притисни ентер »

Започна производството на електричната Mazda MX-30
Започна производството на електричната Mazda MX-30

Започна производството на електричната Mazda MX-30

Mazda во Јапонија започна со производството на модерниот SUV Mazda MX-30, својот прв електричен автомобил… Новиот Mazda MX-30 е одговор на се поголемата побарувачка на електрични возила во Европа, а фактот што е и SUV, само дополнително оди во прилог на Mazda затоа што овој сегмент е многу популарен – глобално. Електричниот модел MX-30 е опремен со

Mazda стартува со производство на првиот електричен автомобил (ФОТО/ВИДЕО)

Mazda стартува со производство на првиот електричен автомобил (ФОТО/ВИДЕО)

Компанијата Mazda објави дека во фабриката на брендот во Хирошима во Јапонија почнало производство на првиот, во историјата на компанијата, целосно електричен автомобил МХ-30. Mazda MX-30, за која од брендот велат дека претставува одговор за непрекинато зголемено барање на електромобилите во Европа, е опремена со e-Skyactiv погонски систем за предните

Mazda започнува со производството на електричниот MX-30

Mazda започнува со производството на електричниот MX-30

Mazda во Јапонија започна со производството на модерниот SUV Mazda MX-30, својот прв електричен автомобил Новиот Mazda MX-30 е создаден како одговор на се поголемата побарувачка на електрични возила во Европа, а фактот што претставува SUV, само дополнително оди во прилог на Mazda поради тоа што овој сегмент ужива огромна популарност на Стариот континент

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Mazda го започна производството на новиот електричен модел MX-30. Модерен и удобен SUV, новиот MX-30 е наменет за купувачите во Европа коишто сакаат електрични автомобили. Новиот MX-30 е опремен со e-Skyactiv новата технологија на Mazda за електричен погон. Погонот е на предните тркала и е комбиниран со електричен мотор од 145 коњски сили и 35,5 kWh

Mazda започна со производство на електричниот MX-30

Mazda започна со производство на електричниот MX-30

Mazda MX-30 ќе го користи новиот е-Skyactiv електричен погон, кој располага со 145 коњски сили кои се испорачуваат на предната оска, а литиум-јон батеријата (35,5 kWh) е доволна за досег од околу 200 километри Фабриката во Хирошима е локацијата каде Mazda веќе започна со производство на својот електричен автомобил кој го доби името MX-30. Mazda MX-30