притисни ентер »

Топ вести

Автомото

Hyundai го зајакнува WRC тимот со Sébastien Loeb и Daniel Elena

Hyundai го зајакнува WRC тимот со Sébastien Loeb и Daniel Elena

Деветкратниот шампион Loeb потпиша двегодишен договор, а со него доаѓа и совозачот Daniel Elena. Како дел од договорот, Loeb ќе настапи во 6 релија следната година, и тоа во Hyndai i20 Coupe WRC, заедно со неговиот долгогодишен совозач Daniel Elena. Првиот настап ќе биде на Rallye Monte Carlo во Јануари. Французинот во својата кариера има 79 WRC победи,

Волф: Хамилтон немаше да биде шампион без Ботас

Волф: Хамилтон немаше да биде шампион без Ботас

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, смета дека Луис Хамилтон немало да е шампион оваа сезона во Ф1 без помошта од клупскиот колега Валтери Ботас. Британецот втора година по ред е на тронот, а оваа година ја доби битката со Себастијан Фетел од Ферари. „Мерцедес немаше да биде шампион меѓу тимовите, а и меѓу возачите да не беше Валтери Ботас. Иако имаше лоша

Шафнауер: Обновените Рејсинг Поинт треба да продолжат исто

Шафнауер: Обновените Рејсинг Поинт треба да продолжат исто

Шефот на Рејсинг Поинт, Отмар Шафнауер, признава дека тимот сега е во добра позиција, но здравата финансиска основа нема да ги спречи да продолжат со својата ефикасност во секојдневните активности. Поранешна Форс Индија помина низ тежок период минатото лето, а беше спасена од група на инвеститори предводени од милијардерот Лоренс Строл, татко на Ф1

Mitsubishi се подготвува за Dakar со Eclipse Cross

Mitsubishi се подготвува за Dakar со Eclipse Cross

Зад управувачот ќе биде 27-годишната Cristina Gutierrez, која ќе биде главниот возач на тимот од Mitsubishi Motors Шпанија. DAKAR 2019 ќе се одржи од 6ти до 17ти Јануари следната година, а за него Mitsubishi подготвува специјално-подготвен Eclipse Cross под името T1 Silhouette Racer. Кристина има само 27 години, а совозач ќе и биде 26-годишниот Пабло

Браун: Мекларен се на добар пат

Браун: Мекларен се на добар пат

Главниот извршен директор на Мекларен, Зек Браун, верува дека екипата е на вистинскиот пат за опоравување од неколкуте очајни сезони во Формула 1 кои ги преживеаа. Тие го променија доставувачот на мотори за оваа сезона, но јасно е дека болидот имаше проблеми и дека беа далеку од онаму каде што планираа. Сепак, Зек е оптимист за 2019 година сметајќи

„Пирели“ отворени за идејата за два задолжителни пит-стопа

„Пирели“ отворени за идејата за два задолжителни пит-стопа

Шефот на моторните спортови во „Пирели“, Марио Изола изјави дека е отворен за идејата за две задолжителни застанувања во боксот за време на трките. Според сегашните правила, пилотите треба да застанат барем еднаш за промена на видот на гумите. Ако бидат принудени да минуваат најмалку два пати во боксот, тоа теоретски би ја направило трката поинтересна

Раиконeн за состојбата на ФИА наградите: Едноставно се забавував

Раиконeн за состојбата на ФИА наградите: Едноставно се забавував

Пилот на Заубер во Формула 1, Кими Раиконен, кој стана хит на годишните награди на ФИА, гопрокоментира неговото однесување. Тогаш тој се појави на сцената по испиени неколку пијалоци и ги импресионира сите со своето однесување. „Да, се забавував на забава“, пишува Кими во социјалните мрежи, покажувајќи дека секогаш бил способен да изненади. Раиконен

Верстапен: Ботас е „отсутен“

Верстапен: Ботас е „отсутен“

Макс Верстапен призна дека сака да го следи примерот на Луис Хамилтон и Мерцедес во освојувањето на шампионски титули. Холанѓанецот може конечно да престане за се жали на својот Рено мотор од следната година, затоа што Ред Бул минуваат на мотор на Хонда, со кој ќе возат следните две години. „МОТОРОТ ЗА СЛЕДНАТА ГОДИНА Е ЦЕЛОСНО НОВ. ВЕЌЕ НЕКОЕ ВРЕМЕ

Пирели објави компоненти за првите четири трки

Пирели објави компоненти за првите четири трки

Пирели ги откри компонентите кои ќе ги донесе на првите четири трки следната година, што е прва објава со новата номенклатура на пневматиците која ќе важи во 2019 година. Хард, медиум и софт ќе бидат присутни на сите 21 трка во календарот, но Пирели има нов систем на именување од Ц1 до Ц5 каде се дефинирани кои всушност компоненти се кријат зад трите

Хартли се враќа во Порше

Хартли се враќа во Порше

Веќе поранешниот возач на Торо Росо, Брендон Хартли, се враќа во Порше и ќе биде фабрички возач на тимот за 2019 година, потврди производителот на автомобили од Штутгарт. Сепак, германеците не потврдуваат во која тркачка серија ќе вози Брендон, иако за 2019 година имаат панирано четири возила за ГТ серијата на 24 часа Ле Ман. Новозеланѓанецот има врски