притисни ентер »

Топ вести

Хроника

Чулев: ВЕТИВ И ИСПОЛНУВАМ целосна заштита на новинарите

Чулев: ВЕТИВ И ИСПОЛНУВАМ целосна заштита на новинарите

Во остварените контакти со новинарите Мери Јордановска од порталот A1on и Искра Коровешовска од АЛФА Телевизија и во изјавата за медиумите нагласив дека лично како Министер за внатрешни работи ќе се заложам заканите кон новинарите да бидат расветлени, при што потенцирав дека и понатаму ќе бидам на располагање за нивна целосна поддршка и заштита. Во

Игор Џамбазов – Како изнудувале пари од името на Џамбазов

Игор Џамбазов – Како изнудувале пари од името на Џамбазов

„На лоши маки сум. Собираме донации за едно момче“. Вака преку лажниот профил на Фејсбук со името на актерот Игор Џамбазов барале пари од граѓаните. Читателот на Локално кој ги испрати фотографиите разговарал со наводниот Џамбазов на 22 декември, но до средба за да ги даде парите не дошло. Преку фејсбук профилот на Џамбазов се почнувал разговорот на

Го запалиле возилото со кое побегнале по грабежот на банката во Ѓ. Петров

Го запалиле возилото со кое побегнале по грабежот на банката во Ѓ. Петров

Се расветлуваат поединости од грабежот на банката во општина Ѓорче Петров. Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка, потоа побегнале со возило „Опел Вектра“. Наскоро автомобилот бил запален. -Вчера во 10.55 часот во СВР Скопје, Е.С.(26) од Скопје, вработена во банка, пријавила дека во експозитура на банката

Словенка пронашла експлозив во куќата на нејзиниот починат брат во Крушево

Словенка пронашла експлозив во куќата на нејзиниот починат брат во Крушево

Државјанка на Словенија на возраст од 64 години во попладневните часови на 17. јануари, во полициската станица во Крушево пријавила дека пронашла експлозив. Според пријавата, жената го пронашла експлозивот во куќа на крушевската улица „Партизанска“, во сопственост на нејзиниот починат брат. За настанот била известена и Дирекцијата за заштита и спасување,

Уапсен еден од разбојниците во грабежот на Прокредит банка

Уапсен еден од разбојниците во грабежот на Прокредит банка

Полициските тигри по претходна дојава, вчера го уаспиле во ресторан во тетово 34 годишниот И.Р., по кого беше распишана потерница за вооружениот грабеж во Прокредит банка во центаропт на Скопје кој се случи на 10 април во 2009-та година. Рустени беше осуден на осум години затвор. За време на престрелката со калашникови во експозитурата на банката ,

Мигрант од Мароко бил држен како заложник во Ваксинце

Мигрант од Мароко бил држен како заложник во Ваксинце

Мигрант од Мароко бил држен како заложник во Ваксинце. Како што информира полицијата, вчера околу 11.00 часот во Полициска станица Сопот, М.М(25) од Палестина и Х.С(26) од Мароко, мигранти сместени во Транзитен центар Табановце пријавиле дека последните два дена А.К.(28) од Мароко бил држен во куќа во селото Ваксинце од лица од Пакистан и од Ваксинце,

Апсење во Скопје- приведено младо момче

Апсење во Скопје- приведено младо момче

Вчера во 20 часот и 30 минути на улица „Лихнида“, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода 21- годишниот С.Ш од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Ограбена аптека на булевар „Туристичка“

Ограбена аптека на булевар „Туристичка“

Охрид, 18. јануари 2020 (ОХРИДПРЕС) – На 17-ти јануари 2020 година, во 20:00 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во аптека на булеварот „Туристичка“ во Охрид, едно лице упатило закана кон вработената по што и одзел пари од касата. – На местото на настанот, по овластување на Јавен обвинител, увид извршија полициски екипи. Се преземаат мерки за пронаоѓање

ИСЧЕЗНА 16 ГОДИШНА ДЕВОЈКА од струмичко, ПОЛИЦИЈАТА ПРЕЗЕМА МЕРКИ за НЕЈЗИНО НАОЃАЊЕ!

ИСЧЕЗНА 16 ГОДИШНА ДЕВОЈКА од струмичко, ПОЛИЦИЈАТА ПРЕЗЕМА МЕРКИ за НЕЈЗИНО НАОЃАЊЕ!

На 18.01.2020 во 00:30 часот во СВР Струмица, С.Р.(45) од с. Висока Маала, струмичко, пријавил дека неговата ќерка Ѓ.Р.(16) се оддалечила од домот. Се преземаат мepки за пронаоѓање на лицeтo. The post ИСЧЕЗНА 16 ГОДИШНА ДЕВОЈКА ОД СТРУМИЧКО, ПОЛИЦИЈАТА ПРЕЗЕМА МЕРКИ ЗА НЕЈЗИНО НАОЃАЊЕ! appeared first on Струмица Денес .

Безживотно тело на 59-годише маж пронајдено со повреди на главата во селото Климештани

Безживотно тело на 59-годише маж пронајдено со повреди на главата во селото Климештани

Охрид, 18. јануари 2020 (ОХРИДПРЕС) – На 17-ти јануари 2020 година, околу 10:00 часот, во СВР Охрид пријавено е дека во куќа во селото Климештани, општина Дебрца, бил пронајден починат 59-годишниот С.Б. од истото село. – Лекар од Итната медицинска помош констатирал повреди во пределот на главата. Увид извршија Јавен обвинител и полициски екипи а по