков тврди дека нема да бега, СЈО бара притвор

МКД | пред 9 месеци

И Тони Јакимовски, шеф на кабинетот на екс директорот на УБК Сашо Мијалков, обвинет во случајот “Тврдина” и Таргет” на Специјалното јавно обвинителство, се појави во Апелацискиот суд во Скопје. Тој пред...

Во компјутерот на Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

Во компјутерот на Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

+Инфо | пред 9 месеци

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР, Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави...

СЈО бара притвор за Тони Јакимовски обвинет во случаите Таргет и Тврдина

СЈО бара притвор за Тони Јакимовски, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“

Кајгана | пред 9 месеци

Во пакетот жалби што ги разгледува денес Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите...

Мијалков Верувам во Апелација

Мијалков: Верувам во Апелација

ТВ 21 | пред 9 месеци

Екс првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков си го бара пасошот назад, а СЈО за него бара притвор. Тој денеска дојде во Апелациониот суд каде се разгледуваа жалбите по неопределениот...

Мијалков дојде во Апелација Грујевски на боледување

Мијалков дојде во Апелација, Грујевски на боледување

24 вести | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница треба да се расправа по жалбата на СЈО за мерката притвор која што се бара за него...

СЈО го обвинува за сериозен криминал Јакимовски се плаши да не загуби работа

СЈО го обвинува за сериозен криминал, Јакимовски се плаши да не загуби работа

Макфакс | пред 9 месеци

Во пакетот жалби што ги разгледува денес Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите...

Апелациониот суд досега ги одбил сите поденсени жалби за мерките

Нетпрес | пред 9 месеци

Апелациониот суд ги објави одлуките кои се донесени до понеделникот по жалбите за мерките што им беа изречени на обвинетите во случаите што ги отвори Специјалното јавно овинителство (СЈО). Според објавените...

Василев Доколку Јакимовски ја загуби работата Македонија ќе изгуби професионалец

Василев: Доколку Јакимовски ја загуби работата, Македонија ќе изгуби професионалец

A1on | пред 9 месеци

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, од Апелациониот суд побара да биде одреден притвор за Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на УБК, од причина што обвинетиот има работен ангажман...

Горан Грујевски боледувал од депресија и анксиозност

Горан Грујевски боледувал од депресија и анксиозност

Фокус | пред 9 месеци

Горан Грујевски , поранешниот прв човек на Петата управа во Управата за безбедност и контраразузнавање не се појави на денешната јавна седница во Апелација, бидејќи како што кажаа неговите адвокати бил...

СЈО бара пртивор за обвинетиот Бошковски вработен во УБК

СЈО бара пртивор за обвинетиот Бошковски, вработен во УБК

МКД | пред 9 месеци

Апелација ја разгледа и жалбата за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во “Тврдина” и “Таргет” кои СЈО ги спои во еден предмет. СЈО за овој предмет се жалеше за неопределената мерка притвор за...

Нема притвор за Латас екс вицепремиерот Пешевски остана без пасош

Нема притвор за Латас, екс-вицепремиерот Пешевски остана без пасош

Актуелно24 | пред 9 месеци

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, по жалбата од екс-вицепремиерот Владимир Пешевски за одземање на пасошот и наложување да се јавува една неделно...

Фетаи Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Фетаи: Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Актуелно24 | пред 9 месеци

Заврши седницата на Апелациониот суд по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ, во случајот „Титаник 3“, кој се однесува на уништување изборен материјал....

Мијалков дојде во Апелација Грујевски не дојде поради боледување

Мијалков дојде во Апелација, Грујевски не дојде поради боледување

24 вести | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница треба да се расправа по жалбата на СЈО за мерката притвор која што се бара за него...

СЈО Во домот од Грујевски беше најдена тетратка за влијание врз сведоците

СЈО: Во домот од Грујевски беше најдена тетратка за влијание врз сведоците

Таратур | пред 9 месеци

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска....

Ристоска Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

A1on | пред 9 месеци

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300...

Јавноста за првпат му го слушна гласот на Тони Јакимовски Нема да бегам имам болна мајка за која се грижам

Јавноста за првпат му го слушна гласот на Тони Јакимовски: Нема да бегам, имам болна мајка, за која се грижам

Фокус | пред 9 месеци

Во Апелацониот суд денеска јавноста за првпат имаше можност да го слушне гласот на Тони Јакимовски , поранешниот началник во УБК, обвинет во случајот Тврдина и Таргет на Специјалното јавно обвинителство....

СЈО бара притвор за пратеник на ДУИ

СЈО бара притвор за пратеник на ДУИ

Р.С. Европа | пред 9 месеци

Апелациониот суд денеска расправаше по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими, кој е обвинет во случајот „Титаник 3“. Обвинителката Фатиме Фетаи пред судот изјави...

Ристоска Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Макфакс | пред 9 месеци

Апелацискиот суд ја разгледа жалбата на СЈО за неопределувањето притвор за  Никола Бошковски, кој  е обвинет во случаите “ Тврдина“ и „Таргет“. Со нив тој е обвинет за фалсификување службена исправа и...

Фетаи Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Фетаи: Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Кајгана | пред 9 месеци

Заврши седницата на Апелациониот суд по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ, во случајот „Титаник 3“ кој се однесува на уништување изборен материјал....

Фетаи Судот во брзање да го одбие притворот не го дочитал до крај предлогот на СЈО

Фетаи: Судот во брзање да го одбие притворот, не го дочитал до крај предлогот на СЈО

Локално | пред 9 месеци

По завршување на седницата на Апелациониот суд за жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор на обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ во случајот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи пред судиите...

Фатиме Фетаи Првостепениот суд очигледно ги измешал доказите

Фатиме Фетаи: Првостепениот суд очигледно ги измешал доказите

24 вести | пред 9 месеци

Очигледно е дека првостепениот суд кога го носел решението за предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување на мерка притвор ги измешал доказите кои се предложени од наша страна со докази...

Фетаи Судот во брзање да го одбие притворот не го дочитал до крај предлогот на СЈО

Фетаи: Судот во брзање да го одбие притворот, не го дочитал до крај предлогот на СЈО

A1on | пред 9 месеци

По завршување на седницата на Апелациониот суд за жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор на обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ во случајот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи пред судиите...

Сашо Мијалков денеска во Апелација за Таргет и Тврдина

Сашо Мијалков денеска во Апелација за „Таргет“ и „Тврдина“

Фокус | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков денеска треба да се појави во Апелациониот суд Скопје каде ќе биде разгледана неговата жалба за изречените мерки од страна...

СЈО бара притвор за координаторот на пратеничката група на ДУИ, поради влијание врз сведоци

Нетпрес | пред 9 месеци

Апелациониот суд ја разгледува жалбата на Специјаното јавно обвинителство (СЈО) по неопределениот притвор на Ејуп Аљими, кооординаторот на пратеничката група на владејачката ДУИ, кој е обвинет во предметот...

Фетаи Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Фетаи: Обвинетиот Алими вршел влијание врз сведоци

Макфакс | пред 9 месеци

Заврши седницата на Апелациониот суд по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ, во случајот „Титаник 3“ кој се однесува на уништување изборен материјал....

СЈО бара притвор за пратеникот Алими сведоците исплашени за безбедноста

СЈО бара притвор за пратеникот Алими, сведоците исплашени за безбедноста

+Инфо | пред 9 месеци

На јавна седница во Апелацискиот суд, денеска се разгледуваше жалбата нa СЈО за пратеникот Ејуп Алими од ДУИ бидејќи кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1, го одби предлогот за определување притвор....

Почна разгледувањето на жалбите за Титаник

Почна разгледувањето на жалбите за „Титаник“

Кајгана | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд денеска почна разгледувањето на жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева. Прва е жалбата на Ејуп Алими за случајот...

