притисни ентер »

Топ вести

Култура

Гран-при за театарот „Сартр“ од Сараево на петтиот фестивал „Гола месечина“

Гран-при за театарот „Сартр“ од Сараево на петтиот фестивал „Гола месечина“

Гран-при за најдобра претстава на 5. Интернационален фестивал на комедијата „Гола месечина“ доби претставата „Једваносимсобоакаломистобо“ на Сараевскиот воен театар „Сартр“ од Босна и Херцеговина. Покрај Гран-при, и режисерот на претставата, Алеш Курт, ја доби наградата за најдобра режија. Одлуката едногласно ја донесе жирито во состав: Иван Лео Лемо

Деветата меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“

Деветата меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“

Вевчанската природа неисцрпна инспирација за уметниците од целиот регион. Околу четириесетина врвни мајстори на уметноста и годинава ќе творат на Деветтата меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ која свечено се отвори синоќа во убавото Вевчани. Заедничките вредности помеѓу народите на Балканот како мост за развој на почитта и разбирањето

Акустичното пијано го обележа третиот ден од Skopje Street Music Festival

Акустичното пијано го обележа третиот ден од Skopje Street Music Festival

Звуците од клавишите на акустичното пијано се разлеаја низ улиците на Скопје. Со оваа реченица може да се опише третиот ден од Skopje Street Music Festival. Акустичното пијано, кое поради своите карактеристики и големина, многу ретко се поставува надвор од концертните сали, внесе нова димензија на композициите на Астор Пијацола, во изведба на Pezzanov

Уметници од земјава и странство на работилници во Центарот за современа ликовна уметност – Прилеп

Уметници од земјава и странство на работилници во Центарот за современа ликовна уметност – Прилеп

Од денеска во наредните десеттина дена 27 уметници од земјава и од Шпанија, Србија, Хрватска и од Црна Гора ќе ги создаваат своите дела во пет работилници – интернационални колонии во рамките на Центарот за современа ликовна уметност во Прилеп. Во интернационалната сликарска колонија ќе работат 15 ликовни уметници, главно од Прилеп и од Македонија

Александар Поповски: Да престанат поделбите и да преовлада разумот!

Александар Поповски: Да престанат поделбите и да преовлада разумот!

Александар Поповски: Да престанат поделбите и да преовлада разумот! Да престанат поделбите во земјава и да преовлада разумот, вели во интервју за Телма, режисерот Александар Поповски, по повод гостувањето на Скопско лето со претставата „ Ричард Трети“, во продукција на театарот Гавела од Загреб, која вечерва ќе се игра и во Битола, на фестивалот посветен

Во Мала станица: Изложба на плакати од Националната галерија

Во Мала станица: Изложба на плакати од Националната галерија

Во Мала Станица, на 26 јуни, со почеток од 20 часот, ќе се отвори изложбата “Плакатот во Националната галерија на Македонија“. “Во текот на седумдецениското постоење на оваа Национална установа, за првпат се изложуваат плакатите кои биле дизајнирани по повод сите изложби, а опфаќаат период од петата деценија на минатиот век па до денес. Најстариот

Перформанс „’Ртулци“ - прва продукција на програмата „Инкубатор“

Перформанс „’Ртулци“ - прва продукција на програмата „Инкубатор“

Во „Кино Култура“ вечер од 20 часот ќе биде изведен мултимедијален перформанс насловен „’Ртулци“, создаден од младите уметници кои беа дел од првата продукција „Инкубатор“. Настанот го организираат Културниот центар „Интерарт“ и Амбасадата на Швајцарија во Македонија, а ќе се обратат Рисима Рисимкин, уметнички директор на проектот, и амбасадорката

Почнува шестото издание на „Битола Шекспир фестивал“

Почнува шестото издание на „Битола Шекспир фестивал“

Во Битола денеска (23 јуни) ќе почне шестиот „Шекспир фестивал“ кој ќе го отвори домаќинот и организатор на фестивалот, битолскиот Народен театар, со претставата „Јулие Цезар (Res Publica  - Cosa Nostra)“ на Златко Паковиќ. Најавена e програма до 30 јуни кога фестивалот ќе биде затворен од Црногорскиот народен театар од Подгорица, кој со многуброен

Уметникот Јане Бакрески учествува на престижниот Интернационален симпозиум за електронска уметност

Уметникот Јане Бакрески учествува на престижниот Интернационален симпозиум за електронска уметност

Јане Бакрески, доцент по визуелни уметности на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“, Охрид, кој веќе една година е визитинг професор на Универзитот КваЗулу-Натал, Јужноафриканска република, во перидот од 22 до 30 јуни, со свои уметнички инсталации и предавање учествува на Интернационалниот симпозиум за електронска уметност

Книжевна вечер на Лидија Димковска во Тирана

Книжевна вечер на Лидија Димковска во Тирана

Книжевна вечер на Лидија Димковска во организација на издавачката куќа „Поетека“, во рамки на проектот „Читајќи го Балканот“, вчера се одржа во Тирана, Албанија. На книжевната вечер, која Димковска специјално и ја посвети на неодамна починатата хрватска писателка со европско реноме, Даша Дрндиќ, се читаа извадоци од делата на Дрндиќ и песни од Димковска

Голови и интересни моменти