притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Средношколските билети не важат за време на распустот

Средношколските билети не важат за време на распустот

Од вчера (20 јуни, среда), поради летниот распуст, не важат бесплатните средношколски билети и тие се исклучени од интегрираниот тарифен систем, соопшти денеска ЈСП Скопје. ЈСП Скопје нуди можност средношколците по повластени цени да купат месечен билет за јули и август по цена од 600 денари. The post Средношколските билети не важат за време на распустот

Слаб интерес за запишување во средните училишта во Кочани и Виница

Слаб интерес за запишување во средните училишта во Кочани и Виница

Мала заинтересираност покажале завршените полуматуранти на првиот уписен рок во средните училишта во Кочани и Виница. Во гимназијата „Љупчо Сантов“ во Кочани се пријавиле 138 ученици, иако имаше 272 слободни места за нови средношколци. Во електромашинското средно училиште „Гошо Викентиев“, пак, интересот е уште послаб, бидејќи од 442 слободни места,

Пороен дожд, град и грмежи попладне и утре

Пороен дожд, град и грмежи попладне и утре

Во текот на попладневните и вечерните часови, како и во текот на утрешниот ден, повторно се најавуваат поројни врнежи од дожд, на места и обилни со грмежи и можна појава на град. Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), кај поголемите водотеци не се очекуваат појави на излевање на водата, додека кај помалите реки и суводолиците

Еколошките активисти бараат запирање на сите градби на охридското крајбрежје

Еколошките активисти бараат запирање на сите градби на охридското крајбрежје

Активистите на Еколошко здружение на граѓани „Фронт 21/42“ по повод Денот на Охридското Езеро 21 јуни денеска до пратениците во Собранието повторно испратија отворено писмо во кое се бара доследна примена на мораториумот за инфраструктурни проекти на крајбрежјето. Здружението „Фронт 21/42“ минатата година до пратениците и надлежните институции испратија

(Видео) Спасовски: Потребна е квалитетна законска рамка за заштита на барателите на азил

(Видео) Спасовски: Потребна е квалитетна законска рамка за заштита на барателите на азил

Иако Република Македонија, не може да се класифицира како земја – крајна дестинација во мигрантските движења, туку е само коридор за лицата бегалци, тоа никако не ја исклучува обврската, но и потребата од донесување на опфатна, квалитетна и издржана законска регулатива во поглед на меѓународната и правна заштита, рече министерот Оливер Спасовски во

За пријателите, за дружбите...за нас! (ВИДЕО)

За пријателите, за дружбите...за нас! (ВИДЕО)

Скопско, како водечки пивски бренд во Македонија, уште од своите почетоци верува дека она што е најважно во животот е токму времето поминато со луѓето што ни се блиски. Муабетите и приказните што ги споделуваме, насмевките и спомените што заедно ги создаваме, здравиците што не поврзуваат и кога сме највесели и кога ни е најтешко. Тоа е она што го прави

Се враќаат долговите од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, тврди владејачката партија

Се враќаат долговите од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, тврди владејачката партија

Факт е дека Владата предводена од СДСМ одговорно управува со јавните финансии, ја намалува фреквенцијата на задолжување и редовно ги сервисира наталожените долгови. Со дел од средствата од вчерашните аукции се враќаат стари долгови направени од ВМРО-ДПМНЕ. Овие средства се обезбедени со пониски камати во однос на аукциите во минатото кога се движеле

(ВИДЕО) Стоилковски: Заев го брише македонскиот идентитет од химната, учебниците, традицијата и културата

(ВИДЕО) Стоилковски: Заев го брише македонскиот идентитет од химната, учебниците, традицијата и културата

„Прво, Зоран Заев прифати, а неговите пратеници изгласаа дека именката Македонија ќе биде избришана во Уставот. Второ, Зоран Заев прифати, а потоа неговите пратеници изгласаа дека се забранува секаква употреба на придавката македонска, македонско, македонски во сите форми од сите институции кои што имаат изданија и кои што добиваат пари од државата“,

(ВИДЕО) Арсовски: Националноста и јазикот не беа тема, но Заев и од нив се откажа

(ВИДЕО) Арсовски: Националноста и јазикот не беа тема, но Заев и од нив се откажа

„Зоран Заев буквално ги фрли во вода сите аргументи и стратегии за името градени од неговите претходници, вклучително и од Црвенковски и Глигоров, но истовремено и многу порано стекнатото право на јазик и националност кои сега со новиот договор влечат фусноти и дообјаснувања. Најдобро отсликување на тоа каква штета Зоран Заев направи даваат грчките

Многу мал напредок во транспарентноста на 96 македонски институции

Многу мал напредок во транспарентноста на 96 македонски институции

Општото ниво на активната транспарентност во Македонија во 2018 година се задржа на ниско ниво, се наведува во истражувањето Индекс на активна транспарентност спроведено во рамките на програмата „Цивика Мобилитас“ која ја поддржува годишната програмата на Центарот за граѓански комуникации. Истражувањето содржи рангирање на 97 институции од извршната

Голови и интересни моменти