grad-skopje-do-kolarik-test-periodot-na-novite-avtobusi-nema-da-ni-se-naplati

Град Скопје до Колариќ: Тест-периодот на новите автобуси нема да ни се наплати

Фактор | пред 33 минути

Град Скопје реагира на наводите изнесени во денешната прес-конференција на советничката на ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ, во однос на новите пробни автобуси во Скопје и ги отфрла наводите за можна корупција. Изминатиов период Градот Скопје доби два...

gdu-grcija-raboti-kako-trojanski-konj-na-balkanot

ГДУ: Грција работи како Тројански коњ на Балканот

+Инфо | ново

Грција во последните години упорно застапува позиции кои оставаат отворени прашања на Балканот кои до голем степен не дозволуваат интеграција на државите од Западен Балкан во структурата на НАТО и ЕУ. Непризнавањето на Косово, кое е од интерес на...

galerija-protest-protiv-deponija-vo-godivje-1943-se-dignavme-protiv-fashizmot-2018-ke-se-digneme-povtorno

ГАЛЕРИЈА Протест против депонија во Годивје: “1943 се дигнавме против фашизмот, 2018 ќе се дигнеме повторно”

Фокус | пред 33 минути

Неколку илјади жители денеска го блокираа дел од автопатот Кичево-Охрид, кај село Ботун. Тие протестираат против изградба на депонија во село Годивје. Денеска на протестот граѓаните порачаа дека Дебрца е папочната врвка на Охрдиското езеро и носат...

akcija-za-chistenje-na-ezeroto-kozjak

Акција за чистење на езерото Козјак

A1on | пред 23 минути

Преку 150 љубители на природата и совесни граѓани денеска учествуваа во акцијата за чистење на езерото Козјак од пластика, одржана во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на планетата земја, кој годинава се одбележува под мотото „Да се запре...

monika-povtorno-protestira-so-djoint-vo-usta

Моника повторно протестира со џоинт во уста

Вести24 | пред еден час

Моника Ристеска повтно објави видео на кое пуши џоинт, како одговор на тоа дека беше приведена рпетходно за истата работа. Таа овојпат преку видеото прашува: Дома дозволено е да пушам? Моника која се претставува под името Моник Конопова, пред два...

vladata-gi-objavi-strategiite-za-sprechuvanje-na-nasilen-ekstremizam-i-borba-protiv-terorizam

Владата ги објави стратегиите за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам

+Инфо | пред 18 минути

Националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и Националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно со акциските планови се достапни на увид за јавноста, соопшти денеска Владата. Национална стратегија на...

bez-bezbednosni-sertifikati-se-pushta-avtopatot-demir-kapija-smokvica-veli-gruevski

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Вечер | пред еден час

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни сертификати. Ппричината што сега се става во функција, според него е , да се прикаже дека...

pravna-bitka-ili-grabezh-na-nasledstvoto-na-esma-i-stevo

Правна битка или грабеж на наследството на Есма и Стево

Слободен печат | пред еден час

Иако некои од загрижените родини преку одредени медиуми тврдат дека се законски наследници на сѐ што оставија зад себе покојната Есма Реџепова и Стево Теодосиевки, тие не знаат, или се прават дека незнаат, дека таа додека беше жива, според...

arheoloshki-istrazhuvanja-na-rudarska-naselba-od-zhelezno-vreme-vo-radovishkiot-region

Археолошки истражувања на рударска населба од железно време во радовишкиот регион

A1on | пред 18 минути

Археолози од Штип, Струмица и Скопје интензивно работат на откривање на рударска населба од железното време, а која се наоѓа на просторот каде што ќе поминува транспортната траса по која ќе се носи рудата од новото рудно тело Боров Дол до...

mickoski-za-kurir-bombite-se-isto-kako-vo-borba-so-machevi-i-sabji-da-upotrebite-lasersko-ili-hemisko-oruzhje-za-da-ja-pokriete-brukata

Мицкоски за Курир: “Бомбите” се исто како во борба со мачеви и сабји да употребите ласерско или хемиско оружје за да ја покриете бруката

Вечер | пред еден час

Политичкиот терор станува основа на делување на власта на СДСМ. Картелот на власта ги држи полугите, додека во позадина се одвива колективен грабеж кој е полош и од транзицијата. Ќе ги поразиме, со труд и план. Имаме план за да ја избавиме државата...

vmro-dpmne-dali-osmani-i-zaev-se-srekni-so-notiranjeto-kluchni-slabosti-vo-ekonomijata

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Османи и Заев се среќни со нотирањето „клучни слабости во економијата“

Прес 24 | пред еден час

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку писмено соопштение реагираше на видео обраќањето на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Реакцијата во продолжение во интегрална верзија: „Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да...

sluchaj-monstrum-hronologija-na-site-izjavi-na-premierot-zaev

Случај Монструм: Хронологија на сите изјави на Премиерот Заев

Вечер | пред 3 часа

Броевите на функционерите од ДУИ не се тајна како што тврдат родителите на убиените момчиња кај Смилковско езеро, тие ги видоа сите кога беа во СДСМ на разговор со мене, одговори на 21.04.2018 премиерот Заев, шест дена откако огорчените семејства во...

zadolzhitelna-vakcinacija-nevakcinirani-deca-nema-da-se-primaat-vo-gradinka-i-uchilishte

ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА: Невакцинирани деца нема да се примаат во градинка и училиште

Курир | пред 13 минути

На прагот на  Европската недела на имунизацијата министерот за здравство Венко Филипче најави промени во календарот за имунизација кои би воделе до негово комплетно осовремување во согласнот со препораките на Светската здравствена организација....

raduvajte-se-na-sonceto-dodeka-go-ima-od-utre-presvrt-so-vremeto

Радувајте се на сонцето додека го има: Од утре пресврт со времето

Прес 24 | пред 2 часа

Продолжува периодот на стабилно и топло време со сонце и пораст на дневните температури. Времето денеска  ќе биде сончево со температура во интервалот од 21 до 28 степени, во понеделник од 23 до 30 степени. Во вторник ќе има извесно зголемување на...

obuka-i-seminar-za-kanabis-najavuva-zelena-alternativa

Обука и семинар за канабис најавува „Зелена алтернатива“

Локално | пред еден час

Со учество на докажани светски научници и доктори во областа на канабисот од Здружението „Зелена алтернатива“ за 20 мај го најавуваат петтиот семинар. На семинарот предавањата ќе бидат поврзани со истражувања, теории, искуства и третман со канабис...

mickoski-za-monstrum-ubijcite-mora-da-odgovaraat-crnata-propaganda-na-zaev-mu-se-vrati-kako-bumerang

Мицкоски за „Монструм“: Убијците мора да одговараат, црната пропаганда на Заев му се врати како бумеранг

Курир | пред еден час

Во интервју за КУРИР претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека единственото што мора да се направи е да одговараат убијците, и тука нема алтернатива. -Секоја црна пропаганда на Зоран Заев му се враќа како бумеранг и станува негов...

gol-mazh-ubi-chetiri-lica-i-povredi-ushte-tolku-vo-neshvil-policijata-vo-panika-go-bara

Гол маж уби четири лица и повреди уште толку во Нешвил, полицијата во паника го бара

Вести24 | пред 53 минути

Гол маж идентификуван како Тим Реинкинг (28) го бара полицијата на Нешвил, САд, откако пред еден час со пиштол уби четири лица и уште толку рани. Полицијата ги повикува сите кои што ќе забележат маж кој одгвоара на описот да пријават. Убиецот пукаше...

vmro-dpmne-sdsm-neodgovorno-se-odnesuva-kon-zemjodelcite

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ неодговорно се однесува кон земјоделците

Канал 5 | ново

...

edinstvena-makedonija-po-sekoja-cena-ke-ja-sprovedeme-namerata-na-narodot-za-strateshki-sojuz-so-rusija

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Вечер | пред 3 часа

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со војна доколку Македонија не стане членка на геноцидно-фашистичките организации, НАТО и ЕУ, порачаа од Единствена Македонија....

ministerot-ademi-vo-poseta-na-sad

Министерот Адеми во посета на САД

Канал 5 | пред еден час

За време на престојот, тој ќе ги посети Њујорк и Вашингтон каде ќе оствари средби со претставници на Стејт Департментот, Конгресот на САД и со претставници на македонската дијаспора. Според агендата, министерот Адеми во Њујорк ќе одржи предавање на...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност