притисни ентер »

Топ вести

Кошарка

Црвена Ѕвезда ја освои АБА лигата

Црвена Ѕвезда ја освои АБА лигата

Играчите на Црвена Ѕвезда го декласираа тимот на Будуќност со 97:54 (18:13, 29: 8, 27:16, 23:17) во петтиот меч од финалето на регионалната АБА лига и ја освоија шампионската титула. Од самиот почеток, домашните кошаркари го контролираа натпреварот, а отпорот на противникот го скршија во втората четвртина. Со ова целосно му се реваншираа на Будуќност

Будуќност по хаосот во Белград: Тоа беше линч и хорор, за нас АБА-лигата веќе не постои!

Будуќност по хаосот во Белград: Тоа беше линч и хорор, за нас АБА-лигата веќе не постои!

После едночасовниот хаос, нападот врз кошаркарите на Будуќност во белградски „Пионир“, каде Црвена Звезда по една година ја врати титулата во АБА-лигата со преубедливата победа, Црногорците со соопштение доцна синоќа објавија дека за нив „јадранското друштво“ повеќе – не постои! Од подрогичкиот клуб објавија дека во Белград преживеале линч и хорор,

Звезда го подигна трофејот, најдобриот играч на Будуќност распали: Ова беше најлошата…

Звезда го подигна трофејот, најдобриот играч на Будуќност распали: Ова беше најлошата…

Тимот на Црвена Звезда е новиот шампион во АБА регионалната лига во АБА лигата и тоа откако во мајсторката во Белград славеше над Будуќност со 97:54. „Црвено-белите“ го надиграа противникот за време на натпреварот, но сите случувања пред истиот, однесувањето на дел од домашните фанови кои влетаа за време на загревањето и сакаа да се пресметаат со гостите,

Нено Димитријевиќ најави влез на НБА драфтот

Нено Димитријевиќ најави влез на НБА драфтот

Македонскиот репрезентативец и член на Хувентуд е еден од 47-те млади кошаркари од Европа (под 22 години) кои се пријавија за драфтот во најсилната светска кошаркарска лига. Ова е само прелиминарен список на играчи кои можат да се откажат од учеството до 10 јуни, десет дена пред одржувањето на најголемиот избор на кошаркари. Ако не се откаже, Димитријевиќ

Мечот на сезоната: МЗТ бара полна сала за да го сруши Задар

Мечот на сезоната: МЗТ бара полна сала за да го сруши Задар

Екипата на МЗТ Скопје утре го игра вториот меч против Задар во баражот за пласман во АБА лигата, меч во кој со победа „металците“ ќе ја затворат оваа серија и ќе дојдат до посакуваната цел-кам бек во елитната конкуренција во регионалното друштво. Поради тоа МЗТ ја бара поддршката од навивачката група Фемили и од сите поддржувачи, фанови, па така билетите

Бостон прв полуфиналист во НБА плејофот, Торонто, Портланд и Голден Стејт на чекор до следната рунда

Бостон прв полуфиналист во НБА плејофот, Торонто, Портланд и Голден Стејт на чекор до следната рунда

Екипата на Бостон е првата која обезбеди место во конференциското финале од НБА плејофот. „Селитикси“ со максимални 4-0 во победи во првата рунда го минаа составот на Индијана, откако синоќа на гостински терен забележаа триумф со 110-106. Една победа од пласман во следната рунда  ги дели и екипите на, Торонто, Портланд и Голден Стејт, тимови кои имаат

НЕМА ВЕЌЕ ПРЕПУКУВАЊЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: „Мора да држиме ниво, нема да се повтори“ – вети Антиќ

НЕМА ВЕЌЕ ПРЕПУКУВАЊЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: „Мора да држиме ниво, нема да се повтори“ – вети Антиќ

Кандидатот за претседател на МКФ, Перо Антиќ, во емисијата „Лица“ на Анита Кочишки, зборуваше отворено за многу работи, пред се неговата кандидатура, како и за „препукувањето“ на социјалните мрежи со засега единствениот официјален противкандидат, Владимир Темелковски. Антиќ вети дека такво нешто веќе нема да се случи, односно како потенцијален прв

Billy The Kid – МВП на финалето!

Billy The Kid – МВП на финалето!

фото: ABA Пиштолџијата во редовите на Црвена Звезда со право го доби признанието за најкорисен играч во серијата која одлучуваше за новиот првак во АБА лигата. Иако во „мајсторката“ делумно потфрли постигнувајќи само седум поени со шут од игра 2/7, Били Берон претходно си ја заслужи наградата. На петте натпревари против Будуќност просечно постигнуваше

Џонсон: Леброн ќе му донесе титула на Лејкерс

Џонсон: Леброн ќе му донесе титула на Лејкерс

Меџик Џонсон на почетокот на овој месец ја напушти функцијата претседател за кошаркарските операции на Лос Анџелес Лејкерс и тоа по една лоша сезона во која клубот од Калифорнија повторно не успеа да дојде до плејофот иако на располагање го имаше најдобриот играч на светот Леброн Џејмс. Меѓутоа без разлика на овие резултат легендарниот Џонсон верува

„Делиите“ фрлаа столици, батерии од телефони, а еден од нив искористи тула

„Делиите“ фрлаа столици, батерии од телефони, а еден од нив искористи тула

Жестокиот напад кон кошаркарите на Будуќност од страна на навивачите на Црвена Звезда е причината поради која петтиот и одлучувачки меч од финалето во АБА лигата не започна навреме. Гостите наседнаа на провокациите, а потоа беа физички нападнати. Некои од нив се повредени што ги натера да се вратат во својата соблекувална. На социјалните мрежи се појави