притисни ентер »

Топ вести

Свет

Ријад ќе бара одговорност од сите вмешани во случајот Кашоги

Ријад ќе бара одговорност од сите вмешани во случајот Кашоги

Саудиска Арабија ќе ги повика на одговорност сите инволвирани во убиството на новинарот Џамал Кашоги и тие кои не ги исполниле своите обврски, кој и да се, соопшти денеска Владата на Саудиска Арабија по седницата со која претседаваше кралот Салман. Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ 59-годишниот Кашоги исчезна на 2 октомври, а последен

Делови од телото на Кашоги пронајдени во бунар?

Делови од телото на Кашоги пронајдени во бунар?

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги се пронајдени во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек за турскиот портал “Хаберлер“. – Дознав од сигурни извори во безбедносната служба во Истанбул дека телото на Кашоги е пронајдено

9 години и 20 милијарди подоцна отворен е кинескиот прекуморски мост

9 години и 20 милијарди подоцна отворен е кинескиот прекуморски мост

9 години и 20 милијарди подоцна отворен е кинескиот прекуморски мост

Пронајдена бомба во поштенското сандаче на Сорос

Пронајдена бомба во поштенското сандаче на Сорос

Во поштенското сандаче пред куќата на познатиот магнат Џорџ Сорос е пронајдена бомба, соопшти полицијата, а како што пренесе Њујорк тајмс , бомбата е детонирана во блиската шумска околина. Сорос е мета на непријателски медиумски кампањи на владејачката гарнитура во неговата родна Унгарија и е непожелна фигура за десничарите во Источна Европа и САД

ИОМ: Во Шпанија пристигнале 45.145 мигранти преку Медитеранот

ИОМ: Во Шпанија пристигнале 45.145 мигранти преку Медитеранот

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) денеска соопшти дека Шпанија годинава примила повеќе мигранти преку Средоземно Море отколку во претходните три години заедно. – До 21 октомври преку Средоземно Море во Шпанија влегле 45.145 мажи, жени и деца. Тоа е речиси половина од над 94.000 мигранти кои влегле во Европа по морски пат од Северна Африка,

Русија протестира против најголемиот пазар на марихуана во Канада

Русија протестира против најголемиот пазар на марихуана во Канада

За Русија легализацијата на канабисот во Канада е „неприфатлива“ и „лицемерна“ одлука, која „сигурно ќе предизвика значително зголемување на прометот на марихуана кон другите земји и практично со тоа  го создаде најголемиот пазар на наркотици во светот. Оценуваме дека таквиот закон е во спротивност со меѓународната контрола на дрогата, се наведува

Секојдневно го јадете, а веќе стана матерјал на иднината: Се купува на пазар, а од него ќе се градат згради, мостови, брани...

Секојдневно го јадете, а веќе стана матерјал на иднината: Се купува на пазар, а од него ќе се градат згради, мостови, брани...

Морковот на сите ни е познат како здрав зеленчук, а британските научници тврдат дека би можел да се употреби во во изработка на поцврста мешавина со цемент, кој може да се зајакне со додавање наночестици од овј зеленчук. Истражувачи од британскиот Универзитет во Ланкастер користат обичен миксер за храна како би ги иситниле нано честичките од вланата

Шојгу: Се надевам на соработка меѓу САД и Русија во решавање на конфликтот

Шојгу: Се надевам на соработка меѓу САД и Русија во решавање на конфликтот

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека САД и Русија би можеле заеднички да се позанимаваат со стратешките проблеми и регулирањето на конфликтите, кои траат веќе долго време. „Денеска постојат големи проблеми во светот, кои би можеле да се решат со заеднички напори. Се однесуваат на стратешки проблеми за намалување на нуклеарното вооружување

Нобеловци предупредуваат на последиците од брегзит без договор

Нобеловци предупредуваат на последиците од брегзит без договор

Научници од највиоск ранг во цела Европа предупредуваат дека со излегувањето на Велика Британија од Европската Унија без постигнат договор за идните односи, би се нарушиле истражувањата низ целиот континент. Во писмо кое го потпишале 29 лауреати на Нобелова награда и шестмина добитници на Филдсова медалја, награда во областа на математиката, ја повикаа

Џек пот на американската лотарија изнесува над 1,6 милијарди долари

Џек пот на американската лотарија изнесува над 1,6 милијарди долари

Очекуваниот награден фонд на американската лотарија „Мега милион џек пот“ изнесува повеќе од милијарда и 600 милиони долари и тоа ќе биде највисок во американската историја. Со оглед дека во петокот не беше извлечена главната награда во износ од една милијарда долари, сумата што треба да ја добие среќниот добитник денеска значително се зголеми. Имено,