prvi-detali-za-iphone-se-2-na-apple

Први детали за iPhone SE 2 на Apple

Телефони | пред еден час

Повеќе години фановите на Apple очекуваат нов модел од типот на iPhone SE смартфонот кој беше специјализиран за купувачите со помал буџет од вообичаената премиум класа, па така одлични вести се дека наскоро ќе го видиме iPhone SE 2. Според првичните...

nokia-2-ja-finishirashe-aprilskata-nadgradba-na-hmd

Nokia 2 ја финишираше априлската надградба на HMD

Телефони | ново

HMD Global со Nokia 2 смартфонот од основната класа го заврши процесот на достава на безбедносни надградби на Android оперативниот систем за месец април, откако претходно истиот софтвер го добиваа и помоќните и поскапите Nokia смартфони. Сега со...

maksimalna-bezbednost-za-16-godini-volvo-xc90-bez-nitu-edna-zhrtva-vo-anglija

Максимална безбедност: За 16 години Volvo XC90 без ниту една жртва во Англија

24auto | ново

Возилото Volvo XC90 е признаено како најбезбедното во Велика Британија. Според центарот за истражување Thatcham Research од почетокот на продажбите на шведскиот СУВ во 2002 година никој нема загинато, додека го возел или се возел со ова Volvo. Од...

xiaomi-pravi-nov-evtin-fablet-so-duo-kamera

Xiaomi прави нов евтин фаблет со дуо камера

Телефони | пред еден час

Xiaomi е во процес на подготовка на нов евтин фаблет од серијата Redmi Note кој според првите документи приложени во кинеската агенција TENNA ќе има огромен 6 инчен Full Display со HD резолуција. За новиот Xiaomi Redmi Note 6 смартфон исто така...

samsung-ke-bidat-podgotveni-so-smartfonot-so-displej-na-preklopuvanje-vo-juni

Samsung ќе бидат подготвени со смартфонот со дисплеј на преклопување во јуни

Локално | пред 2 часа

Според нови информации од корејски медиуми, Samsung се подготвува за масовно производство на својот смартфон со дисплеј на преклопување. Компанијата доста време експериментира со слични технологии, а за време на саемот CES во јануари, партнерите...

kako-da-go-prodolzhite-zhivotniot-vek-na-baterijata-na-laptopot

Како да го продолжите животниот век на батеријата на лаптопот?

USB | пред еден час

Ако спаѓате во онаа група луѓе кои го поминуваат поголемиот дел од денот на лаптоп во работа или забава, знаете дека најголем проблем ви е траењето на батеријата. Производителите на техника велат дека батеријата на лаптопот трае од 2 о 4 часа....

apple-go-demonstrirashe-svojot-nov-robot-za-recikliranje

Apple го демонстрираше својот нов робот за рециклирање

Локално | пред еден час

Непосредно пред Денот на планетата Земја (22 април), Apple го претстави својот нов Daisy робот, дизајниран да ги демонтира и рециклира старите телефони. Daisy е развиен како наследник на роботот Liam и ќе може да демонтира девет различни варијанти...

amazon-prime-so-100-milioni-pretplatnici

Amazon Prime со 100 милиони претплатници

USB | пред еден час

Во обраќање на Џеф Безос кон акционерите на компанијата Amazon, главниот извршен директор напиша дека сервисот Amazon Prime има дури 100 милиони претплатници ширум светот. Ваквиот тип на информација за првпат е објавена јавно. Сервисот постои уште...

ekspert-vo-2022-ra-bitkoin-ke-chini-250-000-dolari

Експерт: Во 2022-ра, биткоин ќе чини 250.000 долари

Локално | пред еден час

Познат експерт во сферата на криптовалутите се ангажира со прогноза за цената на најпопуларната од нив – биткоин – во наредните неколку години. Тој очекува значително поскапување … Тим Дрејпер, венчр капиталист и основач на Универзитетот Дрејпер,...

tesla-privremeno-zapreno-proizvodstvoto-na-model-3

„ТЕСЛА“: Привремено запрено производството на „Модел 3“

Рипост | пред 2 часа

Тесла привремено го запира производството на електромобилот „Модел 3“, и покрај долгата листа на клиенти кои ги чекаат своите автомобили. Компанијата соопшти дека треба прво да се решат проблемите коишто ги предизвикуваат стотиците илјади...

lg-q7-dobi-sertifikat-promocijata-sledi-naskoro

LG Q7 доби сертификат, промоцијата следи наскоро

Телефони | пред 3 часа

LG Mobile преку американската агенција за комуникации FCC го доби неопходниот сертификат за претстојниот смартфон LG Q7 кој ќе служи како поевтина или „мини“ верзија на далеку помоќниот LG G7 ThinkQ. Во апликацијата за LG Q7 објавена од FCC за жал...

range-rover-iskachuva-skali-dali-ke-uspee-da-iskachi-999-skali

Range Rover искачува скали, дали ќе успее да искачи 999 скали ?!

Опсервер | пред 3 часа

Новиот Range Rover е предизвикан за новиот таканаречен Dragon Challange. За што всуштност се работи. Предизвикот се состои од тоа дали новиот хибриден SUV ќе се искачи на планината на која има скали под агол од 45 степени … Дали ќе успее да искачи...

naskoro-doagja-samsung-galaxy-s9-red-bull-ring-verzija

Наскоро доаѓа Samsung Galaxy S9 Red Bull Ring верзија

GSM | пред 4 часа

Samsung наскоро ќе претстави лимитирана Red Bull Ring верзија од Galaxy S9 и S9+... Всушност, Samsung Galaxy S9 / S9+ Red Bull Ring Edition е црната верзија од уредите со мал додаток - доаѓа со Red Bull маска. Ставајќи ја маската на вашиот смартфон,...

one-plus-6-dizajniran-vo-stilot-na-the-avengers

One Plus 6 дизајниран во стилот на The Avengers

USB | пред 4 часа

Кинескиот бренд OnePlus објави дека ќе издаде верзија на својот следен модел (OnePlus 6) во стилот на The Avengers. Засега нема официјална информација на кој датум ќе биде презентиран новиот телефон, но знаеме дека филмот The Avengers Innity War ќе...

osnovno-uchilishte-vo-kina-koe-ke-go-gradat-i-roboti

Основно училиште во Кина кое ќе го градат и роботи

USB | пред 4 часа

Zaha Hadid Architects објавија интересен план за изградба на несекојдневно основно училиште во планинската провинција Џијангсу во Кина, во која ќе бидат прикажани серии од современи училници изградени во еден дел и од роботи. Основно училиште во...

kufer-na-idninata-sam-se-dvizhi-i-ve-sledi-niz-i-okolu-aerodrom

Куфер на иднината: сам се движи и ве следи низ и околу аеродром

Македонија Денес | пред 5 часа

Куферот може да „патува“ со различни брзини – и тој ќе ве следи низ аeродромот одбегнувајќи ги препреките додека вие ја ставате последната цртичка за вашиот лет.Робот куфер кој сам се движи и ве следи низ и околу аеродромот значи дека веќе никогаш...

asus-razviva-gejmerski-smartfon-so-android

Asus развива гејмерски смартфон со Android

GSM | пред 5 часа

Asus е популарно име меѓу љубителите на игрите со своите атрактивни брендови од гејмерски компјутери Strix и Republic of Gamers (ROG).. Тајванскиот производител потврди дека развива нов паметен телефон кој ќе биде целосно посветен на игри. Уредот ќе...

poglednete-kako-izgleda-koga-robot-reshava-rubikova-kocka

Погледнете како изгледа кога робот решава Рубикова коцка

Македонија Денес | пред 5 часа

Компанијата која се занимава со производство на чипови Инфинеон скала да демонстрира колку се добри нејзините чипови па направила робот кој решава Рубикова коцка. Иако ја решил коцката во рекорден рок, не е признат од страна на Гинисовата книга на...

ke-pochneme-li-da-go-plakame-koristenjeto-na-facebook

Ќе почнеме ли да го плаќаме користењето на Facebook?

Телефони | пред 8 часа

Facebook сега се обидува да ја спаси ситуацијата со скандалот што изби во врска со личните податоци на корисниците. Тоа што го знаеме е дека бришењето на пораките во Messenger ќе стане возможно за неколку месеци. Оваа опција беше достапна досега...

noviot-velosiped-kolichka-za-bebinja

Новиот велосипед – количка за бебиња

Македонија Денес | пред 5 часа

Со оваа иновација компанијата преживеа револуционерен прерод во продажбата на колички за бебиња кои за 5 секунди се модифицираат во велосипед со количка за бебе но тоа не е се. “Реално иновацијата бараше познавање од механиката. Како да се склопи и...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност