sdsm-lazhnite-vesti-na-vmro-dpmne-dostignaa-ochajno-nivo

СДСМ: Лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ достигнаа очајно ниво

Канал 5 | ново

Орце Ѓорѓиевски и ВМРО-ДПМНЕ вчера тврдеа едно а денеска друго. Вчера, ВМРО ДПМНЕ тврдеше дека на работниците од споменатата компанија им се плаќа по 97 денари за час работа, а денеска велат 75 денари за час работа. Утре може да очекуваме трета...

tevdovski-vo-intervju-za-glasot-na-amerika-preporakata-ke-ja-razdvizhi-ekonomijata

Тевдовски во интервју за Гласот на Америка: Препораката ќе ја раздвижи економијата

Фактор | пред еден час

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во интервју за Гласот на Америка тврди дека препораката од ЕУ за почеток на преговорите и позитивниот извештај на Комисијата ќе ја раздвижат економијата во земјата. Во прилог интервјуто на министерот за...

tozievski-zemjodelcite-se-ushte-chekaat-isplata-od-shtetite

Тозиевски: Земјоделците се уште чекаат исплата од штетите

Вечер | пред еден час

Земјоделците очекуваат решавање на нивните проблеми, а не манипулации и лаги од страна на СДСМ и министерот за земјоделие, Љупчо Николовскi, обвинуваат од опзициската ВМРО-ДПМНЕ. -Земјоделци од Ресен сеуште не се обештетени од мразот што ја зафати...

vladata-ke-ja-zasiluva-naplatata-i-kaj-drugite-danoci-ekspertite-protiv

Владата ќе ја засилува наплатата и кај другите даноци, експертите против

Нетпрес | пред 33 минути

Покрај воведувањето на прогресивниот данок, што треба да донесе поголема социјална правда, Владата ќе ја засилува фискалната дисциплина и ќе ја подобрува наплатата и кај другите даноци. Особено ќе се стегне ременот околу компаниите кои имаат свои...

sugareski-najavi-proekti-vredni-8-milioni-evra-voda-i-kanalizacija-za-sopishte-sonchev-grad-i-volkovo

Сугарески најави проекти вредни 8 милиони евра – Вода и канализација за Сопиште, Сончев град и Волково

Вечер Прес | пред еден час

Со буџет од Министерството за транспорт во тек е реализација на проекти во вредност од 8 милиони евра. Ова го најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. – Ќе градиме систем за вода за дел од населените места во Сопиште. Регионален...

rast-na-izvozot-od-slobodnite-ekonomski-zoni

Раст на извозот од Слободните економски зони

Фактор | пред 4 часа

Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месеци од годинава на компаниите што  во моментов работат во слободните економски зони. – Позитивниот тренд на извоз од ТИРЗ зоните продолжува. Странските директни инвестиции целосно...

krastavicata-konechno-so-razumna-cena-za-patlidjanot-ke-se-pocheka

Краставицата конечно со разумна цена, за патлиџанот ќе се почека

Вечер | пред 3 часа

Краставицата од вчера конечно ја достигна разумната цена од 50-тина денари од килограм на зелените пазари и во маркетите, инаку сума која речиси секој може да си ја дозволи. Додека краставицата, претежно од Кочани и Струмица, поевтини на...

fatete-se-za-rabota-misajlovski-so-poraka-do-vladata-da-prestanat-da-se-kitat-so-tugji-perja-i-da-se-fatat-so-rabota

ФАТЕТЕ СЕ ЗА РАБОТА!!!: Мисајловски со порака до Владата да престанат да се китат со туѓи перја и да се фатат со работа!

Infomax | пред 3 часа

Оваа влада најавува инфраструктурен бум, а немаат ниту еден свој проект, најавуваат нови проекти, а се китат со проектите започнати од ВМРО-ДПМНЕ, најавуваат силна економија и силно градежништво, а моментално на ова поле тонеме како најслаба земја...

stop-za-izvrshitelite-so-povik-za-protesten-marsh-na-1-maj

„Стоп за извршителите“ со повик за протестен марш на 1 Мај

MK News | пред 2 часа

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата, бараат итно одблокирање на сметките, како и ревизија на работата на извршителите. – На 1 Мај ги повикуваме тие што...

forbs-gi-rangirashe-ova-se-top-10-najbogati-ruski-biznismeni

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени

Фактор | пред 3 часа

Форбс ги претстави 200 од најбогатите бизнисмени во Русија. Листата е составена по 15 пат. Најбогатиот Русин е сопственикот на Новолипецки металуршки комбинат (НЛМК) Владимир Лисин. Според Форбс неговата состојба за една година се зголемила од 16.1...

intervju-so-andrej-kuku-regionalen-upravitel-na-lukoil-makedonija

Интервју со Андреј Куку, регионален управител на „ЛУКОИЛ Македонија

Вечер Прес | пред 3 часа

Со 50 милиони долари инвестиции во земјава и 408 вработени “ЛУКОИЛ Македонија” е компанија која се наоѓа меѓу првите десет во Македонија . “ЛУКОИЛ Македонија”  во моментов оперира со 29 бензински станици, од кои 16 се сопствени и 13 се под закуп,...

probna-rabota-chetiri-meseci-oglas-za-vrabotuvanje-samo-tri-dena

Пробна работа четири месеци, оглас за вработување само три дена

Вечер Прес | пред 3 часа

Најмногу менуваниот закон низ целиот период на транзиција, ќе доживење уште една верзија. Со образложение дека дел од членовите на актуелниот Закон не се во склад со Европската социјална повелба и дека некои треба да се менуваат за да се подобри...

djaferi-kara-makedonija-e-konkurentna-biznis-zemja-koja-nudi-povolni-uslovi-za-stranskite-investitori

Џафери- Кара: Македонија е конкурентна бизнис земја која нуди поволни услови за странските инвеститори

Вечер Прес | пред 4 часа

Македонија е конкурентна бизнис земја која нуди поволни услови за странските инвеститори и чијашто инвестиција е заштитена со важечките закони кои со последните измени нудат еднакви услови за сите инвеститори и за странските и за домашните, порача...

vo-iran-masovno-se-kupuvaat-dolari

Во Иран масовно се купуваат долари

Фактор | пред 5 часа

Иранската валута драматично девалвира, луѓето масовно ги претвораат своите заштеди во долари и ги извезуваат надвор од земјата поради политичката нестабилност, јавува Дојче Веле. Официјално еден долар се разменува за 42. 000 риали. На црниот пазар...

kozharskata-i-tekstilnata-industrija-polesno-ke-mozhat-da-apliciraat-za-merkite-od-planot-za-ekonomski-rast

Нова Македонија

Кожарската и текстилната индустрија полесно ќе можат да аплицираат за мерките од Планот за економски раст

Иновативност | пред 5 часа

Планот за економски раст го проширува опсегот на повеќе компании од приближно 8.000, колку што досега се проценети. Бројот на компании што ги прифаќаат мерките се зголемува со компаниите од текстилната и кожарската индустрија кои истапија со барање...

20-najpopularni-hobija-na-svetskite-milijarderi

20 најпопуларни хобија на светските милијардери

Македонија Денес | пред 6 часа

Кога милијардерите имаат слободно време, имаат и средства како би си дозволиле одмор од соништата или екстравагантни хобија – од собирање скапоцени автомобили до јахти. Компанијата Wealth-X споровела истражување и анализирала како најбогатите луѓе...

saudi-aramko-ke-gradi-mega-proekt-vo-naftenata-industrija

„Сауди Арамко“ ќе гради мега проект во нафтената индустрија

A1on | пред 7 часа

Саудискиот арапски нафтен гигант „Сауди Арамко“ ќе гради огромна рафинерија на индискиот брег заедно со три нафтени компании во државна сопственост. – Рафинеријата, која се наоѓа 350 километри јужно од главниот град Мумбај, ќе чини 44 милијарди...

premierot-zaev-imame-25-milioni-evra-zashteda-koi-ke-gi-nasochime-vo-kapitalni-investicii

Премиерот Заев: Имаме 25 милиони евра заштеда кои ќе ги насочиме во капитални инвестиции

Бриф | пред 18 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања по денешната прес-конференција, која ја одржа заедно со министерот Сугарески, изјави дека очекува кон средината на годинава да се случи ребаланс на...

kako-da-si-gi-vratite-parite-koi-ste-gi-pozajmile-na-nekoj

Како да си ги вратите парите кои сте ги позајмиле на некој

Радар | пред 17 часа

Едно од најделикатните прашања  коишто  можат  да се испречат меѓу блиските пријатели и роднини позјамување пари. Многу  често, кога помагаме некому ,  давајќи му пари на заем,  почнуваме и самите да се пресметуваме колку имаме настрана и можеме ли...

tevdovski-so-sb-dogovarame-proekti-za-razvoj-i-poddrshka-na-makedonskata-ekonomija

Тевдовски: Со СБ договараме проекти за развој и поддршка на македонската економија

Канал 5 | пред 21 часа

Соработката со Светската банка ја оцени како одлична бидејќи државата добива различни видови на поддршка за социјални и здравствени проекти. Вториот значаен проект според Тевдовски се однесува на олеснување и подобрување на транспортот на регионални...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност