nad-50-zaginati-vo-kabul-islamska-drzhava-ja-prezede-odgovornosta-za-napadot

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Макфакс | ново

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и пет деца. Одговорноста за нападот ја презеде огранокот на Исламска држава во Авганистан. Нападот се случи во центарот за...

gol-upadnal-vo-restoran-i-ubil-chetvorica-lugje-vo-sad

Гол упаднал во ресторан и убил четворица луѓе во САД

Макфакс | пред еден час

Гол маж влегол во ресторан и отворил оган кон присутните, при што убил четворица луѓе во градот Нешвил, во американската сојузна држава Тенеси, соопшти полицијата. Во пукотниците, повредени се и најмалку четворица луѓе. Еден од гостите во ресторанот...

evakuiran-ostrovot-mon-sen-mishel-poradi-zakani

Евакуиран островот Мон Сен-Мишел поради закани

Р.С. Европа | пред 38 минути

Француската полиција го евакуираше туристичкото место Мон Сен-Мишел кај брегот на Нормандија и изврши претрес на куќи откако човек упатил закани до безбедносните сили, јавуваат локалните медиуми. „Човек влегол во Мон Сен-Мишел. Пред сопственикот на...

protesti-vo-ermenija-nad-70-uapseni

Протести во Ерменија, над 70 уапсени

Вечер Прес | пред 2 часа

Над 70 лица се уапсени во судирите меѓу полицијата и антивладини демонстранти во ерменскиот главен град Ереван, јавуваат медиумите. Претходно беше објавено дека меѓу уапсените се наоѓаат и тројцата опозициски пратеници Никол Пашинјан, Арарат...

germanskite-socijaldemokrati-prvpat-izbraa-zhena-andrea-nalas-za-pretsedatel-na-partijata

Германските социјалдемократи првпат избраа жена, Андреа Налас, за претседател на партијата

A1on | пред 48 минути

Германската социјалдемократска партија ја избра поранешната министерка за труд Андреа Налес за претседател на партијата. Таа е првата жена на чело на најстарата политичка партија во земјата, која ќе има задача да ги извде социјалдемократите од...

iran-ja-predupredi-severna-koreja-da-ne-skluchuva-dogovori-so-tramp

Иран ја предупреди Северна Кореја да не склучува договори со Трамп

Фокус | пред 33 минути

Стремежот на САД да го промени нуклеарниот договор со Иран испраќа многу опасна порака, а тоа е дека земјите не треба да преговараат со Вашингтон, предупреди иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф, во момент кога американскиот...

protesti-vo-nikaragva-ortega-podgotven-da-go-preispita-predlogot

Протести во Никарагва, Ортега подготвен да го преиспита предлогот

A1on | пред 23 минути

Претседателот на Никарагва Даниел Ортега изјави дека е подготвен да го преиспита предлогот за реформа на пензискиот систем во земјата, која покрена протести со најмалку шест мртви. Меѓу загинатите е и еден новинар. Работниците и работодавачите на...

gol-upadnal-vo-restoran-i-ubil-chetvorica-lugje-vo-sad

Гол упаднал во ресторан и убил четворица луѓе во САД

Вечер | пред еден час

Гол маж влегол во ресторан и отворил оган кон присутните, при што убил четворица луѓе во градот Нешвил, во американската сојузна држава Тенеси, соопшти полицијата. Во пукотниците, повредени се и најмалку четворица луѓе. Еден од гостите во ресторанот...

na-prodazhba-kukata-vo-kojashto-ozloglaseniot-al-kapone-go-planiral-masakrot-za-valentajn-se-prodava-za-14-9-milioni-dolari

НА ПРОДАЖБА: Куќата во којашто озлогласениот Ал Капоне го планирал масакрот за Валентајн се продава за 14,9 милиони долари

Фактор | ново

Дел од историјата на Чикаго е на продажба - во сончевата Мајами Бич. Но, ќе ви требаат мооогу пари  ако сакате да ја купите вилата на познатиот американски криминалец Ал Капоне. Нејзините сопственици бараат 14,9 милиони долари. Замокот од 30.000...

ekstremen-turizam-vlegle-vo-zabranata-zona-na-chernobil-policijata-gi-uapsi

Екстремен туризам: Влегле во забраната зона на Чернобил, полицијата ги уапси

A1on | пред 18 минути

Украинската погранична служба и полицијата уапсија група млади луѓе кои, како љубителите на екстремен туризам, влегле во забранетата зона на Чернобил, област погодена од најголемата нуклеарна катастрофа во светот. Станува збор за украински туристи,...

desetici-iljadi-ungarci-protestiraa-protiv-orban-i-fide

Десетици илјади Унгарци протестираа против Орбан и ФИДЕ

Локално | пред 3 часа

Десетици илјади Унгарци се собраа на протест во Будимпешта против партијата на премиерот Виктор Орбан, која доби мнозинство во парламентот, рпренесе  Дојче Веле. Демонстрантите, меѓу кои имаше многу млади, носеа знамињата на Унгарија и на Европската...

svazilend-ne-pretrka-eve-vo-shto

Свазиленд не претрка - еве во што!

