Преговорите за Влада се во тек

Преговорите за Влада се во тек

Телма | пред 11 месеци

Како што дојде, молкум и со насмевка, така и го напушти седиштето на СДСМ на „Бихаќка“. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, имаше речиси двоипол часовна средба со мандатарот Зоран Заев, но не  сакаше да одговара...

Преговори за нова влада Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

Преговори за нова влада: Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

Бриф | пред 11 месеци

Два ипол часа зад затворени врати на тет-а-тет муабет. Мандатарот Заев и неговиот иден коалицски партнер Ахмети се договориле идниот период да се договарат за ресорите и министрите, пренесува Телевизија...

Преговори за формирање Влада Заев се сретна со Ахмети

Преговори за формирање Влада, Заев се сретна со Ахмети

Алсат-М | пред 11 месеци

Првата средба меѓу лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети по добивањето на мандатот, заврши без многу детали за медиумите околу прашањата за кои се разговарало. Во заедничкото соопштение на партиите...

Стартуваа преговорите за нова Влада  Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

Стартуваа преговорите за нова Влада - Заев и Ахмети два и пол часа во седиштето на СДСМ

24 вести | пред 11 месеци

Два ипол часа зад затворени врати на тет-а-тет муабет. Мандатарот Заев и неговиот иден коалицски партнер Ахмети се договориле идниот период да се договарат за ресорите и министрите. Денеска зборувале само...

Заев и Ахмети ги започнаа преговорите за состав на Влада

Заев и Ахмети ги започнаа преговорите за состав на Влада

Алфа | пред 11 месеци

По двочасовни преговори и без никакви детали околу распределбата на владиниот колач заврши денешна средба на Заев со првиот човек на ДУИ Али Ахмети. Од партиите не откриваат колку министерски позиции ќе...

Преговори за формирање нова влада

Преговори за формирање нова влада

МТВ 1 | пред 11 месеци

Два и пол часа траеше првата средба за формирање на новата влада меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на интегративците Али Ахмети. По средбата Ахмети кусо соопшти дека ставовите од средбата  ќе бидат...

Средба Заев  Ахмети во седиштето на СДСМ

Средба Заев – Ахмети во седиштето на СДСМ

ТВ Нова | пред 11 месеци

Почнаа преговорите за состав на новиот владин кабинет. За поделбата на министерствата,  можните персонални решенија  и приоритетите, Заев на Бихаќка  прво се сретна со Али Ахмети. Од  СДСМ велат дека за...

Заев и Ахмети денеска разговарале за принципите

Заев и Ахмети денеска разговарале за принципите

Фокус | пред 11 месеци

На денешната средба на лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се разговарало за принципите на соработка, реформската Влада и интеграциите во Европската Унија и во НАТО, информираат во краткото...

Официјално започнаа преговорите за нова влада

Официјално започнаа преговорите за нова влада

Прес 24 | пред 11 месеци

СДСМ соопшти дека се разговарало за принципите за соработка, а не и за конкретни кадровски решенија. Без изјави од директните учесници помина речиси двоиполчасовната средба на која мандатарот и лидерот...

Шилегов СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи а влада ќе има скоро

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

Кајгана | пред 11 месеци

„СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат...

СДСМ најавува битка за принципи не за ресори

СДСМ најавува битка за принципи, не за ресори

Утрински | пред 11 месеци

Со тет-а-тет средба меѓу мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети и формално почнаа преговорите за составување на новата влада. Средбата меѓу Заев и Ахмети се одржа во седиштето...

Средба Заев Ахмети била само за принципите на соработка во реформската Влада

Средба Заев -Ахмети била само за принципите на соработка во реформската Влада

Локално | пред 11 месеци

Денеска се одржа средба помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се вели во краткото соопштение на СДСМ. Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската Влада...

Преговорите продолжуваат партиите на Албанците од Македонија најверојатно ќе добијат осум министерски позиции

Преговорите продолжуваат, партиите на Албанците од Македонија најверојатно ќе добијат осум министерски позиции

Дневник | пред 11 месеци

Заврши првата средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети во преговорите за формирање на Влада што неколку часа се одвиваше во седиштето на СДСМ. Според информациите, на оваа средба...

Средба Заев  Ахмети за новата влада и евроатлантските интеграции

Средба Заев - Ахмети за новата влада и евроатлантските интеграции

Телеграф | пред 11 месеци

Принципите на соработка, новата влада и ЕУ и НАТО интеграциите, беа темите на денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Како што соопшти СДСМ, на средбата...

Средба Заев  Ахмети за новата влада и евроатлантските интеграции

Средба Заев – Ахмети за новата влада и евроатлантските интеграции

ТВ Нова | пред 11 месеци

Принципите на соработка, новата влада и ЕУ и НАТО интеграциите, беа темите на денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Како што соопшти СДСМ, на средбата...

Шилегов Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада лидерската средба е во тек

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

ТВ Нова | пред 11 месеци

Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата,...

За кадровски решенија во владата допрва ќе се разговара најави СДСМ

За кадровски решенија во владата допрва ќе се разговара, најави СДСМ

МКД | пред 11 месеци

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран заев и Али Ахмети на денешната средба не разговарале за поделба на ресорите, туку за принципите на соработка. „Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската...

Шилегов Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада лидерската средба е во тек

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

Канал 5 | пред 11 месеци

По завршувањето на средбата, посочи, и од страна на СДСМ и од страна на ДУИ до јавноста ќе бидат испратени соопштенија. Според него, сосема е небитно прашањето за ресорската распределба или персоналната...

Заев и Ахмети разговарале за принципите за министрите понатака

Заев и Ахмети разговарале за принципите, за министрите понатака

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Теми за кои се разговарало на средбата на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети биле принципите на соработка, реформската Влада и интеграциите во Европската Унија и во НАТО,...

Средба Заев Ахмети за принципите на соработка реформската Влада и евро атланстките интеграции

Средба Заев-Ахмети за принципите на соработка, реформската Влада и евро-атланстките интеграции

A1on | пред 11 месеци

Денеска се одржа средба помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската Влада и ЕУ и НАТО интеграциите. Во наредниот...

Заврши средбата на Заев и Ахмети

Заврши средбата на Заев и Ахмети

24 вести | пред 11 месеци

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа  во партиското седиште на Биххачка. По средбата немаше изјави а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку сооопштение. Течат...

Шилегов Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада лидерската средба е во тек

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

Прес 24 | пред 11 месеци

Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата,...

Шилегов СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи а влада ќе има скоро

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

Макфакс | пред 11 месеци

СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите....

СДСМ Идната Влада ќе функционира според потребите на граѓаните

СДСМ: Идната Влада ќе функционира според потребите на граѓаните

+Инфо | пред 11 месеци

Сосема е небитно прашањето за ресорската распределба или персоналната распределба на имиња или ресори по политичките партии. Она што е најбитно за Македонија, она што е интерес за Македонија да ги смениме,...

Заев и Ахмети денес без конкретен договор за распределба на министерствата

Заев и Ахмети денес без конкретен договор за распределба на министерствата

Фактор | пред 11 месеци

Мандатарот и лидер на СДСМ денеска ги почна разговорите за фирмирање на нова влада, а прв соговорник му беше Али Ахмети, челникот на албанската ДУИ. Средбата меѓу двајцата лидери и идни коалициони партнери...

Заев и Ахмети разговарале за идната реформска Влада

Заев и Ахмети разговарале за идната реформска Влада

+Инфо | пред 11 месеци

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, известија од партијата на Заев разговарале за идните принципи на соработка, за реформската Влада, ЕУ и НАТО интеграциите. „Во наредниот...

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

Прес 24 | пред 11 месеци

Неколку часа траеше средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според информациите, на оваа средба се усогласувале ставовите околу најважните точки од програмата на новата влада,...

Заврши лидерската средба Ахмети  Заев

Заврши лидерската средба Ахмети – Заев

Макфакс | пред 11 месеци

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече...

Не се важни ресорите туку принципите

Не се важни ресорите, туку принципите

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Првата средба на лидерот на СДСМ беше со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се најавува продолжување на разговорите и со другите партии од парламентарното мнозинство Официјалното почнување на преговорите со...

Заврши средбата со Заев Ахмети со соопштение ќе информира за преговорите

Заврши средбата со Заев, Ахмети со соопштение ќе информира за преговорите

МКД | пред 11 месеци

Процесот за формирање на новата влада започна со денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата меѓу Заев и Ахмети се одржа во седиштето на СДСМ и траеше повеќе од два...

ПРЕГОВОРИТЕ ВО ТЕК ИМИЊА НЕМА За СДСМ била небитна ресорската распределба во идната влада

ПРЕГОВОРИТЕ ВО ТЕК, ИМИЊА НЕМА: За СДСМ била небитна ресорската распределба во идната влада

Телеграф | пред 11 месеци

Без конкретни имиња и насоки кон што се фокусирани преговорите што се водат меѓу СДСМ и албанските партии излезе портпаролот на социјалдемократите, Петре Шилегов, на првата прес-конференција откако Зоран...

Ахмети ја напушти Бихаќка без да даде изјава

Ахмети ја напушти Бихаќка без да даде изјава

Фокус | пред 11 месеци

Лидерот на ДУИ Али Ахмети предмалку го напушти седиштето на СДСМ, каде се сретна со мандатарот Зоран Заев , со цел формирање на нова влада. Ахмети не даде изјава пред новинарите во врска со денешната средба,...

Шилегов Нема предолго да ги чекаме ВМРО ДПМНЕ да се произнесат за собраниските комисии

Шилегов: Нема предолго да ги чекаме ВМРО-ДПМНЕ да се произнесат за собраниските комисии

+Инфо | пред 11 месеци

Нема да дозволиме процесот на произнесување на ВМРО-ДПМНЕ да го толерираме предолго затоа што мораме да ги ставиме во постапка законите за укинување на екстерното образование, рече портпаролот на СДСМ...

Заев и Ахмети ги завршија преговорите за новата влада

Заев и Ахмети ги завршија преговорите за новата влада

Канал 5 | пред 11 месеци

Во седиштето на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети со претседателот на СДСМ Зоран Заев ги договараа ресорите во кабинетот на мандатарот Заев. Во текот на викендов се очекува слични средби Заев да има и со...

Заврши средбата меѓу Заев и Ахмети

Заврши средбата меѓу Заев и Ахмети

Алсат-М | пред 11 месеци

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа  во партиското седиште на Биххачка. По средбата немаше изјави, а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку сооопштение.

Ахмети без збор замина од СДСМ  најави соопштение

Ахмети без збор замина од СДСМ – најави соопштение

Позитив | пред 11 месеци

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за составување...

Шилегов Важно е работењето на новата Влада биде различно од од разбојничкото однесување на ВМРО ДПМНЕ

Шилегов: Важно е работењето на новата Влада биде различно од од разбојничкото однесување на ВМРО-ДПМНЕ

A1on | пред 11 месеци

Во тек на лидерската средба Зоран Заев-Али Ахмети портпаролот на СДСМ Петре Шилегов изјави дека процесот за состав на владата е започнат. „Небитно е прашањето за персоналната распределба на владиниот кабинет,...

Прва средба Заев  Ахмети по добиениот мандат лидерите го договараат составот на новиот владин кабинет

Прва средба Заев - Ахмети по добиениот мандат, лидерите го договараат составот на новиот владин кабинет

Сител | пред 11 месеци

Embedded video for Прва средба Заев - Ахмети по добиениот мандат, лидерите го договараат составот на новиот владин кабинет Принципите на соработка, реформската Влада, Европските и НАТО интеграции – ова...

ВО ЖИВО Средба Заев Ахмети за состав на Владата

ВО ЖИВО: Средба Заев-Ахмети за состав на Владата

A1on | пред 11 месеци

Во седиштето на СДСМ средба на мандатарот Зоран Заев со лидерот на ДУИ Али Ахмети.Ова е и прва официјална средба на која ќе започнат разговорите за составување на новиот владин кабинет. По усогласување...

Средба Заев Ахмети во седиштето на СДСМ

Средба Заев-Ахмети во седиштето на СДСМ

Бриф | пред 11 месеци

Во седиштето на СДСМ попладнево почна средбата на мандатарот Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Ова е прва средба на двајцата лидери на партии откако Заев во средата го доби мандатот за состав...

Шилегов Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада лидерската средба е во тек

Шилегов: Започнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек

Пулс 24 | пред 11 месеци

апочнат е процесот на разговори за формирање на новата Влада, лидерската средба е во тек, истакна денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање. По завршувањето на средбата,...

Шилегов Брзо завршување на преговорите и формирање влада

Шилегов: Брзо завршување на преговорите и формирање влада

Алсат-М | пред 11 месеци

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека во тек е средба на лидерите на ДУИ и на СДСМ, најавувајќи дека по средбата и двете партии ќе излезат со соопштение за јавноста. Шилегов истакна дека се надева...

Средба Заев Ахмети во седиштето на СДСМ

Средба Заев-Ахмети во седиштето на СДСМ

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Во седиштето на СДСМ попладнево почна средбата на мандатарот Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Ова е прва средба на двајцата лидери на партии откако Заев во средата го доби мандатот за состав...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

Локално | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата Влада./a1on

Средба Заев Ахмети во седиштето на СДСМ

Средба Заев- Ахмети во седиштето на СДСМ

МТВ 1 | пред 11 месеци

Во седиштето на СДСМ во тек е средба на Заев со Ахмети, по што се очекува викендот состанок на тесното партиско раководство на ДУИ кое ќе ги разгледува сите можносости околу учеството во новата влада....

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Курир | пред 11 месеци

Движењето Беса не го поддржа изборот на Талат Џафери и имаше свој кандидат за оваа позиција. Според информациите кои кружат во јавноста едно од клучните барања на Беса за поддршка на владата на СДС и коалиционите...

СДСМ и ДУИ ги почнаа преговорите за влада  Прво клучните точки па избор на министри

СДСМ и ДУИ ги почнаа преговорите за влада – Прво клучните точки, па избор на министри

ТВ 21 | пред 11 месеци

Ништо конкретно од првата средба меѓу Ахмети и Заев, по официјалното добивање на мандатот. По двочасовните разговори, Ахмети си замина од седиштето на СДСМ без да даде изјава за медиуми. Во соопштението...

СДСМ Заев и Ахмети зборуваа за принципите на соработка реформската Влада и ЕУ

СДСМ: Заев и Ахмети зборуваа за принципите на соработка, реформската Влада и ЕУ

Reporter.mk | пред 11 месеци

Денеска се одржа средба помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Теми на средбата беа принципите на соработка, реформската Влада и ЕУ и НАТО интеграциите, известуваат...

Средба Заев  Ахмети во 12 и 30

Средба Заев – Ахмети во 12 и 30

Макфакс | пред 11 месеци

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, во 12 и 30 во седиштето на СДСМ, ќе се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Ова е прва средба по добивањето на мандатот. Заев ќе има средби и со претставници...

Средба Заев  Ахмети во СДСМ

Средба Заев - Ахмети во СДСМ

24 вести | пред 11 месеци

Попладнево во 12.30 часот во седиштето на СДСМ ќе се одржи средба меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Вистина | пред 11 месеци

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

Заев и Ахмети ги почнаа разговорите за новата Влада

Заев и Ахмети ги почнаа разговорите за новата Влада

Фактор | пред 11 месеци

Вo 12.30 часот започнале разговорите на меѓу СДСМ и ДУИ пренесе Алсат-М. Тема на состанокот се деталите и распределбата на министерските места во новата влада. Мандатарот Заев прво на маса седнува со лидерот...

Кои се идните министри од СДСМ

Кои се идните министри од СДСМ?

Позитив | пред 11 месеци

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

Заев и Ахмети не разговарале за имиња

Заев и Ахмети не разговарале за имиња

Нова ТВ | пред 11 месеци

По нешто повеќе од два часа средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети во седиштето на СДСМ, никој не сакаше да даде изјава за она што се разговарало. Ахмети и на влегување и на заминување...

Ахмети бара осум Заев дава пет министерства

Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства

Дневник | пред 11 месеци

По денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, очекувањата се дека ќе биде појасно дали интегративците ќе се изборат за осум министерски позиции или ќе треба да се задоволат...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

A1on | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата Влада.

Почнува делењето на изборниот колач  Заев со Ахмети ги започнува преговорите

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

Локално | пред 11 месеци

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува...

Започнаа преговорите за влада  главните од СДСМ и ДУИ во игра за министри

Започнаа преговорите за влада, „главните“ од СДСМ и ДУИ во игра за министри

ТВ 21 | пред 11 месеци

Првиот состанок во улога на мандатар, Зоран Зев денеска  го имаше со Али Ахмети, претседателот на ДУИ. Во новиот владин кабинет се очекува да има 15 нови работни позиции, плус три дополнителни министерски...

Заврши лидерската средба Ахмети  Заев

Заврши лидерската средба Ахмети – Заев

Reporter.mk | пред 11 месеци

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече...

Шилегов Важно е работењето на новата Влада биде различно од од разбојничкото однесување на ВМРО ДПМНЕ

Шилегов: Важно е работењето на новата Влада биде различно од од разбојничкото однесување на ВМРО-ДПМНЕ

Reporter.mk | пред 11 месеци

Во тек на лидерската средба Зоран Заев-Али Ахмети портпаролот на СДСМ Петре Шилегов изјави дека процесот за состав на владата е започнат. „Небитно е прашањето за персоналната распределба на владиниот кабинет,...

Ахмети пристигна во СДСМ на преговори со Заев

Ахмети пристигна во СДСМ на преговори со Заев

Позитив | пред 11 месеци

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска во 12.30 часот ги почна преговорите за идниот владин кабинет со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, јавува „Мета“. Средбата со одржува во...

Почнуваат преговорите за нова влада денеска средба Заев  Ахмети

Почнуваат преговорите за нова влада, денеска средба Заев – Ахмети

Дневник | пред 11 месеци

Почнуваат преговорите за составот на новата влада. Откако претседателот на СДСМ, Зоран Заев,  го доби мандатот од Претседателот Ѓорге Иванов, од денеска официјално ќе почнат преговорите за поделба на ресорите...

Штуро соопштение од СДСМ за средбата Заев  Ахмети

Штуро соопштение од СДСМ, за средбата Заев - Ахмети

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

Принципите на соработка, новата влада и ЕУ и НАТО интеграциите, беа темите на денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Како што соопшти СДСМ, на средбата...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ  почна средбата со Заев

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ - почна средбата со Заев

Прес 24 | пред 11 месеци

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска пристигна во седиштето на СДСМ, да оствари средба со Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите...

Филипче министер за здравство Шеќеринска за надворешни

Филипче министер за здравство, Шеќеринска за надворешни?

Вест | пред 11 месеци

Мандатарот Зоран Заев има рок од десет дена да ги заврши преговорите и да достави до Собранието предлог за составот на новиот владин кабинет. Некои медиуми веќе објавија и имиња за кои се очекува да станат...

ДЕТАЛИ Еве за што се разговараше меѓу Заев и Ахмети

ДЕТАЛИ: Еве за што се разговараше меѓу Заев и Ахмети

Sky | пред 11 месеци

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска не разговарале за кадровските решенија за ресорните министерства и оваа тема е оставена за наредните средби, стои во...

Почнува делењето на изборниот колач  Заев со Ахмети ги започнува преговорите

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

A1on | пред 11 месеци

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува...

Започнаа разговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Започнаа разговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Алсат-М | пред 11 месеци

Алсат-М дознава дека во 12.00 часот во седиштето на СДСМ во Скопје започна средбата помеѓу претставници на СДСМ и на ДУИ. Како што претходно информираа, на состанокот се очекува да разговараат за околу...

Средба СДСМ  ДУИ  Тема на разговор принципите на соработка реформската влада и НАТО интеграциите

Средба СДСМ – ДУИ : Тема на разговор принципите на соработка, реформската влада и НАТО-интеграциите

ТВ 21 | пред 11 месеци

Kадровските решенија за ресорните министерства не биле тема на денешната средба меѓу претседателите на СДСМ и  Зоран Заев на ДУИ, Али Ахмети.  Ова е ќе биде тема на следните средби, стои во  соопштението...

