притисни ентер »

Топ вести

Култура

Заев: Седум децении „Танец“ ревносно се грижи за народните игри и песни

Заев: Седум децении „Танец“ ревносно се грижи за народните игри и песни

Седум децении „Танец“ ревносно се грижи за народните игри и песни, обичаи  и носии и преку успешните рафинирани кореографски поставки го преточува националниот бит пред целиот свет рече Заев. На овој настан покрај премиерот Заев свое обраќање имаше и директорот на ансамблот Танец, Мартин Вучиќ кој ги покани сегашните и идните генерации да го одржуваат

СКРМ бара ревизија за порамнувањето на платите

СКРМ бара ревизија за порамнувањето на платите

Советот на Синдикатот за култура на Република Македонија (СКРМ) од Министерството за култура бара ревизија на спроведеното порамнување на платите со вклучување нивни претставници, итно усвојување на новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата и потпишување колективен договор до 30 септември кој ќе почне да се спроведува од 1 јануари

Акција „Донирај книга за патувачката библиотека на Македокс“

Акција „Донирај книга за патувачката библиотека на Македокс“

Патувачката библиотека на фестивалот за документарни филмови „Македокс“ до 29 јуни организира акцијата за донирање на книги. Донаторската акција ќе се одвива во кафе „Котур“ секој ден до сабота. Од Здружението за промоција на документаристика „Македокс“ информираат дека донираните книги ќе бидат однесени во неколку селата каде луѓето ќе можат да ги

Промоција на книга од новинарот Синиша Станковиќ: Маалските прикаски се како мезе за муабет

Промоција на книга од новинарот Синиша Станковиќ: Маалските прикаски се како мезе за муабет

Книгата „Маалски прикаски (1+2)“ од новинарот Синиша Станковиќ деновиве излезе од печат во издание на „Или-или“. Промоцијата ќе се одржи вечерва во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар со почеток во 20 часот. „Во книгата која содржи 65 прикаски (или, како што ги нарекува авторот, „белешки на Случајниот Минувач, подготвени како мезе за муабет,

„Неименуваното е одговор“ – изложба во Даут-пашин амам

„Неименуваното е одговор“ – изложба во Даут-пашин амам

„Неименуваното е одговор“ е насловена изложбата која од денеска до 20 септември ќе биде поставена во галеријата Даут-пашин амам под кураторство на Ивана Васева. Националната галерија ја организира изложбата во соработка со Музејот на американска уметност во Берлин, Валтер Бенјамин, Ели Га, Адријан Паци, Доплгенгер и македонските уметници Оливер Мусовиќ

„Љубов и револуција“ во Градскиот парк

„Љубов и револуција“ во Градскиот парк

По фантастичниот прв концерт „Ну погоди“ кој го проследија илјадници вљубеници во музиката од најразлични генерации, следува премиерна изведба на вториот концерт во рамки на циклусот „Филхармонија на отворено“. Во сабота во 21 часот во Градскиот парк премиерно ќе прозвучи концертот насловен „Љубов и револуција“ на кој публиката ќе има можност да ги

Летен фестивал на книгата во книжарниците на „Три“

Летен фестивал на книгата во книжарниците на „Три“

Многу нови изданија, попусти , акции и промоции најавува книжарницата „Три“ на т.н. Летен фестивал на книгата во нејзина организација. Инаку мотото на фестивалот годинава е „Читај каде и да одиш“. -Љубителите на книгата ќе можат да уживаат во разновидната понуда од над 1 000 изданија на „Три“ и „Паблишер“, книги од сите жанрови – и за оние што летото

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“

Во рамките на годинешното 40. „Скопско лето“, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, на сцената на Националната опера и балет, ќе биде изведена в петок, во 20 часот. – Преку современите кореографски решенија, соединети со класичен балет на Лео Мујиќ од Хрватска, минималистичка но ефектна

Македонскиот филм „Извидник“ на чекор до БАФТА и „оскар“

Македонскиот филм „Извидник“ на чекор до БАФТА и „оскар“

На престојното 23-то издание на фестивалот „Л.А. Шортс“, кој ќе се одржи од 17 до 25 јули во Лос Анџелес, Калифорнија, во официјалната конкуренција ќе биде прикажан македонскиот краткометражен филм „Извидник“, во режија на Алекс Цветков, велат од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија. „Л.А. Шортс“ е официјален квалификациски настан за

Изложбата „Приватни демони“ од утре во МКЦ

Изложбата „Приватни демони“ од утре во МКЦ

Утре, четврток, во Младинскиот културен центар се отвора изложбата на фотографии на Маја Јаневска – Илиева и Велимир Жерновски, насловена како „Приватни демони“. Станува збор за интересна идеја чија цел е да се претстават работите во реалниот и во иделаниот сегмент. Односно „Приватни демони“, се состои од диптиси, серија од две фотографии снимени на