притисни ентер »

Топ вести

Ракомет

Нов договор за Макула, поранешниот помошник на Врањеш уште долго во Флензбург

Нов договор за Макула, поранешниот помошник на Врањеш уште долго во Флензбург

Флензбург е на прагот на втората титула по ред во Бундеслигата, а победата вчера попладне во Манхајм против Рајн Некар Левен силно го доближува клубот од северна Германија до одбрана на тронот. Најзаслужниот за овој подвиг, тренерот Маик Макула се согласи на продолжување на договорот до 2023 година. Овој млад тренер дојде на мала врата како помошник

ЕХФ веќе не му верува во Вардар, не го гледа во полуфиналето

ЕХФ веќе не му верува во Вардар, не го гледа во полуфиналето

Пред одигрувањето на средбите од четврт-финалето од Лигата на шампионите од страна на Европската ракометна федерација е направено ново рангирање, а притоа ракометарите на Вардар не се на првите четири места за кои се смета дека ќе носат во полуфиналето. Вардарци се најдоа на 5. позиција што значи дека не се без шанси, но во исто време не се верува

Новинарите го номинираа Дибиров за Ол-стар тимот во ЛШ

Новинарите го номинираа Дибиров за Ол-стар тимот во ЛШ

Двајца играчи на Вардар, Дејан Милосављев и Даинис Криштопанс се најдоа во изборот на тренерите за идеалниот тим на Лигата на шампионите , избор кој сега го направи медиа тимот на ЕХФ или поточно новинарите го номинираа Тимур Дибиров. Дибиров е во идеалната седумка на позицијата лево крило, додека останатите места се резервирани за: ГОЛМАН: Гонзало

Брестовац: Турнирот многу ни помогна во кревањето на нивото на играта

Брестовац: Турнирот многу ни помогна во кревањето на нивото на играта

Учеството на овој турнир е вистинското нешто за нас како селекција во момент кога се подготвуваме за претстојното Светско првенство на кое сме домаќини, вели Брестовац за настапот на меѓународниот турнир „Ракометот е мојата иднина“, во Бугојно Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија по одличната серија од две доминантни победи, над

Блажевска: Следната сезона ќе се бориме за титулата

Блажевска: Следната сезона ќе се бориме за титулата

Пелистер имаше голем ден во петтото коло од плеј-офот во Женската лига. Тие на гости успеаја да го совладаат големиот ривал Вардар и останаа на третата позиција на табелата. Капитенот на битолчанки, Викторија Блажевска после средбата имаше што да каже и не ја сокри радоста од победата. „Многу сум задоволна бидејќи овој натпревар беше од искучителна

ТЕШКО ГЕДБАН ДА ЗАСТАНЕ НА ГОЛОТ: Кизиќ е поддршката за Милосављев за двомечот со Пик Сегед

ТЕШКО ГЕДБАН ДА ЗАСТАНЕ НА ГОЛОТ: Кизиќ е поддршката за Милосављев за двомечот со Пик Сегед

Кадетскиот репрезентативец Марко Кизиќ е се поизвесно дека ќе биде голманот на чија поддршка во ротацијата ќе може да смета Србинот Дејан Милосављев на голот на Вардар за двомечот со Пик Сегед во четвртфиналната фаза од Лигата на шампионите. Алжирецот Калифа Гедбан и натаму се рехабилитира од повредата во полуфиналето на СЕХА Ф4 против Мешков Брест

Голман на Вардар може да стане „лисица“?!

Голман на Вардар може да стане „лисица“?!

По одлуката на сопственикот Сергеј Самсоненко да се повлече од Вардар, сите ракометари веќе се во потрага по нови средини за следната сезона. Некои од играчите од поодамна имаа најдено нови клубови, а дел од нив веќе имаат на маса понудени договори. Српскиот репрезентативен голман Дејан Милосављев би можел од следната сезона да се пресели во Бундес

Вардар лесно преку Струга до Ф4 од Купот на Македонија

Вардар лесно преку Струга до Ф4 од Купот на Македонија

Вардар е последниот учесник на фајналфор турнирот во Купот на Македонија, откако во денешниот четвртфинален натпревар славеше на гостувањето против Струга со 24-29. Тренерот Парондо одмори дел од првотимците за дуелот со Пик Сегед, но „црвено-црните“ сепак без мака стигнаа до посакуваниот резултат поведувајќи со 11-19 во првото полувреме, па потоа

Хрватска ракометна легенда ќе им биде тренер на Кинезите во СЕХА!

Хрватска ракометна легенда ќе им биде тренер на Кинезите во СЕХА!

Пред извесен период како бомба одекна информацијата дека од идната сезона СЕХА лигата ќе се прошири со кинески клуб. Нов член на регионалното натпреварување ќе биде тимот на Пекинг Универзитет, кој изненадувачки се реши да се пресели на Балканот и да настапува во СЕХА лигата. >>> ПОВРЗАНО - Револуционерна одлука на СЕХА: Кинески клуб нов учесник во

Голема победа за пелистерки против Вардар, битолчанки пред повторување на ланскиот пласман

Голема победа за пелистерки против Вардар, битолчанки пред повторување на ланскиот пласман

Ракометарките на Пелистер направија голем чекор кон нов излез на меѓународна сцена, откако вторпат во плеј-офот ја совладаа екипата која беше првак минатата сезона, ЖРК Вардар. Битолчанки викендот во СЦ „Јане Сандански“ ги победија вардарки со 29-32 и избија на третото место со реални шанса за повторување на ланскиот пласман и излез на меѓународна