притисни ентер »

МЗТ Скопје сепак ќе почека за АБА 1 лигата - Во меѓувреме, Аеродромци со три засилувања
МЗТ Скопје сепак ќе почека за АБА 1 лигата - Во меѓувреме, Аеродромци со три засилувања

МЗТ Скопје сепак ќе почека за АБА 1 лигата - Во меѓувреме, Аеродромци со три засилувања

Актуелниот македонски кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром ќе мора да почека уште петнаесетина дена за својот статус во АБА лигата. На денешното Собрание на АБА лигата кое мина во тензична атмосфера и преапувања на клубовите, сепак најзначајното за мак-баскетот е дека на истото нема конечна одлука околу тоа дали екипата на Приморска ќе остана во прволигашкото

МЗТ Скопје не доби промоција на Собранието на АБА: Приморска не се откажува од елитата

МЗТ Скопје не доби промоција на Собранието на АБА: Приморска не се откажува од елитата

Македонскиот претставник МЗТ Скопје Аеродром не доби промоција во елитното друштво на АБА на денешното Собрание, затоа што лигата одлучи да го чека тимот на Приморска. Ждребот е закажан за средината на јули, а дотогаш Приморска мора финансиски да потврди дека може да настапува во најквалитетното регионално друштво. Во спротивно, МЗТ ќе биде тимот што

БАКОЧ: Чекор напред во кариерата, чест е да се биде дел од МЗТ

БАКОЧ: Чекор напред во кариерата, чест е да се биде дел од МЗТ

Филип Бакоч (лево) Седумкратниот македонски шампион продолжи со интенцијата да ги собира најдобрите кошаркари од домашното првенство, плус играчи кои се членови на македонската репрезентација. Во таа насока е и трансферот на Филип Бакоч кој минатата сезона беше член на Еуро Никел, а сега е прво засилување за МЗТ Скопје за претстојната кампања. Поранешниот

МЗТ Скопје Аеродром ќе чека до средината на јули за евентуален кам-бек во АБА

МЗТ Скопје Аеродром ќе чека до средината на јули за евентуален кам-бек во АБА

Македонскиот кошаркарски првак, МЗТ Скопје Аеродром не ја доби посакуваната промоција во првата АБА лигата, затоа што комисијата на натпреварувањето и даде уште една шанса на Проморска да ги надмине финансиски проблеми. Ултиматумот е до ждрепката закажан за средината од следниот месец, ако успее Приморска да се стабилизира тогаш МЗТ Скопје Аеродром

Бакоч потпиша за МЗТ Скопје, Маслинко ја продолжува соработката

Бакоч потпиша за МЗТ Скопје, Маслинко ја продолжува соработката

Нов кошаркар на МЗТ Скопје е Филип Бакоч, договорот го продолжи Андреј Масилнко, а има принова и во стручниот штаб во името на Дарко Радуловиќ. Нов кошаркар на МЗТ Скопје е Филип Бакоч, договорот го продолжи Андреј Масилнко, а има принова и во стручниот штаб во името на Дарко Радуловиќ. МЗТ Скопје продолжува да го формира тимот за следната сезона,

МЗТ Скопје ја продолжи соработката со Маслинко, а договори и две нови имиња

МЗТ Скопје ја продолжи соработката со Маслинко, а договори и две нови имиња

Македонскиот шампион, МЗТ Скопје си подаде рака за обновување на соработката со Андреј Маслинко. Репрезентативецот на Македонија се одлучи да каже „ДА“ за понудата од Аеродром што значи центарот четврта сезона во низа ќе биде дел од таборот на „металците“. Воедно МЗТ информираше дека договориле уште две нови имиња, засилувања во играчкиот кадар и стручниот

Маслинко останува во МЗТ, потпишани договори со Бакоч и Радуловиќ

Маслинко останува во МЗТ, потпишани договори со Бакоч и Радуловиќ

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Андреј Маслинко и следната сезона ќе го носи дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако го продолжи на уште една година договорот со клубот од „Јане Сандански“. За 23-годишниот крилен центар ова ќе биде четврта сезона во Аеродром, каде што првпат дојде во август 2017 година. Маслинко беше дел од тимот што стана шампион

ФОТО НА ДЕНОТ: Се собра старото друштво!

ФОТО НА ДЕНОТ: Се собра старото друштво!

Неполни три години им требаа на поранешните соработници повторно да се спојат, симболично, но и вистински, од другата страна на (КК) Вардар. Почнаа заедно, Ѓорѓи Кочов како прв тренер, Никола Велев и Дарко Радуловиќ како негови помошници. Летото 2017 година, МЗТ Скопје, поточно тогашниот шеф на стручниот штаб Александар Тодоров сакаше кај себе да ги

МЗТ потпиша договори со Бакоч и со Радуловиќ

МЗТ потпиша договори со Бакоч и со Радуловиќ

МЗТ Скопје Аеродром го официјализираше трансферот на Филип Бакоч кој потпиша едногодишен договор со тимот од „Јане Сандански“. Крилниот центар во февруари годинава првпат беше дел од подготовките на националниот тим на Македонија, но не доби шанса за настап на средбите против Естонија и Русија. Доаѓа од тимот на Еуроникел, а има играно уште и во АВ