притисни ентер »

Топ вести

Технологија

Google ве следи, дури и ако ја исклучите опцијата за лоцирање

Google ве следи, дури и ако ја исклучите опцијата за лоцирање

Веројатно си мислевте дека Google престанува да ве следи кога ќе ја исклучите опцијата Location History, но вистината е дека Google не игра фер. Напротив, вашата локација се ажурира од минута во минута. Google не само што ве следи, туку и собира податоци за сите места кои сте ги посетиле во текот на денот, па дури и ја зачувува вашата домашна адреса

Саудиска Арабија ќе ја финансира приватизацијата на Тесла

Саудиска Арабија ќе ја финансира приватизацијата на Тесла

Според првичните проценки, договорот за приватизација би можел да чини околу 50 милијарди долари. По многубројните шпекулации и извештаи за приватизација на Tesla, директорот на компанијата реши да го прекине молкот и на неговиот блог објави дека веќе неколку недели е во преговори со менаџери од Саудиска Арабија за финансирање на огромниот договор

Гугл ја следи нашата локација и без да ги одбереме тие опции

Гугл ја следи нашата локација и без да ги одбереме тие опции

Гугл го следи движењето на своите корисници, дури и ако тие ја исклучиле таа опција, покажува ново истражување на Универзитетот Принстон. Услугите на Гугл за Андроид или Ајфон ги бележат нашите локации, дури и кога корисникот не ја користи таа опција, иако во повеќето случаи, Гугл ја бара вашата дозвола да ја користи локацијата. На пример, апликацијата

„Телеграм“ стана „омилена“ апликација на криминалците

„Телеграм“ стана „омилена“ апликација на криминалците

Апликацијата за телефонски повици „Телеграм“ стана главниот канал преку кој холандските криминални групи ги договараат своите активности, тврди холандскиот весник АД. Весникот наведува дека холандските криминални груп преку апликацијата „Телеграм“ прават зделки со кокаин, екстази, огнено оружје и автоматски пушки. Во апликацијата “Телеграм“ , која

Се појавија официјални фотографии на Huawei Mate 20 lite

Се појавија официјални фотографии на Huawei Mate 20 lite

Оваа есен Huawei ќе ја ажурира серијата на смартфони Mate и веројатно ќе видиме повторно три уреди. Традиционално, најевтиниот „лајт“ модел прв стигнува до пазарот и се чини дека тоа ќе биде случај и оваа година. Неодамна кинеската агенција TENAA откри детали за локалната варијанта на телефонот и ни покажа како ќе изгледа, но веќе имаме детали и за

Фото филтрите на популарните апликации се виновни за зголемениот број на пластични операции?

Фото филтрите на популарните апликации се виновни за зголемениот број на пластични операции?

Откако апликациите како Инстаграм и Снепчет станаа глобално популарни, се повеќе луѓе ги изразуваат своите мисли и расположенија преку фотографијата. Мобилните телефони со се понапредните камери овозможуваат буквално секој во било кој момент да направи фотографија, а фото филтрите таа фотографија да изгледа професионално. Интересно е тоа што корисникот

НВИДИА официјално ги претстави првите графички-карти со технологијата „Тјуринг“

НВИДИА официјално ги претстави првите графички-карти со технологијата „Тјуринг“

НВИДИА ги претстави високо очекуваните хардверски производи со новата графичка технологија „Тјуринг“. Ова е првото сериозно ажурирање од официјалното започнување на „Паскал“ архитектурата во 2016 година. Лично шефот на НВИДИА, Џенсен Хуанг го покажа официјално новиот хардвер кој самиот тој го опиша како „најважната иновација во областа на компјутерската

Галакси Ноут 9 е смартфонот со најдобриот дисплеј на светот

Галакси Ноут 9 е смартфонот со најдобриот дисплеј на светот

Самсунг отсекогаш имал репутација за компанија која нуди најдобар екран на своите корисници. Најдобар пример во овој поглед се Супер АМОЛЕД панелите, кои се непроменлива карактеристика на смартфоните Галакси. Експертите на „DisplayMate“ успеаја да го добијат Галакси Ноут 9 и спроведоа серија специјализирани тестови со уредот. Крајниот заклучок е дека

Роботите во Пекинг ја преземаат работата на келнерите

Роботите во Пекинг ја преземаат работата на келнерите

Роботите се пoвеќе ја извршуваат работата на келнер и стануваат замена за човечката работна сила во рестораните во Пекинг. Роботот келнер се движи кон масата, го открива јадењето каде на послужавник се наоѓа јастог подготвен на шангајски начин и најавува со спор механички глас: „Уживајте во вашето јадење“. Ова е честа ситуација во угостителството во

Oppo го претстави R17 со невообичаено „исечен“ дисплеј

Oppo го претстави R17 со невообичаено „исечен“ дисплеј

Кинеската компанија Oppo претстави нов паметен телефон кој може да се покаже како основа за следниот смартфон на OnePlus, по традиција очекуван кон крајот на годината. Двете компании имаат заеднички сопственик и често ги делат ресурсите, па затоа и во последниве години модели на Oppo се користеа како база за градење на уредите на OnePlus – така што

отвори во апликација