притисни ентер »

Скопјани ќе имаат парно, државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ
Скопјани ќе имаат парно, државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ

Скопјани ќе имаат парно, државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ

Прекината е неизвесноста за  54.000 домаќинства во Скопје, кои стравуваа дека од утре ќе останат без парно греење. Проблемот со снабдување топлинска енергија во Град Скопје и во општините е решен и домаќинствата до крајот на грејната сезона ќе имаат непрекината испорака на парно греење, соопштија на заедничката прес-конференција вицепремиерот задолжен

Скопјани ќе имаат парно, државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ

Скопјани ќе имаат парно, државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ

Прекината е неизвесноста за  54.000 домаќинства во Скопје, кои стравуваа дека од утре ќе останат без парно греење. Проблемот со снабдување топлинска енергија во Град Скопје и во општините е решен и домаќинствата до крајот на грејната сезона ќе имаат непрекината испорака на парно греење, соопштија на заедничката прес-конференција вицепремиерот задолжен

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона

Владата преку Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката која ја донесе државата со цел скопјани да имаат парно и тоа да не се исклучи од вечерва, како што беше најавено од БЕГ поради немање на гас. „ТЕ-ТО е задолжено да произведува и дополнителна електрична енергија“, соопшти министерот за економија,

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

Владата на денешната 134 седница донесе Уредба за критериумите и условите за прогласување на кризна состојба во случаи на временски и природни непогоди, хаварии и нарушувања на пазарот на топлинска енергија, начинот на снабдување со топлинска енергија во кризна состојба, мерките што се преземаат во случај на кризна состојба. Според оваа Уредба, постојаното

БЕГ може слободно да го исклучи парното, оти Нема истрага за регулаторите што во 2012 незаконски ѝ дале лиценци

БЕГ може слободно да го исклучи парното, оти Нема истрага за регулаторите што во 2012 незаконски ѝ дале лиценци

Компанијата „Балкан енерџи груп“ (БЕГ), на која членовите на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) во 2012 година, во времето на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, не само што ѝ подариле лиценци без тендер, туку со години во низа ѝ овозможувала да остварува приход поголем од регулираниот дозволен максимален приход, е оставена слободно да се заканува дека

Скопјани ќе имаат парно, државата ќе управува со БЕГ за до крајот на грејната сезона да нема проблеми

Скопјани ќе имаат парно, државата ќе управува со БЕГ за до крајот на грејната сезона да нема проблеми

Владата преку Електрани на Северна Македонија ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката која ја донесе државата со цел скопјани да имаат парно и тоа да не се исклучи од вечерва, како што беше најавено од БЕГ поради немање на гас. ТЕ-ТО е задолжено да произведува и дополнителна електрична енергија, соопшти министерот за економија,

Скопје ќе има парно, ЕСМ ќе управува со БЕГ додека трае кризата, рекоа од Владата, лиценцата на компанијата Нема да се одземе

Скопје ќе има парно, ЕСМ ќе управува со БЕГ додека трае кризата, рекоа од Владата, лиценцата на компанијата Нема да се одземе

Државната компанија Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ќе управува со „Балкан енерџи груп“ (БЕГ) додека трае енергетската криза.  Нема да ѝ биде одземена лиценцата на БЕГ и покрај најавите од Регулаторната комисија за енергетика. Од БЕГво четвртокот рекоа дека од 15 јануари нема да може да испорачуваат топлинска енергија, односно Скопје нема да

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Битиќи и Бектеши

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Битиќи и Бектеши

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за економија, Крешник Бектеши ќе одржат заедничка прес конференција. Проследете ја на следниот линк:

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Битиќи и Бектеши

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Битиќи и Бектеши

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за економија, Крешник Бектеши ќе одржат заедничка прес конференција. Проследете ја на следниот линк:

Битиќи-Бектеши: Решен е проблемот со парното

Битиќи-Бектеши: Решен е проблемот со парното

Mинистерот за економија, Крешник Бектеши и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната прес-конференција во Владата информираа дека е решен проблемот со снабдувањето со топлинска енергија во Скопје и дека домаќинствата ќе имаат непрекината испорака на парно греење. Битиќи рече дека радијаторите на граѓаните на Град Скопје и на општините