za-plenkovik-srbija-i-natamu-e-agresor-so-koj-saka-dijalog

За Пленковиќ Србија и натаму е агресор со кој сака дијалог

Вечер | пред 28 минути

Хрватските власти, кои присуствуваа на комеморацијата на жртвите од Јасеновац во Спомен-паркот, ги коментираа реакциите на српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, по пораката на Загреб дека не е добредојден во Република Хрватска. Андреј...

turcija-go-kritikuva-izveshtajot-za-chovekovi-prava-na-stejt-departmentot

Турција го критикува Извештајот за човекови права на Стејт департментот

Р.С. Европа | ново

Турција денеска го критикува Извештајот за човековите права на Стејт департментот. „Турција е длабоко разочарана од Извештајот. Тој е полн со тврдења и обвинувања во делот кој се однесува за нашата земја, кои не може да бидат прифатени“, пишува во...

bez-vlez-vo-eu-mozhna-e-gragjanska-vojna-na-teritorija-na-poraneshna-jugoslavija-veli-poraneshniot-pretsedatel-na-es

Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославија, вели поранешниот претседател на ЕС

Фокус | пред 43 минути

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман Ван Ромпој во емисија на Франс 24 предупреди дека се можни немири во регионот од поранешна Југославија без интеграција во ЕУ. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Херман Ван Ромпој, кој е...

erdogan-merkite-koi-gi-prezema-avstrija-ke-se-svrtat-protiv-nea

Ердоган: Мерките кои ги презема Австрија ќе се свртат против неа

Нова Македонија | пред еден час

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска упати предупредување до Австрија, откако во петокот австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека предизборните средби, поврзани со претстојните избори во Турција, закажани за во јуни, ќе бидат...

bosancite-napravija-igra-vo-koja-glaven-lik-e-izetbegovik-kako-razbojnik

Босанците направија игра во која главен лик е Изетбеговиќ како разбојник

Слободен печат | пред 23 минути

Непознати автори направија видео игра насловена „Ел Баке“ во која главната улога ја има бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ. Тој во видео играта е облечен како разбојник кој собира пари низ БиХ, притоа ги избегнува...

go-krievme-pishtolot-za-da-ne-se-ubie-tito-lichniot-lekar-na-marshalot-izdade-kniga

Го криевме пиштолот за да не се убие Тито: Личниот лекар на Маршалот издаде книга

Вести24 | пред еден час

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Личниот лекар на Јосип Броз Тито напиша книга со наслов „Тито меѓу животот и смртта“, а во неа меѓу другото, тврди дека последните зборови на Маршалот биле: „Што се ова...

erdogan-vonrednata-sostojba-e-dobra-za-ekonomijata-i-shtiti-od-terorizam-i-shtrajkovi

Ердоган: Вонредната состојба е добра за економијата и штити од тероризам и штрајкови

Вечер Прес | пред еден час

Бизнис секторот треба да ја поздрави и поддржи вонредната состојба во Турција, бидејќи таа штити од тероризам и не дозволува штрајкови на работниците, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Парламентот оваа недела гласаше за продолжување...

srbija-gi-povlekuva-ambasodorite-od-eu-zemji-koi-go-priznale-kosovo-i-ushte

Србија ги повлекува амбасодорите од ЕУ земји кои го признале Косово и уште...!

Весник | пред 38 минути

Немаме амбасади во многу важни земји, како што е Виетнам, Чиле, Перу и во некои Африкански држави, Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ на седница на Владата бара Србија да го намали бројот на амбасади во земјите на ЕУ, а да ги зголеми во...

promovirana-kniga-koja-ke-im-go-razjasni-sporot-za-imeto-na-grcite

Промовирана книга која ќе им го разјасни спорот за името на Грците

Фактор | пред 2 часа

Во Атина е промовирана книга која треба да им го разјасни причините на Грците за спорот со името на Македонија. Во форма на прашања и одговори, а не класична книга, на разбирлив и едноставен начин, професорот по политички науки и историја на...

dolg-imenik-i-shifrirani-poraki-policijata-ja-ispituva-povrzanosta-na-aca-lukas-so-ubieniot-narko-diler-radulovik

Долг именик и шифрирани пораки: Полицијата ја испитува поврзаноста на Аца Лукас со убиениот нарко дилер Радуловиќ

Република | пред 2 часа

Полицијата во мобилниот телефон на убиениот Лука Радуловиќ пронашла броеви за кои се претпоставува дека припаѓаат на пејачи, политичари и бизнисмени. – Полицијата во истрагата за убиството на нарко дилерот Лука Радуловиќ во неговиот телефон пронашла...

crna-gora-ne-gi-odanochuva-bogatashite

Црна Гора не ги оданочува богаташите

Инфо Центар | пред 2 часа

И додека на граѓаните им се воведуваат такси на горива, струја или цигари, нема волја да се оданочуваат енормно богатите, сметаат во НВО секторот. Најбогатиот црногорец на својата сметка во банка има 63,3 милиони евра. Во Црна Гора има вкупно 64...

neviden-karambol-vo-zagreb-masovno-se-tepale-i-zheni-i-deca-i-trudnici-a-eden-vletal-vo-niv-so-avtomobil

Невиден карамбол во Загреб: Масовно се тепале и жени и деца и трудници, а еден влетал во нив со автомобил

Курир | пред 2 часа

Во Загреб се случила масовна тепачка во која се пресметале две групи. Имало 20-тина луѓе кои жени, деца и трудници. Се тепале со летви, камења, што им дојде при рака. Моментот е снимен на камера, а наводно се работи за две фамилии кои имале проблеми...

smrtta-na-dragana-i-ponatamu-e-misterija-na-policijata-ne-i-e-jasno-kako-se-nashla-na-ulica

Смртта на Драгана и понатаму е мистерија: На полицијата не и е јасно како се нашла на улица

Прес 24 | пред 4 часа

По мистериозното исчезнување на Адеа шабани од Скопје, која по месеци беше пронајдена мртва во гроб, откако нејзиното момче се самоуби пред полицијата, сега полицијата го испитува исчезнувањето на Србинката Драгана. Полицијата се обидува да дознае...

ivana-tramp-ja-izbra-mis-univerzum-na-hrvatska-za-2018-godina

Ивана Трамп ја избра мис универзум на Хрватска за 2018 година

Независен | пред 3 часа

Хрватска - Првата сопруга на американскиот претседател Доналд Трамп, Ивана Трамп (69), допатува од Њујорк во Загреб за да биде член на жирито кое избираше мис универзум на Хрватска за 2018 година. Од 19 убавици победи Миа Појатина (22) од Нова...

pesokliviot-dozhd-koj-vrneshe-vo-regionot-ima-neshto-vo-nego-shto-ne-e-od-sahara

Песокливиот дожд кој врнеше во регионот има нешто во него што не е од Сахара

Скопје Инфо | пред 4 часа

Сигурно се сеќавате на валканиот дожд кој минатата недела заврна и во Македонија и им создаде нервоза на сите. Песокливиот дожд кој кај народот е познат како пустински дожд или дожд од Сахара, ги извалка сите автомобили и стакла. На социјалните...

erdogan-za-osloboduvanje-na-amerikanskiot-sveshtenik-bara-ekstradicija-na-gjulen

Ердоган за ослободување на американскиот свештеник бара екстрадиција на Ѓулен

МКД | пред 4 часа

Турскиот претседател Таип Ердоган вчера ги повика САД, ако сакаат ослободување на протестантскиот свештеник од САД од турскиот затвор да ѝ го екстрадираат на Турција муслиманскиот свештеник Фетула Ѓулен кого Анкара го обвинува за обид за државниот...

pola-estrada-i-politichari-na-raspit-za-ubistvoto-vo-belgrad

Пола естрада и политичари на распит за убиството во Белград

Прес 24 | пред 6 часа

Во вечното живеалиште вчера беше испратен возачот на автомобилот кој ја пресече лентата на Александар Вучиќ, по што остана запаметен во јавноста. Имено, полицијата во истрагата за убиството на нарко босот и криминалецот од Белград, Лука Радуловиќ,...

kosovskata-vlada-usvoi-platforma-za-dijalogot-so-belgrad

Косовската Влада усвои Платформа за дијалогот со Белград

Слободен печат | пред 6 часа

Косовската Влада ja усвои Платформа за политичкиот дијалог со Белград и ја достави на одобрување до Собранието на Косово. Како што објави „Љајми“, по усвојувањето на документот, косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека „било крајно време“...

turskiot-vodach-na-opozicijata-ubeden-vo-pobedata-nad-erdogan

Турскиот водач на опозицијата убеден во победата над Ердоган

Нетпрес | пред 6 часа

Лидерот на најголемата опозициска партија во Турција, Кемал Киличдароглу рече дека е убеден во победата на изборите во јуни. Тој рече дека очекува неговата партија да освои „најмалку 60 отсто од гласовите“. Шефот на Републиканската народна партија...

nigeriec-uapsen-na-aerodrom-progoltal-eden-kilogram-kokain

Нигериец уапсен на аеродром проголтал еден килограм кокаин

Таратур | пред 6 часа

На меѓународниот аеродром во Атина, грчката полиција уапсила Нигериец, кој проголтал 67 пакетчиња коакин, со тежина од 1,1 килограм, пренесе грчаката агенција АНА. Според информациите, 40-годишниот маж стигнал во земјата со авион од Брисел. Како што...

Повеќе

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2018 · Приватност