Без екстерно ќе се врати подарувањето оцени

Без екстерно ќе се врати подарувањето оцени

Вест | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. Ова следи по најавата на...

Ристовски СДС сака да го врати времето од транзицијата кога се подаруваа оценки

Ристовски: СДС сака да го врати времето од транзицијата кога се подаруваа оценки

Позитив | пред 11 месеци

Поранешниот министер за образование Спиро Ристовски во име на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес конференција на која ги искажа главните ставови зошто не треба да се укине екстерното тестирање кое ќе врати многу негативни...

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање а сега ќе гласа против

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Вистина | пред 11 месеци

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Вистина | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

Ристовски Уникувањето на екстерното не е реформа туку антиреформа

Ристовски: Уникувањето на екстерното не е реформа, туку антиреформа

Утрински | пред 11 месеци

Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење, кое што постоело во сите напредни земји и претставувало одреден стрес за ученикот, но тоа не е голгота туку неопходен дел на образовниот процес,...

СДСМ Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

Локално | пред 11 месеци

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред...

Спиро Ристовски Укинувањето на екстерното е антиреформа

Спиро Ристовски: Укинувањето на екстерното е антиреформа

Факултети | пред 11 месеци

Ако се укине екстерното, постепено се ќе се врати по старо. Тие со поголемо влијание, ќе ургираат нивното дете да биде со одличен успех без разлика на неговиот квалитет. Дел од учениците ќе имаат висок...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

ТВ Нова | пред 11 месеци

Покрај распишување на локалните избори и решение за истечениот мандат на градоначалниците, според најавите новата точка која парламатарното мнозинсво сака да се стави на дневен ред и пред седница за избор...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Дневник | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. -  Намерата на СДС да го...

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање а сега ќе гласа против

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Курир | пред 11 месеци

Па така, во својата програма ДУИ најавува „спроведување на екстерното тестирање, како инструмент кој обезбедува квалитет и објективен премин од едно ниво на образованието на друго.“ Потоа ДУИ ги објаснува...

Пратениците на СДСМ на средба со матуранти

Пратениците на СДСМ на средба со матуранти

24 вести | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ  Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов  остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното тестирање, како и за реформите...

Ристоски Укинувањето на екстерното тестирање не е реформа  туку е антиреформа

Ристоски: Укинувањето на екстерното тестирање не е реформа – туку е антиреформа

24 вести | пред 11 месеци

Укинувањето на екстерното тестирање не е реформа – туку е антиреформа , изјави денеска Спиро Ристоски од ВМРО ДПМНЕ. Тој додаде дека екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење.

Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници Екстерното тестирање да се укине уште годинава

Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници: Екстерното тестирање да се укине уште годинава

A1on | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на...

Учениците и родителите едногласни за укинувањето на екстерното

Учениците и родителите едногласни за укинувањето на екстерното

Алсат-М | пред 11 месеци

Основните и средните училишта ги прават последните подготовки за екстерното тестирање кое треба да се одржи во првата недела од јуни. Во меѓувреме, вчера парламентарната група на СДСМ поднесе во Собранието...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Локално | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

Ристовски Укинувањето на екстерното е антиреформа и популистичка мерка

Ристовски: Укинувањето на екстерното е антиреформа и популистичка мерка

A1on | пред 11 месеци

„Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење. Тестирање на знаење кое што постои во сите напредни земји и секаде како и кај нас, претставува одреден стрес за ученикот, како што впрочем...

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Нетпрес | пред 11 месеци

Намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците, оцени во петокот на прес-конференцијата Спиро Ристовски, од ВМРО-ДПМНЕ „Намерата...

Спировски Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање не е реформа туку антиреформа

Спировски: Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање не е реформа туку антиреформа

Макфакс | пред 11 месеци

Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање не е реформа туку антиреформа. Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални...

ВМРО ДПМНЕ ДО РОДИТЕЛИТЕ Укинувањето на екстерното тестирање е штетно за учениците

ВМРО-ДПМНЕ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Укинувањето на екстерното тестирање е штетно за учениците

Телеграф | пред 11 месеци

Со предупредување дека со укинувањето на екстерното тестирање ќе се намали квалитетот на образованието во земјава излезе денеска ВМРО-ДПМНЕ , од каде што објаснија дека тоа било направено за да се спречи...

ВМРО ДПМНЕ Укинувањето на екстерното ја враќа земјата назад

ВМРО ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното ја враќа земјата назад

Фокус | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ го воведе екстерното тестирање како одговор на една појава која започна во периодот на транзицијата, а се манифестираше преку масовно пишување највисоки оценки без да се обезбеди дека ученикот...