Дали Верушевски ќе стане дел од новата власт

Дали Верушевски ќе стане дел од новата власт?

Фокус | пред 11 месеци

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, размислува во новата влада да го вклучи и поранешниот шеф на тајната полиција, Зоран Верушевски , како прв човек на некој од безбедносните ресори или сектори, дознава...

 ВО ЖИВО Средба Заев Ахмети за состав на Владата

(ВО ЖИВО) Средба Заев-Ахмети за состав на Владата

Reporter.mk | пред 11 месеци

Во седиштето на СДСМ средба на мандатарот Зоран Заев со лидерот на ДУИ Али Ахмети.Ова е и прва официјална средба на која ќе започнат разговорите за составување на новиот владин кабинет. По усогласување...

Заев и Ахмети денеска ќе го кројат владиниот тим

Заев и Ахмети денеска ќе го кројат владиниот тим

Утрински | пред 11 месеци

Мандатарот за состав на влада, Зоран Заев од денеска почнува интензивни разговори со лидерите на партиите од парламентарното мнозинство, со цел да се договорат кадровски решенија за идниот владин кабинет....

Што се договорија Заев и Ахмети

Што се договорија Заев и Ахмети?

Sky | пред 11 месеци

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече...

Беса е против Талат Џафери а можно е да не ја прифати и новата влада

Беса е против Талат Џафери, а можно е да не ја прифати и новата влада

Република | пред 11 месеци

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

Локално | пред 11 месеци

Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи треба да се усогласат позициите на сите партнери од мнозинството...

Заев денеска на средба со Ахмети

Заев денеска на средба со Ахмети

Вест | пред 11 месеци

Зоран Заев денеска ги започнува преговорите за владиниот кабинет, откако го доби мандатот од претседателот Ѓорѓе Иванов за составување Влада. Првата средба ќе му биде со лидерот на ДУИ Али Ахмети, а се...

Се екипира новиот владин кабинет

Се екипира новиот владин кабинет

24 вести | пред 11 месеци

Во полн ек се преговорите за нов владин кабиент. Зоран Заев и Али Ахмети денеска на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Извори на Телевизија 24 велат дека по...

Владата на Заев ќе биде нефункционална ќе трае помалку од шест месеци

Владата на Заев ќе биде нефункционална, ќе трае помалку од шест месеци

Вечер | пред 11 месеци

По средбата меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, очекувањата се дека ќе биде појасно дали интегративците ќе се изборат за осум министерски позиции или ќе треба да се задоволат со пет-шест,...

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

ТВ 21 | пред 11 месеци

Неколку часа траеше средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според информациите, на оваа средба се усогласувале ставовите околу најважните точки од програмата на новата влада,...

Шилегов СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи а влада ќе има скоро

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

Sky | пред 11 месеци

СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите....

МИНИСТРИ ЗАМЕНИЦИ РАКОВОДИТЕЛИ Почна натегањето меѓу СДСМ и албанските партии за местата во владата

МИНИСТРИ, ЗАМЕНИЦИ, РАКОВОДИТЕЛИ: Почна натегањето меѓу СДСМ и албанските партии за местата во владата

Телеграф | пред 11 месеци

Али Ахмети ќе му биде најголемиот и најтежок залак на Зоран Заев во преговорите за распределба на министерските места во новата влада. Преговорите за составот на новиот владин кабинет веќе се во тек, а...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Кајгана | пред 11 месеци

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрвин со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и викендов,...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Пулс 24 | пред 11 месеци

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

Ова се идните министри на СДСМ

Ова се идните министри на СДСМ

За Се | пред 11 месеци

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Макфакс | пред 11 месеци

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и...

Почнуваат преговори за влада прва средба Заев Ахмети

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

МКД | пред 11 месеци

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат...

Денеска средба Заев  Ахмети кој што добива од ресорите

Денеска средба Заев – Ахмети, кој што добива од ресорите?

Локално | пред 11 месеци

Овие неколку дена се пакува новата влада за  делење на ресорите меќу колиционите партнери. Она што го најавуваат од СДСМ дека ќе бараат луќе кои вложуваат и кои сакаат да ги потврдат своите експертски...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Актуелно24 | пред 11 месеци

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и...

Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава за исходот од средбата ќе информира преку соопштение

Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава, за исходот од средбата ќе информира преку соопштение

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за составување нова...

Почнуваат преговори за влада прва средба Заев Ахмети

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

Позитив | пред 11 месеци

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат...

Почнуваат преговори за состав на владата

Почнуваат преговори за состав на владата

Алсат-М | пред 11 месеци

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Првата средба на лидерот...

Почнува делењето на изборниот колач  Заев со Ахмети ги започнува преговорите

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

Reporter.mk | пред 11 месеци

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

Reporter.mk | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата Влада.

Почнуваат преговори за влада денеска Заев се среќава со Ахмети

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

Фокус | пред 11 месеци

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов , почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Првата средба на лидерот...