СЈО бара притвор за координаторот на ДУИ во судот се очекува да се појават Мијалков и Грујевски

СЈО бара притвор за координаторот на ДУИ, во судот се очекува да се појават Мијалков и Грујевски

24 вести | пред 9 месеци

Во моментот во Апелациониот суд во тек се јавни седници на кои се расправа по жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за мерките кои им ги одреди Киривичниот совет. Во судот се расправаше...

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

A1on | пред 9 месеци

Апелацискиот суд во Скопје денеска ги објави одлуките донесени по жалбите на 10-тина обвинети во случаите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Жалбите на обвинетите се одбиени како неосновани...

Сашо Мијалков во Апелација за Таргет и Тврдина

Сашо Мијалков во Апелација за „Таргет“ и „Тврдина“

A1on | пред 9 месеци

Екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков денеска треба да се појави во Апелациониот суд Скопје каде ќе биде разгледана неговата жалба за изречените мерки од страна Кривичниот суд за предметите „Таргет“ и „Тврдина“....

Вработен во УБК Не бегам не се кријам татко сум на малолетно дете

Вработен во УБК: Не бегам, не се кријам, татко сум на малолетно дете

Фокус | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд во моментот се расправа и по жалбата на СЈО со која се бара на Никола Бошковски , осомничен во случајот „Тврдина“ и „Таргет“ да му се одреди притвор. – Обвинетиот веќе влијаел врз сведоци...

Вработен во УБК осомничен во Таргет и Тврдина влијаел врз сведоци тврди СЈО

Вработен во УБК, осомничен во Таргет и Тврдина влијаел врз сведоци, тврди СЈО

Фокус | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд во моментот се расправа и по жалбата на СЈО со која се бара на Никола Бошковски , осомничен во случајот „Тврдина“ и „Таргет“ да му се одреди притвор. – Обвинетиот веќе влијаел врз сведоци...

Сите жалби поднесени до Апелација досега се одбиени Латас и Пешевски остануваат без пасош

Сите жалби поднесени до Апелација досега се одбиени, Латас и Пешевски остануваат без пасош

Локално | пред 9 месеци

Апелациониот суд почна да ги објавува одлуките по жалбите за мерките што им беа изречени на обвинетите во случаите што ги отвори Специјалното јавно овинителство. Според објавените одлуки без пасош остануваат...

СЈО бара притвор за Аљими обвинетиот тврди дека нема да побегне

СЈО бара притвор за Аљими, обвинетиот тврди дека нема да побегне

МКД | пред 9 месеци

Апелационите судии ја разгледaa жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими, кооординаторот на пратеничката група на ДУИ кој е обвинет во предметот “Титаник 3” за уништување на изборен материјал....

Почна разгледувањето на жалбите за Титаник

Почна разгледувањето на жалбите за „Титаник“

Макфакс | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд денеска почна разгледувањето на жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.Прва е жалбата на Ејуп Алими за случајот...

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на Латас и на Пешевски

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на Латас и на Пешевски

Бриф | пред 9 месеци

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на СЈО за Драган Павловиќ – Латас и екс вице – премиерот за економски прашања, Владимир Пешевски. Повисокиот суд, како што јави Алсат М, ги потврди одлуките...

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

Бриф | пред 9 месеци

Апелационите судии ја разгледува жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Кооординаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал....

АПЕЛАЦИЈА ПРЕСЕЧЕ Латас и Пешевски остануваат без пасоши

АПЕЛАЦИЈА ПРЕСЕЧЕ: Латас и Пешевски остануваат без пасоши

Фактор | пред 9 месеци

Уредникот на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас, екс вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта Љупчо Георгиевски, како и вработениот во МВР,...

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

Канал 5 | пред 9 месеци

Жалбите на обвинетите се одбиени како неосновани и согласно тоа без пасош остануваат поранешниот вицепремиер за економски прашања Владимир Пешевски, уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ - Латас...