ВМРО ДПМНЕ Укинувањето на екстерното е антиреформа на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното е антиреформа на СДСМ

МТВ 1 | пред 11 месеци

Најавата на СДСМ за укинување на екстерното тестирање е само обид за додворување на гласачите, и контрапродуктивно, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Сметаат дека екстерното треба да продолжи, бидејќи го има и во европски...

СДСМ Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

ТВ Нова | пред 11 месеци

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред...

ВИДЕО Богоев Бараме укинување на екстерното веднаш

ВИДЕО Богоев: Бараме укинување на екстерното веднаш

Фокус | пред 11 месеци

Во предлог законот што го доставивме до Собранието се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, изјави денеска пратеникот Стефан Богоев . – Бидејќи не е обемен закон, односно се бара само укинување...

ВМРО ДПМНЕ против екстерното да замине во историјата

ВМРО ДПМНЕ против екстерното да замине во историјата

Фактор | пред 11 месеци

Партијата која воведе во образованието екстерно тестирање е против негово повлекување. Заменик министерот за образование Спиро Ристовски најавата на СДСМ да го укине екстерното тестирање ја окарактеризираше...

ВМРО ДПМНЕ Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење

ВМРО-ДПМНЕ: Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење

Канал 5 | пред 11 месеци

Не може да се укине екстерното тестирање, тоа е тестирање на реално стекнатото знаење на учениците. .

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Курир | пред 11 месеци

–  Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи, а не и како луѓе на кои државата треба да им обезбеди подобро образование...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

ТВ Нова | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

ВМРО ДПМНЕ укинувањето на екстерното е антиреформа

ВМРО-ДПМНЕ-укинувањето на екстерното е антиреформа

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Заменик министерот за образование Спиро Ристовски во име на ВМРО-ДПМНЕ од партиското седиште денеска рече дека екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење кое што постоело во сите напредни...

Екстерното тестирање ќе се укине по скратена постапка

Екстерното тестирање ќе се укине по скратена постапка

+Инфо | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска се сретнаа со матуранти, наставници, професори со кои разговараа за  укинувањето на екстерното...

Пратениците на СДСМ на средба со матуранти и професори разговараа за укинување на екстерното тестирање

Пратениците на СДСМ на средба со матуранти и професори разговараа за укинување на екстерното тестирање

Канал 5 | пред 11 месеци

-Во предлог законот што го доставивме до Собранието се бара укинување на екстерното тестирање веднаш. Бидејќи не е обемен закон, односно се бара само укинување на екстерното, ние употребивме можност од...

Ристовски Укинувањето на екстерното не е реформа туку антиреформа

Ристовски: Укинувањето на екстерното не е реформа, туку антиреформа

МКД | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ ја критикува намерата на СДСМ да го укине екстерното тестирање и оценува дека тоа е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи. „Екстерното тестирање е...

СДСМ Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

СДСМ: Предлогот за укинување на екстерното се очекува на првата собраниска седница

Алсат-М | пред 11 месеци

Предлог законот што го доставивме до Собранието со кој се бара укинување на екстерното тестирање веднаш, е предложен по скратена постапка бидејќи не е обемен, и се очекува да биде ставен на дневен ред...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Алсат-М | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

СДСМ достави предлог до собранието за укинување на екстерното по скратена постапка

СДСМ достави предлог до собранието за укинување на екстерното по скратена постапка

Сител | пред 11 месеци

Embedded video for СДСМ достави предлог до собранието за укинување на екстерното по скратена постапка

ВМРО ДПМНЕ Укинувањето на екстерното е антиреформа која ја враќа земјата назад

ВМРО-ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното е антиреформа која ја враќа земјата назад

Прес 24 | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска со свој став за предлогот за укинување на екстерното тестирање: Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење. Тестирање на знаење кое што постои во сите напредни земји...

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање а сега ќе гласа против

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Република | пред 11 месеци

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува...

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање а сега ќе гласа против

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Пулс 24 | пред 11 месеци

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Пулс 24 | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

Спировски Намерата на СДС да го укине екстерното не е реформа туку антиреформа

Спировски: Намерата на СДС да го укине екстерното не е реформа туку антиреформа

Reporter.mk | пред 11 месеци

Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање не е реформа туку антиреформа. Намерата на СДС да го укине екстерното тестирање е додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални...

Билјана  професорката што прва крена глас против екстерното Колегите што до вчера молчеа од страв денес охрабрено зборуваат

Билјана – професорката што прва крена глас против екстерното: Колегите што до вчера молчеа од страв, денес охрабрено зборуваат !

Фокус | пред 11 месеци

Билјана Теохарева – Филипова, професорка по информатика и програмски јазици во СОУ „Коста Сусино“, Радовиш, и магистар по информатика, која минатата година беше првиот работник во образованието што го...

ВМРО ДПМНЕ Укинувањето на екстерното ја враќа земјата назад

ВМРО ДПМНЕ: Укинувањето на екстерното ја враќа земјата назад

Нова ТВ | пред 11 месеци

Намерата на СДСМ да го укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи, а не и како луѓе на кои државата треба...

Билјана  професорката што прва крена глас против екстерното Колегите што до вчера молчеа од страв денес охрабрено зборат

Билјана – професорката што прва крена глас против екстерното: Колегите што до вчера молчеа од страв, денес охрабрено зборат!

Фокус | пред 11 месеци

Билјана Теохарева – Филипова, професорка по информатика и програмски јазици во СОУ „Коста Сусино“, Радовиш, и магистар по информатика, која минатата година беше првиот работник во образованието што го...

Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници Екстерното тестирање да се укине уште годинава

Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници: Екстерното тестирање да се укине уште годинава!

Sky | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше за укинувањето на екстерното...

Ристовски Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Слободна Македонија | пред 11 месеци

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците. –  Намерата на СДС да го...

ДУИ ИСТИ КАКО ЗАЕВ Си плукаат по сопствените програми

ДУИ ИСТИ КАКО ЗАЕВ: Си плукаат по сопствените програми

Infomax | пред 11 месеци

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој изобилува...

Поднесена е иницијатива во Парламентот Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година

Поднесена е иницијатива во Парламентот! Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година!

Локално | пред 11 месеци

До парламентот е доставена иницијативата  за предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање. Сега останува претседателот на парламентот...

ЧИСТКА НА ОБРАЗОВНИОТ КАНЦЕР Екстерното пред заборав

ЧИСТКА НА ОБРАЗОВНИОТ КАНЦЕР: Екстерното пред заборав!

Фактор | пред 11 месеци

Oбразовниот  систем со години произведува неквалитет поради погрешни законски решенија и политики кои беа произволни и експериментални.  Потребни се сериозни реформи и измени кои ќе значат неколкугодишна...

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното

Локално | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција...

СДСМ поднесе предлог до Собранието за укинување на екстерното тестирање

СДСМ поднесе предлог до Собранието за укинување на екстерното тестирање

Телма | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција...

Богоев: Ќе доставиме предлог до Собранието за укинување на екстерното

Нетпрес | пред 11 месеци

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев на денешната прес-конференција. – Ветивме дека помеѓу првите наши промени...

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното тестирање

СДСМ со иницијатива до Собранието за укинување на екстерното тестирање

МТВ 1 | пред 11 месеци

СДСМ денеска до Собранието ќе ги достави предлог- измените во Законот за образование, за укинување на екстерното тестирање. Како што рече Стефан Богоев, ќе се мотивираат учениците и училиштата не преку...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Дневник | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Ветувањата на СДСМ за екстерното ги трауматизираа учениците

Ветувањата на СДСМ за екстерното ги трауматизираа учениците

Дневник | пред 11 месеци

Ветувањето на СДСМ за укинување на екстерното тестирање создаде трауми кај учениците, родителите и наставниците и никој не може со сигурност да потврди дали тоа ќе се одржи. Некои од наставниците во основните...

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

24 вести | пред 11 месеци

СДСМ денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. Очекуваат законските измени да се донесат по скратена...

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Локално | пред 11 месеци

СДСМ денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. Очекуваат законските измени да се донесат по скратена...

Богоев Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното ВИДЕО

Богоев: Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното ВИДЕО

+Инфо | пред 11 месеци

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев на денешната прес-конференција. - Ветивме дека помеѓу првите наши промени...

СДСМ со предлог до Собрание за укинување на екстерното

СДСМ со предлог до Собрание за укинување на екстерното

Р.С. Европа | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, изјави на прес конференција...

СДСМ ќе достави предлог во собранието за укинување на екстерното тестирање

СДСМ ќе достави предлог во собранието за укинување на екстерното тестирање

Канал 5 | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Богоев СДСМ денеска до Собранието ќе достави предлог за укинување на екстерното

Богоев: СДСМ денеска до Собранието ќе достави предлог за укинување на екстерното

МКД | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, најави пратеникот и претседател...

Почнува процесот за укинување на екстерното

Почнува процесот за укинување на екстерното

Факултети | пред 11 месеци

Очекуваме по скратена постапка да се донесат законските измени и уште од оваа година да се укине екстерното тестирање за учениците од основното и средното образование, вели во соопштението Стефан Богоев, пратеник и претседател на

СДСМ со иницијатива до Парламентот бара укинување на екстерното тестирање

СДСМ со иницијатива до Парламентот бара укинување на екстерното тестирање

Фактор | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ денеска до Парламентот доставуваат предлог измени на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање при што очекуваат по скратена постака...

СДСМ СО ПРЕДЛОГ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ЕКСТЕРНОТО Партијата очекува поддршка од пратениците

СДСМ СО ПРЕДЛОГ ЗА УКИНУВАЊЕ НА ЕКСТЕРНОТО: Партијата очекува поддршка од пратениците

Телеграф | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до парламентот ќе ги достават предлог-измените на законите за основно и за средно образование со кои ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Богоев Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното тестирање

Богоев: Денеска до Собранието ќе доставиме предлог за укинување на екстерното тестирање

Фокус | пред 11 месеци

Екстерното тестирање е штетен проект и затоа денеска до Собранието ќе го доставиме предлогот за измени во Законот за образование, истакна пратеникот од СДСМ, Стефан Богоев . – Ветивме дека помеѓу првите...

Богоев Ќе доставиме до Собранието предлог за укинување на екстерното

Богоев: Ќе доставиме до Собранието предлог за укинување на екстерното

Актуелно24 | пред 11 месеци

СДСМ денеска ќе го достави до Собранието предлогот за измени во Законот за образование, рече пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев, на денешната прес-конференција. – Ветивме дека меѓу нашите први промени ќе...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Идивиди | пред 11 месеци

Скопје, 18 мај 2017 (МИА) - СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Прес 24 | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Алсат-М | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. – Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ поднесува предлог за укинување на екстерното

СДСМ поднесува предлог за укинување на екстерното

Република | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до парламентот ќе ги достават предлог-измените на законите за основно и за средно образование со кои ќе се укине екстерното тестирање. – Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

Богоев Од оваа година нема екстерно тестирање

Богоев: Од оваа година нема екстерно тестирање

Нова ТВ | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што се однесуваат на укинување на екстерното тестирање, сооппти денеска на прес конференција...

Богоев Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година

Богоев: Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година

Reporter.mk | пред 11 месеци

Прес конференција, Стефан Богоев, претседател на СДММ и пратеник во Собрание на РМ Скопје, 18.05.2017 Почитувани ученици, родители, наставници, и граѓани, Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

еМАГАЗИН | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање

Сител | пред 11 месеци

СДСМ најави дека денеска до Парламентот ќе ги достават предлог измените на законите за основно и за средно образование со кое ќе се укине екстерното тестирање. - Очекуваме по скратена постапка да се донесат...

СДСМ најави предлог измени за укинување на екстерното

СДСМ најави предлог измени за укинување на екстерното

Сител | пред 11 месеци

Embedded video for СДСМ најави предлог измени за укинување на екстерното

СУПЕР ВЕСТ ЗА УЧЕНИЦИТЕ  Екстерно нема да има од оваа година

СУПЕР ВЕСТ ЗА УЧЕНИЦИТЕ - Екстерно нема да има од оваа година

Sky | пред 11 месеци

Пратениците на СДСМ денеска до Собранието на Република Македонија ќе ги достават предлог-измените на Законите за основно и за средно образование за укинување на екстерното тестирање. Претседателот на Социјалдемократската...

СДСМ денеска ќе достави предлог до Собрание за укинување на екстерното

СДСМ денеска ќе достави предлог до Собрание за укинување на екстерното

Ако | пред 11 месеци

СДСМ денеска ќе го достави предлогот за измени во Закон за образование, со кој на Собранието ќе му предложи укинување на екстерното тестирање. – Ветивме дека помеѓу првите наши промени ќе биде укинувањето...

Ветувањата на СДСМ за екстерното ги трауматизираа учениците

Ветувањата на СДСМ за екстерното ги трауматизираа учениците

Дневник | пред 11 месеци

Ветувањето на СДСМ за укинување на екстерното тестирање создаде трауми кај учениците, родителите и наставниците и никој не може со сигурност да потврди дали тоа ќе се одржи. Некои од наставниците во основните...

Дали Заев ќе стигне да го укине екстерното тестирање

Дали Заев ќе стигне да го укине екстерното тестирање?

Факултети | пред 11 месеци

Дали учениците годинава ќе полагаат екстерно тестирање? Ова е прашањето што веројатно многумина засегнати си го поставуваат денеска, откако Зоран Заев го доби мандатот за формирање на нова Влада. Со оглед...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност