притисни ентер »

Топ вести

Култура

Струга ја празнува поезијата, отворени 58-те Вечери на поезијата

Струга ја празнува поезијата, отворени 58-те Вечери на поезијата

Со традиционалното читање на песната „Т`га за југ“ и моќната порака што во име на поетите од целиот свет ја испрати македонскиот поет и прозаист Влада Урошевиќ, вечерва беа отворени 58-те Струшки вечери на поезијата. – Кога пред многу години, летото 1961 година, 12-те македонски поети меѓу кои и јас, се собраа во Струга да ја прослават 100-годишнината

Десетти МакеДокс носи 70 документарци и македонска премиера на „Медена земја“

Десетти МакеДокс носи 70 документарци и македонска премиера на „Медена земја“

Седумдесетина филмови ќе бидат прикажани на 10. издание на фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, што се отвора денеска и на кој македонската публика конечно ќе има можност да го види победникот на Санденс, „Медена земја“. Неговата македонска премиера е закажана за 28 август, на затворањето на фестивалот, а од наредниот ден, филмот ќе

Маестрална изведба на „Одисеј“ за крај на 59-тото „Охридско лето“

Маестрална изведба на „Одисеј“ за крај на 59-тото „Охридско лето“

Годинешното издание на „Охридско лето“ заврши синоќа со маестрална изведба на театарската претстава „Одисеј“ на Античкиот театар во Охрид, така како што наликува на еден фестивал кој е нависок ранг во семејствотоо европски фестивали и кој секоја година ги носи најдобрите проекти од областа на класичната музика и театарската уметност. Претставата чиј

Музеј на Град Скопје со изложба во Нови Сад одбележува 70 години постоење

Музеј на Град Скопје со изложба во Нови Сад одбележува 70 години постоење

Со изложбата „Скопската тврдина – симбол на градот“ Музејот на град Скопје, по повод 70 години од своето постоење ќе гостува во Музејот на Нови Сад, Петроварадинска тврдина. Изложбата ке биде отворена од 4 септември до 4 октомври годинава. Автори на изложбата се кустосите Снешка Лакалиска, Драгица Живкова и Игор Кузманоски. – На изложбата ќе бидат

Најмоќните филмски сцени во последните 21 година

Најмоќните филмски сцени во последните 21 година

По повод својот 21. роденден, интернет-страницата „Ротен томејтос” објави листа од 21 највпечатлива филмска сцена во последните 21 година. Околу 25.000 филмски вљубеници гласаа и ги одбраа трите најмоќни сцени… На трето место е Хајли Џоел Осмент и неговата реплика „Гледам мртви луѓе…” која го најави шокантниот пресврт на крајот во филмот „Шест сетило”

По 14. пат започна Меѓународната ликовна колонија „Скопје”

По 14. пат започна Меѓународната ликовна колонија „Скопје”

Во организација на Музеј на Град Скопје, во главниот град почна 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На овогодишното издание учествуваат 10 ликовни уметници од кои, според вообичаената селекција, пет се домашни автори и пет се од странство. Уметниците ќе ги создаваат своите дела во инспиративниот амбиент на хотел Арка, сместен во срцето на Старата

КЦ 750: Приказна за едно фиќо што кога ќе порасне сака да стане Културен центар

КЦ 750: Приказна за едно фиќо што кога ќе порасне сака да стане Културен центар

Секогаш сме среќни кога можеме да посведочиме и пренесеме за нешто ново и уникатно што се случува во нашиот град, а вчерашниот настан „КЦ 750: Турни ме да кинисам“ дефинитивно се вклопува во описот. дизајн студио „Кома“ Инаку, пред да преминеме на тоа што се случуваше вчера, да ве запознаеме:  „КЦ 750“ е мал, мобилен културен центар, заеднички проект

Во Домот на култура „Илинден" отворена изложба на слики во рамките на проектот „Уметничка меѓународна група со пријателите"

Во Домот на култура „Илинден" отворена изложба на слики во рамките на проектот „Уметничка меѓународна група со пријателите"

За значењето на изложбата на која се застапени 15 уметници од Велика Британија, Русија, Бугарија, Кореја, Романија и нашата земја говореле руската сликарка Олга Панкина и академските сликари од нашата земја Стефан Хаџи Николов и Новица Трајковски. Изложбата ја отвори градоначалникот на Илинден, Жика Стојановски. Тој, како што посочуваат од општината,

МАНУ во Охрид ќе ги промовира антологиите „Поети и раскажувачи од Македонија и од Косово“

МАНУ во Охрид ќе ги промовира антологиите „Поети и раскажувачи од Македонија и од Косово“

Во рамки на „Научната и уметничка визита“ што МАНУ ја организира во Охрид, вечер во Куќата на Уранија ќе бидат промовирани антологиите „Поети и раскажувачи од Македонија и од Косово“. Станува збор за дел од активностите за меѓународна соработка што ги спроведува МАНУ во рамки на проектот „Поети и раскажувачи академици“, така што беа подготвени и објавени

Со филмовите „Мизерикордија“ и „И сѐ стана песна“ ќе биде отворен фестивалот „МакеДокс“

Со филмовите „Мизерикордија“ и „И сѐ стана песна“ ќе биде отворен фестивалот „МакеДокс“

Со проекцијата на документарните филмови „Мизерикордија“ (Шпанија, Бразил/ 2019/ 22 мин.) на Ксавиер Марадес и „И сѐ стана песна“ (Ирска, Велика Британија/ 2019/ 92 мин.) на режисерот Шејмус Марфи во Куршумли-ан ќе биде отворено 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Краткиот документарец „Мизерикордија“ открива портрет