притисни ентер »

Топ вести

Економија

„Имаме добри услови за бизнис“, Анѓушев ги повика инвеститорите во Македонија

„Имаме добри услови за бизнис“, Анѓушев ги повика инвеститорите во Македонија

Владина делегација, предводена од вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за здравство Венко Филипче, учествуваше на активности во рамките на Светскиот инвестициски форум, кој се одржува во Женева. Говорејќи на панелот, Анѓушев истакна дека во изминатиот период, преку разговори со стопанствениците е дојдено до заклучок дека за

МЕПСО: Регионот се подготвува за ерата на електромобилите

МЕПСО: Регионот се подготвува за ерата на електромобилите

Транзицијата на електропреносните во паметни мрежи е голем предизвик на сите електропреносни систем-оператори. Во нашиот регион сите систем-оператори активно се подготвуваат за спроведување на решенија кои меѓу другото ќе овозможат и масовно користење на автомобили на електричен погон. Електропреносните систем-оператори од нашиот регион активно се

Саудијците одржуваат конференција, без оглед на бојкотот поради смртта на новинарот

Саудијците одржуваат конференција, без оглед на бојкотот поради смртта на новинарот

Саудиска Арабија ја игнорира огорченоста поради убиството на новинарот Џамал Кашоги и денес ја одржува планираната инвестициска конференција која, поради убиството извршено во саудискиот конзулат во Истанбул, ја бојкотираат западните политичари, водечките меѓународни банкари и директори на компании. На отворањето говореше истакната Саудиска бизнисменка

„БМВ“ повлекува 1,6 милиони возила поради опасност од пожар

„БМВ“ повлекува 1,6 милиони возила поради опасност од пожар

Поради истекување течности, автомобилската компанија „БМВ“ повлекува 1,6 милиони возила од пазарот низ светот, бидејќи постои опасност од пожар, соопшти компанијата. Како што објаснуваат оттаму, во одделни дизел возила течноста за ладење може да истече од модулот за рециркулација на издувните гасови, поради што течноста би можела да дојде до жешки

Цените на акциите на европските берзи „потонаа“

Цените на акциите на европските берзи „потонаа“

На европските берзи од утрово цените на акциите се намалени на најниско ниво во изминатите 22 месеца. Причини за тоа се вчерашнито пад на индексите на Волстрит, тензиите меѓу ЕК и Италија за буџетот како и политички тензии во врска со Саудиска Арабија. Индексот STOXX 600 во 9.45 беше во минус од 1,1 отсто, и тоа ен негово најниско ниво во изминатите

ЦЕА: Владата толерира неодговорно работење на општините

ЦЕА: Владата толерира неодговорно работење на општините

ЦЕА: Владата толерира неодговорно работење на општините Покривањето на половина од долговите на општините од страна на централната власт претставува само парцијално решение на проблемот бидејќи системот на контрола не функционира. Наспроти тврдењето на власта дека ова значи поддршка и поттик за општините, Марјан Николов од Централот за економски анализи

Производите на Винчини и’ во Јужна Кореја

Производите на Винчини и’ во Јужна Кореја

Покрај многубројните држави во кои извезува, Макпрогрес започна со извоз и во Јужна Кореја. Нова земја каде потрошувачите може да вкусат од македонските производи на Винчини. Овој успех се должи благодарение на квалитетот и прифатливите цени на производите и секако на развојната стратегија на компанијата да оствари диверзифициран пласман во што поголем

МХЕ Тополки: Постапката е идентична со веќе изградените над 70 мали хидроцентрали

МХЕ Тополки: Постапката е идентична со веќе изградените над 70 мали хидроцентрали

Вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ на која беше изнесена невистина дека МХЕ Тополки по пат на непосредна спогодба добило градежно земјиште за изградба на мала хидроцентрала, претставува класичен пример на манипулација на јавноста,  реагира МХЕ Тополки до медиумите. Во реакцијата појаснуваат дека давање државно земјиште на користење под долготраен

Слончето кое ќе го промовира детското штедење на Халкбанк доби име – ХАЛКИ!

Слончето кое ќе го промовира детското штедење на Халкбанк доби име – ХАЛКИ!

По повод месецот на штедење, Халкбанк ја претстави својата нова маскота за Детското штедење – слонче и воедно преку конкурс го одбра името на слочнето – ХАЛКИ. “ Со огромно задоволство ви го претставуваме нашето слонче Халки! Од денес, Халки ќе ви помогне да разберете сè што треба за навиките за штедење на вашето дете и ќе биде ваш пријател во создавање

ПАЃААТ ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВО СВЕТОТ: Втора недела по ред цената на нафтата на светските берзи се намалува

ПАЃААТ ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВО СВЕТОТ: Втора недела по ред цената на нафтата на светските берзи се намалува

Втора недела по ред цената на нафтата на светските берзи се намалува бидејќи се зголемија залихите во САД и се успорува растот на кинеската економија што може да намали побарувачка за енергенсот. На Лондонската берза цената на нафтата се намали за 0,9 отсто на 79,78 долари додека на американскиот пазар барелот поевтине за 3,1 отсто на 69,12 долари