притисни ентер »

Тренерот на Далас поднесе оставка, главен виновник е Дончиќ?
Тренерот на Далас поднесе оставка, главен виновник е Дончиќ?

Тренерот на Далас поднесе оставка, главен виновник е Дончиќ?

0 Лука Дончиќ и Далас во следната сезона ќе влезат со ново тренерско име. Рик Карлајл ги известил челниците на клубот дека си замина и покрај тоа што му преостанаа уште две години од договорот. Карлајл на клупата на Далас мина 13 години и освои една шампионска титула во 2011 година, предводен од Дирк Новицки го шокираше Мајами со Леброн, Вејд и Бош

Тренерот Карлајл ги напушти Далас Маверикс

Тренерот Карлајл ги напушти Далас Маверикс

Еден од најдобрите НБА тренери во овој век, Рик Карлајл, објави дека повеќе нема да ги предводи Далас Маверикс. Карлајл ги предводеше Маверикс од 2008 година, во 2011 година ја освои единствената титула во историјата на франшизата. Претходно оставка на функцијата поднесе спортскиот директор, Дон Нелсон. Тренерската кариера, Карлајл, ја започна во 2001

Дончиќ остана без тренерот – фановите го криват Словенецот

Дончиќ остана без тренерот – фановите го криват Словенецот

Далас Маверикс и Лука Дончиќ во следната сезона ќе бидат предводени од нов тренерот откако по 13 години поминати на клупата на клубот од Тексас, Рик Карлајл си поднесе отставка. Карлајл седна на клупата на Далас во 2008 години и ја освои титулата во НБА лигата во 2011 кога Маверикс предводени од Дирк Новицки го шокираа триото на Мајами со Леброн Џејмс,

Тренерот Карлајл ги напушти Далас Маверикс

Тренерот Карлајл ги напушти Далас Маверикс

Еден од најдобрите НБА тренери во овој век, Рик Карлајл, објави дека повеќе нема да ги предводи Далас Маверикс. Карлајл ги предводеше Маверикс од 2008 година, во 2011 година ја освои единствената титула во историјата на франшизата. Претходно оставка на функцијата поднесе спортскиот директор, Дон Нелсон. Тренерската кариера, Карлајл, ја започна во 2001

Тренерот Карлајл ги напушти Далас Маверикс

Тренерот Карлајл ги напушти Далас Маверикс

Еден од најдобрите НБА тренери во овој век, Рик Карлајл, објави дека повеќе нема да ги предводи Далас Маверикс. Карлајл ги предводеше Маверикс од 2008 година, во 2011 година ја освои единствената титула во историјата на франшизата. Претходно оставка на функцијата поднесе спортскиот директор, Дон Нелсон. Тренерската кариера, Карлајл, ја започна во 2001

„Земјотрес“ во Далас: Маверикс останаа без тренер!

„Земјотрес“ во Далас: Маверикс останаа без тренер!

По 13 години на клупата, Рик Карлајл си заминува од Далас Маверикс, тврди добро упатениот американски новинар Рик Карлајл. Информацијата доаѓа само еден ден откако раководството го отпушти генералниот менаџер Дони Нелсон. Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК .

Дончиќ ќе има нов тренер: Карлајл потврди дека го напушта Далас

Дончиќ ќе има нов тренер: Карлајл потврди дека го напушта Далас

Лука Дончиќ ќе соработува со нов тренер од следната сезона, затоа што Рик Карлајл си дал оставка на тренерската позиција во Далас Маверикс. „ЕСПН“ пренесува дека Карлајл денеска го информирал сопственикот на клубот, Марк Кјубан, дека се повлекува од позицијата по цели 13 години. – По неколку разговори со Кјубан изминатиов период, денеска го информирав

Хаос во Далас: си замина Карлајл, Дончиќ има свој фаворит за нов тренер

Хаос во Далас: си замина Карлајл, Дончиќ има свој фаворит за нов тренер

Маверикс пред некој ден останаа без генералниот менаџер, сега и без тренерот. Искусниот стручњак Рик Карлајл, веќе нема да биде тренер на Далас маверикс. Оваа вест доаѓа неколку дена после отказот кој го доби генералниот менаџер Дони Нелсон. Карлајл беше во Далас цели 13 години, во 2011 ја освои титулата, а договорот му беше до 2023 година. Одлучил

Шок во Далас – Карлајл си даде оставка!

Шок во Далас – Карлајл си даде оставка!

Далас Маверикс го загуби својот тренер Рик Карлајл. Како што пренесува добро информираниот Адријан Војнаровски, Рик Карлајл повеќе нема да биде тренер на „телињата“. Оваа информација доаѓа само еден ден откако Маверикс го отпушти генералниот директор Дони Нелсон. Карлајл беше тренер на Далас претходните 13 години, освојувајќи ја шампионската титула