притисни ентер »

Топ вести

Патувања

МЕСТА КАДЕ ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Даваат и по 1000 долари

МЕСТА КАДЕ ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Даваат и по 1000 долари

Различни градови во различни делови од светот имаат повеќе начини на кои привлекуваат луѓе да се доселуваат. Водопадите на Нијагара во САД се место каде на студентите им се отплаќаат 7000 долари од студентски кредит за да се доселат. Со заминувањето на индустријата се иселија и луѓети и денес градот има 48.000 жители, иако претходно имал скоро двојно

Најдобрите хотели кои некогаш биле затвори

Најдобрите хотели кои некогаш биле затвори

Booking.com, глобалниот лидер кој ги поврзува патниците и сместувањето морал да пребара милиони сместувачки капацитети во базата за да ги пронајде најубавите хотели кои некогаш биле затвори. Еве кои хотели во минатото биле затвори: Het Arresthuis , Холандија Hotel Katajanokka , Хелсинки, Финска ALCATRAZ Hotel am Japanischen Garten , Кајсерслаутерн,

Најдобри несекојдневни места за кампување во Европа

Најдобри несекојдневни места за кампување во Европа

Camping.info е страница како Airbnb, во која наместо луксузни хотели и станови, можете да најдете кампови, повеќе или помалку луксузни. Процесот на наоѓање е ист како и на другите страни за сместување, освен што е базиран на кампување. По изборот на земјата во која сакате да кампувате, ќе ви биде претставен список на кампови со сите потребни информации

Љубовен пар патува низ светот и прави неверојатни фотографии од недопрена природа

Љубовен пар патува низ светот и прави неверојатни фотографии од недопрена природа

Покрај тоа што се пример за неверојатен пар, Викторија Јор и Тиџеј Драјсдејл го редефинираат традиционалниот начин на патување и фотографирање што секојдневно го гледаме на социјалните мрежи. Со нивната бескрајна страст за истражување и размислување надвор од кутијата, тие создаваат неверојатни и незаборавни фотографии . Викторија и Тиџеј талкаат низ

Јапонија е толку чиста затоа што низ образовниот систем се развива свеста за животната средина

Јапонија е толку чиста затоа што низ образовниот систем се развива свеста за животната средина

Една од првите работи што ја забележуваат посетителите во Јапонија е колку е чисто наоколу, па, сепак, на улиците тешко можат да се видат корпи за ѓубре или учични чистачи. Како тогаш Јапонија е толку чиста? Одговорот е едноставен: самите жители се трудат да остане така. „За 12 години училиштен живот, и во основно и во средно училиште, чистењето е

НЕ за политика, религија и пари: Градот на изгрејсонцето

НЕ за политика, религија и пари: Градот на изгрејсонцето

Во овој неверојатен град луѓето живеат без политика, религија и пари. Иако звучи како утопија, тој град навистина постои и се вика Ауровил. Во овој утописки округ во Индија дозволено е мажите и жените од сите националности да живеат во мир и хармонија. Овде е дозволено да „цвета“ човечкото единство. Основан во 1968 година, Ауровил или „Градот на изгрејсонцето“,

Прекрасно место во Данска каде што луѓето живеат во прекрасни кружни градови

Прекрасно место во Данска каде што луѓето живеат во прекрасни кружни градови

Постојат многу урбани простори во светот кои се толку уникатно планирани, што ги оставаат луѓето без зборови. Со помош на сателитите и воздушните фотографии можеме да видиме колку внимателно се поставуваат зградите. View this post on Instagram While visiting the beautiful capital city of Copenhagen in Denmark, I encountered what seems like an alien

Патувањето може да ве направи посреќни отколку стапувањето во брак, вели студијата!

Патувањето може да ве направи посреќни отколку стапувањето во брак, вели студијата!

Не е битно дали патувате со само една торба или пак правите резервација во некој луксузен хотел: сите патувачки искуства позитивно влијаат врз вашето здравје и ви дава значен ефект на ендрофин. За некои луѓе, уживањето може да ги оттргне од помислата за други значајни моменти во нивниот живот како земањето во брак или имањето дете. Booking направиле

Кои места ќе бидат најпопуларни во 2020 според Airbnb?

Кои места ќе бидат најпопуларни во 2020 според Airbnb?

Airbnb, платформата за сместување, откри на кои европски и светски дестинации расте популарноста, или каде повеќето луѓе ќе патуваат следната година. Првото место на скалата е американскиот град Милвоки во американската држава Висконсин. Овој историски скапоцен камен на бреговите на езерото Мичиген честопати бил занемаруван во минатото, но луѓето сè

Како ќе изгледа најсеверниот хотел во светот?

Како ќе изгледа најсеверниот хотел во светот?

Во април ќе биде отворен хотел на најсеверната точка на светот. За да престојувате во него треба да издвоите барем 100,000 евра. Доколку сакате да го гледате природниот феномен аурора бореалис додека лежите на кревет во хотелска соба, вашата желба наскоро може да биде исполнета. Такво доживување ќе нуди еден привремен хотел кој ќе биде сместен на Северниот