притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Петровска: За случајот „Јавна соба“ во полиција сослушани две лица

Петровска: За случајот „Јавна соба“ во полиција сослушани две лица

Вчера вечер во полициска станица беа повикани две лица, од кои едното е администратор, а другото креатор на групата "Јавна соба", информира дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска. Вчера вечер во полициска станица беа повикани две лица, од кои едното е администратор, а другото креатор на групата "Јавна соба", информира дополнителната

ВМРО-ДПМНЕ со транспарент во текот на јавната дебата за законот за јавно обвинителство

ВМРО-ДПМНЕ со транспарент во текот на јавната дебата за законот за јавно обвинителство

ВМРО-ДПМНЕ со транспарент во текот на јавната дебата за законот за јавно обвинителство Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ објавија транспарент во текот на обраќањето на јавниот обвинител, Љубомир Јовески, на почетокот на јавната расправа за законот за јавното обвинителство, во салата Борис Трајковски , во македонското Собрание. На транспарентот пишува:  “Г-дин

Чулев: во МВР се штанцале решенија и на полноќ, исплатени 4 милони евра за судски постапки

Чулев: во МВР се штанцале решенија и на полноќ, исплатени 4 милони евра за судски постапки

Сегашниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска реши да објасни како работел неговиот претходник, а сега премиер Оливер Спасовски. -Еден месец пред заминување Спасовски издал огромен број решенија за унапредувања, но и за распределувања на пониски работни места без да се водат дисциплински постапки за тоа. Од почетокот на декември 2019 година

Арсовски: Ако се точни сведочењата во „Рекет“, Кацарска треба кривично да одговара и да лежи во затвор

Арсовски: Ако се точни сведочењата во „Рекет“, Кацарска треба кривично да одговара и да лежи во затвор

„Ако се точни сведочењата во Рекет, Кацарска треба да одговара кривично и да лежи затвор. Впрочем ниту еден сериозен правник или обвинител со долгогодишно искуство не би сведочел лажно и би знаел дека за тоа се одговара. Што значи дали тврдењата се точни, тоа треба да го докаже судот. Добрила Кацарска веќе нема кредибилитет да суди и да пресудува

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за кочење кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја префрлил кај педалата за кочење одговори вештакот Драган Аксентиев, одговарајќи на прашањето на адвокатот Сашо Дуковски дали возачот реагирал со хавариско, односно таканаречено “ѓаволско кочење” дури во моментот кога несреќата била неизбежна

Милошоски со транспарент од собраниската галерија го блокираше говорот на Јовески

Милошоски со транспарент од собраниската галерија го блокираше говорот на Јовески

„Господине Јовески до кога ќе го криете писмото со кое притворената Катица ви даде незаконска наредба“, со овој транспарент пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од Антонијо Милошевски се обидоа да го блокираат говорот на јавниот обвинител Љубомир Јовески. Тие не седеа на местата предвидени за пратеници, туку на местото од каде новинарите ја следеа

Јавна расправа во Собранието: Како до подобар закон за ЈО, без злоупотреба на времето за дебата

Јавна расправа во Собранието: Како до подобар закон за ЈО, без злоупотреба на времето за дебата

Во Собранието попладнево на седница на Комисијата за политички систем почна јавната расправа за законот за јавно обвинителство,а министерката за правда Рената Дескоска очекува таа да биде конструктивна и се надева дека од неа ќе произлезат предлози како да се подобри Предлог-законот, а не да се злоупотребува времето за дебата. Во Собранието попладнево

Филипче уверува дека ќе се изнајде решение за матичен гинеколог во Шуто Оризари

Филипче уверува дека ќе се изнајде решение за матичен гинеколог во Шуто Оризари

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека ќе се реши проблемот и оти наскоро жените во Општина Шуто Оризари ќе добијат матичен гинеколог. На новинарско прашање за заминувањето на гинекологот од Општина Шуто Оризари, Филипче изјави дека претпоставува оти тоа е одлука на гинекологот. – Претпоставувам дека тоа е одлука на гинекологот.

Функционерските возила ли помогнаа загадувањето денес да е помало?

Функционерските возила ли помогнаа загадувањето денес да е помало?

Воздухот во Скопје и денеска е загаден, но сепак помалку од минатите денови. Бесплатен јавен градски превоз, поскапено паркирањето, запрени градежни работи на градските градилишта од синоќа и денеска се применуваат како ударни мерки против загадувањето. Освен нив, градските власти наложија и почесто чистење на градот од комуналците, почести инспекциски

Пендаровски: Одлуката за почеток на преговорите позитивно ќе влијае врз оптимизмот во општеството

Пендаровски: Одлуката за почеток на преговорите позитивно ќе влијае врз оптимизмот во општеството

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на тркалезната маса насловена „Патот кон ЕУ и НАТО: Перспективи и предизвици“, организирана од Советот на амбасадори. Претседателот Пендаровски во своето обраќање преку амбасадорите на ЕУ изрази благодарност до земјите-членки на ЕУ што проширувањето остана на агендата на Унијата и изрази очекување дека Северна