притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Подготвени ли сте да пиете вода на јапонски начин и да се ослободите од вишокот килограми?

Подготвени ли сте да пиете вода на јапонски начин и да се ослободите од вишокот килограми?

Јапонскиот ритуал на утринско пиење вода и будење на телото несомнено ќе ви предизвика интерес. Некои од нас пијат минимални количини на вода. На прашањето - зошто го прават тоа, имаат едноставен одговор - Затоа што не сум жедна. Сепак, изгубената вода во текот на денот мора да се надомести. Преку исфрлањето на урината, потењето и другите процеси кои

Ги фрлате семките од лубеница? ГРЕШИТЕ – ЕВЕ ЗОШТО

Ги фрлате семките од лубеница? ГРЕШИТЕ – ЕВЕ ЗОШТО

Голем број луѓе ги фрлаат семките од лубеницата кога го јадат ова овошје, но не би требало да е така. Семето од лубеницата е здраво, иако ќе се согласите дека не е толку вкусно како лубеницата. Сепак, нутриционистите советуваат да го изедете заедно со овошјето бидејќи е богато со протеини, витамин Б, магнезиум… Овие состојки го намалуваат нивото на

Чистач на црниот дроб од само 2 состојки: Направете напиток кој ќе ве препороди

Чистач на црниот дроб од само 2 состојки: Направете напиток кој ќе ве препороди

Црниот дроб е најголемата жлезда во човечкото тело, а неговата улога е да се отстранат штетните материи од телото. Сепак, понекогаш му треба помош во отстранувањето на токсините, а тоа може да се направи лесно и природно. За да овој орган секогаш биде во топ форма, помогнете му, со тоа што ќе направите напиток од само две состојки. КАКО ВАШЕТО ТЕЛО

105 годишна жена ја открива нејзината тајна за долговечност

105 годишна жена ја открива нејзината тајна за долговечност

Хенк Граниер има 105 години. Сигурно ќе помислите дека за волку длабока старост се потребни спорт и посебен режим на исхрана, но Гарниер има поинаква приказна. Таа тврди дека својата младост ја живеела во полн здив, не пазела на исхраната и не спортувала. Целиот свој живот пушела цигари, пиела алкохол и се забавувала до раните утрински часови. „Пиев

Научници блиску до пронаоѓање лек за ХИВ?

Научници блиску до пронаоѓање лек за ХИВ?

Институтот за СИДА при Универзитетот на Хонг Конг соопштија дека се близу до пронаоѓање „функционален лек” за ХИВ вирусот што го предизвикува синдромот на намален имунитет СИДА. Станува збор за ново антитело кое би се користело и за превенција и за лекување на болеста. Истражувањето предводено од професорот Чен Зивеи, е спроведено во период кога Кина

Пече, но ги чисти белите дробови и гори калории - овој зачин е спасот

Пече, но ги чисти белите дробови и гори калории - овој зачин е спасот

Она што нема да го забележите веднаш е разградувањето на слузта и нечистотијата во белите дробови. Токму поради тоа им се препорачува на пушачите и луѓето со проблеми на дишните патишта. Многу доктори на своите пациенти им го препорачуваат овој зачин. Во Јужна Америка секојдневно се јаде. Ако сте љубител на луто, додадете чили. Но ако не сте, издржете

ВАШАТА КРВНА ГРУПА ГО ОТКРИВА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ

ВАШАТА КРВНА ГРУПА ГО ОТКРИВА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ

Жените со крвна група А се повеќе плодни, но имаат и поголем ризик од рак на желудникот, групата 0 е заштитена од инфаркт, но не и висок крвен притисок, а групата Б носи ризик од рак на панкреасот. Крвните групи се делат во четири групи: А, Б, АБ и 0 и два Rh фактори, плус и минус, а ги наследуваме од нашите родители. Истражувањата за значењето на

На почетокот ќе биде тешко, но бидете трпеливи: Домашен шампон од кој ќе ви порасне косата до под!

На почетокот ќе биде тешко, но бидете трпеливи: Домашен шампон од кој ќе ви порасне косата до под!

Со овој домашен шампон кој многу лесно се подготвува, вашата коса ќе биде долга и сјајна. Можеби на почетокот ќе ви биде чудно и тешко да ја миете косата со овој необичен шампон, но бидете трпеливи и ќе бидете изненадени од позитивните резултати. Во мало шишенце ставете сода бикарбона и вода, така што 1/4 од шишето ќе го исполните со сода а  3/4 со

(ФОТО) Хали Бери наполнила 51. година а има тело и дисциплина на 25. годишна девојка

(ФОТО) Хали Бери наполнила 51. година а има тело и дисциплина на 25. годишна девојка

Глумицата Хали Бери се наоѓа на тронот кога станува збор за талент, убавина и здравје. Иако има 51. година, нејзините физички можности се импресивни. Тренерот Питер Ли Томас неодамна рекол дека има „дисциплина на 25. годишна девојка“. Доказ за тоа е и еден поглед на нејзиниот профил на Инстаграм. Имено, Хали Бери веќе подолго време секој петок објавува

Имате ли чуден израсток на телото? Еве за што се работи

Имате ли чуден израсток на телото? Еве за што се работи

Ганглиските цисти може да бидат со различни големини, а на допир напнати или меки. Тие можат да бидат со еднаква големина со години, а понекогаш и драматично да се зголемат за неколку дена. Израсток на дланките, градите и зглобовите може да се појави поради неколку причини – поради повреда, гризнување од инсектот итн, но понекогаш се работи за малку

Голови и интересни моменти