притисни ентер »

Топ вести

Колумни

Апасиев: Само со АВАНГАРДАТА не може да се победи!

Апасиев: Само со АВАНГАРДАТА не може да се победи!

Само со АВАНГАРДАТА не може да се победи! Да се фрли само таа во решителниот бој, додека целата класа, т.е. широките народни маси, не зазеле позиција барем на благонаклона неутралност кон неа и на потполна неспособност да го поддржуваат нејзиниот политички противник – би било не само глупост, туку и политичко злосторство! А за да може целата потлачена

Вмро, вистини, лаги, митови и концепти

Вмро, вистини, лаги, митови и концепти

На денешен ден пред 125 години е формирана организацијата која во историјата ќе остане позната како вмро. Со задача и идеја да се бори за ослободување на Македонија од Османска империја. Сто години потоа вмро-дпмне ја продолжи таа борба со тоа што наместо Османлиите, на местото на натрапниците на светата земја ги препозна Македонците кои во меѓувреме

ГДУ: Ајварот и „стечајот“ на ДПМНЕ

ГДУ: Ајварот и „стечајот“ на ДПМНЕ

Соопштение на ГДУ: Жално е што Граѓанско Демократската Унија-ГДУ остана ЕДИНСТВЕНАТА опозициска партија со јасни евро-атлански ставови. ГДУ ќе продолжи по суштина да ги критикува политиките на владата, кои декларативно во себе ги носат европските вредности но во пракса се по балкански тертип со познатите „тендер“ коалиции, иновациски фондови и „головите

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Мафија

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Мафија

Некогаш шарените зборуваа за режим, за медиумски мрак, наводно тие тогаш објективно биле загрижени за развојот на држата. За денешново медиумско црнило немаа што да кажат. Го допираме дното на новинарството. Откако во петокот со затвореници, буквално со затвореници ја изгласаа потребата за промена на Уставот, денеска СДСМ-овската пропаганда е пуштена

Зраците на слободата првпат засветлеа во 1943 година во Издеглавје

Зраците на слободата првпат засветлеа во 1943 година во Издеглавје

На денешниов ден во Издеглавје се одбележува еден голем историски настан. На 21 октомври 1943 година македонските народни свештеници: Вељо Манчевски, Кирил Стојановски, Антим Поповски, Матеја Поповски, Томе Поповски, Зафир Јовановски, Ристо Ристовски, Ристо Тасевски, Ламбе Поповски и Смиљан Ристовски го одржаа Првото свештеничко собрание во првата

Концерт на Ѓорѓи Шарески и „The Instincts“ на 27. октомври во Јавна Соба

Концерт на Ѓорѓи Шарески и „The Instincts“ на 27. октомври во Јавна Соба

По повод три години постоење на Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, како дел од мултимедијалната роденденска забава, гостуваат Ѓорѓи Шарески и „The Instincts“ од Берлин. Влезот за концертот е слободен. Македонскиот џез гитарист, композитор и аранжер Шарески за прв пат пред Скопската публика ќе настапи со својот нов, интернационален состав,

Игра на троновите

Игра на троновите

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Уште повеќе се разгорува внатрепартискиот судир во ВМРО-ДПМНЕ. Борбата за тронот на најбогатата партија е започната одамна, од мигот на демисија на Груевски, но сега влегува во критична фаза, по што Груевски, неговиот штитеник Мицкоски и голем дел од Фамилијата ќе ја изгубат својата моќ