Десетмина обвинети во предметите на СЈО остануваат без пасоши

Десетмина обвинети во предметите на СЈО остануваат без пасоши

Р.С. Европа | пред 9 месеци

Апелацискиот суд во Скопје ги објави одлуките донесени по жалбите на десетмина обвинети во случаите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Жалбите на обвинетите се одбиени како неосновани и согласно...

Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК тврди СЈО

Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК, тврди СЈО

Позитив | пред 9 месеци

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300...

СЈО бара притвор за Алими

СЈО бара притвор за Алими

Алсат-М | пред 9 месеци

Апелациските судии ја разгледуваат жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Алими. Координаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал....

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

Нетпрес | пред 9 месеци

Апелацискиот суд во Скопје денеска ги објави одлуките донесени по жалбите на 10-тина обвинети во случаите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Жалбите на обвинетите се одбиени како неосновани...

СЈО бара притвор за пратеникот Алими од ДУИ бидејќи сведоците се плашеле од него

СЈО бара притвор за пратеникот Алими од ДУИ бидејќи сведоците се плашеле од него

Фокус | пред 9 месеци

Пратеникот на ДУИ Ејуп Алими , обвинет во предметот Титаник 3 на СЈО, може да влијае врз сведоците, па затоа според СЈО треба да оди во притвор. Ова беше кажано на расправатаа во Апелациониот суд, каде...

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

Алфа | пред 9 месеци

Апелацискиот суд во Скопје денеска ги објави одлуките донесени по жалбите на 10-тина обвинети во случаите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Жалбите на обвинетите се одбиени како неосновани...

Мијалков е убеден дека е невин и верува во професионалноста на судиите

Мијалков е убеден дека е невин и верува во професионалноста на судиите

Ако | пред 9 месеци

Поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, беше последен во серијата јавни седници што се одржаа пред Кривичниот совет на Апелациониот суд во Скопје ,а на која се расправаше по жалбите на СЈО...

Нема притвор за Латас Пешевски остана без пасош

Нема притвор за Латас, Пешевски остана без пасош

Кајгана | пред 9 месеци

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, по жалбата од екс-вицепремиерот Владимир Пешевски за одземање на пасошот и наложување да се јавува една неделно...

Мијалков Невин сум затоа не бегам

Мијалков: Невин сум, затоа не бегам!

Нова ТВ | пред 9 месеци

„Нема зошто да бегам. Јас сум убеден во мојата невиност и верувам дека во понатамошната постапка и судот ќе го увиди тоа“, вака поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков се бранеше пред Кривичниот совет...

Нема притвор за Латас екс вицепремиерот Пешевски остана без пасош

Нема притвор за Латас, екс-вицепремиерот Пешевски остана без пасош

Макфакс | пред 9 месеци

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, по жалбата од екс-вицепремиерот Владимир Пешевски за одземање на пасошот и наложување да се јавува една неделно...

СЕ ОГЛАСИ САШО МИЈАЛКОВ  Еве што порача

СЕ ОГЛАСИ САШО МИЈАЛКОВ - Еве што порача

Sky | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, дојде денеска во Апелацискиот суд на расправа по жалбата на СЈО за одбивањето да му се изрече мерка притвор и неговата...

Денес нови јавни седници за жалбите на обвинетите и на СЈО

Денес нови јавни седници за жалбите на обвинетите и на СЈО

МКД | пред 9 месеци

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство, но и обвинетите во нивните предмети. Покрај денешните,...

Пет седници во Апелација за жалби по обвиненијата на СЈО

Пет седници во Апелација за жалби по обвиненијата на СЈО

A1on | пред 9 месеци

Пет седници едноподруго ќе се одржат во Апелациониот суд каде ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за изречените мерки од Кривичниот суд по обвиненијата на СЈО....

Грујовски заврши Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Грујовски заврши, Мијалков дојде во Апелација да се брани од притвор

Нова ТВ | пред 9 месеци

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контра-разузнавање Сашо Мијалков денеска во 14 часот се појави во Апелацискиот суд во Скопје каде што денеска се одржува расправа по жалбите на СЈО по барањата...

Пешевски останува без пасош за Латас нема притвор

Пешевски останува без пасош, за Латас нема притвор

МКД | пред 9 месеци

Апелацискиот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1, по жалбата од екс-вицепремиерот Владимир Пешевски за одземање на пасошот и наложување да се јавува една неделно во...

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на Латас и на Пешевски

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на Латас и на Пешевски

+Инфо | пред 9 месеци

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на СЈО за Драган Павловиќ – Латас и екс вице – премиерот за економски прашања, Валдимир Пешевски. Повисокиот суд, како што јави Алсат М, ги потврди одлуките...

Пешевски куртули од притвор но остана без пасош

Пешевски куртули од притвор, но остана без пасош

Фокус | пред 9 месеци

Апелациониот суд ја одби жалбата на СЈО со која бараше да му се одреди притвор на екс-вицепремиерот Владимир Пешевски, но ја потврди одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, односно одлучи...

Нема притвор за Латас но и понатаму останува без пасош

Нема притвор за Латас, но и понатаму останува без пасош

Фокус | пред 9 месеци

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, односно одлучи на уредникот Драган Павловиќ- Латас да му се одземе пасошот и еднаш неделно да се јавува во...

Апелација и натаму пред разрешница на мерките за претпазливоста за обвинетите од СЈО

Апелација и натаму пред разрешница на мерките за претпазливоста за обвинетите од СЈО

Локално | пред 9 месеци

„Притвор или пасош“ се дилемите на судиите од Апелацискиот суд кои денеска на пет седници ќе ги разгледуваат жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за изречените мерки на претпазливост...

Сите жалби поднесени до Апелација досега се одбиени Латас и Пешевски остануваат без пасош

Сите жалби поднесени до Апелација досега се одбиени, Латас и Пешевски остануваат без пасош

24 вести | пред 9 месеци

Апелациониот суд почна да ги објавува одлуките по жалбите за мерките што им беа изречени на обвинетите во случаите што ги отвори Специјалното јавно овинителство. Според објавените одлуки без пасош остануваат...

Апелација со пет седници по жалбите на обвинетите од СЈО

Апелација со пет седници по жалбите на обвинетите од СЈО

Канал 5 | пред 9 месеци

Во текот на викендот, Апелација ги потврди одлуките за одземањето на пасошот на новинарката Ивона Талевска, обвинета за даночно затајување и на обвинетите алфи во МВР, обвинети во случајот „Тортура“, за...

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Кајгана | пред 9 месеци

Денеска, едноподруго, ќе се одржат пет седници во Апелациониот суд на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева....

СЈО и дел од обвинетите денеска на соочување пред Апелација

СЈО и дел од обвинетите денеска на соочување пред Апелација

+Инфо | пред 9 месеци

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во нивните предмети. Покрај...

Ристоска пред Апелација бара притвор за Тони Јакимовски

Ристоска пред Апелација бара притвор за Тони Јакимовски

Нова ТВ | пред 9 месеци

Обвинителката Ленче Ристовска од Специјалното јавно обвинителство на денешната јавна седница за обвинетиот во случајот Тврдина, Тони Јакимовски, рече дека основите за на Јакимовски да му се одреди притвор...

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Фокус | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева....

Нема притвор за Латас и Пешевски остануваат без пасоши

Нема притвор за Латас и Пешевски, остануваат без пасоши

Алсат-М | пред 9 месеци

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на СЈО за Драган Павловиќ – Латас и екс вице – премиерот за економски прашања, Валдимир Пешевски. Повисокиот суд ги потврди одлуките на Кривичниот кој одлучи...

СЈО и дел од обвинетите на соочување пред Апелација

СЈО и дел од обвинетите на соочување пред Апелација

Алсат-М | пред 9 месеци

Апелацискиот суд денеска се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во нивните предмети. Жалбите стигнаа...

