eko-patrola-go-ischisti-gradski-park-od-otpad

“Еко патрола” го исчисти Градски парк од отпад

Вечер Прес | пред еден час

Еколошката младинска организација “Гоу Грин” во Градскиот парк ја организираа акцијата “Еко патрола” по повод Денот на планетата Земја. Вкупно 60 млади луѓе учествуваа во собирање на отпадоците што беа неправилно фрлени во Градскиот парк. – “Еко...

utre-i-zadutre-bez-voda-del-od-sopishte

Утре и задутре без вода дел од Сопиште

Слободен печат | пред 2 часа

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека утре и задутре (понеделник и вторник), заради чистење и хлорирање на резервоарот Добри Дол, од 09:00 часот до завршување на работите, можно е да има мал прекин во водоснабдувањето на...

po-12-pat-humanitaren-bazar-vo-uchilishteto-nova-od-decata-za-decata-sobrana-donacija-za-detskata-klinika

По 12. пат хуманитарен базар во училиштето “Нова” – “Од децата за децата” собрана донација за Детската клиника

Вечер Прес | пред еден час

Стотици луѓе го посетија традиционалниот хуманитарен семеен базар кој се одржа во меѓународното училиште “Нова”, а сите собрани средства од настанот ќе бидат донирани на Клиниката за педијатриска хематологија и онкологија при Универзитетската детска...

mickoski-na-vodno-parking-150-denari-dojde-zhivot

Мицкоски на Водно: Паркинг 150 денари (дојде живот)

Вечер | пред 4 часа

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово го искористил убавото време да се рекреира на Водно и да се искачи на врвот на планината. – Паркинг 150 денари (дојде живот), траса: средно Водно – врв на Водно, помалку од 1 час. Влегуваме во...

prv-dojden-prv-usluzhen-grad-skopje-od-deneska-go-raspisha-povikot-za-subvencioniranje-na-velosipedi

Прв дојден прв услужен: Град Скопје од денеска го распиша повикот за субвенционирање на велосипеди

еМАГАЗИН | пред 5 часа

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, денеска распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Со овој јавен повик, Градот Скопје...

izveshtajot-na-dzr-go-sogole-jakimovski-za-nezakonskoto-rabotenje

Извештајот на ДЗР го „соголе“ Јакимовски за незаконското работење

Нетпрес | пред 18 минути

Извештајот од Државниот завод за ревизија открива големи нерегуларности во финансиското работење на поранешниот градоначалник на скопската општина Карпош, Стевче Јакимовски. Извештајот се фокусира на ревизија на 2016 година, но обелоденува и крупни...

paradno-koncertiranje-vo-gradski-park-gradskiot-duvachki-orkestar-otsviri-10-chekornici

Парадно концертирање во Градски парк – Градскиот дувачки оркестар отсвири 10 “Чекорници”

Вечер Прес | пред еден час

Градскиот дувачки оркестар вчера напладне одржа променаден концерт со познатите таканаречени “Чекорници” во Градскиот парк во Скопје. На оваа музичка променада беа изведени 10 “Чекорници”: Младинска чекорница, Вардаре македонски, Патриотска...

predanija-i-legendi-povrzani-za-manastirot-treskavec-vistinski-bozhji-dar

Преданија и легенди поврзани за манастирот Трескавец – Вистински Божји дар

Скопје24 | пред 13 минути

Прилеп со околијата е најважниот дел од Пелагониската или Битолската епархија. Тој е многу важна точка и во однос на минатото и историјата. Пред се, во околината му се наоѓа Трескавечкиот манастир, една знаменита во минатите векови светиња, потоа...

spodelete-mnogu-vazhni-soveti-za-zashtita-od-elektrichni-praznenja

СПОДЕЛЕТЕ! МНОГУ ВАЖНИ СОВЕТИ ЗА ЗАШТИТА ОД ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕЊА

Скопје24 | пред 13 минути

МНОГУ ВАЖНО И ДОБРО ДА СЕ СПОДЕЛИ ОД ВАША СТРАНА – НАУКАТА НА ДЛАНКА!: Почитувани граѓани се наоѓаме во таков период кога времето значително затоплува а поради се посилното сончево зрачење така се загрева и атмосферата. Загревањето на атмосферата се...

i-ova-mozhe-da-se-vidi-vo-gradski-park

И ова може да се види во Градски Парк

Прес 24 | пред 33 минути

На Ѕидот на сообраќајниот срам се појави фотографија од автомобил паркиран среде патеките за пешачење во Градскиот Парк....

skopskite-uchilishta-so-najrazviena-infrastruktura-i-tehnichka-opremenost-da-ti-e-merak-da-uchish-vo-karposh-i-centar

Скопските училишта со најразвиена инфраструктура и техничка опременост – Да ти е мерак да учиш во Карпош и Центар

Вечер Прес | пред еден час

Според резултатите од истражувањето што го направи Здружението на млади аналитичари и истражувачи ЗМАИ Скопје, инфраструктурно најразвиени основни училишта се во општините Карпош и Центар, а најслабо развиени се во Чешиново-Облешево и во Пласница....

spremete-se-za-temperaturi-nad-30-s

Спремете се за температури над 30 С

За Се | пред 7 часа

Денеска не очекува топол и сончев ден, со максимални температури од 25 до 27 степени. Во текот на следната седмица територијата на нашата држава ќе биде зафатена од Африкански (прв летен бран) оваа сезона која ќе услови значително повисоки...

vrz-parkot-vo-aerodrom-niknuva-stanbeno-delovna-porta

Врз паркот во Аеродром никнува станбено-деловна „Порта“

За Се | пред 5 часа

На досегашниот парк со детски реквизити во општина Аеродром, на просторот до Тобако 2, ќе се издигне станбено-деловен објект „Порта Аеродром“. Тоа е локацијата каде деновиве работеа машини, се сечеа дрвја и се спремаше теренот. Паралелно реагираа...

skopje-se-davi-vo-gjubre-gradonachalniche-kade-si

Скопје се дави во ѓубре – градоначалниче, каде си?

+Инфо | пред 18 часа

За оваа ситуација, сепак, не ни се виновни криминалите на ВМРО-ДПМНЕ. За ова се виновни градските власти, тие што треба да обезбедат основна хигиена во главниот град. Уште една фотографија, преземена од Гејсбук групата Криминалите на ВМРО-ДПМНЕ,...

aerodromci-ne-mozhat-da-dishat-od-gradezhna-prashina

Аеродромци не можат да дишат од градежна прашина

Скопје Инфо | пред еден ден

Во стариот дел на општина Аеродром, поточно во реонот на детскиот парк на улица ,,Руди Чајавец“, по ново ,,Методија Шаторов-Шарло“, од утрината се крева облак од прашина, предизвикан од нестручно и невнимателно подготвување на градежната парцела за...

sredno-vodno-skopskoto-kale-i-ulicata-maksim-gorki-del-od-zonata-a0

Средно Водно , Скопското Кале и улицата „Максим Горки“ дел од зоната А0

Скопје Инфо | пред еден ден

Средно Водно , Скопското Кале (Музеј на современа уметност) и улицата „Максим Горки“ стануваат дел од зоната А0. Цената за еден час паркинг на оваа зона ќе изнесува 100 денари по час, а секој нареден час по 50 денaри. -Откако се воведе забраната на...

galerija-kako-izgleda-koga-pijani-maturanti-ke-pregazat-motociklist-simulaciska-vezhba-na-crven-krst-i-na-mvr-kaj-siti-mol

ГАЛЕРИЈА: Како изгледа кога пијани матуранти ќе прегазат мотоциклист – симулациска вежба на Црвен крст и на МВР кај „Сити мол“

Либертас | пред еден ден

Црвен крст на град Скопје во соработка со МВР денеска напладне пред Сити мол реализираа симулациска вежба на сообраќајна несреќа, последица од конзумирање алкохол од страна на матуранти за време на прославата на матурска вечер. На местото на...

teatar-kino-koncerti-shto-ima-vo-grad-vikendov

Театар, кино, концерти...Што има во град викендов?

Скопје Инфо | пред еден ден

Сабота 21.4.2018 [11.00] Преплет слави 5 години // Преплет, ул. Благој Давков бр. 7А (Дебар Маало) Преплет е приказна која се раскажува веќе 5 години. По повод 5-ти роденден на Преплет девојите издизајнираа лимитирана колекција за сите точакољубци и...

otkriena-tajnata-za-smrtta-na-tito-svedochenje-na-negoviot-lichen-doktor

Откриена тајната за смртта на Тито – сведочење на неговиот личен доктор

Канал 5 | пред еден ден

Доктор Станковиќ , кој работел во Воено медицинската академија во Белград вели дека Тито не починал како резултат на дијабетесот и ампутацијата на ногата. Тој во интервју раскажува дека една година пред смртта на доживотниот претседател на екс...

tri-chasa-se-cheka-policija-da-izvrshi-uvid-na-soobrakajka-vo-centarot-na-skopje

Три часа се чека полиција да изврши увид на сообраќајка во центарот на Скопје

A1on | пред еден ден

На булеварот Климент Охридски во Скопје попладнево се случи сообраќајна несреќа помеѓу автомобил и велосипед, при што со повреди се здоби велосипедистот. Автомобилот и оштетениот велосипед стојат на булеварот речиси три часа по сообраќајката, а се...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност