притисни ентер »

О’Брајен : Анкара ќе се соочи со санкции , доколку не се ослободи од руските системи
О’Брајен : Анкара ќе се соочи со санкции , доколку не се ослободи од руските системи

О’Брајен : Анкара ќе се соочи со санкции , доколку не се ослободи од руските системи

САД се многу загрижени што Турција набави руски одбранбени системи и би можеле да воведат санкции кон Анкара доколку „не се ослободи“ од тие системи, изјави денеска советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О’Брајан. „Турција ќе ги почувствува последиците од тие санкции“, рече О’Брајан за Си-би-ес. Тој додаде дека евентуалниот предлог

Нови закани за санкции од САД за Турицја поради ракетниот систем С-400

Нови закани за санкции од САД за Турицја поради ракетниот систем С-400

„Американскиот Конгрес е подготвен економски да ја казни Турција“, кажа советникот за национална безбедност на САД, Роберт О'Брајан. На Турција ѝ се закануваат санкции од американскиот Конгрес поради купувањето на рускиот систем за противвоздушна одбрана С-400, а претседателот на САД, Донад Трамп на Турците ќе им соопшти дека таквото купување е неприфатливо

На Турција и се закануваат нови санкции од САД поради ракетниот систем C-400

На Турција и се закануваат нови санкции од САД поради ракетниот систем C-400

„Американскиот Конгрес е подготвен економски да ја казни Турција“, кажа советникот за национална безбедност на САД, Роберт О’Брајан. На Турција ѝ се закануваат санкции од американскиот Конгрес поради купувањето на рускиот систем за противвоздушна одбрана С-400, а претседателот на САД, Донад Трамп на Турците ќе им соопшти дека таквото купување е неприфатливо

Додека Ердоган се подготвува да отпатува за САД, протекоа детали околу судирот помеѓу неговото обезбедување и Американците

Додека Ердоган се подготвува да отпатува за САД, протекоа детали околу судирот помеѓу неговото обезбедување и Американците

Американската тајна служба и обезбедувањето на Ердоган од Турција имаа „недоразбирања“ за време на посетата на турскиот претседател на САД во 2017-та година. Американските официри тврдеа дека од обезбедувањето на Ердоган се обиделе да нападнат една жена која што протестирала пред амбасадата на Турција. Во пресрет на новата посета на Ердоган на САД