притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

Експертите на „Focus2Move“ ја составија најновата ранг-листа за најпродаваните автомобили во Европа. Во оваа класификација влегуваат најпопуларните автомобили од периодот јануари-мај оваа година. Лидер во рангирањето е „Volkswagen Golf“. За време на периодот за кој станува збор Европејците купиле 242.740 единици, што е зголемување за 8% во споредба

Volvo потврди – првиот електричен модел на брендот ќе биде XC40

Volvo потврди – првиот електричен модел на брендот ќе биде XC40

Ова го изјави Томас Ингенлат, шеф на дизајнот во шведскиот бренд, кој е заслужен за појавувањето на новите генерации на автомобили од шведскиот бренд. Ингенлат во интервју за Autocar, за време на презентацијата на новиот S60, потврди дека електричната верзија на XC40 ќе стигне по Polestar, брендот кој е одвоен од Volvo и кој ќе го лансира својот втор

Audi A1 Sportback , нов модел за 2019

Audi A1 Sportback , нов модел за 2019

Audi A1 Sportback за 2019 има поагресивен спортски дизајн на надворешноста во иоднос на сегашниот модел од истата класа. Автомобилот има и други напредни решенија. Во однос на првата генерација А1 , новиот модел е поголем со должина од 4,03 метри , широчина од 1,74 и височина од 1,41 метри. И багажникот е многу поголем со 335 литри , наспроти досегашните

Кога профи крадец отвора и стартува BMW X6, тоа изгледа вака (ВИДЕО)

Кога профи крадец отвора и стартува BMW X6, тоа изгледа вака (ВИДЕО)

На снимката се гледа паркиран BMW X6 кој го отклучува професионалец кој успева за помалку од половина минута да го отклучи и стартува. Инаку, BMW X6 е познат како автомобил кој има висока технолошка заштита. Кои се најмногу крадени модели на BMW во Русија за минатата година можете да видите на овој графикон. Доколку поседувате автомобил нема да ви

По 15 години Toyota Camry се враќа во Европа

По 15 години Toyota Camry се враќа во Европа

Речиси по 15 години јапонскиот производител Toyota го враќа моделот Camry во Европа. По одличните продажни перформанси особено во САД каде минатата година беа продадени 387.081 примерок, Toyota се одлучи овој првенствено модел создаден за пазарот во САД да го лансира и во европските земји. Со ова Toyota ќе го зголеми присуството во D/E сегментот односно

Volvo го претстави S60 во САД

Volvo го претстави S60 во САД

Новата генерација на Volvo S60 беше претставена на отворањето на новата фабрика на брендот во Чарлстон, во Јужна Каролина, каде што ќе се произведува ексклузивно седанот -Новиот Volvo S60 е еден од највозбудливите модели на Volvo кои некогаш сме ги создале, изјави при неговото претставување претседателот и извршен директор на Volvo Cars, Хакан Самуелсон

Ford испорачува храна со роботски автомобили во Мајами

Ford испорачува храна со роботски автомобили во Мајами

Ford испорачува храна со роботски автомобили во Мајами

Porsche купи 10% акции во хрватската компанија Rimac

Porsche купи 10% акции во хрватската компанија Rimac

Porsche купи 10% акции во хрватската компанија Rimac... Porsche изгледа дека ќе му се придружи на оној што не може да го победи: „Ако не можеш да ги победиш, придружи им се“. Porsche се надева дека ќе соработува со Rimac повеќе во иднина. „Со тоа што Rimac разви чисто електричен суперавтомобил со две седишта, како Concept One или C Two, како и фактот

Honda Civic стигна до 25 милионскиoт примерок

Honda Civic стигна до 25 милионскиoт примерок

За нешто повеќе од 45 години и десет генерации после лансирањето на Civic на пазарот, Honda се подготвува за да го произведе автомобилот од оваа марка под бројот 25.000.000. Од Honda велат дека производството на Civic ја достигнало границата од 10.000.000 примероци во 1995 година, а дотогаш на пазарот биле лансирани неговите први пет генерации. За

Голови и интересни моменти