притисни ентер »

Топ вести

Скопје

ПРЕСЛАТКО: По Цветко и Цветанка, УШТЕ ЕДНО БЕБЕ ВО СКОПСКАТА ЗОО

ПРЕСЛАТКО: По Цветко и Цветанка, УШТЕ ЕДНО БЕБЕ ВО СКОПСКАТА ЗОО

По Цветко и Цветанка нова радост во скопската Зоолошка. Се роди мало пони, а мајката е постојано до него. Радост за децата и посетителите.

Со садење цвеќиња учениците од Скопје го одбележаа Денот на планетата Земја

Со садење цвеќиња учениците од Скопје го одбележаа Денот на планетата Земја

Учениците од ДСУ „Георги Димитров“ од отсекот хортикултура заедно со учениците од второ одделение од ОУ „Коле Неделковски“ денеска со садење на цвеќиња во паркот на Градската библиотека „Парк на поезијата“ го одбележаа Светскиот ден на планетата Земја. Овој проект е наречен „Хортикултурна библиотека“ а е во организација на Градската библиотека „Браќа

Се отстрануваат терасите на кафулињата во Центар кои зафаќаат недозволена јавна површина

Се отстрануваат терасите на кафулињата во Центар кои зафаќаат недозволена јавна површина

Општина Центар ги отстранува терасите на кафулињата и рестораните во центарот на градот кои узурпирале повеќе јавна површина од дозволената и со тоа го попречуваат просторот за пешаци и ја загрозуваат нивната безбедност. Денеска заврши отстранувањето на терасата на „Бастион“, а ние продолжуваме да постапуваме по останатите решенија, објави градоначалникот

Сликарско-истражувачка работилница „РеБреатхСк“ во ботаничката градина при ПМФ

Сликарско-истражувачка работилница „РеБреатхСк“ во ботаничката градина при ПМФ

Музеј на Град Скопје реализираше сликарско-истражувачка работилница „РеБреатхСк“ во Ботаничка градина при ПМФ, во која активно беа вклучени учениците на ДСУЛД „Лазар Личеноски“ со своите ментори и професори од ПМФ кои ги запознаа учениците со вреднувањето на билните ресурси како природни пречистувачи на градската средина, кои ги поседува нашата природа

Точакот го претворивме во полнач за мобилни телефони

Точакот го претворивме во полнач за мобилни телефони

Средношколците од скопската гимназија „Орце Николов“ од пред неколку месеци немаат проблеми кога станува збор за ситуацијата во која ќе им „цркне“ мобилниот телефон, а немаат полнач за батерија. Во таква ситуација едноставно одат до статичниот велосипед поставен во нивното училиште кој има токму таква намена: да служи како полнач на батериите на мобилните

Ни скривниците под Кале не можат да ја сокријат негрижата на надлежните

Ни скривниците под Кале не можат да ја сокријат негрижата на надлежните

Куп отпадоци, пластични шишиња, штици, кеси, искршени столчиња, израснати треви, фекалии… се работите што ќе ве дочекаат на влезот на неколкуте скривници под скопската тврдина Кале. Некогаш таму имаше и тешки врати, сега ги нема. Бетонските ѕидови кои се потпора за влезот во внатрешноста на тврдината каде се скривниците веќе почнале да се ронат. Целиот

Засаден чинар во срцето на Дебар Маало во чест на Горан Стефановски

Засаден чинар во срцето на Дебар Маало во чест на Горан Стефановски

Општина Центар го чествува ликот и делото на драматургот Горан Стефановски. Минатата недела, Општина Центар засади чинар во срцето на Дебар Маало, паркчето спроти „Наџак“, а на 27 април во чест на Стефановски во паркот ќе се организира поетско читање, музичка програма и проекции на слики и видеа. Наскоро, во овој парк, Општина Центар ќе постави и клупа

За јагнешко со компир и шопска треба да искеширате илјадарка-и оваа година не очекува изгор велигденска трпеза

За јагнешко со компир и шопска треба да искеширате илјадарка-и оваа година не очекува изгор велигденска трпеза

Велигденската трпеза за големиот христијански празник ќе биде солена. Килограм јагнешко достигна до 360 денари, млад компир на зелените пазари се продава до 80 денари/килограм. А за правење шопска салата ќе мора да искеширате 500 денари за купување краставичка, домат, кромит и сирење Велигденската трпеза за големиот христијански празник ќе биде солена

ЌЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ СООБРАЌАЈНИ СТУДИИ ЗА КАПИТАЛНИОТ ПРОЕКТ: Нови автобуски линии ќе функционираат паралелно со движењето на трамвајот

ЌЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ СООБРАЌАЈНИ СТУДИИ ЗА КАПИТАЛНИОТ ПРОЕКТ: Нови автобуски линии ќе функционираат паралелно со движењето на трамвајот

Техничките перформанси, како и дефинирање на изворите на финансирање, се активностите кои во моментот ги преземаат градските власти за реализација на мега капиталниот проект, воведување на трамвај во Скопје. Како што информираат од Градот, паралелно со тоа ќе се работи и на измена на сообраќајните студии со цел, измена на сообраќајните автобуски линии

Патниците се жалат: плаќањето во автобусите на јавниот превоз со мобилен е ограничено

Патниците се жалат: плаќањето во автобусите на јавниот превоз со мобилен е ограничено

По десеттото возење, патниците не се во можност да платат со телефонот, односно при неговото доближување до валидаторот се покажува црвено, т.е. дека нема средства. Од Македонски Телеком велат дека услугата MobyPay за припејд корисниците е без ограничувања, но за постпејд зависи од нивната платежна историја, во рамки од 500 до 6.000 денари. За сите