Апелација СЈО инсистира на притвор за Аљими

Апелација: СЈО инсистира на притвор за Аљими

Нова ТВ | пред 9 месеци

Фото ТВ21 Апелација денеска на една од петте седници ја разгледува жалбата на СЈО за неприфатеното барање за притвор на Ејуп Аљими,  кооординатор на пратеничката група на ДУИ, обвинет во предметот Титаник...

Јавни седници во Апелација се очекуваат одлуки за барањата за мерки за обвинетите

Јавни седници во Апелација, се очекуваат одлуки за барањата за мерки за обвинетите

24 вести | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата и барањата за мерки на тимот на Катица Јанева....

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Макфакс | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева....

Апелација со полни раце работа Се чекаат одлуки за жалбите на обвинетите и на СЈО

Апелација со полни раце работа: Се чекаат одлуки за жалбите на обвинетите и на СЈО

Фактор | пред 9 месеци

Апелакција денеска ќе ги разгледува жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева. Во последните два дена, овој суд одлули да ги потврди...

Апелација на пет седници ќе ги разгледа жалбите и на обвинетите и на СЈО

Апелација на пет седници ќе ги разгледа жалбите и на обвинетите и на СЈО

Позитив | пред 9 месеци

Апелациониот суд денеска на пет последователни седници ќе се разгледува жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за мерките кои ги изрече Кривичниот суд по обвиненијата на СЈО. Апелација...

Мијалков дојде во Апелација си го бара пасошот назад

Мијалков дојде во Апелација, си го бара пасошот назад

ТВ 21 | пред 9 месеци

Екс првиот човек на УБК, Сашо Мијалков се појави во скопскот апелационен суд. Пред кривчен Совет се најде и жалбата на СЈО за неопределениот притвор за него, а и тој се жали заради определените мерки....

Апелација ќе одлучува за жалбите на СЈО и обвинетите

Апелација ќе одлучува за жалбите на СЈО и обвинетите

Прес 24 | пред 9 месеци

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство, но и жалбите кои ги поднесоа обвинетите. Жалбите...

СЈО тврди Грујевски поседувал тетратка за влијание врз сведоци

СЈО тврди: Грујевски поседувал тетратка за влијание врз сведоци

ТВ 21 | пред 9 месеци

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска....

Кој оди во притвор кој останува без пасош денеска СУДОТ треба да ги соопшти одлуките

Кој оди во притвор, кој останува без пасош -денеска СУДОТ треба да ги соопшти одлуките

Локално | пред 9 месеци

Сите одлуки  по жалбите на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната на обвинетите во предметите на СЈО се донесени, велат од Апелациониот суд. Тие се напишани и треба да бидат потпишани од Кривичниот...

СЈО тврди Груевски поседувал тетратка за влијание врз сведоци

СЈО тврди: Груевски поседувал тетратка за влијание врз сведоци

ТВ 21 | пред 9 месеци

Во домот на Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска. Во одземениот...

СЈО го обвинува за сериозен криминал Јакимовски се плаши да не загуби работа

СЈО го обвинува за сериозен криминал, Јакимовски се плаши да не загуби работа

Sky | пред 9 месеци

Во пакетот жалби што ги разгледува денес Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите...

СЈО бара притвор и за Тони Јакимовски обвинет во Тврдина и Таргет

СЈО бара притвор и за Тони Јакимовски, обвинет во Тврдина и Таргет

ТВ 21 | пред 9 месеци

Пред апелационите судии е и жалбата за неопределениот притвор за Тони Јакимовски, исто така обвинет во предметот Тврдина и Таргет. Се товари за злоупотреба на службената положба, и фалсификување на службена...

Ристоска Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Sky | пред 9 месеци

Апелацискиот суд ја разгледа жалбата на СЈО за неопределувањето притвор за  Никола Бошковски, кој  е обвинет во случаите “ Тврдина“ и „Таргет“. Со нив тој е обвинет за фалсификување службена исправа и...

СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина и Таргет

СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина и Таргет

ТВ 21 | пред 9 месеци

Пред апелационите судии е и жалбата на СЈО за неопределениот притвор за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во споениот предмет Тврдина и Таргет. Обвинет е за злоупотреба на службената положба...

Фетаи Обвинетиот Алити вршел влијание врз сведоци

Фетаи: Обвинетиот Алити вршел влијание врз сведоци

Sky | пред 9 месеци

Заврши седницата на Апелациониот суд по жалбата на СЈО за неопределување мерка притвор за обвинетиот Ејуп Алими, пратеник на ДУИ, во случајот „Титаник 3“ кој се однесува на уништување изборен материјал....

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

СЈО бара притвор за Ејуп Аљими

ТВ 21 | пред 9 месеци

Апелационите судии ја разгледува жалбата на СЈО по неопределениот притвор на Ејуп Аљими. Кооординаторот на пратеничката група на ДУИ, е обвинет во предметот Титаник 3 за уништување на изборен материјал....

Пешевски и Латас останаа без пасоши

Пешевски и Латас останаа без пасоши

еМАГАЗИН | пред 9 месеци

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува...

Почна разгледувањето на жалбите за Титаник

Почна разгледувањето на жалбите за „Титаник“

Sky | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд денеска почна разгледувањето на жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.Прва е жалбата на Ејуп Алими за случајот...

Пет седници во Апелација за жалбите на обвинетите и на СЈО

Пет седници во Апелација за жалбите на обвинетите и на СЈО

Нова ТВ | пред 9 месеци

Денеска во Апелацискиот суд денеска ќе се одржат пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева. Во...

Нема притвор за Латас  Екс вицепремиерот Пешевски остана без пасош

Нема притвор за Латас – Екс-вицепремиерот Пешевски остана без пасош

Sky | пред 9 месеци

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, по жалбата од екс-вицепремиерот Владимир Пешевски за одземање на пасошот и наложување да се јавува една неделно...

Латас и Пешевски остануваат без пасоши

Латас и Пешевски остануваат без пасоши

ТВ 21 | пред 9 месеци

Драган Пвловиќ – Латас и екс вице-премиерот Владимир Пешевски ќе останат без пасоши, откако Апелацискиот суд ги одби барањата за нивен притвор. Без пасош ќе остане и поранешниот директор на Агенцијата...

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Sky | пред 9 месеци

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева....

Одземени пасошите на обвинетите за Тортура

Одземени пасошите на обвинетите за „Тортура”

Кајгана | пред 9 месеци

Апелациониот суд вчера го потврди решението на Кривичниот суд и  донесе одлука да им бидат одземени пасошите на обвинетите во случајот „Тортура“, бидејќи, според проценката, можат да влијаат врз сведоците....

Одземени пасошите на обвинетите лица во случајот Тортура

Одземени пасошите на обвинетите лица во случајот „Тортура“

Таратур | пред 9 месеци

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот суд и донесе одлука да им бидат одземени пасошите на обвинетите во случајот „Тортура“, бидејќи, според проценката, можат да влијаат врз сведоците. Обвинетите...

Сведок на СЈО се жалел дека екс командатот на Алфите Пуки му вршел притисок

Сведок на СЈО се жалел дека екс командатот на Алфите, Пуки, му вршел притисок

Локално | пред 9 месеци

Апелациониот суд објави дека ги отфрла жалбите на 5-мина полицајци алфи, меѓу кои и поранешниот командант на единицата Ивица Анчевски Пуки и им наложи секој петок да се јавуваат во суд, поради можност...

Апелација почна да ги објавува одлуките  Ивона Талевска останува без пасош

Апелација почна да ги објавува одлуките – Ивона Талевска останува без пасош

Локално | пред 9 месеци

Жалбата за мерката на претпазливост која и беше одредена на уредничката на телевизија Сител, Ивона Талевска, е одбиена и таа останува без патна исправа, стои во одлуката на Апелацискиот суд Скопје која...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност