притисни ентер »

Топ вести

Скопје

Топлото време го одложи пристигнувањето на слониците Дуња и Даела

Топлото време го одложи пристигнувањето на слониците Дуња и Даела

Топлиот бран кој ја зафати Европа не е погоден за транспорт на Дуња и Даела. Нивното здравје е најважно, а штом се стаблизираат временските услови и се создадат услови, слониците ќе пристигнат во Скопје, информираат од Зоолошката градина Двете слоници беше најавено да пристигнат во средината на месецов од Белгија. Тим од негуватели веќе беше на обука

Почна поставувањето нови информативни табли и бележењето паркинг-места во Центар

Почна поставувањето нови информативни табли и бележењето паркинг-места во Центар

За полесно, попрегледно и пофункционално паркирање во општината Центар, јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на општина Центар“ – Скопје (ПОЦ) почна со бележење паркинг-места и поставување нови информативни табли на сите паркиралишта со кои стопанисува претпријатието. ЈП ПОЦ почна со работа од зоната 0 (нулта), а планирано е во следните

Скопјани се гушат среде лето, Владата парите планирани за заштита на животната средина ги пренамени за референдумот

Скопјани се гушат среде лето, Владата парите планирани за заштита на животната средина ги пренамени за референдумот

Термометрите не се единствените инструменти коишто мерат високи бројки, во летните скопски горештини. Оваа станица во Гази Баба, која го мери квалитетот на воздухот во околината, последниве денови регистрирала загрижувачи податоци, објавува ТЕЛМА . Штетните ПМ честички, кои се главен проблем на скопјани во зима, овојпат се присутни во воздухот среде

ФОТО: Се сеќавате на мајмунчето Лука од Зоо Скопје, еве како изгледа сега

ФОТО: Се сеќавате на мајмунчето Лука од Зоо Скопје, еве како изгледа сега

Скопката Зоолошка градина на својата официјална Фејсбук страна објави фотографија од мајмунчето Лука од видот павијан. -Лука бебе и Лука сега, стои во објавата на Зоо Скопје под фотографијата на која Лука е како бебе, а има и нова фотографија од тоа како изгледа Лука сега. Павијанот Лука кој е роден на 18 февруари 2014 година беше отфрлен од мајката,

Огромна овца половина одрана пред дивата колиба од стари кревети ги шокираше минувачите (фото)

Огромна овца половина одрана пред дивата колиба од стари кревети ги шокираше минувачите (фото)

Возрасна жена, Ромка, која неколку месеци живее во диво изградената колиба од стари кревети сред Скопје, попладнето ги шокираше минувачите и туристи. Огромно мртво животно најверојатно овца, целото надувано речиси како секој момент да може да  експлодира, стоеше пред нејзиниот ,,дом“, со кожа до пола одрана и од каде се ширеше неподнослива смрдеа во

Вонредно на метеорологот ПОПОСКИ: внимавајте – ОПАСЕН ВИРУС ја напаѓа Македонија

Вонредно на метеорологот ПОПОСКИ: внимавајте – ОПАСЕН ВИРУС ја напаѓа Македонија

Спарното, мачно и многу тешко време кое го имаме и ќе го имаме во текот на оваа недела ќе условува кај многу од граѓаните ОПАСЕН ВИРУС кој сепак трае релативно кратко и е проследен со: повраќање, висока температура, трески, главоболки акај некои и со пролив. Максималните дневни температури на воздухот во следните денови ќе се искачуваат во интервалот

Објавена листа на европски земји со најпродуктивни работници: Како е рангирана Македонија на оваа листа?

Објавена листа на европски земји со најпродуктивни работници: Како е рангирана Македонија на оваа листа?

Реформите на пазарот на трудот се приоритети во земјите од Западниот Балкан. Според статистичките податоци, овие земји заостануваат во споредба со просекот на Европската Унија. Иако работниците во Албанија имаат најмногу работни часови во Европа, тие се наоѓаат на дното на европската листа кога е во прашање заработката на државата. Продуктивноста во

Плоштадот “Коцка” во Автокоманда ќе добие нов и современ лик

Плоштадот “Коцка” во Автокоманда ќе добие нов и современ лик

Плоштадот “Коцка” во Автокоманда, кој се наоѓа зад домот на културата “Димитар Влахов”, ќе добие сосема нов лик. Од празен и монотон простор, граѓаните од овој дел на Гази Баба, ќе добијат ново катче кое ќе биде мултифункционално, наменето за сите возрасти. Проектот се гради во три фази. Првата, во која се опфатени најкрупните зафати, се речиси готови

Соседска патрола во Општина Кисела Вода

Соседска патрола во Општина Кисела Вода

Родители, полицајци, советници во Општина Кисела Вода и градоначалникот Филип Темелковски викендов беа во обиколка на повеќе локации низ општината каде има собирање на младите во доцните часови и на места каде што има евидентирани нарушувања на јавниот ред и мир и зачестени кривични дела. Од Општина Кисела Вода соопштија дека обиколката се извршила

отвори во апликација