притисни ентер »

Топ вести

Тенис

Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето!

Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето!

Новак Ѓоковиќ успеа со пресврт да се пласира во осминафиналето од Мастерс турнирот Синсинати, победувајки го Адријано Манарино со 4:6, 6:2, 6:1. За пласман во четвртфиналето, Новак Ѓоковиќ во следната фаза ќе игра против подобриот од дуелот Димитров – Зверев. Ѓоковиќ мечот против Манарино го одиграл со големи здравствени проблеми, кои го оневозможија

Лина Ѓорческа ќе игра во квалификациите на Ју-Ес опен

Лина Ѓорческа ќе игра во квалификациите на Ју-Ес опен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ќе настапи во првото квалификациско коло за Ју-Ес опен. Ѓорческа согласно моменталното рангирање не би можела да игра во квалификациите, но сепак организаторите и дозволија да учествува поради фактот дека минатата година беше на 170-то место на ВТА листата за време на турнирот. Македонска тенисерка паузираше

Серена не е разочарана по елиминацијата во Синсинати

Серена не е разочарана по елиминацијата во Синсинати

– Американската тенисерка Серена Вилијамс ноќеска загуби од Петра Квитова во 2.коло на Мастерсот во Синсинати, САД. Таа и покрај елиминацијата е оптимист дека со напорна работа може да го достигне посакуваното ниво. – Морам да продолжам со напорна работа. Се надевам дека многу брзо ќе дојдат и резултатите. Очекувам да почнам со победи во серија, изјави

Ју-Ес опен со три покани:Вајлд карти за Азаренка, Кузнецова и Вавринка

Ју-Ес опен со три покани:Вајлд карти за Азаренка, Кузнецова и Вавринка

Организаторите на Ју-Ес опен потпишаа и испратија покани на три адреси за настап на тенискиот турнир во Њујорк. Вајлд карти се издадени за Белорусинката Викторија Азаренка, за Русинката Светлана Кузнецова и за Швајцарецот Стен Вавринка. Азаренка го пропушти ланското издание на Ју-Ес опен поради борба за старателство врз нејзиното дете. Моментно се

Калин Ивановски е тениската иднина на Македонија - освои прво место на турнир во Белгија (ФОТО)

Калин Ивановски е тениската иднина на Македонија - освои прво место на турнир во Белгија (ФОТО)

Младиот и надежен македонски тенисер, Калин Ивановски, докажа дека нацијата има светла иднина во тенисот. 14-годишникот настапи на Тенис Европа турнирот во Хаселт, Белгија и го освои првото место меѓу 80 млади тенисери и 70 тенисерки од целиот свет. Патот до триумфот на Ивановски: 1 коло - победа над Енрико БАЛДИСЕРИ од Италија со 6-3 6-2, 2 коло -

„Три од три“: Македонците згазија на турнирот во Нови Сад

„Три од три“: Македонците згазија на турнирот во Нови Сад

Македонските тенисери Томислав Јотовски, Горазд Србљак и Бесир Дургути оставрија победи на денешните мечеви од првото коло на ИТФ фјучерсот во Нови Сад (Србија) што се игра на земјени терени за вредност од 15.000 американски долари. Јотовски како четврти носител го збриша Самуел Ходор од Словачка со 2-0 во сетови (6-0, 7-5) по скоро два часа игра.

Кирјос ги заборави патиките за тенис (ВИДЕО)

Кирјос ги заборави патиките за тенис (ВИДЕО)

Кирјос ги заборави патиките за тенис (ВИДЕО)

Федерер пресилен за Гојовчук, Аргентинецот Мајер следен ривал во Синсинати

Федерер пресилен за Гојовчук, Аргентинецот Мајер следен ривал во Синсинати

Најтрофејниот светски тенисер, Роџер Федерер , со лесна победа против Полјакот Гојовчук со 6-4, 6-4 обезбеди пласман во третото коло на Мастерсот во Синсинати. Швајцарецот по еднаш го одзеде сервисот на младиот ривал во секој од двата сета и се задржа 73 минути на централниот терен. Во третото коло Федерер ќе се сретне со Аргентинецот Леонардо Мајер

Кој се осуди да го нападне Ѓоковиќ во Синсинати?

Кој се осуди да го нападне Ѓоковиќ во Синсинати?

Тенисерот од соседна Србија, Новак Ѓоковиќ, полека ја враќа старата форма, а рано утрово ја совлада и првата пречка на Мастерсот во Синсинати откако со 2:0 го совлада Џонсон. Сепак, и покрај тоа што и двајцата тенисери понудија интересна партија, она што ќе остане запаметено од овој натпревар е неочекуваниот „напад“ врз Ѓоковиќ во вториот сет. Имено,

отвори во апликација