притисни ентер »

Топ вести

Храна

Вкусни колачиња што наликуваат на ботаничка градина

Вкусни колачиња што наликуваат на ботаничка градина

Брз и едноставен рецепт за вкусни колачиња Потребни состојки: 200 грама путер, несолен, на собна температура 200 грама шеќер 1 жолчка од големо јајце 1 кафена лажичка екстракт од ванила 320 грама сенаменско брашно 1/2 кафена лажичка сол 1 белка од големо јајце 30 цветчиња што се јадат Шеќер во прав Начин на подготовка: Ставете ги путерот и шеќерот

Посна крем салата со макарони и печурки

Посна крем салата со макарони и печурки

Направете посна салата со макарони и туна. СОСТОЈКИ: 1 кесе макарони 1 конзерва пченка 200 гр. маринирани шампињони 200 гр. посен мајонез ПОДГОТОВКА: Се варат тестенините и се цедат, се додаваат печуркитесечени со пченка и туна, па мајонез и зачини. Се сече и лади. Добар апетит!

Еј, ајде да пробаме да правиме сирење

Еј, ајде да пробаме да правиме сирење

Вака некако се зачнала идејата за почнување на семеен бизнис за производство на домашно сирење во семејството Поповски од село Дихово, кај Битола. Од тогаш поминале десетина години, а тие, иако се соочуваат со многу проблеми, прават првокласни сирење, биено сирење, урда и кашкавал. Со Игор Поповски зборувавме откако на вчерашната дегустација во рамки

Брзи, посни колачиња: Чоко триаголници

Брзи, посни колачиња: Чоко триаголници

За сите слави, родендени и разни свечености кои се погодуваат во посен период. Состојки: 250g шеќер 1 шолја вода 250g мелени ореви 100g сечкани ореви 150g стопено посно чоколадо 100g сечкано суво грозје 100g сечкани желе бонбони За глазура: 100g посно чоколадо Подготовка: Измешајте го шеќерот со шолја топла вода, додека не се стопи. Додајте ги оревите,

Сакате да јадете грав, но ви го дуе стомакот: Додадете ја оваа состојка при готвењето и спречете мачнини

Сакате да јадете грав, но ви го дуе стомакот: Додадете ја оваа состојка при готвењето и спречете мачнини

Неодамнешно истражување спроведено на Харвард покажало како исхраната богата со грав може да го намали ризикот од срцеви заболувања и одредени видови рак. Истражувањето покажало дека жените кои конзумираат грав барем еднаш седмиќно имаат 24 отсто помалку шанси да добијат рак, срцеви болести, дијабет 2, висок крвен притисок и рак на дебелото црево.

Овие намирници сите ги чувате во фрижидер, а тоа е голема грешка: Кромидот извадете го веднаш

Овие намирници сите ги чувате во фрижидер, а тоа е голема грешка: Кромидот извадете го веднаш

Експертите редовно предупредуваат дека кромидот никако не треба да се остава во фрижидер, но дали сте се запрашале зошто? За повеќето намирници за продолжувањето на рокот на траење е препорачливо да се чуваат во фрижидер, но тоа не важи баш за сите нив. Краставиците, пиперките, ѓумбирот, но и лукот и кромидот никако не се за во фрижидер, а сега ќе

Рускиот академик Амосов со оваа мешавина ги лечел пациентите после операција: Витаминска бомба за организмот

Рускиот академик Амосов со оваа мешавина ги лечел пациентите после операција: Витаминска бомба за организмот

Пастата на рускиот академик Амосов е вистинска витаминско-минерална бомба. Оваа мешавина е вистинско складиште на витамини и микроелементи. Академик Амосов ја препорачувал на постоперативни пациенти оваа здрава мешавина за брзо опоравување на организмот. Исклучително е корисна и за здравите луѓе. Пастата го надокнадува дефицитот на витамини, посебно

Печени јаболка со цимет и ореви

Печени јаболка со цимет и ореви

Потребни состојки: 4 поголеми јаболки 4 лажици омекнат (не стопен) несолен путер 1/2 чаша кафеав шеќер 3/4 лажичка цимет 3-4 лажици сечкани ореви Начин на подготовка: Јаболките убаво измијте ги и издлабете ја средината со семките речиси до дното. Путерот, шеќерот, циметот и оревите измешајте ги во еден сад. Со лажичка наполнете ги издлабените јаболки

Меки како памук: Направете ги овие њоки со домати и кашкавал!

Меки како памук: Направете ги овие њоки со домати и кашкавал!

Ако сакате да приготвите нешто лесно, здраво и вкусно, тогаш њоките се вистинскиот избор за вас. Овој рецепт со домати и кашкавал ќе ги задоволи сите ваши сетила. Потребни состојки: За њоките 1 литар полномасно млеко 1 лажичка сол 100 грама путер 235 грама гриз 80 грама пармезан 2 жолчки За сосот 2-3 топчиња моцарела 4-6 домати свеж босилек Начин на

Брза посна салата: Зеленчук што ќе ве освежи и ќе ви даде сила

Брза посна салата: Зеленчук што ќе ве освежи и ќе ви даде сила

Потребни состојки: 200 грама тестенини 1 грама рибја паштета (туна) 100 грама посен мајонез 1 лажица сенф 2 варени моркова 5-6 кисели краставички малку варени брокули малку варен карфиол сол лист од магдонос малку бибер Начин на подготовка: Во чинија истурете ја паштетата и додајте мајонез и сенф, добро изгмечете и додајте исечкани моркови, краставички,