Вечер | пред 4 часа

Ќе биде ли Македонија втората земја во светот што годинава ќе го промени своето име?! Пиедесталот „го загубивме" откако нè претрка Кралот на Свазиленд, Мсвати Трети кој одлучи да ја „прекрсти" својата земја во еСватини (eSwatini), во превод „земја...

nauchnici-od-sad-napravija-baterii-bazirani-na-voda-koi-ne-mozhat-da-se-zapalat

Научници од САД направија батерии базирани на вода кои не можат да се запалат

Иновативност | пред 38 минути

Истражувачи од Универзитетот Мериленд создадоа нова цинкова батерија базирана на вода која е многу побезбедна од литиум-јонските батерии. Тимот искористил елементи од стара технологија за цинкови батерии во комбинација со електролити од солена вода...

prekrasna-fotka-na-pogrebot-na-barbara-bush-zaedno-vo-prv-red-sedea-bushovi-klintonovi-obama-i-mishel-i-melanija-tramp

ПРЕКРАСНА ФОТКА: На погребот на Барбара Буш, заедно во прв ред седеа Бушови, Клинтонови, Обама и Мишел и Меланија Трамп

Мактел | пред 43 минути

...

tajna-snimka-ja-otkriva-najprofitabilnata-izvozna-granka-na-pjongjang

Тајна снимка ја открива најпрофитабилната извозна гранка на Пјонгјанг

Вести24 | пред еден час

Еден севернокорејски работник вработен во рускиот град Владивосток му рекол на новинарот: “Тука не третираат како кучиња. Мора да јадете прашина, мора да се откажете од тоа дека сте луѓе”, ја почнува својата исповед еден севернокорејски работник...

uragan-napravi-pustosh-vo-moskva-dvajca-zaginaa-a-17-se-povredeni

Ураган направи пустош во Москва, двајца загинаа, а 17 се повредени

Вечер Прес | пред 2 часа

Според најновите информации, во невремето во Москва двајца загинаа, а повредени се 17 лица. Двајца од повредените се во многу тешка состојба, соопшти раководителот на секторот за здравство во Москва, Алексеј Хрипун. Претходно градоначалникот на...

vakva-evropska-unija-nema-idnina-germanskata-vlada-bara-temelni-reformi-vo-eu-inaku-ne-veruvaat-vo-uspeshna-idnina

ВАКВА ЕВРОПСКА УНИЈА НЕМА ИДНИНА: Германската влада бара темелни реформи во ЕУ, инаку не веруваат во успешна иднина

Infomax | пред еден час

Германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен верува дека треба да се реформира механизмот на надворешната политика и принципот на донесување одлуки во ЕУ, односно принципот на консензус треба да биде заменет со принципот на мнозинство....

britanski-mediumi-prenesuvaat-chovek-so-poveke-identiteti-e-ubiecot-na-skripal

БРИТАНСКИ МЕДИУМИ ПРЕНЕСУВААТ: Човек со повеќе идентитети е убиецот на “Скрипал”

Infomax | пред еден час

Британската полиција се сомнева дека зад труењето на поранешниот полковник на ГРУ Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија се наоѓа во Салсбери, и е исто така, поранешен агент на ФСБ, кој работи под псевдонимот “Гордон”, пишува таблоидот “Сандеј пип”,...

germanskite-mediuimi-pesimisti-za-nato-rusija-ja-pogodi-ahilovata-peta-na-nato

ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУИМИ ПЕСИМИСТИ ЗА НАТО: Русија ја погоди „Ахиловата пета на НАТО“

Infomax | пред еден час

Одбивањето на руската компанија “Волга-Днепар” да го продолжи договорот за достапност на руските авиони на НАТО за превоз на тешка воена опрема е сериозен удар од Русија за “Ахиловата пета на НАТО”, пишува германскиот весник “Франкфуртер алгемајне...

voznemiruvachko-gnasno-ubistvo-vo-prenos-vo-zhivo-novinar-snimashe-iskrshen-bankomat-go-pokosi-kurshum-vo-glava

Вознемирувачко: Гнасно убиство во пренос во живо - Новинар снимаше искршен банкомат, го покоси куршум во глава

Сител | пред еден час

Новинар од Никарагва е убиен во текот на јавување во живо од насилните антивладини протести. Анхел Гаона се јавувал во живо од крајбрежниот град Блуфилдс, на југот на земјата, кога се слушнал истрел и тој паднал на земја крварејќи од главата,...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност