притисни ентер »

Топ вести

Колумни

Мицевска: Празни протести, заради протести, више преку нос ми се

Мицевска: Празни протести, заради протести, више преку нос ми се

По првиот протест Владата ги прифати точките на „Марш за чист воздух“. Маршот одбива средба! Кое од седумте барања се решава со КОПЧЕ? Дали не е попаметно да влезеш во влада и да проверуваш до каде е секоја работа оти колку гледам сите седум се до некаде. Дали погрешни 7 избраа? Ми текнува на # протестирам кои не сакаа партија политичари овој оној

Ориѓански: Кога ги гледам патниве трошоци на пратенициве, просто човек да појде и да им влепи, бар по една воспитна

Ориѓански: Кога ги гледам патниве трошоци на пратенициве, просто човек да појде и да им влепи, бар по една воспитна

Кога ги гледам патниве трошоци на пратенициве за една година, просто човек да појде и да им влепи, бар по една воспитна (заради безобразлукот и алчноста). Еден службеник, наставник, медицинска сестра, бурекџија или полицаец станува секое сабајле, оди ноќни смени, вака работи 30-40 години и за сето ова време,заработува вкупно 100.000 евра, Не може и

Јовановиќ: ВМРО-ДПМНЕ останува во опозиција до, за и после избори

Јовановиќ: ВМРО-ДПМНЕ останува во опозиција до, за и после избори

Јанушев: Ни во минатото, ни сега, ниту во иднина нема да го прифатам новото име на земјата. Тоа ако беше приватно прашање, сите ќе се сложиме со него. Но, тоа не е приватно, туку е јавно прашање. А бидејќи е јавно, жалам за Јанушев, ВМРО-ДПМНЕ останува во опозиција до, за и после избори. Тоа се вика реал политика. Време е да се разбудат, или што би

Смртта на вмро

Смртта на вмро

Тоа што се случуваше во Бакингамската палата и импликациите од тоа, тоа, драги мои, се однесува кон вмро-дпмне како порастот на нивото на океаните кон ниските острови во Тихиот Океан. Аш, нема вмро, нема дпмне, нема некст тајм, нема пирин планина, нема никаква планина, смртна бонаца е, нема тодор александров, Гоце Делчев е слободен човек... Македонското

Спонтаните собири на кротките бабички и дедовци

Спонтаните собири на кротките бабички и дедовци

Само ќе ви ги оставам овие писанија и видеа, па вие рассудувајте дали има луфта за сомнеж за баба Перса што спонтано се појави пред камерите за време на настан каде учествуваше Заев и на дедото што само еден ден покасно спонтано се појави пред камерите за време на настан каде присуствуваше Шилегов пишува: ЈАНЕ ЃОРЃИОСКИ Само ќе ви ги оставам овие писанија

Распнатиот Вапцаров (1)

Распнатиот Вапцаров (1)

110 години од раѓањето на поетот-терорист Ние Mакедонците сме обземени од митови за нашето потекло, минато, херојска историја и (квази)трагичните судбини на некои личности кои само патем се појавиле на македонскиот национален видокруг. Една од тие личности, за мене но и за многу млади македонски интелектуалци беше и поетот Никола Јонков Вапцаров. На

Мрачната смисла за хумор е знак за висока интелигенција

Мрачната смисла за хумор е знак за висока интелигенција

Дали некогаш ви се случило да ве искритикуваат поради вашите мрачни и вознемирувачки шеги? Според најновите истражувања, веќе никој нема да се осмели да ви префрла за мрачната смисла за хумор, бидејќи наводно тоа е знак за висока интелигенција. Истражувачите од Виена дошле до ова интересно откритие кое е објавено во списанието „Cognitive Processing“

Има ли крај на паролите околу корупцијата

Има ли крај на паролите околу корупцијата

Нејасно е зошто Русковска не отвора истрага за 25-те милиони евра исплатени од владата во коруптивна шема на три телевизии од 2010 до 2017 година. Зарем тоа не е масивна злоупотреба на јавни пари Вилма Русковска и обвинителите треба да одговорат на многу прашања за многу случаи Дали македонското општество е со кусо паметење? Дали медиумскиот свет е

Додека газат врз скапи килими споделуваат видеа од калното Волково

Додека газат врз скапи килими споделуваат видеа од калното Волково

На социјалната мрежа Facebook вчера и денеска, покрај сведочењето на Орце Камчев за случајот „Рекет“ и тврдењето на Боки 13 дека во Систина се прават неквалитетни операции за стеснување желудник, е актуелно и едно видео на коешто се гледа како една женичка од Волково ги „ребрачи“ Заев и кметот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски дека за 3

Платоновото бротче, со нас на него

Платоновото бротче, со нас на него

Платоновата метафора заличува само однадвор на нашето државно бротче, и тоа само во конфузното вртење на бродот во круг и упорното периодично насочување на прамецот во обратна насока од единственото безбедно пристаниште. Од првиот ден на независноста, македонската држава ја преживува драмата на бротче со едно едро, што се нашло среде опасно разбранувано