Започнаа преговорите за влада  ДУИ амбициозни се чека амин од Ахмети

Започнаа преговорите за влада – ДУИ амбициозни, се чека „амин“ од Ахмети

ТВ 21 | пред 11 месеци

Како што дознава ТВ21, Радмила Шеќеринска, Драган Тевдовски, Оливер Спасовски, Мила Царовска, Љупчо Николовски и Едмонд Адеми, се имињата кои се речиси потврдени за идниот кабинет на Зоран Заев. Првиот...

Почна средбата Ахмети  Заев во седиштето на СДСМ

Почна средбата Ахмети – Заев во седиштето на СДСМ

Нова ТВ | пред 11 месеци

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, предмалку пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе има средба со мандатарот, Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните...

Почнуваат преговори за влада денеска Заев се среќава со Ахмети

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

+Инфо | пред 11 месеци

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Преговорите  за состав...

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

DW | пред 11 месеци

Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи треба да се усогласат позициите на сите партнери од мнозинството...

Денеска средба Заев  Ахмети ќе падне ли договор за поделба на ресорите

Денеска средба Заев – Ахмети, ќе падне ли договор за поделба на ресорите?

Канал 5 | пред 11 месеци

Извори во коалицијата предводена од СДСМ велат дека најверојатно  министерски позиции ќе добијат експонираните во јавност партиски функционери. И во ДУИ молк. Засега не се лицитира ниту со министерски...

Заев на разговори за владиниот кабинет  денеска средба со Ахмети

Заев на разговори за владиниот кабинет - денеска средба со Ахмети

Прес 24 | пред 11 месеци

Зоран Заев денеска ги започнува преговорите за владиниот кабинет, откако го доби мандатот од претседателот Ѓорѓе Иванов за составување Влада. Првата средба ќе му биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се...

Заев започнува со составување на новата Влада

Заев започнува со составување на новата Влада

SkopjeID | пред 11 месеци

Мандатарот за состав на новата влада, Зоран Заев,од денеска почнува интензивни разговори со лидерите – колаиционери на партиите од парламентарното мнозинство, со цел да се договорат најсоодветните кадровски...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Слободна Македонија | пред 11 месеци

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

БЕСА ЈА УСЛОВУВА ПОДДРШКАТА ЗА ВЛАДА Местото за Претседател на Собрание Заев им го ветил и на Беса

БЕСА ЈА УСЛОВУВА ПОДДРШКАТА ЗА ВЛАДА: Местото за Претседател на Собрание, Заев им го ветил и на Беса

Infomax | пред 11 месеци

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието...

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Вечер | пред 11 месеци

Движењето Беса не го поддржа изборот на Талат Џафери и имаше свој кандидат за оваа позиција. Според информациите кои кружат во јавноста едно од клучните барања на Беса за поддршка на владата на СДС и коалиционите...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ  почна средбата со Заев

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ - почна средбата со Заев

Вечер | пред 11 месеци

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска пристигна во седиштето на СДСМ, да оствари средба со Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите...

ПОЧНА СРЕДБАТА ЗАЕВ  АХМЕТИ  Еве што се случува во седиштето на СДСМ

ПОЧНА СРЕДБАТА ЗАЕВ - АХМЕТИ - Еве што се случува во седиштето на СДСМ

Sky | пред 11 месеци

Почна средбата во седиштето на СДСМ меѓу Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Ова е прва средба по добивањето на мандатот. Заев ќе има средби и со претставници од Движењето...

Заев и Ахмети ги почнаа преговорите за состав на Влада

Заев и Ахмети ги почнаа преговорите за состав на Влада

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска во 12.30 часот ги почна преговорите за идниот владин кабинет со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата со одржува во седиштето на...

РАЗДВИЖЕНО ВО СЕДИШТЕТО НА СДСМ Еве кој доаѓа на средба со Зоран Заев

РАЗДВИЖЕНО ВО СЕДИШТЕТО НА СДСМ: Еве кој доаѓа на средба со Зоран Заев

Sky | пред 11 месеци

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, во 12 и 30 во седиштето на СДСМ, ќе се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Ова е прва средба по добивањето на мандатот. Заев ќе има средби и со претставници...

Ова се идните министри на СДСМ

Ова се идните министри на СДСМ

Reporter.mk | пред 11 месеци

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

МИНИСТРИ ЗАМЕНИЦИ РАКОВОДИТЕЛИ Почна натегањето меѓу СДСМ и албанските партии за местата во владата

МИНИСТРИ, ЗАМЕНИЦИ, РАКОВОДИТЕЛИ: Почна натегањето меѓу СДСМ и албанските партии за местата во владата

Вечер | пред 11 месеци

На маса не треба да се најдат прашања, чиј корен е од т.н. тиранска платформа. Преговорите се очекува да бидат претежно практични, односно да се претворат во премерување кој колку добил, а колку изгубил...

Средба Заев Ахмети Започнуваат преговорите за состав на нова Влада

Средба Заев -Ахмети: Започнуваат преговорите за состав на нова Влада

Нова ТВ | пред 11 месеци

Денеска треба да се одржи средба на лидерот на СДСМ со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со што започнуваат преговорите за состав на нова Влада. Се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Sky | пред 11 месеци

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и...

Почнуваат преговорите за нова влада средба Заев  Ахмети

Почнуваат преговорите за нова влада, средба Заев – Ахмети

ТВ 21 | пред 11 месеци

Почнуваат преговорите за составот на новата влада. Откако претседателот на СДСМ, Зоран Заев,  го доби мандатот од Претседателот Ѓорге Иванов, од денеска официјално ќе почнат преговорите за поделба на ресорите...

РАЗДВИЖЕНО ВО ДУИ И СДСМ Што се случува денеска

РАЗДВИЖЕНО ВО ДУИ И СДСМ: Што се случува денеска?

Sky | пред 11 месеци

Откако  лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите, преговорите влегуваат во сериозна...

ЕКСКЛУЗИВНО Ова се идните министри на СДСМ

ЕКСКЛУЗИВНО: Ова се идните министри на СДСМ

Скопје Инфо | пред 11 месеци

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

Ахмети бара осум Заев дава пет министерства

Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства

Дневник | пред 11 месеци

По денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, очекувањата се дека ќе биде појасно дали интегративците ќе се изборат за осум министерски позиции или ќе треба да се задоволат...

ЕКСКЛУЗИВНО Ова се идните министри на СДСМ

ЕКСКЛУЗИВНО: Ова се идните министри на СДСМ

Прес 24 | пред 11 месеци

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество...

СДСМ најавува нова Влада за 10 дена

СДСМ најавува нова Влада за 10 дена

Локално | пред 11 месеци

Еден ден откако Заев го доби мандатот, од неговата партија велат дека програмата и владиниот кабинет ќе бидат доставени во Парламентот за 10 дена. Од СДСМ најавија и дека во следните денови Заев ќе се...

Ахмети Ќе се одржи средбата со СДСМ очекувам преговорите да завршат брзо

Ахмети: Ќе се одржи средбата со СДСМ, очекувам преговорите да завршат брзо

Фактор | пред 11 месеци

Претседателот на ДУИ,  Али Ахмети, за ТВ21 изјави дека очекува преговорите со СДСМ да завршат многу брзо: „Сè уште нема преговори. Утре ќе се одржи средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека ќе се одвиваат...

Заев и Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и можните министерски имиња

Заев и Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и можните министерски имиња

Локално | пред 11 месеци

Ресорскиот колач од утре почнува да се сече, информира ТВ24. Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Очекувањата се дека по состанокот...

Ахмети Верувам дека многу скоро ќе има влада

Ахмети: Верувам дека многу скоро ќе има влада

+Инфо | пред 11 месеци

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21.

Комбинации за фотелји  дали новата Влада ќе има најмногу министри Албанци

Комбинации за фотелји – дали новата Влада ќе има најмногу министри Албанци?

Алфа | пред 11 месеци

Распределбата на министерските позиции во новата Влада– една од темите на утрешната средба на мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Распределбата на министерските позиции во новата Влада–...

Се екипира новиот владин кабинет

Се екипира новиот владин кабинет

24 вести | пред 11 месеци

Ресорскиот колач од утре почнува да се сече. Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Очекувањата се дека по состанокот ќе стане појасно...

СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада

СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада

MK News | пред 11 месеци

СДСМ ги стартуваше преговорите со албанските политички партии за формирање на новата Влада. Мандатарот Заев, вчера по средбата со Иванов се упати во Мавровка, на средба со лидерот на БЕСА. Првиот човек...

Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделба на ресорите

Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделба на ресорите

Фокус | пред 11 месеци

Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции, пренесува телевизија 24. Очекувањата се дека по состанокот ќе стане појасно дали Ахмети ќе...

Се наѕираат првите контури на владиниот кабинет

Се наѕираат првите контури на владиниот кабинет

Утрински | пред 11 месеци

Мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев утре, но и во текот на викендот, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат контурите на новата влада....

Али Ахмети Се надевам дека брзо ќе се договори Влада преговорите започнуваат утре

Али Ахмети: Се надевам дека брзо ќе се договори Влада, преговорите започнуваат утре

Дневник | пред 11 месеци

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев,...

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

+Инфо | пред 11 месеци

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран...

Преговорите за Влада почнуваат утре

Преговорите за Влада почнуваат утре

Телма | пред 11 месеци

Преговорите за програмата и составот на новата Влада формално почнуваат утре. Мандатарот Зоран Заев планира прво да се сретне со лидерот на ДУИ Али Ахмети, а потоа и со другите лидери. Паралелно, работни...

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

Бриф | пред 11 месеци

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран...

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

Ахмети верува дека многу скоро ќе има влада

Фокус | пред 11 месеци

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети , претседателот на ДУИ, за ТВ21. Лидерот на СДСМ и мандатар Зоран...

СДСМ најавува нова Влада за 10 дена

СДСМ најавува нова Влада за 10 дена

Алсат-М | пред 11 месеци

Еден ден откако Заев го доби мандатот, од неговата партија велат дека програмата и владиниот кабинет ќе бидат доставени во Парламентот за 10 дена. Од СДСМ најавија и дека во следните денови Заев ќе се...

УТРЕ СРЕДБА СДСМ ДУИ Ахмети очекува брзо формирање на Влада

УТРЕ СРЕДБА СДСМ-ДУИ: Ахмети очекува брзо формирање на Влада!

Sky | пред 11 месеци

Откако  лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите, преговорите влегуваат во сериозна...

Ахмети за ТВ21 Утре средба СДСМ ДУИ Владата ќе се формира наскоро

Ахмети за ТВ21: Утре средба СДСМ-ДУИ, Владата ќе се формира наскоро

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

Откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите на ТВ 21 , преговорите влегуваат...

Ахмети за ТВ21 Утре средба СДСМ ДУИ Владата ќе се формира наскоро

Ахмети за ТВ21: Утре средба СДСМ-ДУИ, Владата ќе се формира наскоро

ТВ 21 | пред 11 месеци

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите, преговорите влегуваат во сериозна фаза. Од СДСМ велат...

СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада

СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада

Сител | пред 11 месеци

Embedded video for СДСМ ги почна преговорите за состав на новата влада СДСМ ги стартуваше преговорите со албанските политички партии за формирање на новата Влада. Мандатарот Заев, вчера по средбата со...

Ахмети Верувам дека многу скоро ќе има влада

Ахмети: Верувам дека многу скоро ќе има влада

ТВ 21 | пред 11 месеци

Сè уште не сме почнале со разговори за новата Влада. Утре е средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека набргу ќе има влада, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ, за ТВ21. Фуркан Салиу

Министерски изненадувања но и партиски рокади Што планира новиот мандатар

Министерски изненадувања но и партиски рокади: Што планира новиот мандатар

Фактор | пред 11 месеци

Изненадувања на министерските позиции, но и внатрешни партиски престројувања планира лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дознава  Фактор, од извори во партијата. Според нашите сознанија, функцијата генерален...

Заев на средба со Беса Најважниот документ е програмата на идната влада на РМ

Заев на средба со Беса: Најважниот документ е програмата на идната влада на РМ

Макфакс | пред 11 месеци

Откако го доби мандатот од претседателот Иванов, лидерот  на СДСМ, Зоран Заев, беше во посета на седиштето на движење Беса каде што се состана со претседателот на оваа партија, Билал Касами. Заев рече...

Заев по средбата со Касами Со искрени реформи Брисел и Вашингтон ќе ни помогнат за НАТО и ЕУ

Заев по средбата со Касами: Со искрени реформи, Брисел и Вашингтон ќе ни помогнат за НАТО и ЕУ

МКД | пред 11 месеци

Во оваа фаза страните ќе ги разгледуваат изборните платформи со цел изготвување на програма за следната влада, изјави Зоран Заев, мандатарот за состав на нова влада по средбата со Биљал Касами, претседателот...

Заев се сретна со Касами граѓаните не чекаат да почнеме да работиме

Заев се сретна со Касами, граѓаните не чекаат да почнеме да работиме

Позитив | пред 11 месеци

Зоран Заев, лидерот на СДСМ и нов мандатор за состав на владата, денеска оствари средба најпрво со раководството на движењето БЕСА за да отпочне процесот на договор меѓу партнерите од новото парламентарно...

Заев по средбата со Касами од БЕСА Со искрени реформи ЕУ и САД ќе ни помогнат во евроинеграцискиот пат

Заев по средбата со Касами од БЕСА: Со искрени реформи, ЕУ и САД ќе ни помогнат во евроинеграцискиот пат

Reporter.mk | пред 11 месеци

Денеска понуваме средби за составот на новата Влада. Поради смртен случај на близок на раководството на ДУИ, денеска се состанавме со втората по големина партија БЕСА, но со господинот Биљал Касами одлучивме...

Заев по средбата со Касами од БЕСА Со искрени реформи ЕУ и САД ќе ни помогнат во евроинеграцискиот пат

Заев по средбата со Касами од БЕСА: Со искрени реформи, ЕУ и САД ќе ни помогнат во евроинеграцискиот пат

Либертас | пред 11 месеци

Денеска понуваме средби за составот на новата Влада. Поради смртен случај на близок на раководството на ДУИ, денеска се состанавме со втората по големина партија БЕСА, но со господинот Биљал Касами одлучивме...

Стартуваат преговорите за состав на влада Заев на средба со Касами

Стартуваат преговорите за состав на влада, Заев на средба со Касами

Нова ТВ | пред 11 месеци

По добивањето на мандатот од претседателот Иванов, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше во посета на седиштето на движење Беса каде што се состана со претседателот на оваа партија, Билал Касами. Заев рече...

ЗАЕВ НА СРЕДБА СО БЕСА Еве што се случува во моментов

ЗАЕВ НА СРЕДБА СО БЕСА: Еве што се случува во моментов...

Sky | пред 11 месеци

Откако го доби мандатот од претседателот Иванов, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше во посета на седиштето на движење Беса каде што се состана со претседателот на оваа партија, Билал Касами. Заев рече дека...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност