притисни ентер »

МЗТ Скопје е на чекор до седмата титула
МЗТ Скопје е на чекор до седмата титула

МЗТ Скопје е на чекор до седмата титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје се на чекор до освојување на седмата првенствена титула, откако на гостински терен, во СЦ „Борис Трајковски“ вторпат во плејофот годинава го совладаа градскиот ривал Работнички, овој пат со 69-60. Така, МЗТ Скопје поведе со 2-0 во победи во финалната плејоф-серија што се игра до три победи. На „металците“ сега им е потребна

МЗТ Скопје на чекор до 7-ма титула

МЗТ Скопје на чекор до 7-ма титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа само на еден чекор до освојување на седмата шампионска титула, откако вечерва, како гости, го совладаа големиот ривал Работнички (69-60) и поведоа со 2-0 во финалната плејоф-серија што се игра до три победи. Клучно за нашата победа беше фантастичната серија 12-0 во последната четвртина, во која направивме целосен

МЗТ Скопје на чекор од титулата во првенството

МЗТ Скопје на чекор од титулата во првенството

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа само на еден чекор до освојување на седмата шампионска титула, како гости, го совладаа големиот ривал Работнички (69-60) и поведоа со 2-0 во финалната плејоф-серија што се игра до три победи. Клучно за победа беше фантастичната серија 12-0 во последната четвртина, во која МЗТ направи целосен резултатски пресврт

Заморот повторно го стигна Работнички, МЗТ на победа до титула

Заморот повторно го стигна Работнички, МЗТ на победа до титула

МЗТ Скопје поведе со 2-0 во финалето против Работнички, вечерва „штрковите" победија како гостин во „Борис Трајковски" со 60-69. Работнички го загуби натпреварот број 2 и покрај тоа што водеше три четвртини. Заморт ги стигна домашните кошаркари, па МЗТ Скопје во последните 10 минути го свртеа резултатот во своја корист и сега се на победа до титулата

Кочов: Ништо не е готово, не чека нова тешка битка

Кочов: Ништо не е готово, не чека нова тешка битка

Стратегот исто така предупредува дека не смее да има опуштање по победата, бидејќи за триумф се потребни три победи. Тренерот на МЗТ Скопје, Ѓорѓи Кочов е задоволен од прикажаната игра на неговите кошаркарите и од победата. Стратегот исто така предупредува дека не смее да има опуштање по победата, бидејќи за триумф се потребни три победи. – Во натпреварот

Кочов: Од Дамјан се очекува ова , но сите беа одлични, особено во одбраната

Кочов: Од Дамјан се очекува ова , но сите беа одлични, особено во одбраната

МЗТ Скопје Аеродром го дели една победа од шампионската титула во домашното кошаркарско првенство. Тимот е на чекор да си го поврати тронот откако поведе со 2-0 во финалната серија со Работнички. Брантителот на трофејот имаше предност во најголем дел од натпреварот, а МЗТ кон пресвртот го поведе капитенот Дамјан Стојановски. „Бевме во грч, промашивме

Кочов: Ништо не е готово, нѐ чека тешка битка за титула во Аеродром!

Кочов: Ништо не е готово, нѐ чека тешка битка за титула во Аеродром!

Ѓорѓи Кочов, стратегот на МЗТ Скопје е задоволен од втората победа над Работнички во финалето и фактот дека „штрковите“ се пред титулата во македонскиот шампионат, меѓутоа вели дека ништо не е готово и дека мора да се остане фокусиран се додека се дојде до третата победа. „Влеговме во грч, промашивме отворени шутеви. Имавме нервоза, го знаевме значењето

МЗТ во финишот пак го надмудри шампионот, Аеродром чека нова титула!

МЗТ во финишот пак го надмудри шампионот, Аеродром чека нова титула!

Екипата на МЗТ Скопје го зададе и вториот удар во битката за титула, откако во финалната серија направи „брејк“ и вторпат славеше над Работнички (60-69), со што тимот од Аеродром се наоѓа на една победа од титулата. Дуелот во Карпош во СЦ „Борис Трајковски“ беше сличен како оној во Аеродром. Добар старт на Работнички, но супер-финиш на МЗТ и хепи-енд

Шампионски брејк на „металците“

Шампионски брејк на „металците“

МЗТ Скопје е на само еден чекор од освојување на шампионската титула откако славеше и во вториот финален дуел со Работнички и тоа во СЦ „Борис Трајковски“. МЗТ Скопје е на само една победа од освојување на седмата титула во домашниот шампионат, откако и во вториот финален натпревар го победи Работнички. „Металците“ како гости славеа со 60:69 и поведоа

Титулата е на пат за Аеродром, МЗТ поведе со 2-0 во финалето

Титулата е на пат за Аеродром, МЗТ поведе со 2-0 во финалето

МЗТ Скопје поведе со 2-0 во финалната серија против Работнички, откако „металците“ вечерва славеа на гостувањето во СЦ „Борис Трајковски“ со резултат 60-69. За разлика од првиот меч, овојпат Работнички покажа и квалитет и карактер. Сепак, со ограничен ростер и без повредените Мираковски и Караџовски домаќините немаа сили да го издржат темпото. Човек