притисни ентер »

Не престануваат критиките за победата на Меси
Не престануваат критиките за победата на Меси

Не престануваат критиките за победата на Меси

Победата на Аргентинецот Лионел Меси во изборот на "France Football" за најдобар фудбалер на светот во 2021-ва година предизвикала бран од критики од новинарите, фудбалските експерти и фудбалерите. Повеќето сметаат дека наградата требало да ја освои напаѓачот на полската репрезентација и Баерн Минхен, Роберт Левандовски. Дури и аргентинскиот мајстор

„Франс Фудбал“ ги менува правилата за „Златна топка“ за следната година

„Франс Фудбал“ ги менува правилата за „Златна топка“ за следната година

Се уште не стивнуваат реакциите после вчерашното доделување на „Златната топка“ од „Франс Фудбал“. Оваа година престижната награда му беше доделена на Меси, а според многумина Аргентинецот не ја заслужил „Златната топка“. „Франс Фудбал“ следната година планира да го продолжи гласањето до декември поради Светското првенство во Катар, кое започнува на

Се огласи и Левандовски откако Меси ја доби Златната топка

Се огласи и Левандовски откако Меси ја доби Златната топка

Меси имаше 33 поени повеќе од Полјакот, а италијанскиот играч за врска Жоргињо заврши на третото место. Левандовски го соопшти ова утрово по доделувањето на наградата и му честита на Меси за седмата најголема индивидуална награда. „Прво сакам да му честитам на Лионел Меси за освојувањето на Златната топка. Сакам да му се заблагодарам на секој новинар

Не стивнуваат критиките по доделувањето на „Златната топка“ на Меси: Се избира најдобриот во годината, а не најдобриот на сите времиња

Не стивнуваат критиките по доделувањето на „Златната топка“ на Меси: Се избира најдобриот во годината, а не најдобриот на сите времиња

Не стивнуваат критиките по доделувањето на „Златната топка“ на Меси: Се избира најдобриот во годината, а не најдобриот на сите времиња З.С. Пред 4 минути Изборот на Меси за најдобар фудбалер во 2021 година според „Франс фудбал“ предизвика реакции во фудбалскиот свет/ фото: EPA-EFE/YOAN VALAT Прогласувањето на Лионел Меси за фудбалер на годината во

Крос: Честитки за Лео, но мојот избор е...

Крос: Честитки за Лео, но мојот избор е...

Доделувањето на престижната награда за Меси придонесе за низа полемики помеѓу љубителите на фудбалот каде воглавно се посочи Роберт Левандовски како фудбалер кој требало да ја освои наградата, а Крос имал друг фаворит. Германскиот интернационалец и член на мадридски Реал, Тони Крос јавно го коментираше финалниот избор за „Златната топка“, престижната

„Франс Фудбал“ за следната година го менува правилото при изборот за „Златната топка“

„Франс Фудбал“ за следната година го менува правилото при изборот за „Златната топка“

„Франс Фудбал“ подготвува промена на правилата во изборот за „Златната топка“. Следната година планира да го продолжи гласањето до декември поради Светското првенство во Катар кое започнува на 21 ноември и ќе трае до 18 декември. Во календарот на фудбалски настани Светското првенство е најважниот настан во сезоната, па се чини логично што на темелот

Се воведуваат нови правила во изборот на „Златна топка“ и тоа на штета на Левандовски

Се воведуваат нови правила во изборот на „Златна топка“ и тоа на штета на Левандовски

Дефинитивно Роберт Левандовски ја заслужи „Златната топка“, но едноставно нема среќа. Минатата година требаше да го добие ова признание, но поради коронавирус „Франс фудбал“ го откажа изборот. Година дена подоцна, иако е нејадобар, сепак наградата отиде во рацете на Лионел Меси, што пак предизвика бурни рекации во јавноста. Многумина сметаат дека „Златната

Статистиката која го прави Меси подобар од Левандовски

Статистиката која го прави Меси подобар од Левандовски

Многу луѓе сметаат дека најпрестижната индивидуална награда, заедно со онаа на ФИФА, највеќе ја заслужил Левандовски. Но има и такви кои аргументирано зборуваат во корист на Меси. Да ја ѕирнеме и нивната страна. Малдини, Ривалдо, Капело, Костатурта, Пирес, Де Брујне, Руи Коста, Луис Суарез, Мајкл Овен, Рио Фердинанд, па дури и самиот Меси на церемонијата,

Матеус разочаран од изборот Меси да ја добие „Златната топка“: Повеќе ништо не разбирам

Матеус разочаран од изборот Меси да ја добие „Златната топка“: Повеќе ништо не разбирам

Легендата на Германија, Лотар Матеус вели дека не го разбира изборот на Лео Меси за најдобар фудбалер во годината, смета дека Роберт Левандовски требал да ја добие „Златната топка". Легендата на Германија, Лотар Матеус вели дека не го разбира изборот на Лео Меси за најдобар фудбалер во годината, смета дека Роберт Левандовски требал да ја добие „Златната

Матеус: „Златната топка“ за Меси? Повеќе не го разбирам овој свет

Матеус: „Златната топка“ за Меси? Повеќе не го разбирам овој свет

Поранешниот германски репрезентативец и добитник на „Златната топка“ во 1990 година, Лотар Матеус го критикуваше овогодинешното доделување на престижната фудбалска награда. Според него оваа награда требаше да завршив во рацете на Роберт Левандовски. Меси во понеделникот вечерта по рекорден седми пат во кариерата ја доби најголемата индивидуална фудбалска