vie-glupantropite-i-premierot-na-motor

Вие глупантропите и премиерот на мотор…

Слободен печат | пред 4 часа

Ниту една јавна личност не е лишена од приватни активности после преземањето на политичка или друг вид на функција во државата. И тие, покрај сѐ, наоѓаат време за на театар, за прошетка со мотор, за скијање и пливање, за годишен одмор, за џускање во...

nie-glupantropite-i-premierot-na-motor

Ние глупантропите и премиерот на мотор

Слободен печат | пред 6 часа

„Па добро бе, пизда ли му лепа материна, што сакате? Ако на секоја набацена му наоѓате замерка или мерка за критика, ако секоја му ја нанижувате во низа како горчливи листови тутун на коноп и ги бесите на јавно скеле за критика, за секој, демек, да...

multanovski-reshavanjeto-na-imeto-e-vazhno-eu-i-nato-treba-da-go-iskoristat

Мултановски - Решавањето на името е важно, ЕУ и НАТО треба да го искористат

Р.С. Европа | пред 7 часа

...

sveti-apostol-toma-i-nie

Свети Апостол Тома и ние

Религија | пред 12 часа

Објаснето е одамна дека барањето на светиот апостол Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природно и спасоносно барање на човекот да Го познае Бог од опит, а не од прераскажување на другите (види: Јован...

kukavicite-ne-gi-sakaat-heroite

Кукавиците не ги сакаат хероите

Слободен печат | пред еден ден

Можеби тажната судбина на Ѓорѓи и на Ѕвонко е порака за некои идни херои. И порака дека за Македонија не вреди човек да се жртвува, освен ако не е спремен да го истрпи не само сопственото понижување до крај, туку и понижувањето на заедницата за која...

pandorinata-kutija-na-evropa

Пандорината кутија на Европа

Слободен печат | пред еден ден

Нашето постоење како држава е како пеперуткин лет – нежен, непредвидлив, кршлив и необезбеден од никаква историска детерминираност, па малоумната деценија под режимот на ВМРО ги загрози самите фундаменти на нашата егзистенција. Пишува Мирослав Грчев...

segashnosta-e-mnogu-minato-i-malku-idnina

Сегашноста е многу минато и малку иднина

Слободен печат | пред еден ден

Репринтот на овој текст не е никаков еготрип, односно суетно докажување кој бил во право а кој во криво пред деценија и половина. Ова е обид, всушност, да се провери дали има значајни отклонувања од тезата што ја поставив тогаш кога земјите во...

mnozinstvoto-uspea-predocna-da-sonuva

Мнозинството успеа предоцна да сонува

Слободен печат | пред еден ден

Десет години подоцна, изгледа ни се случи тоа што обично на сите им се случува, онаа чудна мешавина на блаженство и проклетство: соништата ни се остварија. Прекрасно? Пишува Ненад Јовановиќ Kога во сегашноста нема многу поводи за славје, „подоброто...

za-solidarnosta-i-samodoverbata

За солидарноста и самодовербата

Либертас | пред еден ден

Акутно чувство за одговорност Поминаа педесет години од мајската студентска револуција во 1968 година. Што успеаа младите луѓе од тие генерации да унапредат изминатите пет децении? Кои штетни процеси ги спречија во развојот на цивилизацијата? Колку...

kade-go-naogja-vladata-ovlastuvanjeto-za-skluchuvanje-megjunaroden-dogovor-za-promena-na-imeto

Каде го наоѓа Владата овластувањето за склучување меѓународен договор за промена на името

Нова Македонија | пред еден ден

Повод за овој текст е најавеното склучување меѓународен (билатерален) договор меѓу Република Македонија и Република Грција, за ново име на Република Македонија, со привремена рамка за имплементација на евентуалното идно решение за името. Притоа,...

i-lastovichkite-mozhe-shtrkovi-da-bidat

И ластовичките може штркови да бидат

Нова Македонија | пред еден ден

Фрштат меѓупартиски дилови и тендери. Администрацијата се полни со партиски безработници, владините кабинети и министерства се натрупаа со активисти чија задача е лов на неистомисленици. Даноците растат, производите поскапуваат. Државата секој месец...

trogatelno-prostuvanje-na-frchkovski-so-svojot-profesor-milan-nedkov

ТРОГАТЕЛНО ПРОСТУВАЊЕ НА ФРЧКОВСКИ СО СВОЈОТ ПРОФЕСОР МИЛАН НЕДКОВ

Мактел | пред еден ден

Прекопуваш по меморијата соочен со обврската која на ближен му припаѓа – да го памети, да го помни лицето кое си оди. Ужасната приграба се да се запомни од моментите на еден живот кој згаснал неповратно и споделување во кое и ти си учествувал. Како...

a-mozheshe-da-bide-tekst-za-orce-kamchev

А можеше да биде текст за Орце Камчев

Нова ТВ | пред еден ден

Не е во ред да се потсмевате, да се смеете, да бидете зајадлив, циничен и саркастичен за нечија бременост- во случајов, на Гордана Јанкуловска. Прочитав над стотици коментари на социјалните медиуми токму со вакви реакции, и ништо од ова не може и не...

kruzhna-fantazija

Кружна фантазија

Либертас | пред еден ден

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: „Денешниот договор отвора една нова врата за можности, отвора можности за нова соработка со Европа и во неа, меѓутоа сега доаѓа тешката работа. Ние сме тука да ви помогнеме во вашите...

poteshko-ni-beshe-da-begame

Потешко ни беше да бегаме

Религија | пред еден ден

Деца, денес го чествуваме денот на жените мироносици. Кога би ве прашал, сега, што би издвоиле вие, кои повеќе или помалку го знаете нивното житие, како најкарактеристично од севкупниот нивен подвиг во служењето на Богочовекот Христос, што би ми...

za-blazhenata-sostojba-na-obvinetite

За блажената состојба на обвинетите

Слободен печат | пред 2 дена

Сашо Орданоски Е х, камо да беше така едноставно јавно да се брани г-ѓата Гордана Јанкуловска од навредливите и злобни интернетски напади против неа по повод веста за нејзината благословена состојба… Велам, да беше толку едноставно, само јавно ќе се...

dosta-so-metafori

Доста со метафори!

Либертас | пред еден ден

Не се сомневам во добрите намери на шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, но за крајно несоодветен го сметам начинот на кој ја илустрираше динамиката за очекуваните реформи и оценките за нив. Ги спореди со видео-игра, во која кога...

polemika-so-onie-shto-chitaat-vo-idioti

Полемика со оние што читаат во идиоти

Либертас | пред еден ден

Да не се лажеме, оваа препорака што ја добивме од ЕУ не е само безусловна, таа без сомнение претставува и безусловна победа на сите нас во Македонија. Почитувани нема да Ви раскажувам за тоа каде бевме сите ние само една година пред ова, минатиот...

artizmot-i-zlostorot

Артизмот и злосторот

+Инфо | пред 2 дена

Пикантериите од судските процес во секој случај нема да го намалат бремето од криминалите на актерите што ни ја исцртаа најмрачната страна од поновата национална историја. Зошто драмења, катадневни заморни бомбардирања со епизоди од судењата за...

vlijanieto-na-stresot-kaj-majkata-vrz-razvojot-na-mozokot-kaj-bebeto

Влијанието на стресот кај мајката врз развојот на мозокот кај бебето

Нова Македонија | пред 2 дена

Во некоја од скорешните колумни во „Нова Македонија“ зборувавме за тоа како влијае стресот на некои мозочни функции, особено на помнењето. Покажавме, врз база на понови научни сознанија, колку стресот од секојдневието негативно влијае на нашите...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност