koncert-vo-chest-na-dirigentot-sasha-nikolovski-gjumar-vo-makedonskata-filharmonija

Концерт во чест на диригентот Саша Николовски Ѓумар во Македонската филхармонија

Локално | пред 2 часа

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија вечер од 20 часот во големата сала на Македонската филхармонија ќе одржи концерт во чест на својот долгогодишен диригент и уметнички раководител Саша Николовски Ѓумар (1966-2017). Оркестарот од...

iscelitel-vo-viena-proglasen-za-najdobar-debitantski-film-vo-jugoistochna-evropa

„Исцелител“ во Виена прогласен за најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа

Кајгана | пред 7 часа

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар дебитантски филм на филмскиот фестивал Let’s CEE  во Виена, Австрија. - Одлучивме да го наградиме филмот кој успева шармантно да ги спои...

na-skopje-film-festival-gostuvashe-ekipata-na-francuskiot-film-ava

На Скопје филм фестивал гостуваше екипата на францускиот филм „Ава“

+Инфо | пред еден час

Во киното „Фросина“ во рамки на Скопје филм фестивал, синоќа, беше прикажан  францускиот филм „Ава“, кој доживеа голем успех, бидејќи освен на Канскиот филмски фестивал, досега е поканет да учествува на над 50 филмски фестивали. Се работи за...

celovecheren-koncert-brodvej-vo-bitola

Целовечерен концерт „Бродвеј во Битола“

A1on | пред 4 часа

Камерниот оркестар на Битола, кој работи во состав на Центарот за култура, вечер во големата сала на оваа национална установа ќе одржи концерт насловен како „Бродвеј во Битола“. Пред битолската публика ќе настапат уметниците Наде Талевска, Елена...

filmovite-skrishno-i-telma-vecherva-na-skopje-film-festival

Филмовите „Скришно“ и „Телма“ вечерва на Скопје филм фестивал

Локално | пред 3 часа

Вечерва по проекцијата на францускиот филм „Скришно“ во 19 часот, кино Фросина ќе се одржи разговор со публиката на режисерот Кристоф Режин. Станува збор за драма која го прикажува суровиот свет на фудбалот. Во кино „Милениум“ во истиот термин ќе...

galerija-video-serija-fascinantni-fotografii-nagradeni-na-2018-sony-world-photography-awards

ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО: Серија фасцинантни фотографии наградени на 2018 Sony World Photography Awards

Локално | пред 5 часа

Серија фасцинантни фотографии наградени на 2018 Sony World Photography Awards во конкуренција од околу 300.000. Мајк Тро е куратор на изложбата World Photography Organisation во чии рамки ќе бидат изложени делата:...

oficijalno-trejler-za-filmot-godina-na-majmunot-na-rezhiserot-vladimir-blazhevski

Официјално трејлер за филмот „Година на Мајмунот“ на режисерот Владимир Блажевски

Локално | пред 43 минути

Премиерата на филмот, „Година на мајмунот“ во режија на Владимир Блажевски беше поздравен од многубројната публика во кино Милениум, каде беше премиерно прикажан на Скопје филм фестивал.. На 23 и 24 април, филмот ќе ја доживеа својата...

intervju-so-kazim-asotik-direktor-na-mob-delata-na-nashite-avtori-se-nash-pasosh-kon-svetskite-sceni

Интервју со Ќазим Асотиќ, директор на МОБ:Делата на нашите автори се наш пасош кон светските сцени

Вечер Прес | пред 3 часа

Зад себе имате 30 годишно искуство како фаготист, а од февруари годинава сте на чело на Македонската опера и балет. Со какви предизвици се соочивте при стапувањето на функцијата? Со милион идеи, програма за воздигнување на институцијата на уште едно...

atraktivna-francuska-pretstava-za-kraj-na-tanc-fest

Атрактивна француска претстава за крај на Танц фест

Вечер Прес | пред 3 часа

Со претставата “Тишина, на турнеја сме!”, на 23 април (20ч.) во Македонскиот народен театар, завршува Танц Фест 2018. Компанијата Покемон е една од најатрактивните француски танцови компании, кои ја негуваат синергијата помеѓу современиот танц и...

komemoracija-vo-mob-po-povod-smrtta-na-pavlina-apostolova

Комеморација во МОБ : По повод смртта на Павлина Апостолова

Вечер Прес | пред 3 часа

По повод смртта на првенката на Македонската опера Павлина Апостолова, денеска, (23 април), во 10 часот, на големата сцена во Македонската опера и балет ќе биде одржана комеморација. Павлина Апостолова, беше една од првата генерација оперски...

pablo-pikaso-proteran-od-frankovistite-zhivotot-go-zavrshi-vo-francija

Пабло Пикасо протеран од франковистите, животот го заврши во Франција

Радар | пред 4 часа

Ништо не е над уметноста и ништо не е поважно од сликата, тоа беше животното мото според кое живеел Пабло Пикасо. Го нарекуваат најголемиот уметник на 20 век – според други пак тој бил најголемиот сликар на сите времиња. Роден е во 1881 година во...

za-cenzurata-na-umetnosta-vo-renesansata-i-denes

За цензурата на уметноста во ренесансата…и денес

Либертас | пред 4 часа

Во светло на промените во уметноста кои се случуваат во раната ренесана меѓу кои и отвореноста по однос кон претставите на голото тело на уметничките дела, црквата во 1563-та година носи одлука за покривање на интимните делови, како и на сексуално...

5-najchudni-skulpturi-na-evropski-dzvezdi

5 најчудни скулптури на европски ѕвезди

Либертас | пред 5 часа

...

gostivarskiot-sovet-na-mladi-raspisha-konkurs-za-kratok-film

Гостиварскиот Совет на млади распиша конкурс за краток филм

GostivarPress.mk | пред 5 часа

Можност за младите љубители на филмската уметност и креативци да творат и да се докажат. Советот на млади на општина Гостивар отвори конкурс за избор на најдобар краток филм. Право на учество имаат сите лица, граѓани на Република Македонија на...

premiera-pretstavata-chista-heroina-vo-javna-soba

ПРЕМИЕРА: Претставата „Чиста хероина“ во „Јавна соба“

Рипост | пред еден ден

Премиера на театарската претстава „Чиста хероина“, според текстот „Лична Ангелина (Чувари на честа)“ на Загорка Поп-Антоска Андовска, а во режија на Ѓорѓи Ризески, ќе се одржи вечерва во Јавна соба. „Лична Ангелина (Чувари на честа)“ е драма која е...

novi-knigi-trileri-koi-ke-ve-ostavat-budni-i-napnati-do-razdenuvanje

Нови книги-трилери кои ќе ве остават будни и напнати до разденување

Црно бело | пред 7 часа

Книгите му даваат душа на универзумот, крилја на умот, полет на имагинацијата и живот на сè околу нас. Размислете, од кога не сте останале будни длабоко во ноќта поради содржината на некоја книга која ве освоила од првата страница? Трилерите како...

objaven-konkursot-za-megjunarodniot-poetski-festival-literaturni-iskri-vo-gostivar

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Макфакс | пред еден ден

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави конкурсот за овогодинешното издание на манифестацијата. Фестивалот годинава се организира по петти пат, а во конкурсот се определени условите за пријавување на заинтересираните...

filmskiot-festival-za-mladi-djifoni-patuva-vo-berovo

Филмскиот фестивал за млади Џифони патува во Берово

Канал 5 | пред еден ден

Во Бизнис центарот во Берово, учениците ќе дебатираат под модераторство на актерката Нина Максимова. Креативноста ќе ја надградуваат под менторство на Зорица Нушева во актерската работилница, со Роберт Јанкуловски на работилницата за фотографија и ...

publikata-mozhesh-da-ja-nasmeesh-i-rasplachesh-no-ne-smeesh-da-ja-machish-veli-akterot-gjokica-lukarevski-pred-penzioniranjeto

ПУБЛИКАТА МОЖЕШ ДА ЈА НАСМЕЕШ И РАСПЛАЧЕШ, НО НЕ СМЕЕШ ДА ЈА МАЧИШ, ВЕЛИ АКТЕРОТ ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ ПРЕД ПЕНЗИОНИРАЊЕТО

Скопје24 | пред 21 часа

Ѓокица Лукаревски, доајенот на македонското глумиште, препознатлив актер од голем број претстави, ТВ-драми, ТВ-емисии, радио емисијата „Хихирику“ како и од филмови, на 29 април ќе наполни 67 години и официјално ќе оди во пензија. Лукаревски годинава...

duh-tretiot-proekt-na-dukovski-i-janikijevik-premierno-vo-mnt-na-24-april

„ДУХ“, ТРЕТИОТ ПРОЕКТ НА ДУКОВСКИ И ЈАНИЌИЈЕВИЌ, ПРЕМИЕРНО ВО МНТ НА 24 АПРИЛ

Сакам Да Кажам | пред еден ден

Во Македонскиот народен театар (МНТ) на 24 април премиерно ќе се изведе претставата „Дух“ според текстот на Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Режисерот по трет пат поставува текст на Дуковски, по „Дракула“ во 2008 и „Силјан Штркот...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност