притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

„Ферска“ меѓу Lamborghini Huracan и MiG-29 – еве како изгледа тоа

„Ферска“ меѓу Lamborghini Huracan и MiG-29 – еве како изгледа тоа

Во организација на индиските воено-поморски сили беше реализирана брзинска трка помеѓу борбениот гигант MiG-29K и автомобилскиот ѕвер Lamborghini Hurcan Performante. Ѕверскиот модел на Lamborghini со погон на четири тркала Huracan Performante е опремена со 5.2-литарски атмосферски V10 мотор, чија моќност е 640 КС и 600 Nm. Од 0 до 100 км/час развива

Директорот на Audi останува во притвор

Директорот на Audi останува во притвор

Руперт Штадлер ќе остане во затвор во Аузгзбург, Баварија, бидејќи судот ја одби желбата за привремено пуштање на слобода. Штедлер е највисокиот рангиран претставник на групацијата Volkswagen,кој заврши зад решетки поради "дизелгејт" во 2015. Тој е уапсен во јуни во пресрет на истрагата во врска со скандалот со лажирање за резултатите на тестови за

Hyundai го прекинува производство на четири дизел модели

Hyundai го прекинува производство на четири дизел модели

Компанијата ќе се фокусира на хибриди базирани на бензински мотори Корејскиот производител Hyundai очигледно ги следи светските трендови, бидејќи започнува со постепено укинување на дизел агрегатите и преминува кон хибриди базирани на бензински мотори. Според The Investor, компанијата го прекинува производството на дизел модификации за четири свои

Претставен рестилизираниот Honda Civic во седан и купе варијанта / ФОТО

Претставен рестилизираниот Honda Civic во седан и купе варијанта / ФОТО

Визуелно, рестилизираниот Civic од својот предходник се разликува по редизајнираниот преден браник, поинаква маска (решетка) на ладилникот и халогените и LED фарови. На задната страна сега се наоѓа хромирана линија на долниот дел од браникот, а променети се и фелните кои сега се достапни со големина од 18 инчи. Новината во Honda Civic за 2019 година

Од почетокот на годинава продадени 55,8 милиони нови автомобили според  LMC Automotive

Од почетокот на годинава продадени 55,8 милиони нови автомобили според LMC Automotive

Агенцијата LMC Automotive објави податоци за продажбата за нови патнички автомобили во првите седум месеци од годината, а според нив реализацијата за овој период достигна 55.803.060 единици. Резултатот е 3,3% подобар од минатата година, со само во јули се пласирани на 7.499.803 возила (+ 1,9%). Податоците на LMC Automotive покажуваат дека продажбата

Hyundai Sonata се тестира со соларен покрив

Hyundai Sonata се тестира со соларен покрив

Прототип од следната генерација на Hyundai Sonata во моментов се тестира низ улиците на Јужна Кореа. Ова остана забележано од објективите на The Korean Car Blog кој на својот сајт објавија фотографии. Иако не може да се видат екстериерните новитети, единствено што се забележува е покривот на кој има соларен панел. Ова не е прв пат азијски производител

Ferrari со нова техника за бојадисување

Ferrari со нова техника за бојадисување

Производителот на спортски автомобили, Ferrari објави дека во соработка со PPG, компанијата станува прва во светот која воведува употреба на нова технологија за термичка обработка на бојадисување со лак на своите автомобили. Новата технологија за печење, која ќе се користи од Ferrar се нарекува Low Cure и претставува комбинација од двокомпонентен систем

отвори во апликација