УГОРЕ ВИСОКО УДОЛУ ДЛАБОКО  Што ќе наследи Заев во економијата

УГОРЕ ВИСОКО УДОЛУ ДЛАБОКО: Што ќе наследи Заев во економијата?

Фактор | пред 11 месеци

По долгата политичка криза на економијата ќе и треба време за да закрепне. Во периодот што следува новата Влада треба да се насочи кон ревитализација на економијата и санирање на последиците од политичката...

Уште неродени  задолжени со над 2 000 евра

Уште неродени, задолжени со над 2 000 евра

Локално | пред 11 месеци

Државниот и јавниот долг на Македонија се сè уште во одржливи рамки, но блиску до границата на одржливост зашто поголем дел од фискалниот простор е веќе искористен, оценува невладината организација “Фајнанс...

Јавниот и државен долг се уште на одржливо ниво  сметаат аналитичарите

Јавниот и државен долг се уште на одржливо ниво, сметаат аналитичарите

Прес 24 | пред 11 месеци

Државниот и јавниот долг сеуште на одржливо ниво, покажуваат истражувањата. Заклучно со 2016 година јавниот долг достигна 4,7 милијарди евра или 47,8 проценти  од БДП. Според аналитичарите  простор за...

Внимателно менаџирање со кредитите и јавните финансии

Внимателно менаџирање со кредитите и јавните финансии

24 вести | пред 11 месеци

Следната Влада ќе наследи стеснет простор за задолжување, според експертите се приближуваме до црвената линија на јавен долг каде тој станува неодржлив. Според анализите на Фајнанс тинк, 51 отсто од бруто...

Одржливи граници на јавниот и државниот долг

Одржливи граници на јавниот и државниот долг

МТВ 1 | пред 11 месеци

Студијата на невладината „Фајнанс тинк“ покажала дека одржливи граници на македонскиот државен долг се од 41 до 48,7% од БДП. Додека за јавниот долг одржливо ниво е меѓу 51 и 59,2%. Според податоците на...

Новата Влада на Македонија нема да смее да се задолжува со нови кредити

Новата Влада на Македонија нема да смее да се задолжува со нови кредити

Таратур | пред 11 месеци

Идната Влада скоро и да нема да смее да се задолжува. Ако економскиот раст е под три отсто годишно, државниот долг во кој влегува и долгот на владата, на општините и на јавните фондови ќе смее да се зголеми...

За осум години долгот зголемен двојно

За осум години долгот зголемен двојно

Телма | пред 11 месеци

Новата влада ќе има многу мал простор  за зголемување на долгот. Анализите покажуваат дека одржливото ниво на државниот долг кој Македонија е способна да го враќа се движи помегу 41 % и 48,7% од БДП. Блиску...

Трошоците на државата за камати се зголемиле двојно за последните осум години

Трошоците на државата за камати се зголемиле двојно за последните осум години

Кајгана | пред 11 месеци

Одржливите граници на македонскиот државен долг се помеѓу 41% од БДП и 48,7% од БДП, а земајќи ја предвид просечната разлика помеѓу државниот и јавниот долг, границите на одржливост на македонскиот јавен...

 Фајненс тинк    Јавниот долг да се стабилизира на ниво од околу 50 отсто од БДП

„Фајненс тинк“ : Јавниот долг да се стабилизира на ниво од околу 50 отсто од БДП

Утрински | пред 11 месеци

Во последните години Македонија е изложена на растечко темпо на задолжување, што придонесе државниот и јавниот долг да се зголемат двојно во релативно краток временски период. Според податоците на Министерството...

Трошоците на државата за камати се зголемиле двојно за последните осум години

Трошоците на државата за камати се зголемиле двојно за последните осум години

Макфакс | пред 11 месеци

Одржливите граници на македонскиот државен долг се помеѓу 41% од БДП и 48,7% од БДП, а земајќи ја предвид просечната разлика помеѓу државниот и јавниот долг, границите на одржливост на македонскиот јавен...

Дали Македонските државен и јавен долг се одржливи

Дали Македонските државен и јавен долг се одржливи?

Фактор | пред 11 месеци

Денес, FINANCE THINK - Институтот за економско истражување и политики - Скопје, на пресконференција Дали Македонските државен и јавен долг се одржливи? Ги претстави резултатите од истражувањето “Одржливост...

 Фајненс тинк   Дали македонските државен и јавен долг се одржливи

„Фајненс тинк“: Дали македонските државен и јавен долг се одржливи?

Reporter.mk | пред 11 месеци

Прес конференција на тема Дали Македонските државен и јавен долг се одржливи: Денес, FINANCE THINK – Институтот за економско истражување и политики – Скопје, на пресконференција Дали Македонските државен...

 Фајненс тинк   Дали македонските државен и јавен долг се одржливи

„Фајненс тинк“: Дали македонските државен и јавен долг се одржливи?

Либертас | пред 11 месеци

Прес конференција на тема Дали Македонските државен и јавен долг се одржливи: Денес, FINANCE THINK – Институтот за економско истражување и политики – Скопје, на пресконференција Дали Македонските државен...

Идната Влада скоро и да нема да смее да се задолжува

Идната Влада скоро и да нема да смее да се задолжува

Алсат-М | пред 11 месеци

Идната Влада скоро и да нема да смее да се задолжува. Ако економскиот раст е под три отсто годишно, државниот долг во кој влегува и долгот на владата, на општините и на јавните фондови ќе смее да се зголеми...

Јавниот и државен долг се уште на одржливо ниво  сметаат аналитичарите

Јавниот и државен долг се уште на одржливо ниво, сметаат аналитичарите

Сител | пред 11 месеци

Embedded video for Јавниот и државен долг се уште на одржливо ниво, сметаат аналитичарите Државниот и јавниот долг сеуште на одржливо ниво, покажуваат истражувањата. Заклучно со 2016 година јавниот долг...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност