притисни ентер »

Медени венчиња со тиква
Медени венчиња со тиква

Медени венчиња со тиква

Исклучително меко и вкусно пециво денес ви презентирам од мојата кујна. Во топлото млеко го ставаме медот и промешуваме за да се соединат. Ако има потреба малку го подгреваме. Потоа во подизладеното млеко го ставаме квасецот и лажиче брашно. Соединуваме убаво и оставаме да се активира. Во вангличка ги соединуваме јајцето, солта, активираниот квасец,

Интегрални емпанади полнети со тиква

Интегрални емпанади полнети со тиква

Емпанадите се солени или слатки полнети печива кои обично се поврзуваа со кулинарската традиција на Латинска Америка, а всушност, поткнуваа од Шпанија и Португлаија, ама се горе-долу популарни во изменет облик и во многу ориентални земји, како и во земјите на југот на Европа. Потребно е: За тестото 200 г интегрално брашно 50 г бело пченично брашно

Тиквени мафини

Тиквени мафини

Користена е чаша од 200 мл. Мафини се со минимална маснотија од 1 лажица масло, а се исклучително кревки благодарение на јогуртот и тиквата во состојките. Во еден сад ги соединуваме сите суви состојки, односно брашното, содата, пецивото, зачините и семките од тиква. Во друг сад го ставаме јајцето, кафениот шеќер, ванилата и кратко со жица за матење

За многу години Стара Нова година – Василица! Здравје, среќа, љубов, бериќет и мир за секого

За многу години Стара Нова година – Василица! Здравје, среќа, љубов, бериќет и мир за секого

Фото и рецепт: Лидија Стојанова Голема благодарност до нашата читателка Лидија Стојанова од Неготино што го сподели со нас овој пост за Василичарска погача. Потребни состојки: 1 коцка свеж квасец 500 мл млако млеко 3 јајца 2 филџани за кафе масло (околу 200 мл) 5 супени лажици кисело млеко (на собна температура) 2 супени лажици шеќер 2 кафени кажички