притисни ентер »

Ракометарите против „изумот“ на ЕХФ: Ова мора да е првоаприлска шега
Ракометарите против „изумот“ на ЕХФ: Ова мора да е првоаприлска шега

Ракометарите против „изумот“ на ЕХФ: Ова мора да е првоаприлска шега

ЕХФ во текот на вчерашниот ден го соопшти својот предлог-календар за натпреварување до крајот на сезонава, во ситуација кога е јасно дека е невозможно да се игра ракомет ширум Европа во следните еден до два месеци. Европската куќа на ракометот предложи натпреварувањето во Лигата на шампионите да тргне од почетокот на јуни, баражите за СП да се одржат

Хансен и Лауге против новиот Ф4 Келн

Хансен и Лауге против новиот Ф4 Келн

ЕХФ вчера објави план за рестартитрање на европската сезона што вклучува одржување на Фајнал Фор турнирот на крајот на август. До Келн, пак, може да се стигне преку квалификации (Топ 16 и Топ8), но и па пат на службена елиминација на послабопласираните екипи во групната фаза доколку нема услови за почеток на тренинзи до 15 мај.  Подвлечено, ако корона

ЛУД „Ф4“ КЕЛН: ПСЖ со Криштопанс, Кил со Сагосен, Веспрем со Македа...

ЛУД „Ф4“ КЕЛН: ПСЖ со Криштопанс, Кил со Сагосен, Веспрем со Македа...

ЕХФ денеска излезе со стратешки план за рестартирање на евро-сезоната. Малку поаналитички ако погледнеме, ЕХФ многу јасно стави до знаење дека сезоната нема да се поништи. Освен ако и во август светот е во карантин. Виена својот најдобар продукт, Фајнал Фор - Келн најдобро го заштити од откажување. Го премести за крајот на август. Иако, август е веќе

Парадоксот на Ф4 во ракомет: Криштопанс ќе игра за ПСЖ, Сагосен за Кил…

Парадоксот на Ф4 во ракомет: Криштопанс ќе игра за ПСЖ, Сагосен за Кил…

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) беше првата што однапред презентираше план за своите натпреварувања доколку дојде до ширење на епидемијата (што во меѓувреме се случи), објавувајќи резервни датуми за завршните турнири од Лигата на шампионите и за Купот на ЕХФ. Така, битката за европскиот трофеј во Келн би се водела на 22 и 23 август, а во меѓувреме,