притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Скопјани ќе плаќаат поскап паркинг во денови на енормна загаденост

Скопјани ќе плаќаат поскап паркинг во денови на енормна загаденост

За 50 проценти ќе се зголеми цената на паркингот во Градот Скопје, во денови кога загаденоста е неколку пати поголема од дозволената. На седница Советот на град Скопје се одлучуваше за Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги извршува ЈП „Градски паркинг“, односно за измена на цената за час паркирање на јавните површини

ТОДОРОВ ОДИ ВО ЗАТВОР – ТОДОРОВ И КРАЛЕВ ДОБИЈА НОВА KPИBИЧНА ПРИЈАВА: Финансиската полиција поднесе кpивична пријава против Тодоров и Кралев – го оштетиле буџетот за 80.000 евра!

ТОДОРОВ ОДИ ВО ЗАТВОР – ТОДОРОВ И КРАЛЕВ ДОБИЈА НОВА KPИBИЧНА ПРИЈАВА: Финансиската полиција поднесе кpивична пријава против Тодоров и Кралев – го оштетиле буџетот за 80.000 евра!

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против поранешните министри за образование Никола Тодоров и Панче Кралев и против И.Е. – поранешен советник за капитално инвестирање во Министерството и Н.Х. – овластен раководител на сектор во МОН под сомнение за

Затворениците за ТВ21: Ќе одбиваме храна се додека не бидеме помилувани

Затворениците за ТВ21: Ќе одбиваме храна се додека не бидеме помилувани

Затворениците за ТВ21: Ќе одбиваме храна се додека не бидеме помилувани Штрајкот со глад на затворениците од КПУ Идризово, но и од затворите во Штип и Прилеп ќе продолжи. ТВ21 контактираше со дел од нив по изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да има општа амнестија и тие порача дека ќе одбиваат храна се додека не биде донесена одлука и тие да

Финансиската полиција му поднесе кривична пријава на актуелниот министер Фазлиу

Финансиската полиција му поднесе кривична пријава на актуелниот министер Фазлиу

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против актуелниот министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и против неговиот претходник Лирим Шабани, за незаконска исплата на хонорари во износ од околу 37 илјади евра, објави ТВ 21. Кривични пријави заработија и поранешна советничка во министерството за локална самоуправа, но и службеничка одговорна

УФП: Тодоров направил криминал вреден речиси 80 илјади евра

УФП: Тодоров направил криминал вреден речиси 80 илјади евра

Управата за финансиска полиција до Основно јавно обвинителство (ОЈО)  за организиран криминал и корупција поднесе кривични пријава против поранешните министри за образование Никола Тодоров и Панче Кралев. Тие се товарат дека не го испочитувале Законот за јавни набавки и договорот со изведувачот Конструктор Инженеринг АД Сплит во врска со реконструкцијата

Заев на Каракачанов: Јас сум Македонец и мое право е да зборувам македонски

Заев на Каракачанов: Јас сум Македонец и мое право е да зборувам македонски

Дека јас сум Македонец, дека јас зборувам македонски јазик, тоа е мое право, тоа е европска вредност, изјави  Зоран Заев по нападите од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов, кој му порача на македонскиот премиер да не ја злоупотребува темата за македонскиот јазик, за да не се прости Македонија со  членство во ЕУ и НАТО. Одговарајќи на прашање

СВЕДОЧЕЊЕТО НА НИНЏА ПАЃА ВО ВОДА: Чавков не бил во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ туку во соседната зграда – сведочењето на Нинџа лажно!?

СВЕДОЧЕЊЕТО НА НИНЏА ПАЃА ВО ВОДА: Чавков не бил во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ туку во соседната зграда – сведочењето на Нинџа лажно!?

Никола Димитриевски, вработен во МВР, кој бил обезбедување на Митко Чавков додека тој ја извршуваше функцијата директор на Бирото за јавна безбедност, со својот исказ денеска на судењето на 27 април го негираше претходно дадениот исказ на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, кој на последното рочиште рече дека го видел Чавков во седиштето на ВМРО

Заев-Ручи: Македонија е сè поблиску до ЕУ и НАТО

Заев-Ручи: Македонија е сè поблиску до ЕУ и НАТО

Премиерот Зоран Заев, денеска, се сретна со Грамоз Ручи, претседател на собранието на Албанија. „Претседателот на парламентот на Албанија ги оцени како искрени и пријателски односите помеѓу Македонија и Албанија, ги поздрави договорите со Бугарија и со Грција и најави дека неговата земја и албанскиот парламент ќе бидат меѓу првите што ќе го потпишат

Сијарто му порача на Хан да се грижи за проширувањето на ЕУ

Сијарто му порача на Хан да се грижи за проширувањето на ЕУ

Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто кусо изјави дека “комесарот за проширување треба да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки“. Прашањето му беше поставено од страна на унгарска

ЈОХАНЕС ХАН ДА СИ ЈА ГЛЕДА НЕГОВАТА РАБОТА: Унгарскиот МНР го упати Јоханес Хан да „брка работа“ и да не се меша во внатрешните работи на земјата!

ЈОХАНЕС ХАН ДА СИ ЈА ГЛЕДА НЕГОВАТА РАБОТА: Унгарскиот МНР го упати Јоханес Хан да „брка работа“ и да не се меша во внатрешните работи на земјата!

Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто кусо изјави дека “комесарот за проширување треба да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки“. Прашањето му беше поставено од страна на унгарска