Хрватска го доби трилерот против Јапонија, од 17:23 до победа 30:29

Ракометната репрезентација на Хрватска со многу мака успеаја да забележат победа над Јапонија 30:29 (8:13), во натпреварот од првото коло на олимпискиот турнир. Херој на „коцкестите“, кои се врати по негативата од шест гола, беше Иван Мартиновиќ кој го постигна голот за победа во последната секунда. Хрватска веројатно ја потцени Јапонија, репрезентација

Драма со среќен крај за Хрватска, победа над Јапонија со гол во последната секунда

Јапонија имаше импресивно отворање на мечот, а конците во играта на азијатите ги држеше поранешниот Вардарец, Јасухира кој беше убедливо најдобриот ракометар на теренот со десет голови и пет асистенции. На одморот Јапонците имаа предност од 18-13. Во второто полувреме Јапонија на двапати дојде и до водство од шест голови разлика, беше 23-17 кога Хрватска

НЕВЕРОЈАТЕН ТРИЛЕР: Хрватска во последната секунда до победа над Јапонија

Ракометарите на Хрватска потешко од очекуваното стигнаа до првата победа на ЛОИ во Париз откако во воведното коло по тешка борба славеа над аутсајдерот во групата, репрезентацијата на Јапонија со 30-29. Јапонците одиграа неверојатно во првото полувреме и изненадувачки на пауза имаа позитива од 13-18. Хрватска конечно заигра подобро во вториот дел,

Хрватска со гол во последната секунда ја совлада Јапонија!

Драма со среќен крај на Хрватска на почетокот од Олимписките игри, Јапонците имаат и шест плус гола, но Хрватите со голем пресврт дојдоа до победата која ја донесе Мартиновиќ во последните секунди од мечот. Јапонија имаше импресивно отворање на мечот, а конците во играта на азијатите ги држеше поранешниот Вардарец, Јасухира кој беше убедливо најдобриот

ОИ: Хрватска во последна секунда обезбедија победа против Јапонија!

Ракометната репрезентација на Хрватска со 30-29 ја совлада Јапонија на стартот на Олимписките игри во Париз. „Каубоите“ се вратија од шест гола негатива во второто полувреме и со гол во последната секунда на Мартиновиќ ги скротија Јапонците. На овој натпревар блесна поранешниот вардарец Косуке Јасухира кој даде десет гола за Јапонците, додека кај Хрватите

Хрватска во последна секунда обезбедија победа против Јапонија!