притисни ентер »

Топ вести

Фудбал

Шаќири ги „реши“ Јунајтед и ја донесе првата победа на Клоп над Јунајтед

Шаќири ги „реши“ Јунајтед и ја донесе првата победа на Клоп над Јунајтед

Ливерпул на најдобар можен начин се враќа на првото место во англиската Премиер лига, со доминантна 3:1 победа над најголемиот ривал Манчестер јунајтед, носејќи ја првата победа на менаџерот Јирген Клоп над овој клуб. Клоп ќе мора да му „крене споменик“ на супер-замената, Џердан Шаќири кој влезе во игра и постигна два гола (додуше со помош на одбраната

Клоп: На теренот видовме тим од највисоко ниво

Клоп: На теренот видовме тим од највисоко ниво

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, беше презадоволен од играта на неговите избраници на денешното дерби со Манчестер Јунајтед. – Воодушевен сум од нашата игра. Начинот на кој денес играа момците е неверојатен. Нашиот план беше да ги поврземе редовите. Првиот гол беше како нацртан. Денеска на теренот гледавме тим од највисоко ниво, изјави Клоп. Надеж

Судир меѓу навивачите на Динамо и Хајдук, приведени 20 лица

Судир меѓу навивачите на Динамо и Хајдук, приведени 20 лица

Пред почетокот на натпреварот меѓу Динамо и Хајдук на Максимир, полицијата приведе 20 лица, од кои 10 поради тепачка, а 10 поради пијанство. Во 14 часот фанови од двете навивачки групи се судриле во близина на стадионот. Полицијата реагирала за да спречи поголем инцидент при што биле приведени 10 лица. Пред почетокот на натпреварот поради пијанство

Емери со загрижувачки заклучок по првиот пораз на Арсенал во 23 натпревари

Емери со загрижувачки заклучок по првиот пораз на Арсенал во 23 натпревари

Арсенал влезе со серија од 22 натпревари без пораз во сите натпреварувања на денешниот меч со Саутемптон, но сепак менаџерската смена на „Ст. Мери“ влијаеше позитивно врз домашните играчи кои победија со 3:2. Тимот на Емери на двапати се враќаше во игра, но сепак на крајот не успеа да избегне пораз откако Лено киксираше, а Остин погоди за 3:2 што се

Погба е „минато“ во Јунајтед, но што е со Жозе?

Погба е „минато“ во Јунајтед, но што е со Жозе?

Шпекулациите дека Манчестер јунајтед веќе во јануари ќе го продадат Пол Погба се зголемија откако Жозе Мурињо го остави Французинот на клупата за големото дерби против Ливерпул, кое заврши неславно за „ѓаволите“, но сѐ понесигурна изгледа и иднината на португалскиот „специјален“. Јунајтед се подготвуваат по вторпат да се ослободат од фудбалерот за

Милик со прекрасен слободен удар во 91. минута донесе победа за Наполи

Милик со прекрасен слободен удар во 91. минута донесе победа за Наполи

Милик е херојот на Наполи на гостувањето кај Каљари, напаѓачот во финишот од мечот погоди од слободен удар за три бода и задржување на чекорот со Јувентус. „Наполитанците“ останаа на -8 во однос на лидерот Јувентус откако вечерва со цел плен си заминаа од Сардинија. Каљари долго време одолеваше, домаќините беа на чекор до бод но потклекнаа во завршните

Борусија Дортмунд секогаш станува шампион, кога е лидер на полусезона

Борусија Дортмунд секогаш станува шампион, кога е лидер на полусезона

По вчерашната победа над Вердер Бремен, Борусија Дортмунд станаа недостижни на врвот на табелата во Бундеслигата, откако на два круга пред паузата во првенството ја зголемија на 9 поени предноста пред Борусија Менхенгладбах. Тоа е добар знак за клубот, бидејќи секогаш кога „жолто-црните“ биле први по есенскиот дел од сезоната, на крајот триумфирале

Замина во голем стил: Пепе го исплати економатот и куварките во Бешикташ и одлета од Босфорот

Замина во голем стил: Пепе го исплати економатот и куварките во Бешикташ и одлета од Босфорот

Пепе (35) се спакува и замина од Бешикташ. Португалскиот дефанзивец во Истанбул пристигна во минатото лето од Реал Мадрид како слободен играч. Со турскиот прволигаш потпиша двегодишен договор и со заработувачка од 5 милиони евра стана најплатен играч во клубот. Но, финансиските проблеми во кои западна „црно-белите“ и неколкуте неисплатени плати беа

Мончи одбил да стане спортски директор на Манчестер Јунајтед

Мончи одбил да стане спортски директор на Манчестер Јунајтед

Раководството на Манчестер Јунајтед упатило понуда кон спортскиот директор на Рома, Мончи да се пресели на „Олд Трафорд“ и да се занимава со истата дејност, тврдат „Дејли Мејл“ и „Дејли Експрес“. Сепак трансфер гуруто го одбил предлогот и е сакал да остане во италијанскиот тим, каде работата е далеку помирна од онаа во Премиер лигата на Англија. Идејата

Фелаини ќе го убиеше докторот – каков ли само шут беше тоа

Фелаини ќе го убиеше докторот – каков ли само шут беше тоа

Еден удар на Белгиецот Маруан Фелаини на денешниот меч Ливерпул – Манчестер Јунајтед  најдобро ја отсликува играта на неговиот клуб во последно време – трагикомично. Fellaini nearly killed a paramedic 😂😂 pic.twitter.com/8uS3Gu6hhx — Football HQ (@FootbaII_HQ) December 16, 2018 Манчестер изгуби со  3-1 на гостувањто кај најголемиот ривал, а Фелаини