притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Подготвени ли сте да пиете вода на јапонски начин и да се ослободите од вишокот килограми?

Подготвени ли сте да пиете вода на јапонски начин и да се ослободите од вишокот килограми?

Јапонскиот ритуал на утринско пиење вода и будење на телото несомнено ќе ви предизвика интерес. Некои од нас пијат минимални количини на вода. На прашањето - зошто го прават тоа, имаат едноставен одговор - Затоа што не сум жедна. Сепак, изгубената вода во текот на денот мора да се надомести. Преку исфрлањето на урината, потењето и другите процеси кои

Вака изгледаше претходно: А потоа РАКОТ НА ДОЈКАТА ја изеде! Преку фотографии сака да ги предупреди сите жени

Вака изгледаше претходно: А потоа РАКОТ НА ДОЈКАТА ја изеде! Преку фотографии сака да ги предупреди сите жени

Вака изгледаше претходно: А потоа РАКОТ НА ДОЈКАТА ја изеде! Преку фотографии сака да ги предупреди сите девојки Бјанка Инес пред само шест месеци откри дека боледува од рак и до сега има направено две операции, 12 хемотерапии и 10 пати била во болница. После се што има поминато, нејзиното тело неможеше повеќе да издржи, младата девојка изгледаше непрепонзатливо

Ги фрлате семките од лубеница? ГРЕШИТЕ – ЕВЕ ЗОШТО

Ги фрлате семките од лубеница? ГРЕШИТЕ – ЕВЕ ЗОШТО

Голем број луѓе ги фрлаат семките од лубеницата кога го јадат ова овошје, но не би требало да е така. Семето од лубеницата е здраво, иако ќе се согласите дека не е толку вкусно како лубеницата. Сепак, нутриционистите советуваат да го изедете заедно со овошјето бидејќи е богато со протеини, витамин Б, магнезиум… Овие состојки го намалуваат нивото на

Чистач на црниот дроб од само 2 состојки: Направете напиток кој ќе ве препороди

Чистач на црниот дроб од само 2 состојки: Направете напиток кој ќе ве препороди

Црниот дроб е најголемата жлезда во човечкото тело, а неговата улога е да се отстранат штетните материи од телото. Сепак, понекогаш му треба помош во отстранувањето на токсините, а тоа може да се направи лесно и природно. За да овој орган секогаш биде во топ форма, помогнете му, со тоа што ќе направите напиток од само две состојки. КАКО ВАШЕТО ТЕЛО

Научници блиску до пронаоѓање лек за ХИВ?

Научници блиску до пронаоѓање лек за ХИВ?

Институтот за СИДА при Универзитетот на Хонг Конг соопштија дека се близу до пронаоѓање „функционален лек” за ХИВ вирусот што го предизвикува синдромот на намален имунитет СИДА. Станува збор за ново антитело кое би се користело и за превенција и за лекување на болеста. Истражувањето предводено од професорот Чен Зивеи, е спроведено во период кога Кина

Пече, но ги чисти белите дробови и гори калории - овој зачин е спасот

Пече, но ги чисти белите дробови и гори калории - овој зачин е спасот

Она што нема да го забележите веднаш е разградувањето на слузта и нечистотијата во белите дробови. Токму поради тоа им се препорачува на пушачите и луѓето со проблеми на дишните патишта. Многу доктори на своите пациенти им го препорачуваат овој зачин. Во Јужна Америка секојдневно се јаде. Ако сте љубител на луто, додадете чили. Но ако не сте, издржете

На почетокот ќе биде тешко, но бидете трпеливи: Домашен шампон од кој ќе ви порасне косата до под!

На почетокот ќе биде тешко, но бидете трпеливи: Домашен шампон од кој ќе ви порасне косата до под!

Со овој домашен шампон кој многу лесно се подготвува, вашата коса ќе биде долга и сјајна. Можеби на почетокот ќе ви биде чудно и тешко да ја миете косата со овој необичен шампон, но бидете трпеливи и ќе бидете изненадени од позитивните резултати. Во мало шишенце ставете сода бикарбона и вода, така што 1/4 од шишето ќе го исполните со сода а  3/4 со

Како да ја подобрите меморијата

Како да ја подобрите меморијата

Колку можеме да учиме, да се прилагодуваме и да го разбираме светот околу себе, зависи пред се од нашиот коефициент на интелегенција. Колку можеме да учиме, да се прилагодуваме и да го разбираме светот околу себе, зависи пред се од нашиот коефициент на интелегенција. Неговата висина ја одредуваат бројни фактори, но и начинот на исхрана, истакнуваат

Имате ли чуден израсток на телото? Еве за што се работи

Имате ли чуден израсток на телото? Еве за што се работи

Ганглиските цисти може да бидат со различни големини, а на допир напнати или меки. Тие можат да бидат со еднаква големина со години, а понекогаш и драматично да се зголемат за неколку дена. Израсток на дланките, градите и зглобовите може да се појави поради неколку причини – поради повреда, гризнување од инсектот итн, но понекогаш се работи за малку

Ако ви се појават црвени точки по телото, ни случајно не смеете да ги игнорирате

Ако ви се појават црвени точки по телото, ни случајно не смеете да ги игнорирате

Дали сте забележале чудни црвени точки на вашата кожа? Знаете зошто се појавуваат? Ако сеуште не сте успеале да го пронајдете одговорот на второто прашање, ние ќе ви помогнеме. Тие се бенигни тумори кои потекнуваат од клетките на васкуларните или лимфатичните садови или од клетките кои се наоѓаат околу тие садови. Постојат две главни причини зошто

Голови и интересни моменти